Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

M P / 20.1.2021. 12:05:09

Poštovani, na zgradu je nanesena završna dekorativna žbuka Terakril Z. Sada se taj završni sloj na nekim mjestima ljušti (samo taj završni sloj, podloga je u redu). Zanima me gdje je greška i što bi trebalo napraviti. Ukoliko treba skidati cijeli završni sloj, na koji način to najjednostavnije napraviti?

ODGOVOR

Razlozi smanjeni prionjivosti i “ljuštenja” završno dekorativne žbuke mogu biti različiti: nedovoljna starost podloge, nedostatak temeljnog premaza , nanošenje žbuke na orošenu podlogu I dr. Sve slabo vezane držeće dijelove završne žbuke potrebno je mehanički ukloniti do podloge, koju je nakon toga potrebno temeljito otprašiti ili oprati vodom, impregnirati PREMIUM GRUNDOM, te izravnati FINOM ŽBUKOM EKSTRA. Nakon najmanje 7 dana nanijeti MONERALKVARC GRUND OBOJENI, ten a potpuno osušeni grund nanijeti odgovarajuću završno dekorativnu žbuku. Posebnu pozornost potrebno je obratiti kod izvođenja radova u uvjetima visoke vlažnosti zraka, pri čemu često dolazi do površinskog orošavanje podloge!

G G / 20.1.2021. 8:16:54

Poštovani , koju gotovu žbuku koristiti za ožbukati zid od ytong blokova (unutra)? Znam da je ytong moguće obraditi samo s gletom, ali u ovoj varijanti mi ne odgovara jer mi treba nešto deblje. Razmišljao sam o proizvodu VC 40? Zanima me što vi kažete i imate li možda neki drugi prijedlog? Lp i unaprijed hvala!

ODGOVOR

Ytong blokove možete žbukati u unutarnjim prostorima gips vapnenom podložnom TANKOSLOJNOM ŽBUKOM ZA POROBETONE u debljinama od 5 do 10mm ili laganom vapneno cementnom žbukom VC 20 L. Detalje primjene i tehničke karakteristike možete naći na našoj web stranici.

J B / 19.1.2021. 9:01:55

Poštovani, na koji način izvesti hidroizolaciju i postavljanje novih keramičkih pločica. Radi se o podrumskom prostoru, pod je obložen parketom i kamenim pločama. Ispod obloga je glazura i beton, a ispod betona bitumenska ljepenka. Kroz pod izbija vlaga koja se diže i na pregradne zidove u prostoru.

ODGOVOR

Ukoliko skidate kompletnu oblogu preporučamo Vam da glazuru premažete polimercementnim hidroizolacijskim premazom BETONPROTEKT MONOELASTIK. Pregradne zidove ožbukati sanacijskom žbukom namjenjenoj za zidove pod utjecajem kapilarne vlage SANISIL H uz prethodnu priremu podloge sa SANISIL ŠPRICOM.

G K / 18.1.2021. 10:01:44

Poštovani, kupili smo mineralkvarc grond kako bi impregnirali plocice na koje se lijepe druge plocice. Zanima me kolko dugo se ne smije hodati po impregnaciji tj kolko joj treba da se osusi?

ODGOVOR

Vrijeme sušenja MINERALKVARC GRUNDA pri prosječnim uvjetima (20 °C i 60% relativne vlažnosti zraka) je cca. 24 sata.

B P / 17.1.2021. 18:06:10

Poštovani, na fasadi imam hirofu staru oko 40 g. Zanima me koju vrstu impregnacije bih mogao staviti kao zaštitu od vode i sl. Fasda je cijela. Skupi zahvati ne dolaze u obzir!

ODGOVOR

Fasadna boja MINERALKOLOR pogodna je za sanaciju mineralnih žbuka kao što su ujednačavanje obojenja i hidrofobiranje.

K B / 15.1.2021. 5:54:27

Poštovani, moj stambeni prostor izgrađen je iznad radionice, čije je pročelje razlomljeno nosivim stupovima (kvadratnog presjeka 40x40 cm, a ispuna među njima je betonski blok od 25cm, postavljen s unutarnje strane stupova pa navedeni nosivi elementi vire u odnosu na ravninu plohe pročelja 15cm). Kuća se nalazi na prostoru dalmatinske zagore, čija klima nije pretjerano surova, međutim zimske temperature se često spuštaju do -15, a ljeti lako prelaze 35 stupnjeva. Budući da planiram postavljanje fasade od kamene vune, je li ispravno koristiti vunu od 20 cm, koja bi omogućila prekrivanje niša između stupova i obuhvaćanje samih stupova? Osim toga, koji Samoborkin fasadni sustav biste mi preporučili? ### PITANJE 2: ### Imao sam namjeru dobiti ravno pročelje nakon termoizolacije, dakle bez istaka sa stupovima. Budući da osobno imam određenu zadršku prema EPS, je li moguće navedeni zadatak odraditi kompletno vunom? Također me zanima, bi li bilo pogrešno niše između stupova ispuniti vunom od 15 cm, a potom preko svega dodati još jedan sloj vune od 5 cm uz obavezno lijepljenje sloja na sloj i tiplanja do konstrukcije? Osim toga, je li silikonska žbuka superiorna ostalima, ili je samo u određenim slučajevima primjerenija?

ODGOVOR

Iz upita nije jasno da li želite u potpunosti dobiti ravno pročelje bez istaka na stupovima. Ukoliko to želite onda Vam savjetujemo da koristite EPS kao toplinsko izolacijsku ploču od 20 cm jer ju je moguće urezati pa možete dobiti pravilan raspored ploča. U tom slučaju preporučamo TERMOZOL STANDARD sustav sa TERAKRILOM kao završnim slojem. Ukoliko nije potrebno izvesti ravno pročelje savjetujemo da koristite ploče od mineralne vune manje debljine kako biste mogli postići pravilan raspored ploča bez kontinuirane vertikalne sljubnice između stupa i betonskog bloka. U tom slučaju preporučamo TERMOSAM sustav sa SILIKATNOM ili SILIKONSKOM završnom žbukom. ### ODGOVOR 2: ### Preporučamo Vam da površinu izravnate izvedbom obzida od porobetona debljine 15 cm koji po potrebi treba dodatno mehanički učvrstiti u podlogu. Porobeton ima dobra toplinska svojstva te na njemu možete izvesti dodatni toplinski sustav od ploča mineralne vune u potrebnoj debljini. Silikonska žbuka je superiornija u odnosu na akrilatnu u pogledu parapropusnosti, a od silikatne u pogledu vodoodbojnosti.

L B / 13.1.2021. 20:37:02

Poštovani, Možete li mi reći vaše mišljenje za vezano za vanjsku žbuku? Objekat je nagrađen ciglom-opekom, nalazi se u južnoj Dalmaciji. Dali je ispravno baciti špric zatim staviti vidra šine i ožbukati objekat vanjskom žbukom (npr.vc 50) te nakon toga stavit pvc kutnike, mrezicu i ljepilo i onda finirati cementnom finom žbukom (npr.900) jer vlasnik ne želi cementnu žbuku. Zanima me još dali je nakon bačenog šprica potrebno staviti cementnu pastu te opet na nju bacit špric ili je to nepotrebno? Zahvaljujem unaprijed

ODGOVOR

Ukoliko nećete postavljati toplinsko izolacijske ploče nema potrebe za izvedbom armirajućeg sloja sa mortovima za lijepljenje i mrežicom, kao ni izvedbom PVC kutnih profilila (potreban je vanjski žičani widra kutnik za mehaničko učvršćivanje kutova kod vanjskog žbukanja). Podlogu možete pripremiti s CEMENTNIM ŠPRICEM 2 na koji dolazi vanjska podložna žbuka VC 50, te za fino zaribavanje FINA ŽBUKA F 900. Kao završni sloj možete staviti završno dekorativno žbuku uz prethodnu pripremu podloge sa MINERALKVARC GRUNDOM ili ju možete obojati fasadnom bojom tipa MINERALKOLOR ili TERATON V uz prethodnu pripremu podloge s UNIVERALKONCENTRAT GRUNDOM.

z j / 11.1.2021. 16:24:29

imam pitanje za hidroizolaciju prije parketa? znaci bio je parket postavljen na ljepeku i sad sam sve to strgo ostala je glazura sad me zanima sa cime da rjesim hidroizolaciju jer cu opet stavljati parket a ispod glazure vjerovatno nema nikakve izolacije.

ODGOVOR

Horizontalnu HI poda iznad tla možete izvesti BETONPROTEKTOM MONOELASTIK uz obvezno potpno uklanjanje postojeće ljepenke I svih eventualnih bitumenskih ostataka na podlozi. Detalje primjene možete naći u tehničkoj uputi proizvoda dostupnoj na našoj web stranici www.samoborka.hr.

z b / 11.1.2021. 11:42:00

Postovani, postoji li u Vasem programu materijal za fasadu koji se nanosi valjkom i da povrsina ostane reljefna. Hvala

ODGOVOR

Naš proizvod TERAFAS KIT možete nanositi vajkom pri čemu podloga ostaje reljefne valjane teskture. Tako pripremljenu površinu potrebno je obojiti fasadnom bojom. U ponudi su i mikroarmirane fasadne boje tipa TERATON S VLAKNIMA, SILIKONKOLOR S VLAKNIMA koje također blago strukturiraju površine. Detalje primjene navedenih proizvoda možete naći u tehničkim uputama dostupnim na našoj web stranici www.samoborka.hr.

Z F / 10.1.2021. 20:50:01

Postovani, svaki put dobijem Vas strucni odgovor koji mi uvelike pomogne te se ovim putem javljam s jos jednim pitanjem. Potreban mi je savjet. S cime bi iz Vaseg proizvodnog programa bilo dobro sanirati tj popunuti i ucvrstiti pukotine na fasadi nastale usred potresa? Vidio sam da imate sanacijski mort. Da li bi on bio dobar za saniranje pukotina ili preporucujete nesto drugo? S postovanjem

ODGOVOR

Foto: Potres01 , Potres02 , Potres03 , Potres04

Poštovani, Iz dostavljenih fotografija teško je sagledati zid kao konstruktivni element i steći dojam o tipu i jačini oštećenja. Na fotografijama je vidljivo da se radi o pukotinama nastalim u samom ziđu (pružanje pukotina u ravnini sljubnica između opeke, spoj AB nadvoja I opeke I dr) te svakako preporučamo uklanjanje postojeće žbuke do podloge . Daljnja sanacija ovisit će o stupnju utvrđenog oštećenja a uključuje : - temeljito otprašene pukotine zapuniti MORTOM ZA PUKOTINE - pukotine sanirati SANACIJSKIM MORTOM R2 uz armiranje mrežicom AR 280 u širini cca 50 cm, po potrebo prethodno zid “izravnati” istim SANACIJSKIM MORTOM R2 - krpanja žbuke izvesti SANACIJSKOM ŽBUKOM - podlogu impregniranu MINERALKVARC GRUDNOM, završno obraditi mineralnom žbukom SEP R5 (prema postojećoj teksturi). Za sve eventualno doatno potrebne informacije možete se obratiti i telefonski na slijedeće brojeve: 01 3322 709, 091 3322 709 .