Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

N T / 12.7.2021. 10:08:07

kupio sam kod Vas prije 10 godina cca. 150 m2 kocki za opločenje oko kuče, mislim da je to tada bio model rustik (smeđe šareno) debljine 8 cm i sad se pojavilo dosta prljavštine na pločama. Kocke sam oprao visokotlačnim peračem ali na njima ostaje dosta crnih točkica koje se ne mogu isprati i izblijedjele su gotovo 70%, tj. izgubile boju (prve 2 slike). Interesira me čime bi to mogao ukloniti i na koji način malo kocke obnoviti da dobiju ljepši izgled i boju. Ima li kakva tekućina čime bi kocke mogao premazati? Druge dvije slike pokazuju u kojem stanju su bojom i izgledom kocke koje su pod nadstrešnicom. Još samo dodatno pitanje, postoji li kakva mogućnost obnove pigmenta boje?

ODGOVOR

U vezi boje, nažalost nakon 10 godina izloženosti UV zrakama neminovno dolazi do blijeđenja pigmenta (nijedan proizvođač pigmenta ne jamči postojanost toliko dugo). Crne mrlje dolaze od tanina i teško se čiste, ali može probati slijedeće: https://saxumtec.com/hr/ciscenje-i-zastita-betonskih-plocnika-od-lisca/ Postoje na tržištu transparentne impregnacije koje daju „wet look“, a time se pojačava intenzitet boje. Savjetujemo obratiti se za savjet u obližnjoj trgovini građevinskog materijala.

A P / 8.7.2021. 6:28:07

Poštovani, renoviram stan, jedan dio je ožbukan nanovo, jedan dio je stara žbuka (koja se čvrsto drži). Trebam savjet stručnjaka oko nanošenja materijala prije završnog gletanja i bojanja - želio bih staru žbuku materijalom povezati u kompaktnu cjelinu, kako ne bih imao slučaj ljuštenja prilikom bojanja ili slično. Jedni savjetuju nanošenje lijepila na staru žbuku kako bih dobio kompaktni vanjski sloj u komadu, drugi savjetuju nanošenje fine žbuke na staru žbuku kako bih dobio kompaktni vanjski sloj u komadu. Zanima me vaše mišljenje, da li je bolja prva opcija, druga, ili možda koja nespomenuta? Unaprijed hvala

ODGOVOR

Za konsolidaciju i zaglađivanje zida savjetujemo Vam punoplošnu primjenu FINE ŽBUKE EKSTRA i staklene mrežice PRIMAFAS 160 s uzdužnim preklopom od 10 cm i ukupnom maksimalnom debljinom sloja do 10 mm.

A S / 5.7.2021. 14:38:11

Postovani, Koja fug masa bi najbolje odgovarala za fugiranje prirodnog kamena s obzirom da su fuge dublje i sirine 3-4 cm? Lp

ODGOVOR

Za fugiranje kamena preporučamo Vam MORT ZA FUGIRANJE KAMENA koji standardno dolazi u bijeloj boji, a na zahtjev se može tonirati u pastelnim tonovima.

M G / 5.7.2021. 14:03:07

Poštovani, radili bi izolaciju iznutra Multipor pločama. Lijepiti ćemo Multipor ploče SAMOTERM premium ljepilom direktno na starinsku punu opeku. Izvana nema fasade samo je gola opeka i na to nemožemo utjecati. Da poravnamo podlogu prije ljepljenja mulipora da li bi SANISIL ŠPRIC cijelom površinom bio dobar izbor ispod Multipor ploča? Da li je pogodno napraviti hidroizolacijski sloj 0,5 m visine od poda gdje se pojavljuje vlaga, ispod multipor ploča?

ODGOVOR

Prije izvedbe toplinske izolacije unutrašnje stijenke vanjskih zidova primjenom Multipor ploča preporučamo podlogu – zid od opeke, obraditi CEMENTNIM ŠPRICOM 2, te po potrebi korekcije ravnina izvesti vapneno-cementnom žbukom VC 50. Ukoliko se vlaga pojavljuje “od poda” potreno je u zoni kontakta Multipor ploča sa podom I zidom u visni cca 30 cm izvesti HI primjenom BETONPROTEKTA MONOELASTIK, koji nanositi u dva sloja križno. Na spoju pod-zid posataviti TRAKU ZA BRTVLJENJE. Detalje primjene možete naći u tehničkim uputama proizvoda dostupnim na našoj web stranici.

K A / 4.7.2021. 22:55:27

Prije 5 godina smo postavili fasadu. Trebalo ju je raditi prema europskom standardima, debljina stiropora 14 cm. Prije dvije godine sam primijetila crte koje se vide preko fasade, a koje su spojevi pojedinih stiropora ploča, sada, nakon 5 godina one se jasno ocrtavaju i fasada se odlijepila na nekim mjestima i kao nabubrila prema van. Može li se išta s time učiniti?

ODGOVOR

Oštećenja izvedenog toplinskog sustava opisana u vašem upitu posljedica su nepravilne izvedbe, najčešće nepravilnog ljepljenja ploča, kao I mogućeg zacurijevanja ispod zalijepljenih ploča. Preporučamo “otvaranje” sustava, odnosno izuzimanje uzorka na mjesti vidljivog oštećenje temeljem kojeg bi se mogao utvrditi eventualni uzrok. Tek po utvrđivanju istog moguće je dati prijedlog sanacije.

L B / 2.7.2021. 13:26:44

Dobar dan. Moje pitanje je moze li se UNITERM moze koristiti u unutrasnjim vlaznim zidovima za grubo zagladivanje zidova pa se onda povuce sloj glet mase?

ODGOVOR

Za sanaciju zidova za prisutnom kapilarnom vlagom preporučamo primjenu visokoparopropusne sustave materijala, primjena kojih, u pravilu, podrazumijeva uklanjenje postojećih slojeva do podloge, najčešće zid od opeke, čišćenje I otprašivanje podloge, nanošenje SANISIL ŠPRICA I žbukanje sanacijskom žbukom SANISIL H. Fino zaribavenje preporučamo izvesti FINOM ŽBUKOM F 900. Po potrebi, ukoliko se zahavt ne izvodi na cijeloj površini zida već na dijelu, ujednačavanje teksture možete postići primjenom FINE ŽBUKE EKSTRA. Ne preporučamo nanošenje UNITERMA, kao ni gletanje uobičejenim masama za gletanje na trajno vlažnim podlogama jer će s vremenom doći do odvajanja istih od podloge.

N C / 1.7.2021. 23:01:49

Poštovani, Ograda mi je u teraplastu. Automobil mi je branikom napravio štetu na teraplastu, duljine 30 cm, širine 5 cm te dubine 2 cm (do mrežice). Kako obraditi oštećenje, i da li se može iznimno nabaviti manje pakovanje teraplasta. Da li treba ponoviti podlogu za teraplast. Kako znam da je teško krpanje, da li treba proširiti rupu u neku smislenu plohu, rezanjem i formiranjem pravilne plohe.

ODGOVOR

Oštećenje možete lokalno sanirati, ali će se vidjeti prijelaz između novog i starog TERAPLASTA. Stoga, savjetujemo oštećeni armirajući sloj pokrpati mortom za lijepljenje i armiranje UNITERM, zatim čitavu površinu impregnirati MINERALKVARC GRUNDOM, te navući novi TERAPLAST na čitavu površinu.

r m / 1.7.2021. 20:54:58

poštovani, kako se postavlja kulir masa na sokl kuće Da li je moguće na već završenu fasadu(stiropor i sep) postaviti sokl od keramičkih pločica koje se već nalaze na terasi. hvala.

ODGOVOR

Akrilatna kulir žbuka TERAPLAST se navlači na ravne glatke podloge s prethodnom impregnacijom MINERALKVARC GRUND. Na toplinski sustav u zoni sokla sa SEP-om kao završnim slojem se u pravilu prvo lijepe keramičke pločice pa se onda izvodi završni sloj. Naknadno lijepljenje pločica je moguće. Za lijepljenje savjetujemo TERATEKT FLEKS za SEP granulacije do 2 mm, a za grublji SEP savjetujemo TERATEKT FLEKS UNILEVEL. Spoj završne žbuke i pločice preporučamo svakako dodatno zabrtviti trajno elastičnim kitom.

F L / 1.7.2021. 14:30:05

Poštovani, ponovio bih pitanje budući da nisam dobio odgovor. Na sjeveroistočnoj strani fasade, dva mjeseca nakon što je pregletana mrežica, 01.06. završno je navučen terakril 2,0 mm, cca 60 m2 zida u vremenu od 6.30-7.30. Do 10.00 tvrdo na dodir. Po čitavoj površini uočene su gusto raspoređene rupice, vel. cca 0,5 mm svakih cca 1 cm. Zbog čega je došlo do te pojave,koje su moguće štete i kako izvršiti sanaciju.

ODGOVOR

Pojava “rupica” za završnom sloju može biti posljedica naglog sušenja žbuke u nepovoljnijim vremenskim uvjetima, ne samo o tijekom nanošenja I obrade završne žbuke već i tijekom njenog vezivanja. Za detaljiniju procjenu stanja potrebna nam je minimalno fotografija ploha I stanja žbuke. U pravilu, takove površine preporučamo obojiti fasadnom bojom u tonu završne žbuke. Za sve dodatno potrebne informacije stojimo na raspolaganju.

M / 29.6.2021. 13:55:21

Poštovanje, imamo nedoumicu vezano za Vaš FRCM sustav. Primjenili bi ga za horizontlano ojačavanje nosivih zidova od pune opeke (debljina zida 40 cm) pod stropom (Razina obnove 2)- jednostrano sa sidrima). Radi se o starogranji , 1935 g., kuća sa 3 etaže. Koristili bi staklenu mrežicu AR280 25x25. Koji mort iz sustava da koristimo - sanacijski mort R2 ili sanacijski mort R2 2K? Također, u kojoj širini se postavlja mrežica (nema pukotina, radi se o ojačavanju) : 1metar, 0,5 metra ili to ovisi o statičkom proračunu ? Hvala Vam! Srdačan pozdrav

ODGOVOR

Samoborka FRCM sustav sa staklenom mrežicom AR 280 možete izvoditi sa SANACIJSKOM MORTOM R2 i sa SANACIJSKIM MORTOM R2 2K. Prednosti SANACJSKOG MORTA R2 su da je je ekonomičniji i jednostavniji za korištenje jer se miješa s vodom. Prednosti SANACIJSKOG MORTA R2 2K su niži modul elastičnosti, odnosno duktilnije ponašanje, te prirodniji sastav. Ukoliko nije rađen statički proračun u pravilu se ojačanje radi punoplošno po čitavoj širini zida. Kod punoplošnog ojačanja zida se koristi mrežica širine od 1 metar s uzdužnim preklop od 10 cm.