Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

p h / 23.8.2020. 8:48:57

Poštovani/e, molim Vas da mi objasnite u čemu je razlika između Teraplast S i G proizvoda; da lije to samo u veličini zrnaca? Pozdrav i unaprijed hvala

ODGOVOR

Da, razlika između Teraplasta G i Teraplasta S je u veličini zrna koja je kod Teraplasta G veličine do 1,5mm, a kod Teraplasta S je zrno veličine do 1mm. Razlika je i u potrošnji koja je kod Teraplasta G 4 kg/m2, a kod Teraplasta S 3,5 kg/m2 s tim da se Teraplast S nanosi u dva sloja, a Teraplast G u jednom sloju.

D V / 19.8.2020. 19:09:50

Oko kuće je betonska staza koja je dosta grube obrade i nečistoća se zadržava u brojnim rupicama. Da li postoji smjesa koja bi se samo nanijela i popunila neravnine?

ODGOVOR

Sanaciju betonskih površina oko objekta preporučamo izvesti REPARATURNIM MORTOM G. Podlogu je potrebno temeljito oprati vodom pod tlakom kako bi se uklonili svi eventulano slabodržeći dijelovi I uklonile nečistoće. Nakon temeljitog sušenja podlogu navlažiti vodom i obraditi REPARATURNIM MORTOM G u debljini do 10 mm u jednom sloju.

D B / 17.8.2020. 14:29:39

Štovani, molim pomoć oko završnog gletanja UNUTARNJIH zidova u stambenoj zgradi. Naime svi vanjski zidovi su ujedno obloženi i siporexom sa unutarnje strane koji su dijelom mrežasto ispucali što se dobro vidi nakon uklanjanja tapeta. Jedan manji dio je novi pregrani zid od Ytong blokova friško i prema struci odrađen(original mort za zidanje, male sljubnice, dilatacije+PUR..) Kako se treba pogletati kompletan stambeni prostor(svi zidovi i plafoni cca 270-300m2) molim za mišljenje o direktnom gletanju siporex i ytong zidova sa TERANIL EXTRA u 2sloja i utapanjem kompletne mrežice u 1sloj, ali BEZprethodnog morta za poropbeton(TANKOSLOJNA ŽBUKA ZA POROBETON, ROFIH 622 ili dr.). Ove podloge bih svakako impregnirao sa kvarc grundom. Hvala!!

ODGOVOR

Unutarnji zidovi od porobetona tipa Ytong mogu se obrađivati žbukanjem uobičajenim unutarnjim žbukama, tankoslojnim žbukama ili gletati izravnavajućim masama uz obvezno armiranje, ovisno o ravninama, pravokutnosti I vertikalnosti zidova. Ukoliko nema većih odstupanja ravnina proobetonske podloge preporučamo gletati TERANILOM uz armiranje staklenom mrežicom IN 70. Podlogu prethodno impregnirati vodom razrijeđenim UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM, Ukoliko na zidovima već postoji određena obrada (prethodo žbukanje, gletanje, eventulano I bojenje) ovisno o upojnosti završne obrade potrebno je evenulano podlogu impregnirati PREMIUM GRUNDOM (“kvarcnom impregnacijom). Svakako preporučamo temeljito pregledati I ispitati “stare” zidove kako bi se utvrdio eventualni uzrok nastanka pukotina I po potrebi uklonio prije daljnje obrade.

Ž J / 3.8.2020. 15:18:19

Poštovani, na unutarnjem zidu gdje se nalazi dimnjak ispucao je mort samo oko dimnjaka. Skinuo sam sve od poda do stropa sa obje strane dimnjaka što preporučujete iz svog programa? Širina skinutoga oko 70 cm a visina 270 cm, hvala unaprijed!

ODGOVOR

Razlozi pucanja žbuke kojom je ožbukan zidani dimnjak mogu biti različiti : klasični zidani dimnovodni kanal bez dimovodne cijevi, oštećenja dimovodne cijevi i dr. Kako bismo vam mogli pomoći molim dosavite fotografiju sa vidljivim stanjem nakon uklanjanja žbuke.

B K / 27.7.2020. 14:17:24

Imam kuću dosta stare građe. Na jedan zid nikad nema sunčeve svjetlosti i u zimi je dosta vlažan. Obzirom da je to stara gradnja i temelji nisu napravljeni kako spada. Molim vas za pomoć kako na tom cijelom zidu sa vanjske strane se može nekako napraviti neka vrsta izolacije ili neki premaz po zidu da nema tolike vlage i ljuštenja cigle sa vanjske strane, Postoji li neka mogućnost odstranjivanja veće količine vlage sa tog zida.

ODGOVOR

U vašem upitu nema dovoljno informacija za konkretniji prijedlog sanacije. U pravilu, izloženi zid od opeke preporučamo hidrofobirati SILIKOSAM KONCENTRATOM uz dodatne predradnje ovisino o postojećem stanju zida pa predlažemo da nam dostavite fotografije istog.

M H / 26.7.2020. 22:04:36

Poštovani, Imam friško napravljenu glazuru od vašeg cementnog estriha 20. Glazura ima neravnine 2-4mm te sam to planirao izravnati Teraneks masom za niveliranje. Da li mogu odmah izliti Teraneks ili moram cekati 28 dana da se glazura osusi? Da li ce Teraneks usporiti isusivanje friske glazure? Hvala

ODGOVOR

Samonivelirajuću masu TERANEKS možete uportijebiti za izravnavanje izvedenog estriha kada isti postigne traženu čvrstoću, što je u pravilu nakon cca 28 dana.

A M / 23.7.2020. 13:25:19

Poštovani, nakon što dobro operem zidove i očistim prašinu s njih prije nego što stavim Samoborka Teranil ekstra stavlja se Samoborka univerzal koncentrat grund (koja se suši minimalno 24 h). Nakon što stavim prvi premaz Samoborka Teranil ekstra, je li potrebno stavljati opet Samoborka univerzal koncentrat grund, ili mogu nakon 24 h sušenja odmah stavljati drugi sloj Samoborka Teranil ekstra? Je li potrebno nakon prvog sloja sve pobrusiti i pripremiti zidove za drugi sloj (naravno očistiti prije postavljanja drugog sloja)? Može li se i Samoborka Teranil ekstra stavljati leptir gleterom, s ciljem izbjegavanja valova po zidovima? I još jedno pitanje, kada se stavlja Alu zaštitni rubni profil, jeli profil potrebno utopiti u ljepilo ili isto može biti utopljen u Samoborka Teranil ekstra? Srdačan pozdrav

ODGOVOR

Priprema podloge prije izvođenja soboslikarskih radova gletanja TERANILOM ili TERANILOM EKSTRA, ovisi o vrsti i kvaliteti iste. Ukoliko je riječ o novo ožbukanim površinama iste je dostatno 4-6 sati prije nanošenja TERANILA EKSTRA impregnirati vodom razrijeđenim UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM. TERANIL EKSTRA nanositi metalnim gleterom u debljini 1 do 2 mm i fino zagladiti,. Nakon sušenja sloj prebrusiti finim brusnim papirom. Na prebrušeni I temeljito otprašeni pri sloj nanositi drugi sloj u debljini cca 1 mm i fino zagladiti. Podlogu prije nanošenja drugog sloja nije potrebno impregnirati. Ukoliko je potrebno izravnavanje podloge TERANIL EKSTRA možete nanositi u prvom sloju u debljini do najviše 5 mm. ALU kutni profili postavljaju se u sloju TERANILA EKSTRA.

d r / 23.7.2020. 11:44:47

Poštovani, u stanu u zgradi staroj 70 godina, najviše je stradao pregradni zid od pune opeke slagane na kant (debljina zida bez žbuke je 5.5cm). Zid popucao od poda do stropa te se mjestimično pojavila pukotina 2 cm širine, najviše po fugama u dužini 1.5 m. Molim vas da mi predložite kojim vašim prozvodima i na koji način bi bilo najbolje sanirati i pokriti postojeće pukotine? Sračan pozdrav i hvala

ODGOVOR

Pukotine nenosivih zidova načelno je moguće sanirati kako slijedi: - ukolniti postojeću žbuku u zoni pukotine u širini od najmanje 50 cm s obje strane - temeljito otprašene pukotine zapuniti MORTOM ZA PUKOTINE - pukotine sanirati SANACIJSKIM MORTOM R2 uz armiranje mrežicom AR 280 u širini cca 50 cm s obje strane pukotine, po potrebo prethodno zid “izravnati” istim SANACIJSKIM MORTOM R2 - krpanja žbuke izvesti laganom žbukom VC 20 L - cijelu površinu zidova, temeljito otrpašenu I impregniranu PREMIUM GRUNDOM, pregletati TERANILOM uz mogućnost armiranja staklenom mrežicom IN 70, kao podlogu za bojanje TERAPOLOM /TERAPOLOM PROFI Kako je u vašem slučaju riječ o pregradnom zidu zidanom punom opekom “na kant” I izraženijim pukotinama širine 2 cm preporučamo isti u potpunosti srušiti I izvesti novi.

A O / 20.7.2020. 9:09:37

Pozdrav, Na terasi je na vanjskom zidu kuće urađena fasada kompletno do poda terase i prekrivena je završnom žbukom (edelputz). Htio bih donjih 20cm zida duž cijele terase prekriti mozaicnim kulirom. Da li je uopšte moguće i na koji način je najbolje da izravnam površinu fasade i da nanesem kulir na tih 20cm od poda? Koje materijale da koristim za ovaj proces?

ODGOVOR

Za završnu brada “sokla” terasa, balkona I dr. istaka preporuka je koristiti visokovodoodbojene završne žbuka kao što je TERAPLAST. Obzirom na sadašnje izvedeno stanje preporuka bi bila ukloniti postojeću mineralnu završnu žbuku te nakon temeljitog otprašivanja podlogu impregnirati MINERALKVARC GRUNDOM I obraditi TERAPLASTOM. Zaglađivanje postojeće završne žbuke I nanošenje sloja TERAPLASTA rezultirati će površinom “starijom” od ostataka pročelja gdje može doći do zadržavanja oborinske vode I oštećenja slojeva.

J Š / 18.7.2020. 19:00:19

Pozdrav. Molim vas recite mi koja je razlika između sepa, hirofe i sokl žbuke u bijeloj boji? Molim da mi predložite najbolju opciju s obzirom da bi uporaba tog materijala bila na betonskim blokovima vanjskog dvorišnog zida, oko 150 m2.

ODGOVOR

SEP I Hirofa su tanskolojne završno dekorativne žbuke koje se primjenjuju : * HIROFA – isključivo na podložnim vapneno-cementnim žbukama * SEP – na različitim vrstama podloga – beton, podložne žbuke uključujući I toplinske, toplinski sustavi i dr. * SOKL ŽBUKA je mineralna žbuka za žbukanje soklova I zidova sa kapilarnom vlagom, Kako se vaš upit odnosi na ogradne zidove zidane betonskim blokovima preporučamo isti ožbukati SOKL ŽBUKOM, uz prethodnui pripremu podloge CEMENTNIM ŠPRICEM 2 ili 4 (ovisno o načinu nanošenja). Sokl žbuku nanositi u debljini do 2cm. Završna obrada moguća je zaglađena ili šerana. Na horizontalnim površinama ogradnog zida postaviti odgovarajuće kape sa okapnicom. Standardna SOKL ŽBUKA isporučuje se u bijeloj boji.