LP..zivim u kuci dosta staroj nekih 40 godina i ja bi sad htijela napraviti fasadu ali me znanima kako? zidovi imaju neke glivice crne o sebi sta god da je to. Neki dijelovi su hrapavi a neki nanovo zazidani tako da na tom dijelu nema zbuke samo cigle..pa sta bi trebalo prvo da učinim?
ODGOVOR
Preporučamo izvedbu toplinskog fasadnog sustava. Iz vašeg upita nije očito postojeće stanje pročelja objekta. Ukoliko ste u mogućnosti molim proslijediti fotografije ili nam pošaljite dodatne informacije kako bismo vam mogli dati konkretniji prijedlog. Također preporučamo obratiti se potencijalnom izvođaču radova.
N R / 22.6.2015. 12:12:49
Poštovani,
može li se završni sloj silikatne žbuke postavljati po ljetnim temperaturama (30 i više)? Postoji li povećana mogućnost od pucanja?
LP,
Nikola Rašić
ODGOVOR
TEMPERATURA PODLOGE I ZRAKA: Prilikom primjene i sušenja temperatura podloge i zraka ne smije biti niža od +8°C ni viša od +30°C.
SKLADIŠTENJE: u suhoj prostoriji, zaštićeno od sunca i smrzavanja. Loši vremenski uvjeti nepovoljno utječu na kvalitetu radova. Ne smije se nanositi na osunčanoj plohi, za vjetrovita i maglovita vremena. Na skelu obavezno postaviti zaslon protiv sunca ili kiše. Prilikom izvođenja radova pridržavati se važećih građevinskih normi.
A / 15.6.2015. 0:22:40
Postovani! Zanima me da li se može stiropor fasada ugraditi na već postojeći pvc panel i ako je to moguće kako riješiti problem vode ( da ne ude između pvc panela i stiropora ) .
ODGOVOR
Prema važećim smjernicama SMJERNICE ZA IZVEDBU ETICS USTAVA ne obuhvaćaju ugradnju ETICS-a na podloge koje nisu navedene kao što su: - NE OŽBUKANE NOVE PODLOGE - STAROGRANJA I/ILI POSTOJEĆE OŽBUKANE PODLOGE - DRVENE PODLOGE I LAGANE GRAĐEVINSKE PLOČE.
Na vaš upit nismo u mogućnosti odgovoriti.
E G / 7.6.2015. 13:24:45
Postovani! Na kuci sam imao hirofu uradjenu,sistem nabacivanja fasade sa jezom.Godinama se je ispirala i odlucio sam uraditi stiropol. Uradjeno je i lijeplijeno je sa lepilom za stiropol. Nakon 2godine doslo je do otpadanja stiropola,tj odlijepio se na sjevernoj strani od vrha prema dnu. Sta uraditi sada,cime premazati hirofu da se ponovno moze zalijepiti stiropol.I gdje je greska majstora... Pozdrav!!!
ODGOVOR
Hirofu je potrebno ostrugati tj.skinuti vrhove i izravnati postojeću plohu. Površinu dobro otprašiti od prašine i ploče lijepiti ljepilom/glet masom kao SAMOTERM/SAMOTERM F. Nakon očvršćavanja ljepila od minimalno 24h, na cijeloj površini dodatno izvesti mehaničko pričvršćivanje pričvrsnicama kroz cijelu površinu toplinske ploče, postojeće žbuke i 5 cm u nosivi zid. Broj pričvrsnica mora bit 6-8 kom/m2. Nadalje sustav izvesti prema uputama – dvostruko gletanjem s armiranjem u sloju staklenom mrežicom, impregnacija i završno dekorativna žbuka.
I / 6.6.2015. 17:30:38
Poštovanje! Imam namjeru termoizolirati kuću materijalima što veće paropropusnosti.Kuća je građena početkom 60-ih i ožbukana tkz terabonom na ježa,koja je još uvijek u zadovoljvajućem stanju..Moje pitanje kakva je paropropusnost takve žbuke,odnosno dali ću moći na nju lijepiti termo izolacijske materijale što veće paropropusnosti ili ću morati skidati staru žbuku ili možda stugati samo završni sloj žbuke i tako dobiti zadovoljavajuću paropropusnost? S velikim poštovanje na date odgovore na mnoga naša pitanja unaprijed se zahvaljujem na odgovoru !
ODGOVOR
Prilikom izvođenja novog toplinskog sustava na postojeći sustav nema nikakvih problema što se tiče paropropusnosti osim ako se radi o objektu zasićenom većom količinom kapilarne vlage, pa se tada prilikom odabira sustava treba obratit pozornost na paropropusnost.
Prilikom odabira sustava moguće je konzultirati i ovlaštenog certifikatora koji vam može preporučiti debljinu i tip toplinsko izolacijske ploče. Preporuka je odabir sustava sa kamenom vunom zbog bolje paropropusnosti, ali nije isključeno i da se ugrade i ploče stiropora. Postojeće slojeve stare žbuke nije potrebno skidati ako je fasadna površina zdrava i nigdje se ne odvaja, jer ona ne utječe na paropropusnost. Prilikom izvedbe novog sustava potrebno je dodatno obavezno sustav mehanički pričvrstiti pričvrsnicama kroz cijeli presjek toplinske ploče, postojeće fasade i 5 cm u nosivi zid. Potreban broj pričvrsnica je 6-8 kom/m2.
J B / 6.6.2015. 13:25:54
Pozdrav ! Slijedeći tjedan radimo stiropor fasadu. Zanima me može li se radit, s obzirom na temperature (oko 25 stupnjeva) ? Hvala !
ODGOVOR
U našim tehničkim uputama možete pročitati o uvjetima primjene : UVJETI PRIMJENE SUSTAVA TERMOZOL Temperatura podloge i zraka od + 5°C do +30°C. Loši vremenski uvjeti nepovoljno utječu na kvalitetu radova. Ne smije se nanositi na osunčanoj plohi i za vjetrovita vremena, a na skelu obavezno postaviti zaslon protiv sunca ili kiše. Prilikom izvođenja radova pridržavati se važećih građevinskih normi za fasaderske radove.
t b / 23.5.2015. 10:12:18
U kući imam nekoliko zidova koji su obojani fasadnom bojom jer je odgovarala takva nijansa. sada bi promijenio boju te nemam namjeru više stavljati fasadnu boju pa me zanima kako je moguće skinuti staru fasadnu boju sa zida? hvala
ODGOVOR
Skidanje slojeva boje može se izvesti mehanički brušenjem ili struganjem.
Š D / 8.5.2015. 18:47:18
Poštovani, upravo nanosim silikonsku žbuku Z ,fasadu, vaš proizvod,majstori su nanijeli dvije strane kuće pa mi se čini da je previše rupičasta tj.ima puno sitnih rupica.Molim vas da mi kažete zbog čega do toga dolazi i dali znate kako to popraviti.
ODGOVOR
Da bismo vam odgovorili na upit molimo da nam proslijedite nekoliko slika predmetnog objekta. Pojava rupica na žbuci može upućivati na nezadovoljavajuću izvedbu teksture. Ako su rupice male fasadna boja će ih bez problema prekriti tj. boja će zapuniti teksturu.
G Š / 3.5.2015. 17:50:09
Poštovani, molim vas za savjet. Prije otprilike 12 godina na kućI mi je postavljen sep u bijeloj boji, Na istočnoj strani kuće fasada je potamnila, dok je na ostalim stranama besprijekorno bijela. Sada bi želio prebojiti taj,, a možda i ostale zidove. Što mi je potrebno uraditi, da li zid premazati nekakvom podlogom pa na to nanijeti fasadnu boju, ili može bez podloge? Da li farbanje mogu obaviti običnim valjkom? Unaprijed hvala.
ODGOVOR
Pretpostavljamo da se radi o zarazi mikroorganizmima te je potrebno površinu oprati vodom pod pritiskom i sušiti 2-3 dana. Osušenu površinu tretirati biocidnim sredstvom TERACID u dva premaza da se spriječi daljnji razvoj mikroorganizama. Nakon sušenja od 1-2 dana površinu obojati fasadnom bojom TERATON V u dva sloja. Boja se nanosi valjkom. Impregnacija nije potrebna.
M S / 1.5.2015. 22:12:14
Poštovani, kojim sredstvima se mogu ukloniti mrlje na vanjskom dimnjaku na zidu sa fasadom . Ne znam kako su nastale , žućkaste su i zgledaju kao da izbijaju iz unutrašnjosti zida. Unaprijed hvala.
ODGOVOR
Bez otvaranja podloge tj. skidanja žbuke do dimnjaka nismo vam u mogućnosti konkretno odgovoriti. Prema opisanom pretpostavljamo da je došlo do probijanja čađe između elementa od kojih je izveden dimnjak ili do prodora vlage ili do kondenzacije na spoju dva elementa dimnjaka . Potrebno je maknuti žbuku do elemenata, očistiti, premazati hidro protektom u dva sloja četkom i ponovno ožbukati.