Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

G B / 28.9.2010 10:06

Poštovani! Adaptiram vinski podrum star 100-njak godina. Pod smo izolirali i betonirali. Zidovi cca 80m2 su irađeni od cigle (opeke) debljine od 50-60 cm., ožbukani. Žbuku smo poskidali sa svih zidova, izbili fuge do dubine cca 1 - 2 cm te žičanim četkama očetkali cigle. Postojeće fuge dosta se truse. Zanima me koja sredstva koristiti za zaštitu fuga od trušenja i/ili za ponovno fugiranje. Dali savjetujete samo zaštitu li ponovno fugiranje. Na koji način fugirati. Na koji način zaštititi ciglu da ima što prirodniji izgled - nekim premazom ili bojom?
Srdačan pozdrav.

ODGOVOR

Ako su postojeće fuge trusne potrebno ih je otuči do kraja te ponovno pofugriati ili MORTOM ZA ZIDANJE M5 ili TERAMINERAL-om.
Ako opeku nećete ponovno žbukati potrebno ju je premazati FIKSANIR-om do zaićenja.
FIKSANIR je ester silicijeva kiselina koja se koristi za restauraciju, učvršćivanje i konzerviranje građevinskih materijala: prirodni kamen, žbuke, opeka, crijep.
FIKSANIR penetrira duboko u podlogu, tvori mineralno vezivo koje je kompatibilno sa građevinskim materijalom, daje mu dugotrajnu otpornost na atmosferilije i zaprljanje, štiti od abrazije, korozije i morske soli

R C / 27.9.2010 9:11

Poštovanje!
Gradimo obiteljsku kuću.
Vanjski zidovi su građeni na slijedeći način:
Iznutra prema van Ctoterm Turčin 30, 2 cm zraka 2X5cm stiropora, 1 cm zraka i 10cm cigla Turčin.
Kakvu i koliko mi termo žbuke predlažete izvana, a koliko termo žbuke iznutra da nam kuća bude pasivna?
Na plafo smo stavili 8 cm stirodura, a na pod prema projektu 6 cm stiropora.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!
Radovan!

ODGOVOR

Termin „.Pasivna kuća“. označava standard zgrade kod koje je zimi kao i ljeti osigurana najviša mjera udobnosti bez primjene konvencionalnog sustava grijanja ili hlađenja.
Kvalitetna toplinska izolacija samo je jedno od načela kojih se treba pridržavati prilikom planiranja i projektiranja pasivne kuće.
Kod pasivnih kuća vrijednost keoeficijenta prolaska topline U ne smije biti veći od 0,15 W/m2K.
Obzirom na konstrukciju vanjskog zida vašeg objekta taj zahtijev nije moguće ostvariti primjenom toplinskih žbuka.

ž g / 24.9.2010 8:54

"stavila bih na jednu manju površinu vanjskog zida od y tong kocki fasadni pjesak ""samoborka"" no zanima me da li je potrebno miješati ga sa žbukom i u kojem omjeru!?? Hvala unaprijed!!"

ODGOVOR

Za obradu vanjskih zidova od porobetona - Ytonga, preporučamo gotovu laganu žbuku žbuku VC 20 L u debljini do 2cm, zaglađivanje TERATERMO GLETOM i završnu obradu nekim od završno dekorativnih žbuka iz našeg proizvodong programa kao SEP Z, SILIKATNE ŽBUKE, SILIKONSKE ŽBUKE, TERAKRIL i sl.

S B / 23.9.2010 9:57

Imam 10 godina staru fasadu s 5cm stiropora i zavrsni sloj je vas sep boje breskve koji je dobrano izblijedio nakon godina.
Kako sanirati fasadu i koja boja otpornija na UV-zracenje?
Unaprijed Hvala

ODGOVOR

Za osvježavanje boje postojećeg SEP-a preporučamo MINERALKOLOR u tonu prema vašem izboru,a prema važećoj Samoborkinopj ton karti POGLED U BOJU.
Postojeći SEP temeljito oprati mini-washem, te nakon sušenja (najmanje 48 sati) prebojati MINERALKOLOROM u dva naliča.
Preporučamo tonove višeg faktora refleksije (Y - u ton karti)!

G Č / 20.9.2010 20:10

Poštovani,

U fazi smo izgradnje obiteljske kuće koja se nalazi u Puli. Zidamo je sa opekom Gorica Goroterm 25 PU. Možete li dati savjet koju termo žbuku od Samoborke staviti na zidove. Napominjem da ne želim stavljati stiropor.

Zahvaljujem,

Goran Čupić

ODGOVOR

Obzirom na vrstu ziđa (poroopeka), debljinu zida - 25 cm, te podneblje u kojem se objekt nalazi preporučamo primjenu toplinske žbuke TERATERMO 080 u debljini od 5 cm.

Toplinsku žbuku 10 - 14 dana nakon nanošenja obraditi TERATERMO GLETOM.

Završno dekorativnu žbuku prema vešem izboru (preporučamo SILIKONSKU ŽBUKU) nanositi nakon najmanje 14 dana.

T / 14.9.2010 20:25

Dobar dan,
u hodniku starije zgrade (iz 50-tih) su nam majstori stavili teraplast do visine 120 cm. Sve je bilo super i nakon 10 dana se pojavila fleka paralelno sa podom na dužini 2 m od ukupno 10m koliko je dug hodnik. Fleka izgleda kao da je na tom dijelu vlažna, ali na dodir je taj dio zida suh! Možete li možda pretpostaviti što se moglo dogoditi i kako da se to sanira... Zahvaljujem unaprijed!

ODGOVOR

Naša pretpostavka je da je prilikom izvođenja možda podloga bila vlažna, možda se pojavljuje isoljavanja iz podloge ili masa prilikom navlačenja nije bila dovoljno dobro promješana.
Teško je u ovom trenutku dati konkretan odgovora, ali ako ste u mogućnosti molimo vas da nam pošaljete slike na kojima se vidi fleka i o kakvoj se fleki radi pa da vam možemo nešto konkretnije odgovoriti.

M K / 14.9.2010 14:31

imam knauf na stropu, želim preko cijele površine staviti rabit mrežu jer na to ću stavljati SEP (od vas .. ne znam još koju veličinu).
Pitanje je čime zalijepiti rabit mrežu za strop, da bude čvrsto, da se da dobro izravnati .... pozdrav

ODGOVOR

Na knauf ploče nije potrebno dodatno staviti mrežicu već samo na spojevima ploča, koja je prilikom dodavanja istih sigurno ugrađena. Podlogu treba impregnirati dan ranije MINERALKVARC grundom i nanijeti SEP-U ili SEP-Z 200.

T M / 15.9.2010 19:41

Imam problema sa vlazenjem vanjskih zidova. Na unutarnjoj strani mi se javljaju gljivice i ruzne zelenkaste fleke, a fasada je na dnu potamnila, uz to, javile su se male, ali dugacke pukotine na fasadi. Sto mi preporucate?

ODGOVOR

Pretpostavljamo da objekat nije toplinski izoliran s vanjske strane, te se zbog razlike u temperaturi vanjskog i unutarnjeg prostora ili zbog neadekvatne toplinske izolacije betonskih dijelova javlja kondenzat koji se manifestira pojavom gljivica ili algi.
Potrebno je ostrugati boju i glet te žbuku tretirati algicidnim ili fungicidnim sredstvom do zasićenja da se unište spore gljivica u žbuci, te nakon sušenja obojati bojom koja u svom sastavu ima fungicida.
Ako postoji pojava tamnih mrlja na fasadi, također je potrebno fasadnu površinu tretirati algicidnim ili fungicidnim sredstvom te prebojati fasadnom bojom.
Ako su pukotine koje se se pojavile na fasadi lasaste, boja će ih prekriti i neće se vidjeti, ali ako su pukotine veće potrebno je izvesti sanaciju fasadne površine nakon utvrđivanja dubine pukotina i njenih prostiranja na fasadnoj plohi.

V M / 12.9.2010 20:41

Obnavljam fasadu na talijanskoj vili iz 1923 u Rijeci . Djelomicno je ostecena ... Molim preporuku kojim materijalom i kako pristupiti sanaciji (mislili smo staviti akril , stiropor necemo zbog ukrasnih elemenata na fasadi ) Hvala

ODGOVOR

Sanacije su kompleksni, prilično zahtijevni zahvati. Sama tehnologija sanacije ovisi o vrsti ziđa, o postojećoj žbuci, o stupnju njenog oštećenja, prionjivosti na podlogu, eventualnom zahtijevu konzervatora ukoliko je objekt pod zaštitom i sl.
Ukoliko ste u mogućnosti, proslijedite nam fotografije objekta na kojima je vidljivo postojeće stanje.

d / 12.9.2010 19:50

postovani polusuha glazura se radila na terasi propisno mrezica,vlakna sve kako treba ali je sva popucala i to dosta utrosak cementa je bio na m3 pijeska 350kg poljevala se vodom nije mi jasno pomoc!

ODGOVOR

"Karakteristike glazure ne ovise isključivo o udjelu cementa. Iz vašeg upita nije viljivo koji ste pijesak koristili pri izradi glazure, kao ni debljina glazure i ostali važni elementi (glazura direktno na bet.podlozi, plivajuća glazura, u tom slučaju debljina toplinsko izolacijskog sloja i dr.)
Uzroci pukotina mogu biti različiti - mala debljina glazure, sitna frakcija pijeska, ""jak"" materijal, nedovoljna dilatiranost većih površina i sl.
"