Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

Ž O / 2.3.2016. 1:36:16

Poštovani, molim vas za savjet kako riješiti problem. Na ab temeljnu ploču u podrumu premazao sam Hidroelastikom 2K i na to sam stavio estriht. Kod jakih kiša i visokog vodostaja vode na ploči na nekim mjestima se primječuje vlaga iz koje polako nastaju male lokvice vode. Vanjska izolacija nije izvedena a sada ju je nemoguće izvesti. Zanima me šta mi preporučujete kako da spriječim prodor vode, jer bi podrumski dio namjenio za stanovanje. Lp

ODGOVOR

Hidroizolacija koju ste ugradili nije primarna nego sekundarna i potrebno ju je bilo ugraditi na estrih prije polaganja podnih obloga. Zbog pretpostavke velikog prodora podzemnih voda sada jedino što možete s unutarnje strane napraviti da premažete hidroelastik 2k u dva sloja estriha i na spojevima zida i poda izvesti holker te utisnuti traku za brtvljenje da bi spriječili prodor vode kroz spoj poda i zida te prodor kroz estrih.

s m / 24.2.2016. 19:26:52

cisterna za vodo betonska 32m2 mi pošta. ne mogu pronači gde pušta. na koji način je mogu sanirati. beton je gladak ali vlažan. mežner

ODGOVOR

Nakon pražnjenja vode iz cisterne, zidove treba premazati hidroizolacijskim premazom HIDROPROTEKT, u dva sloja četkom. Premaz je vodoneporpustan i neškodljiv za zdravlja ukoliko je u cisterni pitka voda.

M P / 9.2.2016. 2:30:35

Poštovani,
molim vas za savjet kako riješiti problem vlage u staroj kamenoj kući u nizu (Istra, starost više od 150 godina). U podrumu želimo dijele stijene pustiti bez žbuke, znači da je vidan kamen kojega ćemo fugirati. Ali sada, nakon što smo skinuli staru žbuku sa samog kamena, na tom istom kamenu u vlažnim danima vidi se mokar kamen, doslovce. Na drugoj strani tog kamenog zida morali bi biti temelji susjedne kamene kuće, u nizu.
Dali bi, kada se kamen fugira, ta voda koja se često vidi na kamenu nestala? Ili bi trebalo probati sa kakvim ubrizgavanjem tih nekakvih materijala? Dali je takva, skoro stalna vlaga kamena, opasna za sam kamen (da ne bi došlo do nekog propadanja)? Kako znati dali je to vlaga koja dolazi iz temelja ili je to kondenz? Unaprijed hvala na odgovoru/ima.

ODGOVOR

Ukoliko je u objektu prisutna stalna kapilarna vlaga izvođenjem temelja od betona i fugiranjem kamenih fuga ne možete se u potpunosti riješiti vlage.
Potrebno je utvrditi tj. izmjeriti postotak vlage i onda odrediti tip sanacije. Vlaga koja je prisutna u kamenu uvijek će biti prisutna jer se možda kameni zid nalazi ili na stalnom doticaju podzemnih voda ili se oborinske vode slijevaju niz zid.
Kapilarna vlaga je vlaga koja se skuplja iz podzemnih dijelova objekta ako nije izvedena hidroizolacija, drenaža.
Kondezna vlaga je vlaga koja se skuplja unutar prostora zbog prevelike razlike unutarnje i vanjske temperature, nedovoljne toplinske izolacije, neizvedene hidroizolacije , ugradnjom pvc stolarije i sl.
Ako je objekat izveden prije toliko godina i vlaga do sada nije štetno djelovala na kamen, sanacijom je potrebno dozvoliti daljnje prirodno isušivanje zidova upotrebom adekvatnih materijala.
Fugiranje možete izvesti ili vapnenom žbukom ili mortom za zidanje fasadne opeke.

B B / 13.1.2016. 14:22:23

Nas stan se u suterenu, sa juzne strane u prizemlju. Prije nekoliko godina ostaklili smo verandu, iznad koje se nalazi balkon od gornjeg stana. Imamo stalni problem prodiranja vode sa gornjeg balkons koji susjedi nece da saniraju, mi smo vec tri puta pokusavali rijesiti problem premazivanje sa nase strane ali voda je opet probila. Molim vas, postoji li rijesenje ovog problema.hvala i lijep pozdrav

ODGOVOR

Trajno rješenje problema procurijevanja vode moguće je isključivo sanacijom mjesta samog prodora (ulaza) vode., odnosno sanacijom balkona iznad vas.
Sanacija na mjestu pojave vidljivog provlaživanja može biti samo privremeno rješenje dok voda koja i dalje prodire u konstrukciju „ne nađe novi put“.

Preporučamo obratiti se upravitelju zgrade.

B B / 11.1.2016. 23:38:58

Pozdrav.Nakon zamjene starih drvenih prozora i vrata novim od pvc materijala na izlazu na balkon prema sjevero-istoku očekivao sam da će novi prozori i vrata super pristajati uz novu stiropol fasadu.Fasada je napravljena vrlo dobro možda čak i odlično no prozori i vrata su tragično postavljeni.I nakon četvrtog dolaska profesionalnih montera problem je ostao.Naime skoro svi prozori i vrata krvare vodu na donjim rubovima.Na garaži je toliko dramatično da sam neki dan kad je kišilio promatrao kako voda doslovce teče iz rubova pvc prozora unutar prostorije.Isto je i s vratima s čijeg dna voda se lagano penje uz unutarnji zid do visine četverogodišnjaka.Čini mi se da je problem u gornjem dijelu prozora i to na mjestima gdje dodiruju se dodiruju okvir i zid.Ako imate neki savjet ili neki uvid kako zaustaviti prolaz vode molio bih pomoć.Hvala.

ODGOVOR

Ukoliko se vlaženje pojavljuje isključivo „ispod“ ugrađene PVC stolarije možemo zaključiti da je isto posljedica nepravilne ugradnje.
U pravilu ugradnja prema RAL smjernicama osigurava vodonepropusnost spojeva stolarije i toplinskog sustava. Kod naknadne ugradnje stolarije nije moguća izvedba pravilne RAL ugradnje bez dodatne intervencija na špaletama.

M - / 5.1.2016. 14:18:42

Zanima me da li postoji rijesenje za vec postojece objekte u koje je usla vlaga tj kod renoviranja starije kuce u kojoj vlaga postoji da li je moguce u potpunosti rijesiti problem.

ODGOVOR

Rješavanje problema s vlagom u potpunosti, ovisi o dosta faktora, a neki od njih su npr: kada je objekt izveden, da li je prilikom izgradnja izvedena hidroizolacija i drenaža, na kakvom terenu se nalazi objekt, od čega su izvedeni zidovi, postoji li toplinska zaštita objekta, gdje se pojavljuje vlaga, koliko često se koristi objekt i sl.
Nakon utvrđivanja postojećeg stanje može se procijeniti mogućnost spriječavanja vlage i u kolikoj mjeri.
Ugradnjom proizvoda namijenjenih za zaštitu od vlage moguće je riješiti problem ali možda ne u potpunosti.

s s / 19.12.2015. 17:17:34

Zanima me kod izvođenja hidro izolacije na zidove u dva sloja dali idu jedan sloj vertikalno a jedan horizontalno ili moždadrugačije struka nalaže.Stipan

ODGOVOR

Hidroizolacija se nanosi u dva premaza, križno tj. jedan premaz horizontalno, a drugi vertikalno ili obrnuto.

P / 16.12.2015. 23:13:16

Poštovani, imam problem sa kapilarnom vlagom u kući staroj 70 godina. Naime do u neposrednoj blizini moje kuće nalazi se druga kuća na višem položaju te kišnica sa streha obiju pada u kanal između kuća, pa betonski temelj i cigla upijaju vlagu. U unutrašnjosti ima na jednom manjem dijelu žbuke soli. Mislim nakon otkopa dijela kuće koji je pod pritiskom vlage, izvana premazati hidroprotektom staviti XPS stiropor 3-4 cm i čepastu foliju. Sada iznutra također mislim 40 cm od poda sastrugati žbuku i staviti sanisil špric i sanisil žbuku i pobojati sa vapnom. Da li sa Sanisil špricom i žbukom mogu ožbukati i vanjske zidove ili samo unutarnje? Da li nakon žbukanja vanjskih zidova treba odmah obojati zidove i kojom bojom? Bi li bilo pametno probušiti na jednom dijelu zid i staviti odzračnik buduči da se kuća slabo provjetrava?

ODGOVOR

Sa sanacijskom žbukom mogu se ožbukati vanjski i unutarnji zidovi. Vanjske zidove potrebno je žbukati iznad zone sokla. Na zonu sokla s vanjske strane ugraditi sokl žbuku. Nakon žbukanja potrebno je sušiti žbuku minimalno 28 dana a tek onda ju obojati.
Ukoliko su zidovi zasićeni kapilarnom vlagom preporuka je bojanje silikatnom bojom – SILIKATKOLOR. Ukoliko se objekt ne koristi stalno, poželjno je na zidu ugraditi odzračnik.

B I / 7.12.2015. 10:17:45

Dobar dan,
U kući staroj 50g. nije nikada bilo problema sa vlagom. Prošle godine smo napravili adaptaciju, napravili novu betonsku podlogu (koje prije nije bilo) i napravili novu unutarnju žbuku (ručno). Na pod je stavljena papa i zidovi su premazani hidroizolacijom do metra visine. Također je ugrađena PVC stolarija.
Sada se odjednom počela pojavljivati vlaga (gljivice) na spoju zidova u spavaćoj sobi. Sa vanjske strane je stara žbuka bez izolacije.
Kako mogu rješiti problem? Da li trebam ostrugati boju i glet gdje se pojavljuje vlaga, namazati TERACIDOM i zatim ofarbati bojom koja ima fungicida?
Hvala!

ODGOVOR

Ugradnjom pvc stolarije poremećen je protok zraka koji je objekt imao prije izvedbe, sanacije.
Potrebno je izmjenjivati što više zraka unutar prostora tj. izjednačavati temperature unutarnjeg i vanjskog prostora.
Svakako da bi u dogledno vrijeme bilo poželjno izvesti energetsku obnovu objekta ugradnjom toplinskog sustava – kamene vune.
Sada, postojeći glet i boju treba ostrugati površinu tretirati fungicidnim premazom TERACID ponovno pregletati i obojati bojom sa fungicidnim dodatkom.

J M / 5.12.2015. 8:53:21

Postovanje. Kupili smo stan u prizemlju zgrade,i problem se pojavio u obje spavace sobe. Naime, zid je nosivi i fizicki je odvojen od drugov stana zbog zemljotresa itd. Sa unutrasnje strane u dnu se pojavila plijesan. Vlage u tom odvojenom dijelu koliko znam nema,a i tesko je bilo sta uraditi jer se moze zavuci samo duzina ruke. Sta uraditi s vana,a i inutra kako bi TRAJNO rijesili taj problem? Unaprijed hvala

ODGOVOR

Pretpostavka da na objektu nije izvedena hidroizolacija i drenaža s vanjske strane.
Potrebno je s vanjske strane napraviti otkop, površinu premazati hidroizolacijskim premazom HidroProtekt Duoelastik u dva sloja, na hidroizolaciju ugraditi toplinsku ploče XPS, preko ploče postaviti čepastu ljepneku i otkop zatrpati.
Po potrebi ako će oko objekta biti dosta oborinske ili podzemna vode potrebno je ugraditi nakon iskopa drenažnu cijev.
S unutarnje strane skinuti sve sojeve do zdrave žbuke, žbuku oprati vodom i posušiti nekoliko dana, suhu žbuku tretirati fungicidnim sredstvom TERACID te na osušeni TERACID nanijeti glet masu i obojati bojom sa dodatkom fungicida.