Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

V P / 7.4.2007 0:24

Pripremam se za izradu fasade, planiram ići sa stiroporom od 8 cm na to još dva sloja ljepila sa mrežicom ali zanima me što dalje i što mogu na to staviti, što mogu postaviti na osušeno ljepilo osim sepa, koju završnu fasadu, koja je dobra, jednostavna za postavljanje, nije preskupa a pritom se može nakon nekoga vremena ponovo nanijeti neka druga fasadna boja??? Kuća je zidana sa našičkim blokom a jedan dio kuće sa punom ciglom.

ODGOVOR

Na vaš objekat možete osim SEPa, kao završno dekorativnu žbuku staviti aktilatnu ili silikatnu žbuku.
Sve završno dekorativne žbuke nije teško nanijeti. Najpovoljnija varijanta je SEP+boja. Ako želite nakon nekog vremena prebojati fasadu možete staviti bilo koju završno dekorativnu žbuku, pa bojati bojom po izboru.

H Č / 4.4.2007 11:58

"svi zidovi u stanu su rađeni od gipsanih tabla koje su visoke 2,7 m , široke 1 m i debele 0,2 m , a međusobno su povezane nikako pa se pomiču i tako su svi zidovi ispucali po cjeloj vertikali svakih 1 metar. Susjedi su pokušavali spojeve spajati isto kao što se i knauf table spajaju , ali nije pomoglo. Neki zidari govore da bi trebalo na sve zidove zalipit mrežicu prije žbukanja "" sepom "". molim vas za nekakvi savjet."

ODGOVOR

Kod pravilnog postavljanja gipsanih ploča spojevi se rješavaju gletanjem i armiranjem mrežicom.
Ako vam se plohe pomiču pretpostavljamo je da je riječ o loše postavljenoj konstrukciji ploča.
Za detaljnije rješavanje vašeg problema najbolje bi bilo da se obratite KNAUF-u.

m j / 3.4.2007 14:28


prije godinu dana ožbukali smo kuću izvana (špric,premaz,špric,žbukanje i
završno fino žbukanje sa riječnim pijeskom.Sada smo ožbukali iznutra ali su se odmah nakon kiše iznutra pokazale mokre fleke.Nakon toga na vanjskoj žbuci smo primjetili ispucalost žbuke.Što sada moramo napraviti napraviti.

ODGOVOR

Pretpostavljamo da su vam se u unutrašnjosti pojavile mokre fleke zbog zaostale vlage u žbuci koja nije mogla naglo isušiti - potrebno je što česšće provjetravati novo ožbukane prostore. Ako su pukotine iz vana po cijelom objektu potrebno je pukotinu otvoriti i vidjeti koliko je ispucala u dubinu žbuke.
Ako su samo površinske pukotine moguće je da je rađena fina žbuka sa morskom vodom ili je žbuka prenaglo osušila te je izgubila vlagu i popucala.

Prijedlog sanacije: pregletati Teratemo Gletom u dva sloja uz dodatno armiranje staklenom mrežicom.
Za završni sloj preporučamo vam akrilatnu žbuku Terakril u granulaciji i teksturi i boji koju želite iz naše ton karte.

s b / 28.3.2007 17:28

Možete mi reći koje boje sepa sve imate?

ODGOVOR

Samoborka proizvodi SEP u 60 različitih nijansi boja.
Najbolje bi bilo da dođete do najbliže, bolje opremljene trgovine građevinskog materijala (širom Hrvatske) koje imaju naše ton karte i da sami vidite koje boje nudimo.

m / 26.3.2007 15:14

Zidovi u garaži su ožbukani starom žbukom koja po zvuku još uvijek drži.Da li ju ipak skidati do cigle ili samo pokrpati rupe sa gletom i završno pregletati?
Da li zidove možda prati prije gletanja vodom ili sm vezom?

ODGOVOR

Ako je žbuka na zidovima zdrava nije ju potrebno skidati već samo sa takvom žbukom pokrpati nepravilnosti i po želji pregletati glet masom i obojati unutarnjom bojom ili nanijeti strukturnu žbuku po izboru.
Zidove prije gletanja svakako treba očistiti, otprašiti i uz grundiranje neposredno prije gletanja.

m / 26.3.2007 15:08

Htio bih betonirati pod u garaži 3x5m.
Sada je na podu stari beton.
Koji beton da koristim?
Da li da ispod stavim stiropor i koje debljine?
Naravno beton armirati?!

ODGOVOR

Beton za pod u garaži možete koristiti, ovisno o tome koju debljinu možete nanijeti u garaži. Beton ili cementni estrih minimalna debljina mora biti od 3 cm na više, ako želite i visina je dovoljna.
Možete koristiti okipor, ali nije potrebno ako se garaža neće grijati i ako neće biti stambeno iskorištena.
Ako se stavlja okipor, cementni estrih nije potrebno armirati.

D T / 23.3.2007 22:28

Poštovanje.Imam jedno pitanje.Na obiteljsku kuću smo navukli SEP Z-200,sada bi taj isti sep prebojali silikatcolorom koji je već kupljen.Pitanje glasi koliko vremena mora proći prije nanošenja i dali uopće treba čekati?Unaprijed hvala!

ODGOVOR

za bojanje Silikatkolorom potrebno je čekati barem 14-21 dan nakon navlačenja SEP-a

P B / 21.3.2007 10:43

Poštovani,
molim savjet po dva problema.
1. Strop natkrivene terase je obložen knaufom i pofarban. Međutim, svake godine boja nabubri i onda se počinje luštiti u krpama.Čime premazati kako bi boja biola dugotrajnija?
2. Vanjske stepenice koje vode iz vrta u podrumski uredski prostor. Djelomično natkrivene. Čime ih obložiti? Sada je nanesen tanki sloj betona koji se mjestimično krši.
Kuća se nalazi u Zagrebu.
ZAhvaljujem unaprijed na odgovorima.
S poštovanjem,
P.Boic-Ljubić

ODGOVOR

Za bojenje gips-kartonskih ploča mogu se primjenjivati samo boje deklarirane za tu vrstu podloge. Obična gips-kartonska ploča nije pogodna za vanjske radove zbog upojnosti gipsane jezgre ploče. Upravo to može biti razlog opetovanom ljuštenju boje s podloge. Fasadne boje ne omugućavaju isušivanje te stoga dolazi do njihovog odvajanja od podloge.

D M / 20.3.2007 8:54

zidari su na loše ozidani zid siporeksom nanijeli na jedan dio žbuku,te je na tim mjestima sada nakon krečenja zid lagano popucao!Molim vas kako to sada sanirati-nisu stavili plastičnu mrežu!! Zidovi su i pregletani no ipak je mjestimično popucao.
Hvala na savjetu

ODGOVOR

"Prema raspoloživim informacijama može se zaključiti da su pučinaste pukotine posljedica neujednačenog očvršćivanja i sušenja žbuke uzrokovanog različitim debljinama žbuke. One same po sebi ne predstavljaju građevinsku štetu, više su estetski nedostatak koji možete prikriti novim slojem gleta UKOLIKO JE TO POTREBNO. Ono što može zabrinjavati je pukotina nastala na spoju žbuka-Ytong koja upućuje na odvajanje žbuke od podloge, što možete utvrditi laganim ""kuckanjem"" po zidu. Na mjestima odvajanja od podloge žbuka ""zvoni"". Teško je predvidjeti da li postoji opasnost od pada žbuke. To uvelike ovisi i o veličini površine na kojoj je došlo do odvajanja. U većini slučajeva do potpunog odvajanja, odnosno pada pojedinih dijelova žbuke dolazi prilikom nekih intervencija na površinama zida (bušenje, otvaranje površina i sl)."

D S / 19.3.2007 12:12

Poštovani

Na stropu su se pocele javljati pukotine (1mm sirina i duzine 2-3 metra)
slika na lnku: http://rapidshare.com/files/21762447/PUKOTINE.jpg.html

Podloga je vapneno-cementna zbuka.Odstajala 10 tjedana , gletano sa Teranil Extra sa podlogom prije gletanja koncentrat grund preme vasim uputama.
Pitanje je da li je pod nekim odredenim uvjetima moguce da je (šprungirala) ispucala samo glet masa ili je to prijenos pukotina sa žbuke.
Na koji nacin predlazete sanaciju ? Radi se za sada samo o stropovima.Gradevinski poslovi su radeni prosle godine , grijanje je konstantno 20-21 stupanj a vlaga 45-50 %.
hvala na pomoci i odgovoru.

pozdrav

ODGOVOR

Pukotine debljine do 1 mm nisu mogle nastati samo u sloju gleta. Obzirom da je riječ o stropovima, potrebno je detaljno ispitati žbuku oko pukotina kako bi utvrdili da li je došlo i do odvajanja žbuke od podloge, a time i do opasnosti od njenog pada. Ukoliko je riječ o betonskoj ploči, uzrok nastanka pukotina može biti i neadekvatni špric, odnosno potpuno izostavljanje šprica. Kako je garantni rok za izvedene građevinske radove dvije godine, preporučamo kontaktirajte izvođača koji će utvrditi stvarno stanje i dati prijedlog sanacije.