Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

k S / 15.7.2020. 8:29:10

zašto se teraplast ne nanosi na vodoravne površine

ODGOVOR

TERAPLAST je akrilatna završno dekorativna žbuka deklarirana za primjenu na vertikalnim površinama te nije pogodna za obradu horizontalnih površina prije svega onih na kojima postoji mogućnost zadržavanja vode ili su izložene habanju (kao npr gazišta stepenica, podesti stubišta, horizontalne površine ogradnih zidova I sl).

D S / 14.7.2020. 11:50:45

Poštovani, Prije 18 godina manja kuća na moru je kao završni sloj primijenjena je Terakril R. Na pojedinim mjestima fasada je popucala. Stvorile su se pukotine od cca 1mm. Kako sanirati oštečenja. Imao sam namjeru nastale pukotine proširiti s brusilicom. Zatim nanijeti primer, te zatim isto popuniti sa Hirofom. Da li je to u redu ili imate kakvu drugu preporuku. Da li imate kakav kit za krpanje, mislim pakiranje u manjoj količini za ovu namjenu. Lp Davor Sorić

ODGOVOR

U pravilu postupak sanacije pukotina ovisi I o uzroku I mjestu njihovog nastanka. Pukotine širine 1 mm najčešće nisu samo pukotine u završnom sloju te mogu zahtijevati “ozbiljniju” sanaciju. Kako bismo vam mogli konkretnije odgovoriti molim ostavite fotografije sa vidljiim oštećenjima. Načelo pukotine možete, nakon otvaranja I temeljitog otprašivanja, zapuniti MORTOM ZA PUKOTINE, te cijelu površinu obojiti mikroarmirnom bojom TERATON SA VLAKNIMA. Možete nam se obratiti I telefonski na o1/3322709. Ili 01/3322808.

V R / 14.7.2020. 11:20:16

Poštovanje, trebao bih izravnati beton u garaži. Da li se to može napraviti sa samonivelirajućom masom. Da li ta masa može biti završni sloj? odnosno da li ta masa ima dovoljnu čvrstoću, s obzirom da se u garažu ulazi s autom (osobno)? Hvala na odgovoru.

ODGOVOR

Podnu samonivelirajuću masu za izravnavanje tipa TERANEKS ili TERANEKS UNILEVEL možete koristiti kao završnu obradu poda garaže. Napominjemo da podloga na kojoj se Teraneks izvodi mora biti čvrsta I nosiva. Detalje primjene možete naći na tehničkim uputama dostupnim na našoj web stranici. Također ističemo da TERANEKS nema dekorativnu namjenu, te da ovisno o primjeni, može rezultirati neujednačenom “obojenosti".

g č / 13.7.2020. 14:49:24

Poštovani, na hodniku stambene zgrade (starogradnja) pod je od klinker pločica koje su se odvojile od betonske podloge. Kako se radi o cca 2m varijanta rješenja je cementna obloga u boji ostalih pločica (terakota). Što mi možete predložiti kao materijal da pod bude gladak i sličan boji okolnih pločica? Srdačan pozdrav

ODGOVOR

Nedostatne klinker pločice možete “zamijeniti” samonivelirajućom podnom masom tipa TERANEKS UNILEVEL (za debljinu sloja od 5-20 mm, ukoliko su potrebne manje debljine možete pimjeniti TERANEKS). Standardni proizvod je sive boje te ga je potrebno tonirati praškastim pigmentima (oksidne boje) prema boji postojećih pločica. Očvrsli TERANEKS moguće je prebrusiti kako bi se dobila površinska obrada slična postojećoj. Predlažemo da se za detaljnije upute obratite na tel: 01/3322709. Napominjemo da podloga mora biti čvrsta I nosiva.

T K / 7.7.2020. 11:41:48

Poštovani, molim vas za savjet. Što od vaših proizvoda preporučate za obradu betonske školjke bazena dimenzije 8x4? Završni sloj bio bi u bijeloj boji. Također, što preporučate kao obradu i završni sloj dvorišnog zida od betonskih blokova? Htjeli bismo ga u bijeloj boji. Hvala. Lijep pozdrav.

ODGOVOR

1. Samoborka d.d. u svojoj ponudi nema proizvode za završnu obradu betonskih školjki bazena. 2. Kako je riječ o ogradnom zidu preporučmo isti ožbukati SOKL ŽBUKOM 4000 (bijela boja). Podlogu obraditi CEMENTNIM ŠPRICEM, na koji kada pobijeli nanositi SOKL ŽBUKU u debljini od 15 mm. Sokl žbuku možete završno zagladiti ili nakon djelomičnog očvršćivanja šerati. Detalje primjene možete naći u tehničkoj uputi dostaupnoj na našoj web stranici

M K / 4.7.2020. 13:39:37

Poštovanje,dijelove kuće sam bojao sa samoborka antracit bojom.Problem je što se ne može ujednačiti,ili se vide tragovi valjka ili četke,nikako na zelenu granu sa tom bojom,Napomena,radio mi je majstor i kaže da je problem prvenstveno u visokim temperaturama jer se prebrzo suši a možda dijelom i u boji,Molim savjet,hvala...

ODGOVOR

Neujednačena pokrivnost boje može biti uzrokovana bržim sušenjem uslijed visokih tempretaura zraka I podloge, kao I jačeg razrijeđenja boje vodom. Kako u svom upitu niste naveli o kojoj vrsti premaza se radi teško možemo utvrditi druge eventulano moguće uzroke.

Z J / 3.7.2020. 19:54:07

Poštovani! Nakon potresa stradao mi je zid od cigle. Nakon što je otučena žbuka do cigle, pokazale su se dosta velike pukotine (npr. 3x5 cm) dosta dugačke (do 80 cm) i dosta duboke (na nekim mjestima do 10 cm). Kuća se nalazi u Zagrebu u Vlaškoj ulici i građena je 1860. godine. Molim da mi predložite način sanacije tog zida, koristeći neke od vaših proizvoda (reparaturni mort - injektiranje - na koji način injektirati???) Žao mi je što se preko ovih pitanja ne mogu poslati slike. Da li ima neki način da se na redovni mail pošalju slike? Unaprijed se zahvaljujem! Lp, Zlatko Jurina

ODGOVOR

Za konkretniji prijedlog sanacije svakako bi bilo poželjno vidjeti fotografije. Načelno možemo predložiti slijedeće: - temeljito otprašene pukotine zapuniti MORTOM ZA PUKOTINE - pukotine sanirati SANACIJSKIM MORTOM R2 uz armiranje mrežicom AR 280 u širini cca 50 cm s obje strane pukotine, po potrebo prethodno zid “izravnati” istim SANACIJSKIM MORTOM R2 - krpanja žbuke izvesti laganom žbukom VC 20 L - cijelu površinu zidova, temeljito otrpašenu I impregniranu PREMIUM GRUNDOM, pregletati TERANILOM uz mogućnost armiranja staklenom mrežicom IN 70, kao podlogu za bojanje TERAPOLOM /TERAPOLOM PROFI

B B / 2.7.2020. 11:27:53

Izrađen je dvorišni zid od betonskih blokova, htjeli bismo ga izraditi u bijeloj boji. Što preporučate kao obradu tako da završni sloj bude bijela boja?

ODGOVOR

Kako je riječ o ogradnom zidu preporučmo isti ožbukati SOKL ŽBUKOM 4000 (bijela boja). Podlogu obraditi CEMENTNIM ŠPRICEM, na koji kada pobijeli nanositi SOKL ŽBUKU u debljini od 15 mm. Sokl žbuku možete završno zagladiti ili nakon djelomičnog očvršćivanja šerati. Detalje primjene možete naći u tehničkoj uputi dostaupnoj na našoj web stranici.

S K / 2.7.2020. 9:12:02

Poštovani,dio balkona je sa vanjske strane zagradjen sa pvc pločom dimenzija 180x100cm.Da li se može na tu ploču staviti izolacija tj. fasadni stiropor i fasada?Ako da čime se stiropor lijepi?Hvala i lijep pozdrav.

ODGOVOR

Na pvc ploču možete pričvrstiti EPS izolacijsku ploču montažnim ljepilom u kartuši namjenjenim ljepljenju EPS-a i PVC-a. Samoborka d.d. u svom proizvodnom asortimanu nema takav tip ljepila.

K J / 1.7.2020. 22:07:42

Postovani, Imamo balkon na kojem smo prije 5 godina(na celo) nanijeli kulirplast. Posto balkon nije bio sreden u smislu da nije bilo nikakve izolacije, plocica, okapne lajsne itd, taj kulir se s vremenom oljuskao( na mjestima otpao). Sada smo na balkon stavili izolaciju i sve ostalo sto sam navela da nismo imali. Ostalo je to celo balkona koje jos trebamo dovrsiti. Moje pitanje je: mozemo li na postojeci kulir nanijeti fleksibilno ljepilo,da povrsinu izravnamo, pa onda na ljepilo novi kulir? Ili bi to trebalo nekako drugacije napraviti? Puno vam hvala

ODGOVOR

Najbolje rješenje bilo bi skinuti TERAPLAST (kulirplast), zatim poravnati sve polimer-cementnim mortom SAMOTERMOM F. Nakon cca.7 dana nanesite impregnaciju MINERALKVARC GRUND OBOJENI br.65 i 24h nakon toga možete čelo balkona obraditi novim TERAPLASTOM. Ukoliko ne možete u potpunosti ukloniti postojeći TERAPLAST, postojeće stanje impregnirajte KONTAKT GRUNDOM. Daljnji koraci su jednaki predhodno opisanom postupku.