Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

I P / 15.4.2020. 12:14:59

Poštovani! U potresu su mi stradali svi zidovi i spojevi: zid na zid i zid na strop. Kako sam pukotine na sredini zida započeo sanirati po principu: flexi ljepilo- mrežica-ljepilo pa gletanje, interesira me dali i smijem vertikalne spojeve zida na drugi zid sanirati po istom principu uz preklop mrežice od 10 do 15 cm na drugi zid. S poštovanjem. Ivan

ODGOVOR

Na temelju informacija dostupnih iz vašegh upita nije moguće preporučiti sanaciju. Molim dostavite kontakt telefon kako bismo vam mogli konkretnije pomoći.

S V / 13.4.2020. 11:01:27

Poštovani, Imam balkon koji se već nalazi pod određenim padom, koji sam naknadno zatvorio aluminijski stolarijom, sada bi na istom htio zamijeniti pločice koje se nalaze po padom cca. 3%,da bi sve doveo na nulu na jednoj strani bi imao glazuru 10cm a na drugoj 5cm, zato sam to odlučio za puniti laganim betonom, dali na isti mogu liječiti pločice ili moram dodatno raditi neku vrstu podloge između pločica i laganog betona i ako nemoram dali mogu ugraditi električnu mrežicu za podno grijanje direktno na lagani beton. Unaprijed se zahvaljuje na odgovoru. Lp

ODGOVOR

Nastavno vašem upitu I telefonskom razgovoru preporučamo glazuru u debljinama 5-10 cm izvesti LAGANIM BETONOM 12, kako bi se izbjeglo veće opterećenej balkonske ploče,. Na tako izvedenoj glazuri moteže postavljati keramičku oblogu, pri ćemu ćete u sloj ljepila polagati I električno grijanje.

M T / 12.4.2020. 0:27:21

Postovani,htjela bih vas pitati s čime bih mogla prijeći kamene zidove..To su stare kamene kuce i između kamenja fuge su se počele runiti i stvaraju veliku prašinu,pa sam ja htjela prebojati sa onim perivim bojama ili uljanim.. ustvari ne znam sto je najpametnije pa ako mi mozete dati kakav savjet..hvala unaprijed na odgovoru.

ODGOVOR

Preporučamo očistiti postojeći mort iz fuga u dubini 1-2 cm., cijelu površinu temeljito otprašiti i oprati vodom pod tlakom. Fugiranje izvesti MORTOM ZA ZIDANJE FASADNE OPEKE prema tehničkoj uputi. Nakon najmanje mjesec dana površinu dodatno hidrofobirati transparentnom mikro emulzijom SILIKOSAM KONCENTRAT prema uputi. Tahničke upute proizvoda dostupne su na našoj web stranici.

I P / 11.4.2020. 12:13:17

Planiram betoniranje armiranog garaznog prilaza i armirane garazne podne ploce sveukupne dimenzije povrsine otprilike 35 m2. Suhi beton bi mi najbolje odgovarao za takve radove zbog ogranicenog prostora pa me zanima vas savjet jeli takva vrsta betona dobra za takve povrsine s obzirom da ce na toj povrsini biti parkirano osobno vozilo i ako je koju vrstu betona bi mi preporucili?

ODGOVOR

Za izvedbu armirano betonske ploče na podlozi uobičajeno se koristi beton MB 25, pa preporučamo primjenu SUHOG BETONA MB 25.

i p / 10.4.2020. 12:41:32

Pozdrav Zanima me koji od vasih proizvoda je najbolje za koristiti za ucvrscivanje metalnih stupova za ogradu. Dali je najbolje koristiti suhi beton koji se samo istrese u pripremljenu rupu za temelj i zalije vodom. Lijepi pozdrav

ODGOVOR

Mala dopuna prethodnog odgovora. Ukoliko metalne stupove ograde sidrite u beton preporučamo TERAMONT. Ukoliko je stupove postavljate u tlo preporučamo SUHI BETON MB 20 koji je potrebno zamiješati s vodom I tako pripremljenu masu ugraditi u prethodno pripremljenu rubu.

P H / 9.4.2020.23:57:23

Poštovani, imam sljedeći problem i molim savjet kako sanirati vanjski betonski pod vašim proizvodima. Imam površine oko 100m2 popucanog i istrošenog betonskog vanjskog poda (u nastavku slike) - neka mjesta su i do 10mm dubine dok su druga svega 2mm. planirao sam https://www.samoborka.hr/teraneks-unilevel i onda zaštitni premaz ili hidroizolaciju iz vašeg programa Jeli to optimalno riješenje? ili je bolje koristiti https://www.samoborka.hr/reparaturni-mort-r4-250 često su vozila na toj površini a ponekad se vozim i viličarem po toj površini htio bih da je i glatko da se djeca mogu voziti rolama i to. Zahvaljujem na pomoći.

ODGOVOR

Za potrebe izravnavanja betonskih površina sa fotografija preporučamo REPARATURNI MORT R4 250 koji možete nanositi uslojevima debljine od 8-40 mm ili REPARATURNI MORT G (3-20 mm). Prije nanošenja potrebno je podlogu temeljito ispitati, ukloniti sve slabodržeće dijelove i oprati vodom pod talkom, Nakon sušenja podlogu impregnirati SN GRUNDOM te obraditi reparaturnim mortom. Reparaturni mortovi su visokovodoodbojni i otporni na smrzavanje. Mogu se, za potrebe lakšeg održavanja i dodatnog hidrofobiranja zaštiti BETOSILOM.

V R / 8.4.2020. 6:32:47

Poštovani, stubište moje kuće obloženo je kulirom, no, kako je zbog starosti (50 g.) ta obloga popucala i počela otpadati željela bih je obnoviti. Živim u primorskom kraju gdje temperature niti zimi ne padaju ispod 0°C, pa bih vas molila da mi preporučite koju vrstu uzeti? Hvala u naprijed,

ODGOVOR

Postojeći kulir, ako je riječ o pranom kuliru, potrebno je temeljito ispitati, ukloniti sve dijelove koji zvone, odnosno koji su se odvojili od podloge. Podlogu temeljito otprašiti I oprati vodom pod talkom, Nakon sušenja podlogu navlažiti vodom I obraditi CEMENTNI ŠPRICOM. Na očvrsli cementni špric izvestinovi prani kulir odgovarajući postojećem korištenjem KULIRMIKSA I odgovarajućeg lomljenog ili riječnog zrna.

D M / 7.4.2020. 17:27:44

Prije priblizno godinu dana smo se uselili u novogradnju gdje je na spojevima betonskih grada i cigle pucala zbuka i to se redovno popravljalo (izmedu cigle i betonske grede je pur pjena i dolazilo je do sljeganja - vanjski zidovi stana, gdje su velika balkonska vrata i kutije za rolete). Nakon potresa u Zagrebu, te pukotine su bile jos daleko vece i na nekim mjestima su otpali veliki komadi zbuke, saljem nekoliko slika u privitku. Ja bi sad krenuo u sanaciju tih ostecenja u svom stanu ali zamolio bi vas za savjet po pitanju izbora materijala. - impregnacija? - odabir zbuke (npr VC20? ili neka druga), - upotreba staklenih mrezica? - glet masa? - drugo?

ODGOVOR

Uvidom u dostavljene fotografije fotka1, fotka2, fotka3, fotka4 vidljvo je da je riječ o opetovanoj pojavi pukotina dodatno potaknutih potresom. Ukoliko sam dobro razumjela vaš upit, pukotine su se ponavljale i prije, nakon provednih prethodnih sanacija, što upućuje ka konstruktivne uzroke. Obzirom na navedeno prijedlog sanacije koji slijedi ne može osigurati trajni popravak ukoliko se prethodno ne uklone konstruktivni nedostatci. - temeljito ispitati prionjivost poglavito u području oko pukotina - ukloniti sve slabodržeće (gdje god žbuka zvoni, odnosno kod testa kuckanjem daje tupi zvuk) dijelove žbuke do podloge - pukotine otvoriti (jače izražene u sloju žbuku otvoriti u obliku lastina repa, manje pukotine otvoriti odvijačem ili skalpelom) - mehanički ukloniti sloj boje i gleta (ukoliko nije moguće potrebno je svakako "otvoriti" površinu grebanjem ili štokanjem) - cijelu površinu dobro otprašiti (najbolje usisati jačim usisivačem) - krpanja žbuke izvesti laganom podložnom žbukom VC 20 L u ravnini sa postojećom žbukom, debljine veće od 3 cm potrebno je nanositi u više slojeva (NAPOMENA : VC 20 L primijeniti isključivo za krpanje vapneno-cementne žbuke) - pukotine impregnirati UNIVERZALKONCENTRAT GRUDOM (dan prije) i zapuniti FINOM ŽBUKOM EKSTRA - nakon očvršćivanja novo nanesene žbuke (poželjno minimalno 10-14 dana) cijelu površinu impregnirati (UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM , ako su slojevi boje i gleta uklonjeni ili PREMIUM GRUNDOM ako je površina samo otvorena) - nakon sušenja nanijeti FINU ŽBUKU EKSTRA, nahrapaviti nazubljenim gleterom, u svježi sloj utisnuti staklenu mrežicu IN 70 - unutar 24 sata nanijeti novi sloj FINE ŽBUKE EKSTRA - za potrebe ujednačavanje sa ostalim površinama koje nisu zahvaćene sanacijom dodatno obraditi TERANILOM i obojiti bojom tipa TERAPOL Za sve eventualno potrebne informacije stojimo na raspolaganju!

V D / 6.4.2020. 11:13:50

Trebao bi vratiti ploče kaljevog kamina koje su otpale od potresa. Dali postoji neka masa za to? Stari keramičari koristili su ilovaču sa malo soli. Hvala i srdačan pozdrav.

ODGOVOR

Za popravak kalijevih peći preporučamo koristiti VATROSTALNI MORT, ali i kontaktirati "pećare" koji bi peć pregledali i dali zeleno svjetlo za eventualnu daljnju uporabu.

B P / 2.4.2020. 19:34:17

Dvoumim se između samo bojanja ili žbuknja garaže. Garaža je u nizu ali je ujedno i prva pa je jedan zid vanjski a drugi unutarnji naslonjen na iduću garažu. Zidovi su od betonskih blokova, a strop od fert gredica i stropne cigle. Neravnina u zidanju zida je 1-2 cm tj nije baš ravni zid. Molim preporuku čime popuniti fuge između betonskih blokova a čime između cigli na stropu jer ih ima dosta, pa čime napraviti pripremu zida i stropa za samo bojanje a čime napraviti pripremu i koju žbuku u slučaju žbukanja?

ODGOVOR

Obzirom na odstupanja ravnina navedena u vašem upitu preporučamo obradu zidova i stropa žbukanjem vapneno-cementnom žbukom VC 50 (možete primijeniti i za vanjske i unutarnje zidove). Kod ručnog nanošenja potrebno je podlogu prethodno obraditi CEMENTNIM ŠPRICEM 2 ili 4. Špric nanositi na otprešenu podlogu navlaženu vodom. Kada špric pobijeli nanijeti VC 50 u sloju debljine do 2 cm, izravnati H letvom. Nakon djelomičng očvršćivanja VC 50 obraditi filcanjem. Nakon najmanje tri tjedna površine obojiti unutarnjom perivom bojom POLAKRIL. Sve detalje primjene možete naći u tehničkim uputama proizvoda dostupnim na našoj web stranici.