Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

v g / 22.10.2014. 10:39:04

Poštovani, molim za pomoć vašim savjetom. Unutrašnjost dnevne sobe na zidovima ima bavalit. Izvana kuća je obložena stiroporom i edepultzom,te okrečena bojom za fasade. Na soklu smo također stavili stiropor i zbog estetike ga skroz s dvorišne strane poravnali u istu visinu, s tim da je na nekim mjestima viši od temelja. Nakon toga postavljane su za stazu u dvorištu ploče u obliku šesterokuta na prijesak, a ispod kojeg je ostala betonirana staza. Problem je slijedeći: U dnevnoj sobi pojavili su mi se pučci od vlage koja se sipa na parket. Što uraditi i kako to popraviti. Smatramo da smo zatvorili oticanje vode ispod vanjskih ploča u dvorištu i da se vlaga zato diže uz kuću, a bavalit je sada propušta. Savjetovali su nam da cijeli taj stiropor sa sokla skineme i premažemo sokl žbukom i da zid može disati. Da li je to točno.
Pozdrav

ODGOVOR

ako prilikom izvođenja radova na dvorištu ab ploča nije bila napravljena u padu i ako nije izvedena hidroizolacija te ako ste na to ugradili opločnik najvjerojatnije je da vam dolazi do skupljanja vlage i vlaženja te prodiranja u unutrašnjost objekta.
Skidanje izvedenog sokla nije potrebno jer ugradnjom sokl žbuke nećete ništa postiči da bi spriječili vlaženje.
Potrebno je utvrditi gdje se voda i zašto skuplja, uzrok sanirati, a onda će se vlaga postepeno smanjivati.

V / 17.10.2014. 13:10:42

Poštovani,
molila bih Vas savjet pojavljuje mi se vlaga u prizemlju po unutarnjim zidovima pretpostavljam posljedica ovih kiša, moram napomenut da se budar nalazi cca 3m od kuće i da je kuća građena 1928 i do sada nije nikad vlažila, inače kuća se nalazi na ravnom terenu.
Dakle što napravit i kako, drenaža oko cijele kuće ili....???

ODGOVOR

Najbolje bi bilo izvesti drenažu oko cijelog objekta i hidroizolaciju.
Pretpostvljamo da objekat ako je izveden 1928 god. nema hidroizolaciju.
Nakon otkopa sokl objekta i barem 30-40cm u dubinu temelja (ako je moguće) pemazati hidroizolacijskim premazom HIDROPROTEKTOM u dva sloja te zatrpati do sokla.
S vanjske strane visinu sokla ožbukati SOKL žbukom.

i p / 10.10.2014. 17:23:22

poštovani,
trebam sanirati balkon, odnosno napraviti na njemu hidroizolaciju prije postavljanja pločica (podloga je kulir). na istom balkonu okapnica se počela odlamati i voda se podvlači. Htio bih za prvu ruku sanirati okapnicu i namjeravao sam to napraviti žbukom VC 50. molim Vas informaciju da li je to pogodan materijal za sanaciju i da li je potrebno nakon čišćenja podloge premazivanje grundom (i naravno, koji biste proizvod za to preporučili)?

hvala!

ODGOVOR

Podložna žbuka VC 50 nije namijenjena za izradu okapnica.
Podlogu na kojoj je sada kulir treba očistiti i izravnati CEMENTNIM ESTRIHOM 20.
Nakon dobrog sušenja glazuru samo lagano navlažiti prije nanošenja dvokomponentnog hidroizolacijskog premaza HIDROPROTEKT DUOELASTIK ili HIDROELASTIK 2K. Nakon toga na hidroizolaciju lijepiti keramiku fleksibilnim ljepilom TERATEKT FLEKS.

v p / 19.9.2014. 13:50:53

Poštovani!
Molim Vas objašnjenje za katalog - Idealno za vrtove, staze i trgove - opločnici Pompej na stranici 1 - gdje je istaknuta SUPER CIJENA - koja je to shema polaganja, jer mi se ta najviše sviđa?

ODGOVOR

Naša službena shema slaganja za tu sliku ne postoji.
Gledajući tu sliku možete primjeti da i ne postoji neki uzorak grupe opločnika koji se ponavlja po cijeloj opločenoj površini.
Opločnici su proizvoljno slagani od strane izvođača, majstora s maštom koji ima smisla za slaganje opločnika.

M J / 12.9.2014. 11:40:27

Dobar dan,molio bih vas za savjet.Kako je prizemlje kuće napravljeno od betonskih kvadri, a izolacija u ono vrijeme je rađena od smole i terpapira, sad imam problem dizanja kapilarne vlage u zidu,vjerojatno zbog tankog sloja izolacije. Da li postoji nekakva tekuća hidro izolacija pa da se buše rupe u zidu i natoči u zid da bi se to spriječilo ili ako ima neko drugo rješenje.Hvala.

ODGOVOR

Za prekid toka kapilarne vlage injektiranjem u zidovima postoji proizvod SANIKTIL KONCENTRAT.
Potrebno je izmjeriti količinu vlage u zidovima i odrediti koncentraciju razrjeđenja SANIKTILa i tek onda ulijevati u rupe.

M T / 11.9.2014. 13:27:01

Poštovani,
Molio bih Vas za savjet i pomoć.
Prošle zime kada je bilo puno snjega zbog traljave kvalitete gradnje zgrade pojavio se veliki problem.
Prilikom otapanja snjega voda je curila niz fasadu te prosla kroz nju u podrucju roleta te pomokrila zid u unutrašnjosti stana u širini 50ak cm sve do poda.Stoga vas molim za pomoć kako da to rijesim.Znam da se to moze riješit gradjevinskim zahvatom pravljenja okapnice za koji nemam sada novaca.Dali ima kakvih hidro izolacijskih sredstava za to bilo da se primjenjuju izvana ili iznutra.Lijep pozdrav i puno hvala unaprijed.

ODGOVOR

Niti jedan hidroizolacijski premaz sada vam neće pomoći. Potrebno je utvrditi gdje vam dolazi do prodora vode i to sanirati.
Premazivanjem se ništa ne postiže jer ako ne sanirate prodor s vanjske strane vlaga će vam i dalje ulaziti u prostor i nećete je se moći riješiti. Premazivanje hidro premazom samo će zarobiti vlagu koja će vam se širiti po zidu.
Jedino što sada možete napraviti je skidanje boje i gleta i premazivanje četkom u dva sloja HIDRO PROTEKTom te ponovno gletanje i bojanje.
Napominjemo da je ovo samo privremeno rješenje.

D K / 11.9.2014. 11:46:58

Renoviram staru kamenu kuću u Velom Lošinju.
Skinuo sam staru trulu žbuku, zidovi su jako neravni sa puno veziva-morta koji se trusi.
Sa čime impregnirati zidove i što staviti natrag - žbuku koja bi mjestimice morala biti deblja od 5-10 cm ili vodonepropusne gipsane ploče? Kamene kuće su ovdje uvijek vlažne

ODGOVOR

Zidove operite vodom pod pritiskom i ostavite da se osuše. Nanijeti cementni špric dan ranije.
Drugi dan nanositi žbuku VC 60 ili toplinsku žbuku u potrebnoj debljini.
Debljine veće od 5 cm potrebno je nanositi u više slojeva ne prethodno očvrsli sloj. Zidovi se ne impregniraju.
Prije izvedbe podložne žbuke zid u visinu do cca 40 cm premažite hidroizolacijskim premazom HIDROPROTEKT , u dva sloja četkom.

G B / 9.9.2014. 10:00:47

Ispred dnevnog boravka nalazi se terasa i s jedne strane zida unutar boravka izbila je vlaga.Da li bi se moglo premazati pločice na terasi ili je nužno nešto drugo.Hvala,lp

ODGOVOR

Ovisno o tome kakvi su vam slojevi ispod pločica premazivanje BETOSILom ili SILIKOSAM KONCENTRATom ne mora nužno značiti da ćete se riješiti problema s vlagom.
Potrebno je znati da li je prije ugradnje pločica izvedena hidroizolacija ili nije. Možda vam zacurijeva na spoju poda i zida. Potrebno je provjeriti imate li odgovarajući pad i da li su svi spojevi silikonizirani.

B K / 2.9.2014. 21:16:43

U kupaonici na katu kuće imam tuš kadu, u kutu zida. Ove je godine između pločica i kade voda probila i to sam uočio na vanjskoj fasadi. Čime i kako zaštiti rubni dio kade koja leži na zidu. Napominjem da sam te kuteve punio silikonom, ljepljivom trakom koja se s vremenom odlijepila, hvala na odgovoru.

ODGOVOR

Trebate maknuti pločice, očistiti od ljepila i površinu premazati hidroizolacijskim premazom HIDROPROTEKT DUOELASTIK , u dva sloja ukupne debljine 3-4mm.
Na hidroizolaciju ponovno ugradite keramiku s fleksibilnim ljepilo TERATEKF FLEKS.

j v / 2.9.2014. 15:06:28

Postovani, imam problem sa isusivanjem zidova. Ove godine, kao i vecinu u regionu, zadesila je poplava. Proslo je 3,5 mjeseca nakon poplave, nisam sigurna da li mogu poceti sa radovima u stanu. Zgrada je zidana od sitne cigle, sve slojeve sam ogulila do maltera kako bi se zidovi isusili. Upalila sam i susilice kako bi ubrzala proces. Medjutim, danas sam mjerila vlaznost, i uglavnom je izmjerena vlaznost po coskovima 44%, na sredini zidova po negdje 3.5, 2, pa ima dijelova gdje je i dozvoljena 1.5. Ne znam da li da se usudim da radim zidove, smijem li naloziti centralno grijanje kako bi se bolje isusilo? Bojim se da se ne stvara kondenz. Sta mi VI savjetujete?
Unaprijed zahvalna

ODGOVOR

Ako vam je vlaga još uvijek visoka isušivanje još nije gotovo. Potrebno je maknuti i žbuku koja je bila natopljena vodom, jer samo ponovnim gletanjem i bojanjem vlaga će vam se još više prilikom grijanja pojavljivati. Ako možete uključiti uključiti grijanje onda to učinite pa da se prostor što više isušuje.
Gletanje i bojanje sada nije primjereno. Nakon skidanja postojeće žbuke površinu zidova potrebno je što više isušiti, premazati zid u visini do cca 30 cm hidroizolacijskim premazom HIDROPROTEKT u dva sloja i ožbukati sanacijskom žbukom SANISIL H. Nakon sušenja žbuke površinu možete pregletati TERANIL-om i obojati unutarnjom bojom koja u svom sastavu sadrži fungicid.