Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

A K / 29.3.2020. 11:45:46

Poštovani, što bi preporučili za krpanje šlica (šlic za instalacije) u vanjskom zidu? Šlic je napravljen paralelno s podom uzduž 3/4 vanjskog zida širine cca12cm i dubine cca 8 cm.

ODGOVOR

Betonske zidove preporučamo krpati REPARATURNIM MORTOM R4 250- Za zidove od opeke možete primijeniti toplinsku žbuku TERATERMO 100 STANDARD.

R R / 29.3.2020. 8:12:05

Postovani , da li je moguca ugradnja teraplasta preko postojeceg ,veoma lose uradjenog,teraplasta.Da li je potrebno impregnirati ili nanijeti neko sredstvo prije ugradnje novog...puno pozdrava

ODGOVOR

Na loše izvedenoj podlozi teško je izvesti novi sloj zadovoljavajuće teksture. Ovisno o vrsti podloge preporučamo ili uklanjanje postojećeg sloja (najlakše izvesti zagrijavanjem i mehaničkim uklanjanjem). ili impregnacija podloge KONTAKT GRUNDOM, te zaglađivanje SAMOTERM GLETOM. Na tako pripremljenu podlogu nanijeti MINERALKVARC GRUND OBOJENI br. 65 te na potpuno osušeni grund nanijeti novi sloj TERAPLASTA.

M T / 27.3.2020. 22:00:04

Poštovani,zanima me mogu li kulir ploče debljine 3,8cm ljepiti na beton u dvorištu? Beton je prilično ravan tako da bi išlo minimalno ljepila. Ako mogu koje ljepilo da koristim,treba li beton premazivatj sa čim,dali da ostavim minimalnu fugu i onda je napunim kvarcnim pjeskom? Kad ih zaljepim za beton mogu li vozila voziti preko njih?

ODGOVOR

Ukoliko betonska podloga ima odgovarajuću nosivost i izvedena je u padu, za lijepljenje bet. ploča preporučamo fleksibilno ljepilo TERATEKT FLEKS. Ukoliko su potrebne veće debljine sloja ljepila preporučamo TERATEKT FLEKS UNILEVEL (do najviiše 15 mm). Zalijepljene ploče fugirati kvarcnim pijeskom 0,1-0,6 mm. Otpornost tako postavljenih ploča na prometno opterećenje osobnog automobila ovisi isključivo o kvaliteti podloge i postavljanja.

D / 26.3.2020. 21:06:04

koliko je potrebno akrilne žbuke terakri z 1.5 mm boja 4237 za 160 m2

ODGOVOR

Za 160m2 potrebno je 15 kanti po 25kg, odnosno 375kg završno dekorativne žbuke Terakril Z 1,5mm.

D M / 25.3.2020. 11:07:20

Kupaonica. Rigips strop. Ocistio zbog bojanja. Spuzvicom. Pojavilo se ispod bijele podloge na nekim mjestima tamne mrlje. Impregnirano, obojao 4 puta. Dobro, osim na tim nekim mjestima se i dalje vide tamnije mrljice. Inace, strop je bio vec obojen u bijelo. Ovo je drugo bojanje. I tu gdje su kao fleke, strop nije gladak, vec je malo hrapav, naborana, potlepusen. Sto uciniti? Hvala.

ODGOVOR

Pojava tamnih mrlja na površinama zidova I stropova u prostorijama sa povećanom vlažnosti zraka najčešće su manifestacija zaraze mikroorganizmima – plijesnima. U tom slučaju površine nije dostatno samo prebojati već je iste prije nanošenjan novih naliča boje potrebno tretirati biocidnim sredstvom TERACID s ciljem uništavanja spora prisutnih u podlozi. Također prporučamo primjenu unutarnjih boja namijenjenih za vlažne prostore tipla AQUAPOL ili antikondenzacijske boje TERMOPOL. Detalje primjene proizvoda možee naći na tehničkoj uputi istih dostupnoj na našoj web stranici. Ukoliko je navlaživanje uzrokovalo oštećenja samih GK ploča iste će biti potrebno zamijeniti.

i k / 18.3.2020. 18:04:50

kako riješiti napuhavanje i pucanje boje i žbuke ispod prozora.Prozori su pvc,fasada demit.do navedenog dolazi uvjek ispod istog prozora na ostalima ne.

ODGOVOR

Problem koji imate rezultat je prodora vode uz klupčicu ili stolariju. Kad pronađete i sanirate mjesto gdje voda zacurijeva, potpuhnutu žbuku i boju ispod prozora morate u potpunosti ukloniti, te nanovo pogletati i prebojiti.

T V / 14.3.2020. 9:12:14

Koju bi mi žbuku i impregnaciju preporučili na betonsku škarpu. Silikat ili silikon? Može li se beton premazati samo sa impregnacijom i na to stavili žbuka ili treba prije pogletati. Hvala

ODGOVOR

Trajnost bilo koje završno dekorativne obrade ovisi o površini na koju se nanosi. Konkretno, u Vašem slučaju ovisi o upojnosti betonske škarpe i vlažnosti okoline. Betonski zid je potrebno obraditi SAMOTERM GLETOM ili REPARATURNIM MORTOM prema tehničkim uputama danim na našim web stranicama ( https://www.samoborka.hr/upload/proizvodi/TUP-%20ReparaturniMortG.pdf ). Obrađeni betonski zid premažete temeljnim premazom MINERALKVARC GRUND dan prije nanošenja SILIKONSKE ŽBUKE. Napominjem još jednom da trajnost završno dekorativne žbuke ovisi o količini vlage u podlozi.

J M / 12.3.2020. 12:23:59

Postovani, Koja je razlika između vasih zbuka UNIVA 30 i VC 40? Ne mogu pronaci sastav cementa i drugih aditiva. I koju preporucujete za unutarnje zbukanje. Lp

ODGOVOR

I UNIVA 30 i VC 40 su vapneno-cementne podložne žbuke, vrlo sličnih formulacija. Glavna razlika između ove dvije žbuke je što je VC 40 podložna žbuka isključivo za unutarnje radove, dok UNIVU 30 možete upotrijebiti i u vanjskim i unutarnjim radovima.

N K / 10.3.2020. 18:31:03

Poštovani, Planirao sam strojno ožbukati zidove kuće no žbuker mi je skrenuo pozornost na problem što su majstori već napravili spušteni strop od gips kartonskih ploča te da se boji kako će s vremenom nastati pukotine na spoju između vapneno cementne žbuke i gips kartonskih ploča te kako bi gips kartonske ploče mogle upiti vodu iz žbuke i nabubriti. Što Vi mislite o tome? Je li možda bolje rješenje ožbukati sa GV10 budući da bi se onda radilo o sličnijim materijalima ili pak po njegovoj preporuci umjesto žbuke, zidove obložiti ljepljenjem gips kartonskih ploča? Ako može i GV10, kako bandažirati spoj žbuke i ploča? Papirnatom bandažnom trakom? Akrilom? Hvala na pomoći Srdačan pozdrav

ODGOVOR

Uobičajeno je da se žbukanje zidova izvodi prije izvedbe spuštenog stropa. Koju god žbuku da upotrijebite, potrebno je izvesti diletaciju zida i stropa, te spoj zabrtviti nekim trajnoelastičnim kitom, ali uvijek postoji vjerojatnost „šprunga“

R S / 9.3.2020. 9:05:38

Poštovani, u sobi sa sjeverne strane na zidu vidim da je na 20 cm od poda bilo vlage, štoviše pri laganom udaranju na žbuku čuje se šuplji zvuk. Dali se ovaj problem može riješiti hidroprotektom i kako to izvesti. Nadalje, dali se hidroprotekt može nanijeti na betonski pod na jedno metar od navedenog zida kao zaštita od vlage, na sto bi se ljepio parket! Srdačan pozdrav

ODGOVOR

Žbuku na zidu za koju pišete da ima šuplji zvuk morate otući do konstrukcije zida (opeka, cigla, beton). Bilo bi dobro da zahvatite i dio zida od barem 60cm iznad zone na kojoj ste primijetili pojavu vlage. Sve dobro otprašite. Eventualne neravnine obradite REPARATURNIM MORTOM R4-250 (pri tome podrazumijevam izravnavanje sljubnica od opeke i neravnine ukoliko je zid betonski, ne punoplošno izravnavanje) kako bi dobili pogodnu površinu na koju ćete nanjeti polimer cementnu hidroizolaciju HIDROPROTEKT MONOELASTIK ili DUOELASTIK u tri sloja križno. Uvjete primjene možete pronaći na linku https://www.samoborka.hr/upload/proizvodi/TUP-%20HIDROPROTEKT%20MONOELASTIK.pdf Na tako izoliran zid nanesete CEMENTNI ŠPRIC 2 EKSTRA i ožbukate vapneno cementnom sanacijskom žbukom SANISIL H. Daljnji postupci obrade zida su „klasični“. Obrada TERANILOM i bojanje zida nekom unutarnjom bojom, npr.TERAPOL. HIDROPROTEKT MONOELASTIK ili DUOELASTIK također možete primijeniti i na podu. Za sva eventualna pitanja, stojimo Vam na raspolaganju.