Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

S K / 2.7.2020. 9:12:02

Poštovani,dio balkona je sa vanjske strane zagradjen sa pvc pločom dimenzija 180x100cm.Da li se može na tu ploču staviti izolacija tj. fasadni stiropor i fasada?Ako da čime se stiropor lijepi?Hvala i lijep pozdrav.

ODGOVOR

Na pvc ploču možete pričvrstiti EPS izolacijsku ploču montažnim ljepilom u kartuši namjenjenim ljepljenju EPS-a i PVC-a. Samoborka d.d. u svom proizvodnom asortimanu nema takav tip ljepila.

K J / 1.7.2020. 22:07:42

Postovani, Imamo balkon na kojem smo prije 5 godina(na celo) nanijeli kulirplast. Posto balkon nije bio sreden u smislu da nije bilo nikakve izolacije, plocica, okapne lajsne itd, taj kulir se s vremenom oljuskao( na mjestima otpao). Sada smo na balkon stavili izolaciju i sve ostalo sto sam navela da nismo imali. Ostalo je to celo balkona koje jos trebamo dovrsiti. Moje pitanje je: mozemo li na postojeci kulir nanijeti fleksibilno ljepilo,da povrsinu izravnamo, pa onda na ljepilo novi kulir? Ili bi to trebalo nekako drugacije napraviti? Puno vam hvala

ODGOVOR

Najbolje rješenje bilo bi skinuti TERAPLAST (kulirplast), zatim poravnati sve polimer-cementnim mortom SAMOTERMOM F. Nakon cca.7 dana nanesite impregnaciju MINERALKVARC GRUND OBOJENI br.65 i 24h nakon toga možete čelo balkona obraditi novim TERAPLASTOM. Ukoliko ne možete u potpunosti ukloniti postojeći TERAPLAST, postojeće stanje impregnirajte KONTAKT GRUNDOM. Daljnji koraci su jednaki predhodno opisanom postupku.

M Ć / 1.7.2020. 10:34:49

Pozdrav, što bi mogli koristiti za popunjavanje prostora oko pvc prozora? Kad su skinuti stari drveni prozori, ostalo je oko 4-5cm prostora između pvc prozora i knaufa na lijevoj i desnoj strani. S čime bi popunili taj prostor? Hvala na odgovoru!

ODGOVOR

Krpanje oštećenja oko stolarije možete izvesti ili GIPSOGLETOM ili TERMO ŽBUKOM. Uvjete primjene možete pronaći u tehničkim uputama u prilogu (tehničke upute su dostupne i na našoj web stranici www.samoborka.hr) .

R / 1.7.2020. 10:06:40

Poštovani, majstori su popravili pukotine uzrokovane potresom.na fasadi (šeranoj) koja nisu bilie jako duboke. Popravak mom laičkom oku izglda kvalitena ali stavili su bijelu fasadu iako je bolja fasade originalno bila boja slonove kosti. Može li se nekako ujednačiti boja a da ne bojamo cijelu fasadu? I ako moramo bojati cijelu fasadu, koju vašu boju preporučujete?

ODGOVOR

Za potrebe ujednačavanja boje završne žbuke na kojoj su izvedeni popravci potreno je obojiti cijelu plohu. Preporučamo mineralnu fasadnu boju MINERALKOLOR. Napominjemo da eventualne razlike u teksturi ili eventualno vidljivi spojevi mogu ostati vidljivi I nakon bojenja cijele površine!

B B / 29.6.2020. 22:09:43

Poštovani, izrađen je vanjski zid od blokova 100 m2 sa minimalnim nepravilnostima na spojevima blokova. Ideja je završni sloj izraditi u bijeloj boji. Što preporučate kao završni sloj tog zida?

ODGOVOR

Zidove izvedene blokovima za zidanje potrebno je prije završne obrade obraditi žbukanjem ili armiranjem ovisno o odstupanjima ravnina i vrsti bloka. Kako iz vašeg upita nije jasno kojim materijalom je zid zidan niti o kakvom zidu je riječ dajemo osnovne informacije. Zidove od opečnih blokova preporučamo ožbukati vapneno-cementnom žbukom VC 50. Zidove od betonskih blokova možete obratiti polimer-cementnim mortom tipa UNITERM uz obvezno armiranje staklenom mrežicom PRIMAFAS 160. Zidove od porobetosnkih blokova možete obradii TERATERMO GLETOM uz armiranje staklenom mrežicom PRIMAFAS 160. Tako pripremljene podloge stare najmanje 7 dana, za žbuku 14 dana, obraditi odgovarajućim temeljnim premazom MINERALKVARC GRUND OBOJENI I završnom žbukom po izboru.

I M / 29.6.2020. 18:34:25

Pozdrav U stanu mi je pao jedan dio stropa, žbuka( 3-4m2). Al kad krenem u obnovu ću još sa čekićem provjerit ostatak stropa dal je u redu. Tu gdje je pao strop vidi se betonska deka i crveni premaz. Mene zanima s kojim materijalima da popunim rupu na stropu. Pa da dođem kod vas kupiti materijal i alat. Unaprijed hvala

ODGOVOR

Prema opisu zatečenog stanja nakon pada dijela žbuke sa stropa možemo zaključiti da se radi o gips-vapnenoj žbuci, te krpanje preporučamo izvesti istovrsnim materijalom tipa gips –vapnene žbuke GV 10 ili BETONFIKSOM. Svakako preporučamo pregled cijele površine laganim kuckanjem kako bi se ispitala prionjivost odnosno utvrdilo eventualno odvajanje od podloge (mjesta na kojima žbuka “zvoni”).

M B / 26.6.2020. 21:24:13

Poštovani, na betonirane vanjske zidiće u dvorištu stare više od 30 godina stavio bi teraplast pa me interesira koji je pravilni postupak. Lp

ODGOVOR

Da bi na ogradne zidove mogli nanjeti TERAPLAST važno je su oni u dobrom stanju, a to podrazumijeva da imaju odgovarajuće čvrstoće i da tokom godina nisu navukli vlagu. Sve eventualno slabo držeće dijelove je potrebno otući. Neravnine pokrpajte REPARATURNIM MORTOM F ili G (ovisno o potrebnoj debljini sloja). Zidove obradite polimer-cementnim mortom SAMOTERMOM F na koji nakon cca.7 dana nanesite impregnaciju MINERALKVARC GRUND OBOJENI. 24 h nakon što se nanjeli MINERALKVARC GRUND OBOJENI možete ogradni zid obraditi TERAPLASTOM. Na sve horizontalne površine preporučamo postavu klupčica i okapnica.

D B / 25.6.2020. 5:59:29

Poštovani Molim Vas za savjet Betonsku podlogu, radio je jedan izvođač tokom ljetnih mjeseci Nakon godinu dana, tokom ljetnih mjeseci izrađen je Prani kulir od riječnog kamena Nakon 6 mjeseci tj. nakon zime i otapanja snijega kulir je popucao i otpada od podloge. Vidljivo je da je betonska podloga kafene boje a ne zeleno maslinaste boje kakva bi trebala biti od marke betona MB 25/MB30 Upitno je koje je uopće marke betona ta betonska podloga ? Kulir otpada – odvaja se samo od takve podloge, jer ima više podloga koje su rađene u različitim vremenima od strane različitih izvođača. Sa podloga koje su bile prije rađene i koje su i odgovarajuće kvalitete i boje zeleno maslinaste kulir se ne odvaja niti puca. Koje je Vaše mišljenje – razlog nastanka te štete i pucanja otpadanja kulira ? ( loša kvaliteta betona, nedovoljno cementa u omjeru miješanja, loš kameni agregat ? ) Koji je način sanacije nastale štete – popravak. Zahvaljujem na odgovoru. LP Davor Bajić

ODGOVOR

Na temelju dostupnih informacija možemo zaključiti da je karakteristika podloge razlogom odvajanja novo izvedenog pranog kulira, što može biti nedovoljna čvrstoća podloge (što bi se može utvrditi jednostavnim testom grebanjem), izrazito niska upojnost (što se može utvrditi testom vlaženjem) I dr. Ukoliko je nedovoljana čvrstoća uzrokom postrebno je ukloniti sve slabodržeće dijelove do čvrste I nosive podloge, izravnavanje odgovarajućim mortom ili izvedba novog sloja podložnog betona. Predlažemo da ispitate čvrstoće podloge te se javite sa povratnom informacijom. Možete nas kontaktirati I telefonski na 091/3322909.

T M / 24.6.2020. 14:49:24

Pozdrav, Molim vas da me savjetujete dali mi mozete ponuditi nešto iz vaseg asortimana. Naime, imamo betonske stepenice sa terase(betonirano grubljim betonom,ne finim).Dali postoji nešto za zagladit preko sloj a da se moze hodat po tome, tj.da pustimo to tako, a da na nešto izgleda. Hvala unaprijed

ODGOVOR

Izravnavanje betonske površine stepenica možete izvesti REPARATURNIM MORTOM G . podlogu je prethodno potrebno temeljito ispitati, tukoliniti sve slabodržeće dijelove do čvrste I nosive podloge, te temljeito otprašiti I oprati vodom pod tlakom. Nakon sušenja podlogu impregnirati SN GRUNDOM, te zagladiti REPARATURNIM MORTOM G u debljini do 15 mm. U slučaju potrebnih manjih debljina – do 5 mm zaglađivanje možete izvesti I REPARATURNIM MORTOM F.

Đ P / 24.6.2020. 9:53:40

Poštovani, imam dva betonska stola i 4 klupe kojima je boja izbljedila,mjestimično. Kojim sredstvom da ponovno patiniram,, boja je recimo crna, kao fontane. Hvala . lp

ODGOVOR

Za bojenje betonske galanterije preporučamo boju za beton – AKROTON, raspoloživu u cca 400 tonova prema ton karti COLOR LINE. Betonske podloge potrebno je prethodno temeljito očistiti od svih eventualno slabodržećih dijelova prethodnih premaza. Detalje primjene proizvoda možete naći u tehničkoj uputi dostupnoj na našoj web stranici.