Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

H B / 21.7.2020. 15:56:58

Poštovani, na starijoj (1940.) adaptiranoj kući sam prije 10-ak godina na sokl sam nanio Teraplast koji se postupno zbog djelovanja vlage iz temelja počeo napuhavati, pucati i raspadati... ispod Teraplasta je neka stara žbuka koju smo bili pobrusili. Je li Sokl žbuka primjereno rješenje kad skinem popucali Teraplast i je li bolje prije žbuke staviti Sanisil ili nešto drugo? Hvala.

ODGOVOR

Kako opisano stanje upućuje na problem djelovanja kapilarne vlage uslijed nedostatne HI preporučamo uklanjanje svih postojećih slojeva do podloge (uključujući I podložnu žbuku) te primjenu visokoparopropusnih proizvoda : SANISIL ŠPRIC, SOKL ŽBUKA. Detalje primjene možete naći u tehničkim uputama dostaupnim na našoj web stranici.

D P / 21.7.2020. 11:53:14

Poštovani, Počeo sam sanaciju vanjskih zidova na staroj kamenoj kući (drenaža, popravak i poravnavanje te vertikalno hidroizoliranje temeljnog dijela zidova). Popunjavanje rupa/većih fuga i poravnavanje zida sam počeo raditi mortom za zidanje M5 opće namjene. Sad vidim da postoji mort za zidanje fasadne opeke namjenjen za kamen/opeka tip zidova. Koja je razlika između ta dva morta i koji su eventualni negativni efekti korištenja morta opće namjene u ovom slučaju? Zahvaljujem na odgovoru, Davor

ODGOVOR

Ispunu sljubnica u dijelu kamenog zida ispod razine tla na kojem će se izvoditi vertikalna HI možete izvesti MORTOM ZA ZIDANJE M5. Za ispunu sljubnica dijelova kamenog ziđa izloženog utjecaju atmosferilija preporučamo izvesti MORTOM ZA FUGIRANJE KAMENA ili MORTOM ZA ZIDANEJ FASADNE OPEKE. Navedeni proizvodi imaju veće čvrstoće od Morta za zidanje M5 I veće otpornost na atmosferske utjecaje. Naveden proizvode moguće je na zahtijev tonirati. Standardni proizvodi su bijele bojem(MORTOM ZA FUGIRANJE KAMENA ili MORTOM ZA ZIDANEJ FASADNE OPEKE).

R K / 19.7.2020. 22:15:24

Poštovani,može li se u budućoj cisterni za pitku vodu(sada je armiranobetonska konstrukcija izravnana sa reparaturnim mortom) na spoju poda izida gdje je primjetan prodor vode postaviti traka za brtvljenje uHIDROPROTEKT MONOELASTIK a nakon toga cijelu cisternu raditi sa HIDROPROTEKTOM ili postoji neko drugo rješenje.Prodor vode nije velik ali je spoj poda izida na većem dijelu konstantno vlažan. Zahvaljujem!

ODGOVOR

Sanaciju spoja horizontalne I vertikalne površine cisterne možete izvesti BETONPROTEKSTOM MONOELASTIK uz primjenu fleksibilne TRAKE ZA BRTVLJENJE. Alternativno spoj možete izvesti I HIDROPROTEKTOM na način na izvedete usjek na spoju te zapunite gusto zamiješanim HIDROPROTEKTOM kojim izvedete i lagano zaobljeni “holker” Nakon sanacije spoja potrebno je cijelu površinu unutarnjih stijenki premazati HDROPROTEKTOM, certificiranim za pitku vodu. Hidroprotekt nanositi u tri sloja zidarskom četkom križno. Detalje primjene možete pronaći u tehaničkim uputama dostupnim na našoj web stranici.

D M / 18.7.2020. 18:45:16

Stara kuća u Istri ima vanjski zid od betonskih elemenata koji je lošom hidroizolacijom odvojen od betonskog poda koji nije izoliran. U dnu zida se pojavljuje vlaga. Kako napraviti hidroizolaciju zida i poda? Zeleni knauf na zid a pod premazati nečim?

ODGOVOR

Naknadnu horizontalnu I vertiklanu HI s unutarnje strane možete izvesti BETONPROTEKTOM MONOELASTIK. Na spoju poda I zida potrebno je izvesti “holker” uz primjenu TRAKA ZA BRTVLJENJE. Zid od betonskih blokova po potrebi prethodno izravnati REPARATURNIM MORTOM R4 250.

S T / 3.7.2020. 7:22:47

Imam postojeći podrum u kojemu jako probija vlaga jer nije kod gradnje izvedena horizontalna i vertikalna izolacija. Moje pitanje da li ja to mogu sanirati sa vašim sredstvom hidro protekt duolastik, ako se može to time sanirati dali zidove prije nanošenja treba premazati univerzalnim grundom i kada se nanese u dva sloja duolastika dali površina ostaje dovoljno glatka ili je potreban još kakav završni sloj ili se može odmah izvršiti krećenje zidova direktno na sloj hidro protekta duolastika. Još me interesira postoji li još neki drugi adekvatniji proizvod sa sanaciju naprijed navedenog problema Unaprijed vam se zahvaljujem na odgovoru!

ODGOVOR

Naknadnu vertikalnu HI podruma možete izvesti BETONPROTEKTOM MONOLEASTIK, nakon uklanjanja postojeće žbuke. Ukoliko je riječ o zidanim zidovima nakon uklanjanja žbuke potrebno je prije izvedbe HI podlogu “izravnati” SANACIJSKIM MORTOM R2. BETONPROTEKT MONOELASTIK nanositi u dva sloja križno valjkom ili gleterom. Nakon cca 7 dana površine obraditi žbukanjem sanacijskom žbukom SANISIL H, uz prethodnu priprema podloge CEMENTNIM ŠPRICEM 2 EKSTRA. Detalje primjene možete naći u tehničkim uputama proizvoda dostupnim na našoj web stranici.

I F / 2.7.2020. 13:07:53

Poštovani, molim vas preporuku za zahvate i proizvode za rješavanje vlage u zidovima, pretpostavljam da je uzrok vlage u zidovima loša izolacija temelja?! Radi se o jednom unutarnjem zidu gdje je sa obje strane skinuta žbuka radi sušenja (pred cca tri tjedna) i jednom vanjskom zidu na kojem je sa unutarnje strane skinuta žbuka dok je sa vanjske strane postavljena stiropor fasada. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru Ivana

ODGOVOR

U vašem upitu nema dovoljno informacija za konkretniji prijedlog sanacije. Ovisno o zatečenom stanju ziđa (nema podataka o vrsti I debljini zida) poželjno bi bilo izvesti horizontalni prekid kapilarne vlage SANIKTIL KONCENTRATOM ili nekom drugom metodom (podrezivane I sl). Nakon izvedenog prekida zidove obraditi sanacijskim sustavom SANISIL- SANISIL ŠPRIC, SANISIL H. Detalje primjene možete naći u tehničkim uputam dostupnim na našoj web stranici. Za više informacija molim obratite se telefonski.

M K / 20.6.2020. 7:58:35

Poštovani, iz zidova kupaone izbijaju mi fleke i siri se miris vlage.Kako to sanirati naime radi se se o manjim površinama zidova koji se dodiruju kupaonom. Hvala

ODGOVOR

Prije svega potrebno je otkriti I ukloniti izvor vlaženja, (oštećenje cijevi, zacurijevanje vode na spojevima sanitarija i/ili instalacija). Nakon uklanjanja istog potrebno je ukloniti najmanje slojeve boje I gleta te omogućiti prirodno isušivanje žbuke. Nakon sušenja površine pregletati TERANILNOM I obojiti TERAPOLOM. Po potrebi, kao I u slučaju djelovanja kapilarne vlage uslijed nedostatne HI ukloniti I žbuku do podloge., te izvesti HI primjenom BETONPROTEKTA MONOELASTIK. Detalje primjene možete naći u tehničkim uputama dostupnim na našoj web stranici. Nakon izvedne HI zidove ožbukati vapneno-cementnom žbukom VC 50.

M C / 18.6.2020. 10:59:32

Poštovani, na unutarnjem zidu djelomično otpada masa za izravnavanje zbog vlage. Kako sanirati taj zid sa unutarnje strane? Sa vanjske strane je stiropor od 8cm. Postoji li žbuka koja se koristi kod vlažnih zidova? Hvala

ODGOVOR

Oštećenja koja ste opisali najčešća su manifestacija djelovanja kapilarne vlage prisutne u zidu. Sanaciju je moguće izvesti primjenom polimer-cementnog HI premaza BETONPROTEKT MONOELASTIK I to: - Ukloniti postojeću žbuku u potpunosti do podloge (zid od betona ili opeke) min 50 cm iznad vidljivog ruba vlage - podlogu temeljito očistiti, zid od opeke “izravnati” SANACIJSKIM MORTOM R2 - BETONPROTEKT MONOELASTIK nanositi na podlogu u dva sloja križno zidarskom četkom ili valjkom - Krpanje u ravnini sa postojećom žbukom izvesti vapneno-cementnom žbukom VC 50 uz prethodnu obradu podloge CEMENTNIM ŠPRICOM 2 EKSTRA

j s / 17.6.2020. 19:43:16

Poštovani, Kojom Vašom koponentom zatvoriti prodor vode kroz šprung na ziddu. Garaža je u zemlji zadnjim zidom a on je pod dekom šprungiral pa prema čošku, I tu kod velikih kiša prodre voda, Znači otvaranje po šprungu i popuna sa???

ODGOVOR

Ukoliko kroz navedenu pukotinu voda stalno nadire istu je potrebno zatvoriti HIDRO STOPOM , ukoliko ne, pukotinu je moguće zatvoriti HIDROPROTEKTOM. Nakon zatvaranja pukotine preporučmo u širini od oke 30-tak cm izvesti polimer-cementnu fleksibilnu hidroizolaciju BETONPROTEKT MONOELASTIK uz primjenu TRAKE ZA BRTVLJENJE FLEKSIBILNE. Detalje primjene možete naći u tehničkim uputama dostupnim na našoj web stranici.

L S / 14.6.2020. 11:47:51

Poštovani! Uređujem podrumski prostor u starom dubokom ukopu u kamenu. Zbog malih dimenzija, nije rađena izolacija izvana. Unutra je osim betonskih armiranih zidova lijevanih sa hidroizolacijskim betonom, stavljen špruc. Kakvu hidroizolaciju preporučate na trenutno stanje? Planirali smo ljepenku, pa žbuku i vapno preko. Hvala!

ODGOVOR

Preporučamo izvedbu polimer-cementnog hidroizolacijskom premaza BETONPROTEKT MONOELASTIK. Detalje primjene možete naći na tehničkoj uputi dostaupnoj na našoj web stranici. Daljnju obradu žbukanjem preporučamo izvesti snacijskom žbukom SANISIL H ili toplinskom TERMO ŽBUKOM, na podlozi prethodno obrađenoj CEMENTNIM ŠPRICEM 2 EKSTRA. Sanacijska ili toplinska žbuka preporuča se s ciljem sporiječavanja pojave kondenzacije na unutranjoj stijenci zida!