Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

b / 14.3.2013. 20:47:45

koja je razlika između akrila,silikona i silikata ,što je najbolje stavljati na stiropor?

ODGOVOR

Razlika između akrilata, silikona i silikata je u vezivu iz kojeg je žbuka proizvedena.
Akrilat je na bazi akrilatne disperzije, silikon na bazi silikonske disperzije, a silikat na bazi vodenog stakla.
Granulacija, tekstura i odabir tona žbuka u silikatu i silikonu može biti isti, dok u akrilatu osim granulacije i teksture imate veći izbor tonova.
Na toplinski sustav s pločama stiropra mogu se ugraditi sve tri žbuke. Akrilatna žbuka ima visoku vodoodbojnost i smanjenu paropropusnost, silikat ima visoku paropropusnost i manju vodoodbojnost, dok silikon ima visoku vodoodbojnost i visoku paropropusnost.

i / 13.3.2013. 18:32:04

postovani! zasto na kamenu vunu ne smije ici akrilna dekorativna zbuka?hvala...pozz

ODGOVOR

Na mineralnu vunu može se bez problema ugrađivati akrilatna žbuka, za što imamo i POTRVRDU O SUKLADNOSTI izdanu od strane IGH, za mineralne ploče BR.1/05-ZGP-747 i lamele BR.1/05- ZGP-748.

J D / 13.3.2013. 15:51:52

Poštovani.Dali se može nanositi sep i koje granulacije kao završni sloj na termo fasadu od stiropora i koju masu za gletanje treba koristiti prije samog sepa?Dali je moguće da sep otpada od mase(ljepila) pošto mi se to ćini previse glatko.

ODGOVOR

Ako je ugrađena toplinska žbuka koja u svom sastavu ima stiroporna zrnca, žbuku pregletajte TERATERMO GLETom u dva sloja rabiciranjem sa staklenom mrežicom u sloju TERATERMO GLETa.
Ako se izvodi povezani toplinski sustav s pločama stiropora, ploče pregletati koristeći SAMOTERM F, u dva sloja s armiranjem staklenom mrežicom u sloju SAMOTERM F.
Mineralna žbuka SEP može se ugraditi na toplinsku žbuku i na toplinski sustav. Preporučamo vam SEP-Z 200, SEP-Z 300, SEP 03 bijeli ili obojeni.
Padanje SEPa nije moguće ako se podloga pravilno pripremi tj.pregleta, suši minimalno 7-10 dana, te impregnira odgovarajućom impregnacijom prije nanošenja SEPa.

i s / 13.3.2013. 15:00:39

postovani,da li je moguce na stiropor koji je pregletan staviti edelputz tj,sep

ODGOVOR

Ako je povezani toplinski sustav izveden prema pravilu struke mineralna žbuka SEP se može bez problema ugraditi.

v d / 8.3.2013. 23:09:07

Stara kuća 1937 god ima oštećenu fasadu (terabona stara)na nekim dijelovima.Sanirao sam sa VC50 i ostavio oko 1 cm debljine za nanošenje završne žbuke .Dali sada da stavim sep ili terabonu i sa čim treba premazati VC50 prije nanošenja završnog sloja.??

ODGOVOR

VC 50 nije potrebno impregnirati već je potrebno podlogu samo navlažiti dobro vodom i ugraditi TERABONU. SEP nije moguće navući u debljini do 1 cm.

K V / 8.3.2013. 9:45:17

Na mojoj kući se nalazi hirofa u dosta dobrom stanju, obojena prije cca 10 godina. Budući da je boja izbljedila zanima me je li bolje postojeću fasadu obojiti nekom fasadnom bojom (koju preporučate) ili navuči neki završni sloj fasade u boji na postojeću hirofu. Unaprijed zahvaljujem na Vašim savjetima!

ODGOVOR

Ako je HIROFA zdrava ne trusi se i nigdje se ne odvaja i ako je bojena prije 10 godina, najbolje ju je ponovno prebojati fasadnom bojom TERATON V u boji prema izboru iz naše ton karte.
Ukoliko je potrebno podlogu možete impregnirati neposredno prije bojanja UNIVERZAKONCENTRAT GRUND-om. Prije bojanja obavezno je pranje fasadne površine vodom pod pritiskom.
Ako želite navući novi završni sloj potrebno je postojeću hirofu tj vrhove hirofe prestrugati, pregletati TERATERMO GLET-om uz rabiciranje staklenom mrežicom u sloju gleta i ugraditi bilo koji završno dekorativnu žbuku prema izboru silikat, akrilat, silikon prema boji iz naše ton karte.

B K / 6.3.2013. 19:01:05

Postovani! prije cca 25god. postavio sam fasadu na obiteljsku kucu od perlita (ne sijecam se proizvođača) debljine cca 2-3cm. Zavrsni sloj je od bijeloga sep-a (proizvođač je bio privatni- u to vrijeme vrlo popularan, firma mu je bila kod miramarske ulice blizu podvuznjaka). Sada bih na tu postojecu fasadu stavio stiropor 10cm, dali je to moguce ili staru fasadu moram skinuti, pa onda staviti stiropor. Ako mogu stavljati stiropor po staroj fasadi koje materijale (ljepila ili premaze)da koristim. unaprijed hvala na odgovoru. Pozdrav!

ODGOVOR

Ukoliko se fasada tj. SEP čvrsto drži i nigdje se ne odvaja i ako nije jako grube teksture bez problema možete ugraditi toplinski sustav s pločama stiropora bez skidanja žbuke.
Ako je SEP grub potrebno je skinuti vrhove tj. prebrusiti površinu SEPa prije ugradnje toplinskog sustava.
Sustav se nakon ugradnje dodatno mora obavezno pričvrstiti pričvrsnicama kroz cijeli presjek toplinske ploče, postojeće fasade i 5 cm u zid.
Sustav lijepite i gletajete našim proizvodom SAMOTERM/SAMOTERM GLET, a završno dekorativnu obradu ugradite akrilatnu žbuku TERAKRIL prema izboru iz naše ton karte.

F S / 5.3.2013. 15:30:18

Poštovani prije 10 godina ožbukao sam obiteljsku kuću sa teratermo extra 100, 4 cm debljine. Nikad nisam stavio završni sloj tako da je žbuka dosta propala i izgubila termička svojstva. Namjeravam obnoviti fasadu sa novom izolacijom debljine 10 cm(stiropor ili kamena vuna) S obzirom na napred navedeno molim Vašu preporuku oko izbora izolacije , završnog sloja i ljepljnje izolacije za postojeću termo žbuku.
Srdačan pozdrav
Franko
098257020

ODGOVOR

Prije ugradnje novog sloja toplinskog sustava potrebno je provjeriti čvrstoću postojećeg sloja na objektu .
Ako se žbuka nigdje ne odvaja i ne zvoni , bez problema možete ugraditi toplinski sustav.
Ako je žbuka upitne čvrstoće potrebno je sve slabo držeće dijelove maknuti i ponovno ožbukati toplinskom žbukom.
Toplinski sustav nakon ugradnje potrebno je dodatno učvrstiti pričvsnicama. Ugradite toplinski sustav TERMOZOL , s pločama stiropora željene debljine i uz završno dekorativnu obradu akrilatnom žbukom TERAKRIL , prema izboru iz naše ton karte.

K R / 20.2.2013. 10:09:20

Poštovani, na objekt na otoku Viru prije 5 godina nanesena je ručno vanjska žbuka. Sada razmatram da li staviti samo završni sloj ili i dodatnu termo izolaciju.

Zamolio bih Vas za odgovore na pitanja:

1) Ako se postavljaju stiropor ploče je li potrebno prije postavljanja fasadu oprati slatkom vodom pod pritiskom i potom dva puta premazati s AntiSol sredstvom ?

2) Ako bi se postavljao samo završni sloj od silikonske ili silikatne žbuke, nakon pranja i odsoljavanja je li potom potrebno još nekim sredstvom tretirati postojeću žbuku prije nanošenja završnog sloja.

S poštovanjem,
Krunoslav Rendulić

ODGOVOR

Prije postave toplinske izolacije ili ugradnje završnog sloja obavezno je pranje površine slatkom vodom te po potrebi premazivanje sanacijskim premazom ANTISOL koji topive soli pretvara u netopive. ANTISOL će djelovati samo na površinskom sloju žbuke, te njegova djelotvornost ovisi koliko je žbuka zasićena solima.
Ukoliko će se samo ugraditi završni sloj potrebno je također oprati površinu, pregletati TERATERMO GLETom i na glet ugraditi završno dekorativnu žbuku prema izboru: silikon, silikat ili akrilat.
Ako će se ugraditi toplinski sustav potrebno je, nakon ljepljenja ploča okipora, ploče dodatno učvrstiti pričvrsnicama uz žbuku i zid u dubini 5cm. Na toplinski sustav također možete ugradit bilo koju završno dekorativnu žbuku: silikat, silikon, akrilat prema izboru iz naše ton karte.

I G / 13.2.2013. 17:53:04

Poštovani,

Molim za Vašu stručnu pomoć. Radi se o fasadi polovice kuće 150m2 (ostatak je u kamenu) na sjevernom Jadranu. Stara je cca 35 god i postala je malo porozna što se vidi i po tome da se sporije suši na dijelovima izloženim kiši. Rađena je s tzv. Terrabonom. Predloženo nam je da se napravi pranje/čišćenje i impregnacija te bojanje fasade . Koje vremenske prilike su najpovoljnije za takve radove? Da li se radovi mogu izvoditi i sada? Ako nije problem, da li mi možete reći okvirnu cijenu uzimajući u obzir najkvalitetniji materijal.
Unaprijed hvala

ODGOVOR

dajemo dva prijedloga načina sanacije, kako slijedi :

1. priprema podloge
cijelu površinu temeliito oprati vodom pod tlakom (mini-wash)

PRIJEDLOG SANACIJE A
Obzirom na specifičnost teksture šerane žbuke TERABONE preporučamo hidrofobiranje površine bezbojnim silikonskim premazom

SILIKOSAM KONCENTRAT razrijediti vodom u omjeru 1:9 (jedan dio SILIKOSAM KONCENTRATA : 9 dijelova vode) i nanositi valjkom ili uređajem na suhu podlogu (najmanje dva dana sušenja nakon pranja) za prskanje pod tlakom do zasićenja. Za postizanje što bolje vodoodbojnosti preporučamo i drugi nanos „mokro na mokro“.
SILIKOSAM KONCETRAT
okvirna potrošnja : ovisno o upojnosti podloge 0,1-0,5 l/m2 razrijeđene otopine
potrebna količina za cca 150 m2 = 5 l
cijena = 488,65 kn/l


PRJEDLOG SANACIJE B
Na suhu površinu (najmanje dva dana nakon pranja) nanositi akrilatnu fasadnu boju TERATON V obojenu, prema ton karti POGLED U BOJU, u dva naliča. Drugi nalič nanositi na potpuno osušeni prvi.
TERATON V
okvirna potrošnja : 0,35 l/m2
potrebna količina za cca 150 m2 = 55 l
cijena pakiranje 15 l = 30,26 kn/l (I cjenovni razred)
cijena pakiranje 5 l = 33,29 kn/l (I cjenovni razred)

Gore navedene radove ne preporučamo izvoditi na temperaturi zraka i podloge nižoj od + 5oC, odnosno višoj od 30oC, kao ni u uvjetima visoke relativne vlažnosti zraka.
Također preporučamo korištenje zaštitu primjenom skelskog platna s ciljem zaštite od direktnog utjecaja sunca i vjetra.