Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

D P / 23.8.2016. 6:14:29

Poštovani,na unutarnjem zidu u kući nanešen je nedavno teraplast S7 u bijeloj boji ali nije napravljena impregnacija sa univerzal grundom već običnom emulzijom -akril grund.Došlo je do okomitih riseva-brazda i neravnina.Dali je kriva impregnacija ili majstor.Također Vas molim da li se može nanijeti novi sloj teraplasta, da li ide prije impregnacija i koja te da li nanositi jedan ili dva sloja novog nanosa teraplasta? Unaprijed se zahvaljujem i ako može žuran odgovor jer majstor i ja čekamo.

ODGOVOR

Impregnacija ne može biti uzrok opisane pojave već neadekvatno izvedena tekstura teraplasta S7. Bez obzira koji tip impregnacije upotrijebili ( UKG ili akril ) akrilna žbuka će vezati s podlogom. Teraplast S7 obavezno se izvodi u dva sloja. Novi sloj teraplata se može nanijeti preko postojećeg teraplasta, impregnacija nije potrebna već se teraplast direktno nanosi na postojeći teraplast.

M T / 20.8.2016. 14:07:54

Zanima me što se prije radi, kreči ili navlaći kulir. Naime, na pola zida bi navukla kulir jer je prije tu bila masna boja i koliko god sam skidala izbija ispod, oa bi zato stavil kulir. Zid sam izravnala i sad me zanima što prike raditi, krečiti strop i dio zida koji ostaje ili prvo navući kulir, pa onda krečiti

ODGOVOR

Kojim redoslijedom ćete raditi navlačiti teraplast ili bojati odluka je na vama, jer bez obzira što prvo radite bojate ili navlačite teraplasta površinu morate zaštiti najlonom ili trakom na spoju boje i teraplasta. Poželjno je da se prvo površina zida oboji (jer će biti iznad teraplasta) , a donji dio zida navlači teraplast poslije bojanja.

M P / 19.8.2016. 10:53:45

Poštovani, posjedujem vikendicu na selu u Slavoniji (katnica). Zid s istočne strane je obložen fasadnom ciglom, a ostala tri zida su špricana hirofom prije 20-tak godina. Sjeverni zid je izložen vjetru i kiši, te se hirofa isprala, te se naziru obrisi blokova kojim je kuća građena. Obzirom da tamo ne boravim zimi, već ljeti i to vikendom, molim za savjet oko obnove fasade. Da li se hirofa još uvijek koristi, ili je pametnije napraviti nešto drugo? Hvala unaprijed. Srdačan pozdrav iz Osijeka

ODGOVOR

Hirofa je mineralna i čvrsta žbuka koja se i danas proizvodi i prodaje i koja se ne ispire lako, već očigledno podloga nije adekvatno pripremljena (pretpostavka da je hirofa direktno na blokove špricana), pa uslijed erozije je došlo do tzv.“ispiranja“ hirofe. Potrebno je zid na kojem je hirofa dobro očistiti i ožbukati žbukom VC 50 u debljini 2 cm i na osušenu žbuku prskati hirofu u dva ili tri sloja. Poželjno je da nakon nanašanje hirofe površinu dodatno premažete fasadnom mineralnom bojom MINERALKOLOR da žbuku dodatno hidrofobirate. Žbuka koja je dodatno premazana fasadnom bojom duže vremena će biti lijepa i vodo odbojna (minimalno 30-40 god. i više).

a c / 17.8.2016. 11:26:47

molim za povratnu informaciju pise u uputama, PRIMJENA: REPARATURNI MORT G nanositi metalnim gleterom u debljini do 5 mm u jednom sloju i zagladiti. Kod potrebnih ve􀃼ih debljina (zidarska krpanja), mort nanositi u više slojeva ukupne debljine 20 mm. zanima me koliko (i kako se radi) treba cekati da se stavi drugi sloj od 5 mm, nakon sto se stavi prvi sloj od 5 mm, i koliko treba cekati za treci sloj, i na kraju za cetvti zavrsni sloj? Lijep pozdrav

ODGOVOR

Kod višeslojnog nanošenja REPARATRUNOG MORTA G preporučamo sušenje prethodnog sloja je u trajanju od 2-3 dana. Prethodni sloj treba navlažiti vodom prije nanošenja slijedećeg sloja.

K S / 17.8.2016. 9:43:17

Pozdrav, imate li u svom programu sredstvo za njegu svježeg betona koje sprječava isušivanje, a ujedno kasnije djeluje protuprašno. Hvala, lp

ODGOVOR

Samoborka d.d. u ponudi nema sredstva za njegu betona. Kao protuprašni premaz možete koristiti naš temeljni premaz UNIVERZALKONCENTRAT GRUND.

D Ž / 10.8.2016. 12:08:20

Poštovani, molim za savjet! Imate li neki proizvod kojim bih mogla zaštititi keramičke pločice na terasi obiteljske kuće? Kuća je stara cca 70 g a terasa je napravljena prije petnaestak godina. S obzirom da je ta deka rađena odvojeno od deke nad ostatkom kuće za vrijeme jakih kiša voda procuri po zidu između kuhinje i dnevnog boravka. Zahvaljujem na odgovoru.

ODGOVOR

Spoj između dvije ploče zaštite upotrebom hidroizolacijskoh premaza BETONPROTEKT MONOELASTIK u koji na spoju poda i zida ugradite u prvi sloj hidroizolacije TRAKU ZA BRTVLJENJE.

H H / 9.8.2016. 17:39:59

Poštovani, kojim hidroizolacijskim sredstvom premazati postojeće pločice na terasi na koje dolaze nove pločice?

ODGOVOR

Postojeće pločice možete premazati hidroizolacijskim premazom HIDROPROTEKT DUOELASTIK ili HIDROOESTIK 2K.

Z P / 9.8.2016. 15:53:24

Poštovani Zanima me šta savjetujete od vaših proizvoda za unutarnje strojno žbukanje novo izgrađene obiteljske kuće, garaže u sklopu kuće i podruma...površina za žbukanje je oko 1100 m2. Zanima me cementno vapnena žbuka. Te ako možete reći cijenu samog materijala za tu površinu. Hvala

ODGOVOR

Pošto ste naveli da vas zanima vapneno cementna žbuka upotrijebite gotovu žbuku VC 40. Maloprodajna cijena VC 40 je 1,025 kn/kg , vreće 40 kg. Potrebna količina materijala za 1100,00 m2 iznosi 23000 kg. Potrebni su dodatni pribor kod žbukanja unutarnji kutni profili i vodilice.

v m / 9.8.2016. 11:55:59

pozdrav treba obojati 25 godina staru fasadu od hirofe.fasada se dobro drzi tako da bi ju željeli samo osviježiti bojom.

ODGOVOR

Mineralnu žbuku HIROFU možete obojati bilo kojim tipom fasadne boje. Preporučamo da je obojite fasadnom mineralnom bojom MINERALKOLOR. Površinu treba dobro oprati vodom i osušiti , suhu i očišćenu površinu prebojati u dva nalića.

N M / 9.8.2016. 8:21:30

Imam slijedeći problem. Riječ je o spavaćoj sobi koja sa sjeverne strane zida ima kupaonicu, u kojoj je dolazilo do manjih zacurijevanja, te je to doprinjelo vlagi u spavaću sobu i uništio se dio zida. Kako taj cijeli zid izolarati? Da li je potrebno da se stavlja stiropor ili Vi imate proizvod... Hvala

ODGOVOR

Sa zida skinuti slojeve žbuke i podlogu premazati hidroizolacijskim premazom HIDROELASTIK 2K i izvesti konstrukciju s Knauf pločama uz ugradnju toplinske izolacije staklene vune ili ploča stiropra.