Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

d i / 1.3.2007 13:47

Poštovani,zašto svi grčevito guraju polistiren ispred kamene vune kad su u pitanju fasade.Savjet.Imam stariju kuću kojoj sljedi fasada.Kako imam veću količinu polistirena od 10cmm i kuća je prizemnica namjeravam je sa sjeverne, istočne i zapadne strane izolirati sa polistirenom plus zid od 20 cm klasično ožbukan.Kuća je na području grada Rijeke.Koji najkvalitetniji završni sloj preporučate.Nitko mi nezna odgovoriti zašto je problem ako između polistirena i vanjskog zida ne ostavim ventilirani sloj ( difuzija vodene pare).Zar nije paropropusnost ciglenog zida klasično ožbukanog veća od silikonskog završnog sloja nanesenog na po9listiren(podrazumjevaju se međuslojevi).Molim vas ne ulazite u ekonomsku islativost tog riješenja (imam sav matrijal a polistiren nije fasadni).PS Recite ljudima da je toplinska izolacija NA NOVOGRADNJAMA postavljena sa unutarnje strane veliko bacanje novaca.Pozdrav

ODGOVOR

Istina je da se u individualnoj, ali i višestambenoj gradnji češće nailazi na toplinski sustav sa polistiren pločama. Najčešći razlog je niža cijena i jednostavnost izvedbe.

Za toplinsku izolaciju vašeg objekta nudimo nekoliko savjeta :
- Za toplinsku izolaciju objekta, bilo u sustavima tipa TERMOZOL ili u ventiliranim fasadama mogu se koristiti isključivo fasadne polistiren ploče.
- Kod izvedbe ventiliranih fasada potrebno je izvesti i zračni sloj (što je vidljivo i iz samog naziva) kako bi se izbjegla kondenzacija u sloju opeke. Na pojavu kondenzata, osim karakteristike materijala - paropropusnost, utječe i debljina sloja kao i slijed slojeva materijala. Navlaživanje koje bi se pojavilo zbog neizvođenja ventiliranog sloja je preveliko.
- Obzid od opeke debljine 20 cm mora biti temeljen kao i vezan u visinama serklaža na postojeći zid, kako ne bi došlo do njegovor urušavanja.
- Isti toplinski sustav potrebo je izvesti na i južnom pročelju. U protivnom, u zoni betonskih dijelova konstrukcije, kao i na svim spojevima izolirani i neizolirani zid, doći će do pojave kondenzata na unutarnjoj strani zida.

Za završnu obradu objekata izloženih utjecaju agresivnijih atmosferilija preporučamo AKRILATNE ŽBUKE tipa TERAKRIL.

Toplinska izolacija objekata, uključujući i novogradnju kao i sanacije, izvodi se U PRAVILU S VANJSKE STRANE. Samo u iznimnim slučajevima (objekti spomenici kulture ili sl. gdje nije dopuštena intervencija na vanjskim zidovima) izvodi se toplinska izolacija sa unutarnje strane uz napomenu da je učinkovitost takove izolacije slabije od one izvedene s vanjske strane.

L / 6.3.2007 6:52

Novo obloženi zid sa kamenim pločama bunja debljine 3 cm. želio bi sačuvati od atmosferskih utjecaja i zadržati sadašnji izgled i boju.Što preporučujete od premaza,Fiksanir ili je kvalitetnije sa Silikosam koncetratom.Koliko dugo vremenski štiti kamen.Premaz nadam se nemjenja sadašnju nijansu.POZDRAV IZ KORČULE.

ODGOVOR

Ako želite vaš kameni zid hidrofobirati sredstvom preporučamo vam Fiksanir
koji zaštićuje i konzervira kamen izložen abraziji i koroziji, te utjecaju
morske soli.
Fiksanir je bezbojna tekućina koja ne mijenja boju kamena.

I V / 27.2.2007 19:04

Kuća u Kaštelima, zidana porotermom, širina zida 25 cm htio bih izraditi fasadu da li to učiniti termožbukom, stiroporom ili na drugi način što mi savjetujete.

ODGOVOR

Na POROTHERM blok dodatnu toplinsku izolaciju možete izvesti TERATERMO 100 standard žbukom u debljini 4 cm (1 vreća/ m2), uz pretpostavku da su svi betoni dodatno izolirani.
Ovakova toplinska izolacija je dovoljna, te jeftinija od izolacije stiroporom.

k / 27.2.2007 22:21

Štovani molim vas za savjet.
Spremam se za uređenje podrumskog dijela kuće(kuća je visoka prizemnica ) koji je u suterenu i dolje je poprilična vlaga.Pošto sam tek uselio neznam da li su zidovi betonski ,puna cigla ili možda kvadri s obzirom da je kuča suara.Imate li kakvo riješenje za sva tri slučaja.Hvala

ODGOVOR

Da bi vam mogli kvalitetno odgovoriti moramo znati konstrukciju zida , kao i obradu zidnih ploha.
Pojava vlage u prostoriji može imati različite uzroke: kapilarna vlaga, kondenzna ili prodor vlage kroz zidove.
Molimo vas da nas nazovete telefonom pa vjerujem da ćemo riješiti vaš problem.

d / 22.2.2007 9:44

Molim Vas za savjet.
Svidjela mi se stiropol fasada na kuci koja je prije bila stara kamena,ali sam primijetila da fasada pri kuckanju po njoj ječi kao da je šuplja. Da li je to normalno i da li bi i na svoju staru kamenu kuću mogla staviti takvu fasadu?
S punim poštovanjem,
Duca

ODGOVOR

"Na kamenu kuću može se staviti TERMOZOL fasadni sustav, ako su ispunjeni uvjeti: čvrsti zid, izravnat, suh.
Pri kuckanju je normalno da zvuči kao da je ""šuplja."""

N S / 21.2.2007 5:47

Na dosadašnjem pčoljoprivrednom zemljištu namjeravam safraditi obiteljsku kuću. Zanima me na koji način i po kojoj cijeni mogu urediti teren za parkiralište (3 - 4 automobila).

ODGOVOR

Ako na zemljištu želite urediti terene za parkiranje potrebno je skidanje humusnog sloja, napraviti drenažni sloj i odvodnju oborinskih voda izvesti u padu, nasipati šljunak krupnije granulacije i dobro ga sabiti te nasipati sloj pijeska granulacije 4-8 mm.
Ako želite dvorište možete popločiti betonskim opločnicima po izboru iz Samoborkine palete opločnika ili travnim opločnicima.
Cijenu ugradnje mi nemamo jer se ne bavimo ugradnjom, već se morate informirati kod firmi koje se bave uređenjem okoliša, hortikulturom.

M / 20.2.2007 17:53

"hvala na odgovoru!
unutrašnje ožbukane, izgletane i obojane zidove htio bih prijeći sa nekom od dekorativnih žbuka. koja je ""najpreporučljivija"" silikatna, silikonska ili akrilatna? impregnacija obavezna?

hvala unaprijed!!


"

ODGOVOR

Ako unutarnje zidove objekta želite staviti dekorativnu žbuku najbolje bi bilo staviti SEP U ili bilo kojiu drugu teksturu mineralne žbuke SEP po izbori ili SILIKATNU žbuku po izboru.
Akrilatnu i silikonsku žbuku vam ne preporučamo za unutarnje prostorije.
Impregnacija pije stavljanja neke od navedenih žbuka je obavezna, uz prethodno skidanje postojećih slojeva boje.

D Ž / 19.2.2007 12:57

Namjeravam ožbukati 100 godina stari podrum: zidovi od pune opekom s nešto kamena, svodovi od pune cigle, do sada nežbukano. Podrum je pred 3 godine produbljen i izvedena horizontalna hidroizolacija, ali ima dosta zaostale vlage. Kako da pripremimo podlogu i koju vrstu žbuke preporučate? Zbog neravnog zida, mjestimično treba računati s debljim slojem žbuke.

ODGOVOR

Pretpostavljamo da zaostalu vlagu imate zbog neizvedene drenaže i hidroizolacije sa vanjske strane vašeg objketa i odvodnje oborinskih voda. Kada se utvrdi koja je vlaga u pitanju kapilarna ili kondezna te koliki je postotak vlage, preporučamo vam žbukanje Sanisilnim žbukama ili produžnim žbukama VC50 ILI VC60.
Ako su u pitanju veće debljine možete staviti i Teratermo žbuku te je obavezno pregletati Teratermo gletom, te na to završno dekoratinu žbuku SEP ILI SILIKAT.

I P / 21.2.2007 14:48

Da li je preporučljivo žbukati (vani i unutra) na temperaturama kakve su trenutno (1 jutarnja, a oko 10 dnevna) odnosno kakve su posljedice ako npr. u ožujku bude razdoblje nižih temperatura?
Odnosno da li je dovoljno ako je tjedan dana nakon žbukanja temperatura iznad 0?
Konkretno Vaša termo-žbuka vani te mislim da gipsana unutra.

ODGOVOR

Nije preporučljivo žbukati istovremeno izvana i iznutra.
Razmak, po dobrom vremenu treba biti min. 30 dana. Najniže temperature za vrijeme žbukanja i tjedan dana nakon žukanja ne smiju biti ispod 0 C, s tim da su dnevne iznad + 10.
Za gipsane žbuke minimalna temperatura mora biti +5.
Treba mjeriti temperaturu podloge-zida i zraka.

V K / 17.2.2007 9:19

Živim u Hrvatskom Zagorju, Kraljevec na Sutli, pa me interesira, s obzirom da želim staviti fasadu, od termo žbuke, koju mi žbuku preporučate. 080, 100 ekstra ili 100 standard, i što sve još treba ići na žbuku kao završni radovi. Hvala

ODGOVOR

Preporučamo vam da stavite prosječnu toplinsku žbuku TERATERMO 100 STANDARD, koja zadovoljava kvalitetom i cijenom kontinentalno područje RH, ako želite možete staviti i TT 100 EKSTRA ili TT080 po izboru. Toplinsku žbuku pregletajte TERATERMO GLETOM, a završno dekorativnu žbuku možete staviti koju želite mineralnu, silikatnu ili akrilatnu po vašem izboru.