Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

Antun K / 23.4.2024. 16:32:21

Koju impregnaciju preporučate za impregniranje žbukane (šerane)fasade koja je prebojana fasadnom bojom prije lijepljenja izolacijskih ploča? Boja se ne ljušti.

ODGOVOR

Preporučamo PREMIUM GRUND.

B. B. / 22.4.2024. 18:01:34

Poštovani, zanima me da li je moguće završni silikatno-silikonski sloj žbuke impregnirati, i ponovo nanijeti novi sloj iste završne žbuke? Na jednom manjem zasebnom zidu vidljivi su prijelazi, te estetski narušavaju izgled fasade, a kako je ostalo viška završne žbuke, angažirao bih nekoga da nanovo nanese žbuku, ako je naravno moguće.

ODGOVOR

Ukoliko taj estetski nedostatak nastaje zbog razlike u strukturi, teško da će samo novi nanos završno-dekorativne žbuke moći ispraviti taj nedostatak. Za detalje oko mogućnosti sanacije molimo obratite se proizvođaču čije ste materijale koristili.

G.M. / 21.4.2024. 0:31:31

Poštovani... Imamo pitanje u vezi fasade.. prije cca 15godina odrađena je komplet fasada sa zavrsnim slojem.. (oko220m²)međutim u vise djelova fasade osjeti se da ispod zavrsnog sloja, ljepila i mrezice nema stiropora.. pokusali smo skidat jedan dio i uocili da su glodavci (vjerovatno miševi ) unistili stiropor... sad nas zanima dali je potrebno komplet skinut fasadu i odradit na novo ili je moguce i ljepit na stari sloj fasade? Hvala

ODGOVOR

Potrebno je ukloniti postojeće slojeve do zdrave podloge i izvesti novi sustav.

Ankica R / 15.4.2024. 11:05:06

Imamo montažnu kuću (DIP Delnice) na kojoj je izvedena fasada sa 5cm stiropora i SEP kao završna obrada. Stiropor je lijepljen na ravnu salonit ploču koja je bila završni sloj kuće a ispod salonita je iverica. Na dijelovima montažne kuće tj. ispod i iznad stolarije, balkon i pola čela kuće je završni sloj lamperija ispod koje nema salonitnih ploča. Sa dvije strane kuće smo dozidali prostorije. Na jednoj je isto stiropor fasada 5cm + sep dok je drugi dio ožbukan + sep, bez izolacije. Željeli bismo zatvoriti taj drveni dio, lamperiju, koji je trenutno 4cm niži od fasade, isto sa stiroporom i preko cijele kuće staviti još jedan sloj stiropora + završni sloj silikon ili Vaša preporuka. Majstor nam je preporučio stiropor od 10cm. Čitajući pitanja i odgovore na Vašoj stranici zbunjuje me što Vi preporučate stiropor iste debljinje kakav već je na kući, ili sam ja to pogrešno protumačila. Također me zanima na koji način zalijepiti stiropor na lamperiju zbog neravnine iste, ili treba maknuti lamperiju te staviti cementno vlaknaste ploče ili OSB ploče, pa na njih zalijepiti stiropor? Čime se stiropor lijepi na OSB ploče? Novi sloj stiropora planirali smo učvrstiti i pričvrsnicama koje bi ušle u zid od salonita i lamperije oko 3cm, odnosno u ciglu u dozidanom dijelu. Dali je bolje staviti stiropor sa preklopom ili bez? Dali se „fuge“ između stiropora zapunjavaju PUR pjenom? Ukoliko bi trebali ići sa tanjim stiroporom dali preporučate grafitni (postojeći je obični)?

ODGOVOR

Preporučamo da prije izvedbe novog fasadnog sustava uklonite lamperiju koju možete zamijeniti cementno vlaknastim pločama. Za pričvršćenje sustava na dijelu gdje imate salonitne ploče preporučamo obavezno tiplanje PZV PRIČVRSNICAMA. Toplinsko izolacijske ploče u ETICS sustavu postavljaju se na način da se lijepe jedna do druge s najmanjim mogućim reškama. Ukoliko se zbog bilo kojeg razloga desi da je negdje ta reška šira, potrebno ju je zapuniti PUR pjenom. Sama debljina toplinske izolacije u Vašem slučaju, diktirana je postojećim oblikovanjem, a preporuča se da ukoliko se ETICS nadograđuje na postojeći ETICS da ta debljina izolacijskih ploča bude jednaka.

Branka J / 8.3.2024. 20:50:40

Obiteljska kuća,dvokatnica uz samo more ima 70 godina staru fasadu terabonu. Na mjestima je popucala. Zidovi su 50 cm debeli od kamena i cigle. Želimo samo termo fasadu bez dodatnih izolacionih postupaka(stiropor,staklena vuna i sl.) Koji je Vaš prijedlog postupka obnove? Unaprijed hvala!

ODGOVOR

Toplinska izolacija vanjskih zidova postiže se ili primjenom toplinskih žbuka ili sustavima s toplinsko izolacijskim pločama (ETICS). Obzirom na opisane postojeće slojeve preporučamo njihovo uklanjanje prije daljnjih radova toplinske izolacije objekta.

Zvonko K / 22.2.2024. 12:49:26

Poštovani, fasada na kući je sep koji je na par mjesta oštećen (cca 1,5m2). Kako da popravim sep- fasadu? Treba li na ciglu nanijeti temeljni mort pa onda sep? Ili pak nanijeti sep u punoj debljini žbuke?

ODGOVOR

Iz Vašeg upita nije jasno da li su ta oštećenja oštećenja završno-dekorativnog sloja ili je fasadni sloj oštećen do podloge zajedno s podložnom žbukom. Ako je oštećen samo sloj SEP-a isti je potrebno otući i skinuti do podložne žbuke. Površinu nakon skidanja SEP-a treba dobro otprašiti i impregnirati PREMIUM GRUNDOM. Na potpuno osušeni grund nanesete sloj TERATERMO GLETA ili FINE ŽBUKE EKSTRA, koje rabicirate staklenom mrežicom PRIMAFAS 160 (mrežicu utiskujete u svježi sloj odabrane žbuke). Potom nanesite drugi sloj ili TERATERMO GLETA ili FINE ŽBUKE EKSTRA. Nakon cca. 7 dana podlogu impregnirate odgovarajućim MINERALKVARC GRUNDOM i obradite novim slojem SEP-a. A ako je oštećena i podložna žbuka do podloge (u upitu ste spomenuli ciglu) ovisno o veličini oštećenja, ista možete pokrpati vapneno-cementnom žbukom ili ako su veća, TERMO ŽBUKOM uz prethodnu pripremu podloge CEMENTNIM ŠPRICOM. Napominjem da će sama zakrpa kao i prijelaz postojećeg i novog SEP-a uvijek biti vidljiv.

Sinisa D / 22.2.2024. 9:47:21

Navuko sam ljepilo i mrezicu na stiropor zanima me jel drugu ruku ljepila mogu navuci sam ali je potrebno vise ljudi hvala

ODGOVOR

Ako ste prvi sloj polimer-cementnog morta (ljepila) izveli sami, pretpostavljamo da ćete i drugi, armirajući sloj moći izvesti sami. Međutim, preporučamo da izvedbu završno – dekorativne žbuke prepustite fasaderima.

Zdenka Z / 12.2.2024. 15:16:25

Na kući imamo termo fasadu-sep. U dobrom je stanju, međutim morat ćemo štemati pukotine od potresa i injektirati neki reparaturni mort. Ne bismo stavljali fasadu sa stiroporom nego tu postokeću poslije sanacije pukotina obnovili nekom termo fasadom. Je li potrebno pranje(ove godine se pojavilo zatamnjenje fasade na jednom sjevernom zidu inače je kao nova.) Je li potrebna neka impregnacija .....htjeli bi izbjeći vađenje klupčica prozora....Hvala

ODGOVOR

Nakon sanacija pukotina, a prije obnavljanja fasadnih površina novim slojem, potrebno je iste oprati čistačem pod tlakom i ostaviti da se osuše. Plohu na kojoj su „zatamnjene mrlje“ tretirajte TERACIDOM, biocidnim sredstvom za sanaciju površina zaraženih algama i plijesnima. Potpuno suhe površine premažite temeljnim slojem PREMIUM GRUNDOM i nakon barem 24h, na osušeni grund nanesite dva sloja FINE ŽBUKE EKSTRA koju u prvom sloju rabicirajte STAKLENOM MREŽICOM PRIMAFAS 160. Tako obrađenu površinu možete obraditi završno-dekorativnom žbukom uz predhodnu impregnaciju MINERALKVARC GRUNDOM OBOJENIM.

E S / 12.2.2024. 12:32:29

Poštovani, molim Vas uputu za nanošenje ETICS sustava na postojeću fasadu izrađenu od termožbuke kao toplinsko-izolacijska podložna žbuka kao i termineral završnog sloja čija je ukupna debljina do 5 cm. Unaprijed zahvaljujem!

ODGOVOR

Preporučamo da fasadne površine operete čistačem pod tlakom i ostavite da se osuše. Tako pripremljenu podlogu premažite temeljnim premazom PREMIUM GRUND i izvedite ETICS. Kod izvedbe ETICSA je bitno da duljina pričvrsnica toplinsko-izolacijskih ploča bude veća za postojeći sloj od kako ste naveli 5cm.

Zdravko L / 19.1.2024. 19:25:08

Poštovani,imam na luci stiropor od 10cm,pregletan dva puta,ali to tako stoji vec pet godina,pa me zanima dali se može jos jednom staviti mrežica i ljepilo i onda zavrsna fasada?

ODGOVOR

Potrebno je fasadne površine oprati čistačem pod tlakom i ostaviti da se osuše. Nakon toga možete izvesti novi armirajući i zatim završno-dekorativni sloj.