Poštovani. Imam problem sa vodom u podrumu. Voda se pojavila prije 2 godine kada je ispred kuće postavljana kanalizacija. Sada kod svake veće kiše podrum je poplavljen. U početku je voda bila crvena kao što su i cijevi za kanalizaciju a koja još nije u funkciji. Podrum se nalazi ispod trećine kuće 10 metara od cijevi, a obložen je prije 10-tak godina betonom. Šta učiniti ?
ODGOVOR
Prema opisanom postava kanalizacije nije dobro izvedena te je najbolje napraviti otkop oko dijela objekta gdje je postavljena kanalizacija i provjeriti kako su izvedeni spojevi i zašto voda prodire u prostor. Najbolje bi bilo s vanjske strane na zidovima izvesti hidroiziolaciju hidroizolacijkim premazom HIDROPRTEKT DUOELASTIK i po potrebi na hidrozioalciju ugraditi toplinsku izolaciju pločama XPS i čepaste folije te obavezno ugraditi drenažne cijevi za odvod oborinske i podzemne vode.
M K / 11.8.2015. 13:56:50
Postovani,
u suterenu stare kamene kuce (pod je cca. 70 cm ispod razine ulice) je prije godinu i pol stavljena betonska ploca. Na zemljani sloj koji je unatoc susenju bio dosta vlazan stavljena je ljepenka na koju je izlivena betonska ploca. Zbog problema s visinom prostorije i nemogucnosti dubljeg kopanja nije bilo moguce izvesti tampon sloj. Na betonsku plocu je izliven tanki sloj samonivelirajuce mase.
Posto majstori nisu dobro izveli vertikalni spoj ljepenke sa kamenim zidom dolazi do vlazenja na spoju ploca - kameni zid. Zbog vlage samonivelirajuca masa nabubri sto dovodi do stvaranja povisenja uz sam rub zida. Zanima me kako najefikasnije sanirati ovaj problem? Mislio sam otkopati uski duboki kanalic uz rub zida kako bi razdvojio plocu od zida te kanalic zatim popuniti na nacin da ploca ne dolazi u doticaj s vlagom iz zida. Prilazem i par slika na linku [1].
Preporučamo otvaranje spoja zid –betonska ploča u punoj visini u širini koja će omogućiti izvedbu „holkera“ flekisibnom polimer-cementnom hidroizolacijom HIDROPROTEKT DUOELASTIK uz korištenje TRAKE ZA BRTVLJENJE. Alternatino, ukoliko želite izbjeći potrebno „razbijanje“ i krpanje ploče, na spoju zida i ploče izvesti „šlic“ u punoj debljini ploče i zapuniti HIDROPROTEKTOM. U tom slučaju nije u potpunosti spriječeno kapilarno širenje vlage u betonsku ploču.
V G / 27.7.2015. 7:26:36
Poštovani, na katu kuće napravili smo kupatilo sa vodonepropusnim rigips pločama i tuš kadom, koja je također obzidana vodonepropusnim rigipsom. Sve smo mislili da smo sredili dok se nije na kupatilu u prizemlju, koje je ispod ovog na katu pojavila vodena mrlja. Najprije smo mislili da nije u redu sifon itd. itd. Na kraju smo ustanovili da voda procuruje kroz fugne kada se kupa, tj tušira. Molim za pomoć. Što učiniti, da li se te fuge mogu nečim premazati ili ih se mora iskopavati ili, ili....
ODGOVOR
Nakon ugradnje rigips ploča, a prije postave keramike trebalo je zidove i pod ispod tuš kabine premazati hidroizolacijskim premazom i ugraditi keramiku. Ako kroz fuge probija voda skidanjem postojeći i ugradnjom novih problem vlaženje možda se neće riješiti. Fuge možete premazati i premazom na bazi silana i siloksana, ali vam ne možemo sa sigurnošću tvrditi da se vlaženje neće ponoviti.
H / 19.7.2015. 18:57:06
Postovani,
Imam problema s vlazenjem zida koji je ukopan u zemlju podrum). Najbolja solucija bi bila otkopavanje i ponovno stavljanje izolacije (to nazalost nije moguce). Citao sam o Vasem proizvodu Hidrozol, koji zaustavlja prodor vlage u prostor. Ukoliko se on i nanese, cigla/betonski blok i dalje ostaje/ju vlazai i propadaju.
Da li imate neki proizvod koji isusuje zid s izvlacenjem vlage iz njega?
ODGOVOR
Zidove zasićene kapilarnom vlagom potrebno je premazati hidroizolacijskim premazom HIDROPROTEKT, u dva sloja četkom. Na HIDROPROTEKT nanijeti sanacijski špric SANISIL ŠPRIC i ožbukati sanacijskom žbukom SANISIL H.
j s / 16.7.2015. 16:26:47
Postavljeno mi je vodomjerno okno bez dna pa je naknadno izbetonirano dno,koje propušta vodu.Betonirano dno nije armirano,tek da se ne gacka po blatu.Ulazno izlazne rupe od cijevi zatvorio sam Hidrostopom i to je u redu.Da li da dno ponovno izglaziram i premažem Hidroprotektom i stavim trake na spojeve ili mogu samo na postojeću betonažu?
ODGOVOR
Površina poda vodomjernog okna nije nužno da bude armirana, te je možete premazati u dva ili tri sloja hidroizolacijskim premazom HIDRO PROTEKT. Na spoju poda i zida ako se upotrebljava hidro protect izvodi se tzv.holker.
M B / 10.7.2015. 13:32:49
Poštovani, kuća mi je izgrađena prije 15-ak godina, ali izgleda da mi je podrum dosta loše izoliran izvana. Unazad pola godine, prilikom jačih kiša zid se u podrumu počne jako vlažiti te se na podu u kutovima podruma počinje skupljati voda. Planiram otkopati izvana oko podruma (podrum nije pod cijelom kućom), skinuti staru izolaciju (koliko sam uspio primijetiti pukla je na dijelovima) te nanovo izolirati. Imate li kakav savjet kojim proizvodima i kako to najbolje učiniti? Hvala
ODGOVOR
Nakon otkopa i skidanja postojećih slojeva površinu treba dobro očistiti i oprati. Po potrebi ugraditi drenažne cijevi oko objekta. Premazati hidroizolacijskim premazomm HIDROPROTEKT DUOELASTIK u dva premaza četkom, valjkom ili gleterom ukupne debljine 3-4 mm. Na hidroizolaciju ugradite toplinsko izolacijsku ploču XPS minmialne debljine 4-5 cm te na ploče XPS ugraditi čepastu foliju i zatrpati.
Z / 2.7.2015. 23:34:28
Poštovani, imam problem sa vlagom na vanjskom zidu, odnosno pošto se radi o stambenoj zgradi ,a stan se nalazi na polu katu prizemlja zgrada je visine 9 katova po zimi i u jesen kada padaju često kiše vlaže zid pa mi vlaga prodire u stan, naravno ne mogu raditi nikakvu izolaciju sa vanjske strane zgrade nego samo sa unutarnje, moja namjera je bila staniti stirodur i na pod konstrukciju knauf sa time da između stirodura i zida ostavim zračni prostor a na zidu napravim par kosih rupa za ventilaciju i ispuštanje vlage iz zračnog đepa, molim Vas da me savjetujete što da napravim da se riješim vlage.
unaprijed zahvaljujem na odgovoru Lp. Zdravko Martić
ODGOVOR
Potrebno je utvrditi u kakvom stanju je postojeće žbuka na zidovima. Ako je žbuka loša potrebno ju je maknuti sa zida i očistiti zid. Očišćeni zid premazati hidrozolacijskim premazom HIDROPRETEKT DUOELASTIK te na hidroizolaciju ugraditi ili sanacijsku žbuku SANISIL H ili ugraditi knauf ploče s pomakom tj. na podkonstrukciju. Što se tiče knaufa na podu, trebate kontaktirati izvođače knauf sistema za podove, te se savjetovati s njima što je najbolje. Hidroizolaciiski premaz možete koristiti i za zidove i za podove prije ugradnje planiranog sustava.
J K / 25.6.2015. 10:01:08
Kako riješiti otpadanje sloja boje i žbuke unutar kuće zbog vlage?Kuća se nalazi na otoku,dio zida sa kojeg ptpada boja i žbuka je u zemlji.Svi dosadašnji zahvati nisu se pokazali uspiješnim,potraje godinu- dvije i onda sve ispočetka.Taj dio kuće je u kontaktu sa zemljom u susjedovom dvorištu,tako da bi htjela izbijeći bilo kakve radove koji bi trebali biti na vanjskom dijelu tog zida.
ODGOVOR
Ukoliko niste u mogućnosti izvesti hidroizolaciju s vanjske strane objekta, kao i potrebnu drenažu i odvodnju oborinske vode preporučamo otući postojeću žbuku do podloge. Temeljito očišćen i otprašen zid premazati ANTISOLOM sredstvom za blokadu soli, te ožbukati visokoparopropusnom žbukom SANISIL H, uz prethodnu obradu podloge SANISIL ŠPRICOM. Žbuku obraditi filcanjem ili po potrebi FINOM ŽBUKOM F 900 te obojiti visokoparopropusnim premazom kao SILIKATKOLOR.
d c / 24.6.2015. 10:52:22
zbog puknuća cijevi u zidu (zid je od kamena, širine 80cm, ožbukan strojno gipsom) isti je potpuno mokar. zamolio bih Vas da mi objasnite i preporučite proizvode iz Vašeg asortimana na koji način to sanirati. unaprijed zahvaljujem
ODGOVOR
Nakon sanacije uzroka vlaženja preporučamo otući postojeću žbuku do podloge kako bi se osiguralo brže isušivanje zida. Po potrebi koristiti uređaj za isušivanje. Ukoliko nije moguće potpuno isušivanje zida preporučamo primjenu visokoparopropusnih materijala - vezivni sloj SANISIL ŠPRIC, i sanacijsu žbuku SANISIL H. Detalje primjene možete naći u tehničkim uputama navedenih proizvoda dostupnih na našim web stranicama.
D B / 17.6.2015. 19:44:14
Imam staru kamenu kuću u Istri čiji temelji od kamena vlaže tj. vuku vlagu iz zemlje. Izvana smo napravili otkop i drenažu do pune dubine temelja ali vlaga ipak nekako ulazi tj. penje se po kamenom zidu, lokalci kažu da taj kamen pije iz dubine. Tu nam je spavaća soba i ljeti se nekako isuši ali u ostalom dijelu godine nije baš ugodno. Radi se o cca 2,5 dužna metra zida na koji se vežu i betonske stepenice koje isto tako prenose vlagu pa se boja s njih ljušti. Kako prekinuti to strujanje vlage i zaštiti ostatak zidova? Molim za stručnu pomoć i savjet. Hvala unaprijed.
ODGOVOR
S vanjske strane temelj je potrebno premazati hidrozilacijskim premazom HIDRO PROTEKT, u dva sloja, četkom debljine cca 4 mm. Na hidroizolaciju po potrebi ugraditi toplinsku izolaciju, čepastu ljepenku, izvesti drenažu i zatrpati zemljom. S unutarnje strane maknuti žbuku do podloge i minimalno još cca 50 cm od nivoa kote gdje se pojavljuje vlaga. Podlogu očistiti i premazati hidroizolacijskim premazom HIDROPROTEKT u dva sloja četkom i ožbukati sanacijskom žbukom SANISIL H u potrebnoj debljini. Osušenu žbuku prefilcati finom žbukom F-900 ili pregletati TARANIL-om i obojati unutarnjom bojom.