Štovani, imam problen sa suterenskim zidovima koji su sa 3 strane u cijelosti isspod razine zemlje.Zidovi su izrađeni od običnog građevnog bloka a unutrašnjost nije omalterisana.Kakova je vanjska zlacoja jer je objekat kupljen tako da nisam upoznat sa detaljima.Za kišnih dana kroz fugne između blokova voda doslovno curi u objekat a na jednom mjestu sam uočio da voda ulazi na spoju betonskog poda i zida i to ispod sloja hidroizolacije.Molim vas da mi odgovorite na koji način bi trajno mogao riješiti ovaj problem a da ori tome nemoram napraviti opkop oko objekta radi postavljanja hidro izolacije i drenažnog sustava.Hvala.
ODGOVOR
Bez izvedenog otkopa te hidroizolacije i drenaže s vanjske strane objekta, sanaciju vlage neće biti moguće riješiti, jer će vam se prilikom svake kiše pojavljivati vlaga u prostoru. S unutarnje strane možete napraviti sanaciju ali vas moramo upozoriti da rezultati neće biti zadovoljavajući. Na mjestima gdje curi voda, zapunite otvor brzoveznom hidroizolacijskom žbukom HIDRO STOP. Nakon zatvaranja prodora vode HIDRO STOP-om cijeli prostor možete premazati hidroizolacijskom žbukom HIDRO PROTEKT u dva sloja, po potrebi treći sloj nanijeti gleterom. Nakon sanacije HIDRO žbukom prostor treba ožbukati VC 40 žbukom u maksimalnoj debljini 2cm.
J M / 16.4.2013. 21:47:01
Dobar dan, imam podrum koji je s dvije strane potpuno ispod nivoa zemlje dok su preostale dvije oko 70 cm pod zemljom. Zidovi su kameni debljine 50 cm, na podu je betonska ploca, a na njoj sloj zbuke (oko 1 cm). Zidove koji su potpuno pod zemljom planiram hidro/termo izolirati s vanjske strane (obrada fuga, ljepenks, XPS, cepasta folija). Ta dva zida su sada vlazna, pogotovo fuge. Sto napraviti. Na spoju poda i zidova takodjer dolazi do proboja vlage. Iznutra sam mislio izolirati s ljepenkom na koju bi onda stavio estrih. Kako najbolje izolirati spoj poda i zida pogotovo fuge u visini 15-ak cm od poda (prije ljepenke)?
ODGOVOR
savjetujemo vam da zidove koje ste mislili hidro i termo izolirati slobodno napravite na način kako ste opisali (obrada fuga, ljepenka, XPS, čepasta folija). Kada je u pitanju spoj zidova i poda, izolaciju možete obaviti našim hidroizolacijskim proizvodom HIDROPROTEKT, te u prvi sloj koji se nanosi zidarskom četkom u debljini 1,5-2 mm utisnete traku za brtvljenje. Drugi sloj HIDROPROTEKTA nanosite unakrsno u debljini 1,5-2 mm na prethodno očvrsli prvi sloj unutar 8-12 sati, bez prethodnog vlaženja podloge. Zidove možete obraditi hidroizolacijskim premazom do visine 15 cm. Na HIDROPROTEKT možete nanijeti CEMENTNI ESTRIH 20 sa kojim bi izravnali podlogu.
M M / 7.4.2013. 21:57:39
Poštovanje, Prije 2 godine na kucu sam postavio stiropor fasadu, na 2 mjesta uz balkone unutra mi je pustilo vlagu, tj vlaze zidovi. Izvani se fasada naslonila na keramicke plocice koje su prije postavljene na balkon. Ja mislim da stiropor ploce nisu na dnu skroz namazane i da odatle vlazi. Imate li vi kakav proizvod (silikon...) ili nekakvo drugo rijesenje za moj problem? Unaprijed zahvaljujem, Miljenko Markoč
ODGOVOR
Ukoliko spoj sustava i keramičkih pločica nije dobro izveden dolazi do problema vlaženja u prostoru. Treba provjeriti kakao je izveden spoj i tek onda pristupiti sanaciji. Trajno elastične i silikonske kitove nemamo u svom programu. Potrebno je otvoriti tj.zarezati fasadu i maknuti pločice te sanirati spoj hidroizolacijskim premazom.
T K / 1.4.2013. 9:23:18
Poštovani, u podrumu koji je izveden iz betona javio mi se prodor vode na nekoliko mjesta. To se događa rijetko kada su uzastopne kiše, kao i sada. Na dva mjesta voda je probila na zidu 10 cm iznad poda, a na jednom mjestu na samom spoju zida i poda. Napominjem da je na podu izvedena glazura ispod koje se vlaga širi po prostoriji. Izvana je obnovljena izolacija otkopavanjem oko kuće.Podrum je ispod pola kuće i to se dešava na zidu koji je ispod kuće. Unaprijed hvala na pomoći.
ODGOVOR
Ako je s vanjske strane izveden otkop pretpostavljamo da su izvedeni hidroizolacija i drenaža, te se prodor vode nije smio desiti. Pošto kroz spoj zida i poda probija vlaga potrebno je spoj zapuniti hidroizolacijskom žbukom i naparaviti holker na spoju zida i poda. Također pretpostavljamo da je prije izvedbe glazure ugrađena hidroizolacija. Tamo gdje je voda probila na zidu 10 cm iznad poda potrebno je prodore vode zapuniti HIDRO STOP žbukom. Proširi se prodor u obliku lastina repa i zapuniti hidro stopom.Nakon što se zapuni prodor potrebno je površinu premazati hidro protekt žbukom.
N P / 31.3.2013. 18:32:33
Poštovani imam obiteljsku kuću kojoj je donji stan 1,2 m u zemlji. Nismo primjerili vlagu nigdje nego u jednoj prostoriji gdje je na zidu fleka oko 70 cmx30cm konstantno laga no vlažna,jer je zidna boja tamnija na tom mjestu i potpuno ispucala,a na mjestima i otpala.Prilikom mjenjanja parketa u toj sobi majstor mi je rekao da s podne strane nema glazure , ali da nema ni vlage .Kako riješiti problem s vanjske ili unutrašnje strane. Hvala unaprijed na odgovoru.
ODGOVOR
Najbolje bi bilo s vanjske strane objekta napraviti otkop, te hidroizolaciju i drenažu da se što više eleminira vlaga. S unutarnje strane potrebno je skinuti žbuku do podloge, ostaviti da se osuši koliko je god to moguće. Obavezno napraviti s unutarnje strane hidroizolaciju poda i zida te ugraditi plivajući pod tj. cementnu glazuru s toplinskom izolacijom pločama elastificiranog ili ekstrudiranog stiropora.
B V / 9.3.2013. 16:15:11
Na kući se pojavila pukotina cijelom dužinom vanjskog zida i unutarni zid sad vlaži...Na koji način je najbolje sanirati da ne ulazi voda..Hvala.
ODGOVOR
Potrebno je prvo sanirati pukotinu s vanjske strane tj. zatvoriti je ekspandirajućom pjenom. U unutrašnjosti, ako je površina ožbukana, pukotinu otvoriti i pregleta u dva sloja glet masom , te u svježi sloj gleta utisnuti staklenu mrežicu.
d g / 23.2.2013. 16:42:58
Poštovani, U Istri oko dvjesto metara od mora adaptiramo staru kamenu kuću .(zidovi debljine 60 cm) fasada je od žbuke (ne znamo koja vrsta), stara je oko 25 godina i na nekim mjestima popucana sa naznakama kapilarnog probijanja vlage (kuća bez temelja). Trebamo savjet koju vrstu fasade napraviti s obzirom da nam je paropropusnost iste jako važna radi disanja zida i izbjegavanja stvaranja velike količine vlage u unutrašnjosti objekta.
ODGOVOR
Ukoliko nije moguće utvrditi kojom vrstom žbuke je žbukano , a temelja nema i prisutna je kapilarna vlaga predlažemo vam da postojeću žbuku skinete do kamena i ožbukate sanacijskom žbukom SANISIL H u potrebnoj debljini. SANISIL H je visoko paropropusna i vodoodbojna žbuka za žbukanje zidova i stropova zasićenih kapilarnom vlagom. Nakon skidanja žbuke i čišćenja fuga kamena pranje površine vodom, nanasi se SANISIL špric i SANISIL H žbuke u d=2 ili 4cm. Nakon sušenja vrši se fina obrada FINOM ŽBUKOM F-900 ili VAPNENOM ŽBUKOM TOP WHITE u d= 3-4mm. Bojanje se izvodi silikatnom ili silikonskom bojom prema izboru iz naše ton karte.
R D / 19.2.2013. 8:21:54
Poštovani Nedavno sam kupio stan u zgradi koja je izgrađena 1982 god i sve se čini u redu. Međutim odlučio sam zidnu stijenu koja pregrađuje dnevni boravak i balkon pomaknuti malo tako da smanjim balkon a dobijem više na dnevnom boravku. U tom postupku sam primjetio da na liniji na podu i ispod pločica od balkona (koje sam skidao da bih napravio pod u dnevnom ima dosta vlage ,i ne znam koji je razlog tome. Mozete li mi pomoći?
ODGOVOR
Potrebno je napraviti hidroizolaciju s dvokomponentnom hidroizolacijskom masom DUOELASTI HIDROPROTEKT, premazati je u dva sloja ukupne debljine 3-4mm. Na hidroizolaciju ugraditi cementnu glazuru i podnu oblogu koja se nastavlja na postojeći pod u dnevnom boravku. Prije postave hidroizolacije potrebno je provjeriti u kakvom je stanju postojeća AB ploča balkona. Ako je ploča dobra, ne ljušti se, navedeni slojevi se mogu ugraditi, a ako je ploča u lošem stanju potrebno je prvo ploču sanirati i nakon toga izvesti predložene slojeve.
i k / 16.2.2013. 14:43:06
poštovani 2 pitanja. imam jedan zid unutarnji koji stalno vlaži tj ispada s njega boja svake zime i to od poda pa do visine jedan metar. postoji li kakvo sredstvo za pomoć? drugo , imam u vrtu jezerce koje je zabetonirano međutim propušta vodu postoji li nešto s čim se cijelo jezerce može premazati da ne pušta vodu?
ODGOVOR
Pretpostavljamo da se radi o kapilarnoj vlazi zbog - nedovoljne toplinske izolacije s vanjske strane objekta – dolazi do prevelike razlike u temperaturi unutarnjeg i vanjskog prostora - ili možda zbog neadekvatno izvedene hidroizolacije te zbog zasićenosti zida vlagom. Premazom se problem neće riješiti već je u zimskom periodu potrebno češće prozračivati prostor zbog izjednačavanja temperature unutarnjeg i vanjskog prostora, te ako objekat nema toplinski izolaciju po mogućnosti je izvesti što prije. Jezerce premažite hidroizolacijskom žbukom hidro protekt u dva premaza.
Z V / 5.2.2013. 21:12:21
Poštovani ! Kako spriječiti prodor podzemnih voda u podrumu kuće. Podloga podruma je betonirana,zidovi 120cm ispod površine zemlje.Kod jakih oborina u podlozi se pojave vodene žile te prodor vode dok su zidovi suhi.Voda ulzi u toku zime kod velikog snjega,jake kiše i južine jednom godišnje.
ODGOVOR
Potrebno je oko objekta izvesti iskop i s vanjske strane napraviti drenažu i hidroizolaciju objekta.Vidljive prodore vode s unutarnje strane možete zapuniti hidro stop brzoveznom hidroizolacijskom žbukom, te nakon toga čitavu površinu možete premazati hidro protektom hidroizolacijskom žbukom četkom u dva sloja.