Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

M G / 6.9.2006 16:26

"1. Vanjski zid kuće visine 4m x 6m izgrađen od nosive cigle, širine 25 cm,do sada obrađen samo cementnim špricom. Molim vas da me savjetujete čime ga ožbukati kako ne bi primao vlagu te kako ga dodatno zvučno izolirati. Za završni sloj bismo voljeli imati sep.
2. Na kući imamo ""samoborkin bijeli sep"" nanesen na perlitnu žbuku prije 20 g., horizontalno obrađen. Sve je još u dobrom stanju, ali je je zbog djelovanja atmosveralija ili nečistoća u zrakujoš prilično izgubio svježinu (zikrost bijele boje boje) pa bismo ga htjeli osvježiti premazom. Kojim i kako se nanosi?
Unaprijed vam se lijepo zahvaljujemo na odgovoru.
Primite pozdrav iz Crikvenice!"

ODGOVOR

1. Potrebno je provjeriti vodoupojnost postojećeg cementnog šprica.
Ako nije vodoupojan onda nabacati novi cem. špric.
Nabaciti min. 4 cm TERATERMO 100 standard(1 vreća/m2).
Izvesti TERATERMO GLET (4 kg/m2).
Na MINERALKVARC GRUND izvesti SEP-Z 200 (4 kg/m2).
2. Za sanaciju postojećeg SEP-a preporučamo:
a/ Pranje zidova vodom pod pritiskom.
b/ Bojanje SILIKATKOLOROM u nijansi po vašem izboru uz prethodnu impregnaciju SILIKATGRUNDOM.

š b / 6.9.2006 13:08

Na montažnoj kući, zidovi su obloženi regips pločama. U zimskom razdoblju na vanjskim zidovima spavaće sobe kod poda zbog kondenzacije bila se pojavila vlaga. Mislimo da je to bilo zbog toga što smo zatvarali radijator. Kad smo grijali stalno kondenzacije je nestalo. Vlaga je nestala, ali je ostao miris vlage u regips pločama. Da li se je moguće riješiti tog mirisa vlage. Unaprijed se zahvaljujem uz srdačan pozdrav.

ODGOVOR

"Ukoliko u prostoru koji ste opisali i dalje osjećate ""miris"" vlage, vlaga nije nestala. Kako rigips ploču čini jezgra od gipsa obložena kartonom (gips.kartonske ploče) vjerojatno je gips upio vlagu pa je ona samo manje vidljiva. Problem je još veći ukoliko se ispod gips-kartonskih ploča nalazi toplinsko izolacijski sloj kamene vune, koja je također mogla upiti nastalu vlagu.
Preporučamo obratiti se potencijalnom izvođaču sanacije koji će uvidnom utvrditi stvarno stanje."

m t / 4.9.2006 22:05

na betonsku fasadu cca 60m2 tj.12x5 dužnih,da li je potrebno na stiropol koji se lijepi na ljepilo ubušivat obavezno i plastične tiple i može li ikako bez njih

ODGOVOR

Za izvedbu termozol sustava toplinske zaštite pločama stiropora dodatno pričvršćavanje pričvrsnicama za betonsku podlogu nije potrebno do visine od 8 m. Za visine veće od 8m (kao i za podloge koje su prethodno već obrađivane, žbukane, pod starom fasadom, itd.) preporuka je da se ploče dodatno učvrste pričvrsnicama.
Glatki beton impregnirati KONTAKT GRUNDOM dan prije ljepljenja ploča samotermom.
PS. Ostavili ste nepotpunu email adresu pa vam na upit nismo mogli odgovoriti tim putem.

B Č / 4.9.2006 14:51

Poštovani,
imam kuću staru 5 godina cca 100m od mora sjeverna strana (bura). Fasada je SEP na betonskim blokovima. Uslijed slijeganaj došlo je do mjestimičnog pucanaj fasade kao i vlaženja zidova iznutra. Što preporučujete da se napravi i sa kojim materijalima kako bi spriječili prodor vlage?

ODGOVOR

Zbog slijeganja terena i pucanja zidova obavezno se trebate konzultirati se sa statičarem da se napravi geo-tehnička analiza terena i postojećeg objekta te da se utvrdi da li su pukotine statičke prirode ili posljedica neadekvatnog izvođenja. U upitu niste naveli da li je objekat ožbukan produžnom ili toplinskom žbukom ili postavljen neki od toplinskih sustav, da li je objekat iznutra završno obrađen i čime.
Nakon dodatnih informacija možemo vam dati kvalitetniji odgovor i prijedlog sanacije, te vas molimo da nam se javite vezano za vaš upit.

D M / 3.9.2006 17:59

Postavio bih na tavanu 5cm stiropora 20-30kg m3 , a nebi na njega stavio betonsku ploću i mrežu zbog prevelike težine.Šta vi preporučate staviti na stiropor? Tim tavanom se gotovo opće ne koristimo gore stoji par fosni i neke stare stvari,gore se skoro opće ne hoda.

ODGOVOR

Preporučamo toplinsku izolaciju izvesti primjenom ploča ekstrudiranog plostirena debljine 5cm, na koje položiti polietilensku foliju debljine 200my (mikrona).
Na tako pripremljenoj podlozi, a radi manjeg opterećenja ploče, preporučamo izvedbu suhog estriha primjenom KOMCEL ESTRIH ELEMENATA. KOMCEL ESTRIH ELEMENT čine dvije gips-celulozne ploče debljine 10 mm, sljepljene s pomakom od 5cm. Cijena 37,62 kn/m2.

V č / 31.8.2006 18:03

na postojećeoj kući imam tradicionalnu betonsku žbuku (nema vlage, dobro ušćuvano), želim staviti termo žbuku radi uštede topline,molim preporuku materijala, ali pod uvjetom da su prirodni.

ODGOVOR

"Za sanacije fasadnh površina kuća koje već imaju fasadu radi sigurnosti preporučamo sistem pune toplinske zaštite: TERMOZOL.
Više o sustavu možete naći na našoj web stranici ."

I R / 31.8.2006 2:05

Poštovani
Kuća je sagrađena prije 3 god i imamo dva podruma, jedan stari(sačuvan od stare kuće) od 25 m2 i drugi je oko 40 m2 novi.Taj novi je napravljen u kombinaciji betona i cigle iznutra nekakva trojka.Podrum je ožbukan gips žbukom i namjena tom podrumu bi trebala biti za fešte,kartanja,gledanje filmova, sve samo ne za krumpire ili kiselo zelje.Problem je u tome što ima vlage i neki drveni predmeti kroz neko vrijeme dobiju plijesan.Podrum je u zemlji Ilovači teren je suh i nikad nije bilo vode niti u starom podrumu.Za vrijeme vlažnih dana ocrtavaju se cigle na zidu pa spreman i odustati od prave namjene za taj podrum.Dali gips žbuka navlači tu vlagu koja me brine ili šta se može učiniti ali da je to trajno rješenje.Voljan sam i otući žbuku i postaviti nesto drugo,vode sa krova su sprovedene u kanalizaciju,zbog iskustva sa starim podrumom nismo radili nikakve drenaže oko podruma a čak su me odgovorili od postavljanja najlona oko podruma za vrime izgradnje sto si svaki dan sada predbacujem.Kuća još za sada nema vanjsku fasdu pa mozda bi se moglo jos nesto učiniti oko podruma.Vanjsku fasadu planiramo u proljece pa bi molio za savjet sto upotrijebiti.Za kuću smo koristili Porotherm S P+E 38 a prostorije su ožbukane sa gips žb.(LB-KN 75).Za sada smo vrlo zadovoljni sa potrošnjom energenata što neznači da bi stali samo na tome.
Unaprijed zahvaljujem ,
Ivan R.

ODGOVOR

"Što se tiče podruma očigledno nemate problema sa prodorom vode.Radi se o toplinski neizoliranom podrumu- izvana te pojavi kondenzne vlage u prostoriji.
Jedna od mogučnosti je izvedba toplinske izolacije iznutra TERMOZOL SUSTAV (više informacija na našoj web stranici).
Za fasadu na tako kvalitetnom zidu preporučamo: 1.cementni špric 2.VC-20 L 3.TERARERMO GLET 4.ZAVRŠNI FASADNI SLOJ po izboru."

A J / 31.8.2006 0:42

Poštovani,
pripremam se za adaptaciju kuće sagrađene prije 15 god.Naime,kuća je na kat s dvije garaže stambenog prostora 98 m2 bez balkona.Zidovi su od betonskih blokova.Šta mislite o vanjskoj izolaciji putem stiropola i na koji način se izvodi.Unaprijed HVALA!

ODGOVOR

"Slažemo se sa vašom idejom i smatramo da je to najkvalitetnije rješenje: TERMOZOL SUSTAV.
Sve informacije o tom sustavu možete naći na našoj web stranici ."

D T / 30.8.2006 7:59

Na mjestu gdje se cokl kuće spaja sa betoniranom stazom dolazi svake zime do pukotina uslijed slijeganja betonske staze, kao i djelovanjem snijega i leda. Pukotine su od 0,5 cm do 5 cm visine, te me zanima da li postoji neki materijal pogodan za vanjsku upotrebu kojim bi se mogle popuniti pukotine ili neki oblik kutne letve za vanjsku upotrebu koji bi riješio ovaj problem. Unaprijed hvala.

ODGOVOR

Za vaš problem nema trajnog rješenja.
Potrebno je spriječiti slijeganje staze (skidanje postojećeg betona te betoniranje nove staze NA DOBRO PRIPREMLJENOM TERENU).
Pukotina imeđu sokla i staze biti će minimalna.

V / 29.8.2006 22:55

Stan mi je ožbukan sa VC 40 i još nije bojan. Kuhinja, blagavaona i dnevni mi je jedan prostor na koji bi navukla sep U u bijeloj boji,a ostatak stana bi obojala. Je li u redu navući sep nakon što se postave pločice? Da li sep U brzo požuti i da li se može bojati svim vrstama boje,tj. ima li posebna boja za sep U? Površina je cca 55 m2, koliko je potrebno materijala i koja je cijena po vreći sepa U? Pitam jer ne mogu otvorit cijenik vaših proizvoda. Puno vam hvala!

ODGOVOR

"SEP U je unutarnja dekorativna žbuka koja se proizvodi u bijeloj boji. Moguće je naknadno bojanje SEP-a U svim vrstama unutarnjih ili vanjskih premaza. SEP U je zbog svoje karakteristične ""vučene"" teksture izloženiji prljanju - poglavito taloženju prašine, od fino zaglađenih ploha.

SEP U nanosi se na podlogu dan ranije impregniranu MINERALKVARC GRUNDOM.
SEP U potrošnja : 2,5-3 kg/m2
cijena : 2,64 kn/kg
pakiranje : 40 kg
MINERALKVARC GRUND : potrošnja : 0,2-0,3 l/m2
cijena : 17,53 kn/kg
"