Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

N K / 10.3.2020. 18:31:03

Poštovani, Planirao sam strojno ožbukati zidove kuće no žbuker mi je skrenuo pozornost na problem što su majstori već napravili spušteni strop od gips kartonskih ploča te da se boji kako će s vremenom nastati pukotine na spoju između vapneno cementne žbuke i gips kartonskih ploča te kako bi gips kartonske ploče mogle upiti vodu iz žbuke i nabubriti. Što Vi mislite o tome? Je li možda bolje rješenje ožbukati sa GV10 budući da bi se onda radilo o sličnijim materijalima ili pak po njegovoj preporuci umjesto žbuke, zidove obložiti ljepljenjem gips kartonskih ploča? Ako može i GV10, kako bandažirati spoj žbuke i ploča? Papirnatom bandažnom trakom? Akrilom? Hvala na pomoći Srdačan pozdrav

ODGOVOR

Uobičajeno je da se žbukanje zidova izvodi prije izvedbe spuštenog stropa. Koju god žbuku da upotrijebite, potrebno je izvesti diletaciju zida i stropa, te spoj zabrtviti nekim trajnoelastičnim kitom, ali uvijek postoji vjerojatnost „šprunga“

R S / 9.3.2020. 9:05:38

Poštovani, u sobi sa sjeverne strane na zidu vidim da je na 20 cm od poda bilo vlage, štoviše pri laganom udaranju na žbuku čuje se šuplji zvuk. Dali se ovaj problem može riješiti hidroprotektom i kako to izvesti. Nadalje, dali se hidroprotekt može nanijeti na betonski pod na jedno metar od navedenog zida kao zaštita od vlage, na sto bi se ljepio parket! Srdačan pozdrav

ODGOVOR

Žbuku na zidu za koju pišete da ima šuplji zvuk morate otući do konstrukcije zida (opeka, cigla, beton). Bilo bi dobro da zahvatite i dio zida od barem 60cm iznad zone na kojoj ste primijetili pojavu vlage. Sve dobro otprašite. Eventualne neravnine obradite REPARATURNIM MORTOM R4-250 (pri tome podrazumijevam izravnavanje sljubnica od opeke i neravnine ukoliko je zid betonski, ne punoplošno izravnavanje) kako bi dobili pogodnu površinu na koju ćete nanjeti polimer cementnu hidroizolaciju HIDROPROTEKT MONOELASTIK ili DUOELASTIK u tri sloja križno. Uvjete primjene možete pronaći na linku https://www.samoborka.hr/upload/proizvodi/TUP-%20HIDROPROTEKT%20MONOELASTIK.pdf Na tako izoliran zid nanesete CEMENTNI ŠPRIC 2 EKSTRA i ožbukate vapneno cementnom sanacijskom žbukom SANISIL H. Daljnji postupci obrade zida su „klasični“. Obrada TERANILOM i bojanje zida nekom unutarnjom bojom, npr.TERAPOL. HIDROPROTEKT MONOELASTIK ili DUOELASTIK također možete primijeniti i na podu. Za sva eventualna pitanja, stojimo Vam na raspolaganju.

M P / 8.3.2020. 14:14:08

Poštovani, imam kamen kredu pa me zanima je li moguć čime ga premazati da se ne mrvi i da ne praši? Hvala unaprijed!

ODGOVOR

Iz Vašeg upita nije potpuno jasno o kakvom se kamenu radi kao ni u kakvom je stanju. Ukoliko kamen nije u jako lošem stanju i djelomično je trošan, potrebno je ukloniti sve trošne dijelove, dobro sve otprašiti i oprati pri tom pazeći da ne dođe do oštećenja površine koju treba učvrstiti. Tako pripremljenu kamenu oblogu premažete FIKSANIROM. Uvjete primjene FIKSANIRA možete pronaći na linku https://www.samoborka.hr/upload/proizvodi/TUP-%20Fiksanir.pdf

M B / 5.3.2020. 9:56:50

Poštovani. Planiramo strojno žbukanje stare kuće sa nadozidanim novim dijelom. Kupaonica i kuhinja će ići cementna žbuka, ostatak gipsana žbuka. Majstor predlaže za podlogu prije žbukanja staviti sn vezu, i to samo na starim zidovima. Novi dio gdje je blok i stropovi ništa. Da li je to u redu?

ODGOVOR

U svom upitu niste naveli od čega su zidovi. Ako su zidovi betonski ispod gips vapnenih žbuka upotrijebite KONTAKT GRUND, a ispod vapneno cementnih i cementnih žbuka CEMENTNI ŠPRIC 2 EKSTRA. Ukoliko su zidovi izrađeni od cigle ili opeke, vezivni sloj napravite od rjeđe konzistencije žbuke kojom namjeravate obraditi zid. Jedino za čistu CEMENTNU ŽBUKU preporučamo CEMENTNI ŠPRIC 4.

S V / 5.3.2020. 8:33:57

Poštovani, Izgladio bih unutarnji zid koji je trenutno SEP. Impregnirao bih mineralkvarc grundom, a zatim pregletao teranilom ekstra. Zanima me nakon koliko vremena nakon impregnacije se mora zid pregletati. Mora li se gletati iduci dan ili može za tjedan ili dva.

ODGOVOR

Temeljni premaz MINERALKVARC GRUND nanosi se dan ranije, odnosno nastavak radova na podlozi s MINERALKVARC GRUNDOM moguć je na osušenom grundu. SEP možete izravnati kako ste planirali TERANILOM EKSTRA u cca tri ruke ili FINOM ŽBUKOM EKSTRA koja podnosi veće debljine i lijepo se obrađuje zbog svoje elastičnosti i time smanjuje radne korake koje zahtjeva TERANIL.

P / 4.3.2020. 18:45:39

Postovani, Imam vikendicu u dalmatinskoj zagori rađenu 1980. Kuća je onda ožbukana (mi kažemo špruc namaz). Sve je boje betona (sive). Sada bih istu obojao. Što preporučate

ODGOVOR

Ako je stanje žbuke u dobrom stanju (da je čvrsta i bez pukotina), dobro očišćenu i suhu površinu premažite UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM, te nakon 4-6 sati nanesite željeni ton fasadne boje TERATON V. Kvalitetnije rješenje za Vaš upit bilo bi da „špruc namaz“ očistite, pustite da se osuši, premažete PREMIUM GRUNDOM i ostavite da se osuši (cca.24h). Na osušeni temeljni premaz PREMIUM GRUND, nanesete FINU ŽBUKU EKSTRA (žbuka za renoviranje nosivih podloga starih produžnih žbuka). Nakon cca. 7 dana, nanesete UNIVERZALKONCENTRAT GRUND i obojite fasadnom bojom TERATON V.

s b / 28.2.2020. 10:12:10

trebao bi zaliti betonom ili nekom smjesom ploču visine 120mm širine 1300mm i dužine 1000mm....dali mogu pri tome koristiti CEMENTNI ESTRIH 12 i dali ga mogu mješati sa mrežnom armaturom i kamenjima lp

ODGOVOR

Cementni estrih 12 nije pogodan proizvod za izradu betonske ploče debljine 12cm. Za izradu betonske ploče koju biste armirali upotrijebite proizvod SUHI BETON 20.

L P / 26.2.2020. 9:42:03

Pozdrav, Imam upit u vezi gletanja zidova. U stanu u kojem je zbuka katastrofalno napravljena, izgleda kao kora od narance, izgletao bi cijele zidove. Kako su zidovi ofarbani bijelom bojom zabima me moze li se gletati direktno na boju ili treba prije gletanja ostrugati i/ili namazati bekakvu impregnaciju? Da nadodam, zidovi su farbani prije cca 20god... Unaprijed zahvaljujem na odgovoru...

ODGOVOR

Prije bilo kakvih radova, potrebno je ostrugati postojeću boju, sve skupa dobro otprašiti i impregnirati PREMIUM GRUNDOM. Nakon 4-6h, zidove možete obraditi FINOM ŽBUKOM EKSTRA ili masom za gletanje TERANIL. Tako obrađene zidove možete osvježiti bojom.

M / 22.2.2020. 8:51:52

Poštovani, Ja imam dva pitanja u vezi podova. U garaži, na podu, je trenutno beton, podosta neravan, i do 3-4cm razlike, vrlo grub i prašnjav i na nekim mjestima vlazan. Želio bih na njega preliti nešto novo. Površina 45m2 i trebao bih jedno 2-4cm nove podloge. Što preporučate i koliko je to vreća? Drugo pitanje je nenatkrivena balkon/terasa. Trenutno je neka cementna podloga, gruba no ne propušta vodu jer je ispod nje suh strop. Želio bih nečim ispraviti pad na jednom dijelu te bi novi sloj trebao moći na jednom dijelu ići do 1,5cm pa prema vanjskom dijelu na 2mm. Na to bi kasnije išao wpc. Koji proizvod preporučate? Površina je 39m2, količina? Hvala vam unaprijed na odgovorima..

ODGOVOR

Za izravnavanje poda u garaži preporučamo CEMENTNI ESTRIH 20. Njegova potrošnja je 22kg/m2/cm. Ako trebate izravnati 3cm starog poda + 3cm novog sloja, za 45m2 Vam je potrebno 238 vreća CEMENTNOG ESTRIHA 20. Pad na balkonu/terasi možete izvesti REPARATURNIM MORTOM G. Njegova potrošnja je 1,3kg/mm/m2, što prema danim podacima odgovara količini 870kg (29 vreća). Uvjete primjene za oba proizvoda možete naći u njihovim tehničkim uputama na našem webu.

D B / 21.2.2020. 10:16:01

Poštovani za gazišta stepenica stavio bi ploče 40x60x3,8,a kako treba stavljati ljepilo u debelom sloju(nejednaka visina stepenica), čime bi bilo najbolje ljepiti ploče? LP

ODGOVOR

Preporuka ljepila ovisi o debljini sloja koji Vam treba. Za sloj debljine do 15mm preporučamo TERATEKT FLEKS UNILEVEL, a za veće debljine slojeva (do 70mm) MORT ZA OPLOČENJA. Uvjete primjene za oba proizvoda možete naći u njihovim tehničkim uputama na našem webu.