Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

R D / 4.6.2007 0:29

"U dogledno vrijeme planiram izvrsiti sanaciju fasade nanesene prije 6 godina koja sve vise ne zadovoljava ni estetski ni funkcionalno.
Kuca je zidana Porothermom na koju je u prvoj fazi nanesen samo cementni spric. Nakon dvogodisnje pauze, slusajuci ""savjete"" izvodjaca odlucio sam se na temeljnu laganu zbuku Roefix, impregniranu jednim slojem emulzije na koju je nanesen Graffiato talijanskog proizvodjaca Celchi Colorificio. Svjestan sam da nisu postovana pravila o izvodjenu radova i sada razmisljam o sanaciji dijelom samo povrsinski a dijelom potpunim uklanjanjem temeljne zbuke koja je izgubila kontakt s opekom i uzrokuje puknuca zbuke i povrsinskog fasadnog sloja.
Unaprijed zahaljujem,
Robert"

ODGOVOR

"Prije sanacije potrebno je temeljito ispitati cijelo pročelje, te otući postojeću žbuku do podloge na svim mjestima gdje ""zvoni"" odnosno gdje je došlo do odvajanja žbuke od podloge - zid od poroopeke. Također je potrebno utvrditi uzrok pucanja žbuke. Izraženije pukotine obvezno otvoriti i odgovarajuće sanirati. Ukoliko je riječ o pukotinama nastalim kao posljedica nearmiranja mješanog ziđa, žbuku otući do podloge. spojeve armirati pocinčanim punktiranim rabicom i pokrpati laganom žbukom VC 20 L.

Ostale površine ""otvoriti"" žičanim četkama. Cijelu površinu dobro otprašiti i oprati vodom - najbolje mini-wash-em. Krpanja podložne žbuke izvesti laganom žbukom VC 20 L u ravnini sa postojećim završnim slojem. Nakon sušenja na staru podlogu dan ranije impregniranu KONTAKT GRUNOM, odnosno novu žbuku navlaženu vodom, nanijeti TERATERMO GLET u debljini 2-3mm. U svježi sloj gleta untisnuti staklenu mrežicu SM 26 F PRIMAFAS 160). Drugi sloj TERATERMO GLETA nanijeti na osušeni prvi u debljini 2-3 mm.

Na tako pripremljenu podlogu, staru 3 tjedna nanositi završno dekorativnu silikatnu ili akrilatnu žbuku.
"

a d / 31.5.2007 22:18

Molim Vas da me savjetujete.
Mislim raditi SILIKATNU FASADU trenutno imam grubu žbuku koja je stajala otprilike 10-tak godina i namjeravao se prije raditi sep. Inace kuca se nalazi oko 150 metara od mora na otoku. Molim Vas da mi objasnite i savjetujete koji je Vaš prijedlog kako pripremiti podlogu,koje proizvode koristiti,postupak,... i koju granulaciju silikata i tip,...

Unaprijed HVALA !!

ODGOVOR

Obzirom na dugotrajni izloženost grube žbuke utjecaju atmosferilija zasićenih solima potrebno je nekoliko puta oprati fasadu čistom vodom kako bi se isprale soli. Nakon sušenja preporučamo grubu žbuku zaglatiti TERATERMO GLETOM ili zafilcati vapneno-cementnom žbukom VC 50,uz prethodnu impregnaciju podloge vodom razrijeđenim UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM.

Na tako pripremljenu podlogu staru najmanje tri tjedna moguće je nanositi završno dekorativnu žbuku. Obzirom na lokaciju preporučamo akrilatnu žbuku TERAKRIL - kao napr TERAKRIL Z 2mm, uz impregnaciju podloge MINERALKVARC GRUNDOM OBOJENIM.
Detalje primjene možete naći na našoj web stranici.

I R / 31.5.2007 16:39

Planiram na obiteljskoj kući raditi fasadu. Donji dio kuće zidan je betonskim blokovima (garaža i podrumi), a gornji je rađen ciglom (šuplja cigla). Planiram termofasadu (teratermo 100 standard), te u vezi sa tim imam nekoliko nedoumica:
1. Može li se na taj tip žbuke kasnije lijepiti kamene ploče (donji dio fasade)?
2. Ako se donji dio, gdje je rađeno betonskim blokovima, postavi obična fasada i kamene ploče, a na gornji (cigla) termožbuka hoće li zbog temperaturne razlike dolaziti do pojave gljivica?
3. Ako se kompletna kuća izolira termožbukom, koji završni materijali dolaze u obzir za donji dio kuće?

ODGOVOR

Iako u svom upitu niste naveli debljine vanjskih zidova, obzirom na nove propise o toplinskoj zaštiti objekata preporučamo primjeniti toplinski sustav sa toplinsko izolacijskim pločama ekspandiranog polistirena debljine 6 cm.

Ljepljenje kamene obloge ne preporuča se niti na toplinskom sustavu kao ni na toplinskim žbukama. Neovisno o vrsti ziđa, završna obrada može se izvoditi istim završno-dekorativnim žbukama izuzev sokla, odnosna podnožja objekta visine najmanje 40-50 cm od tla za koji preporučamo završnu obradu TERAPLASTOM V.

d š / 31.5.2007 15:28

molim Vas da mi pošaljete moguća riješenja dilatacija u fasadama (stiropor 5cm),a izvodi se samoborkin termozol sustav (gradilište na jarunu u zagrebu)

kontakt 099-3122-622
dražen šunjić,i.g.
konstruktor inženjering d.d.
split

ODGOVOR

Mjesta i način izvedbe dilatacija sastavi su dio projektne dokumentacije i izvode se prema istoj.

A M / 31.5.2007 10:20

Renoviram kuhinju (16 m2). Na podu je beton i preko njega glazura. Na jedan dio poda postavio sam keramičke pločice. Drugi dio ću prekriti PVC oblogom (linoleum).
Kako da malo podignem dio poda gdje će doći linoleum, tako da se poravna sa dijelom gdje su pločice?
Poravnavajuća basa bi trebala biti čvrsta i glatka (da se ne ruli).
Da li je dobar teraneks ili nešto drugo? Kako se pravilno nanosi?

Zahvaljujem na savjetu!

ODGOVOR

za izravnavanje cementne glazure preporučamo samonivelirajuću masu TERANEKS Ovisno o potrebnim debljinama nudimo TERANEKS - za neravnine do 5mm, TERANEKS DEBELOSLOJNI - za neravnine od 5-20 mm.
Na ove vrste masa moguće je polagati podne PVC obloge nakon 14-28 dana, ovisno o vremenskim uvjetima uz obvezno mjerenje vlage.
U ponudi je također i TERANEKS BRZOVEZNI za neravnine od 3 - 15 mm. Na ovu podlogu moguće je polaganje PVC obloga nakon 5-15 dana ovisno o debljini sloja.
Sve detalje primjene kao i potrebno vrijeme sušenja možete naći na našoj web stranici.

i / 30.5.2007 15:11

Koja je razlika između stavljanja silikata, kao završnog sloja na stiropor fasadu od 10cm i običnog fasadeksa?

ODGOVOR

"Termin ""Fasadeks"" postao je na neki način sinonim za završno dekorativnu boju koja se nanosi na fino zaglađene površine. Napominjemo da se fino zaglađena završna obrada ne preporuča na toplinskim sustavima, kao što je TERMOZOL sustav - ""stiropor"" fasada.
Za završnu obradu preporučamo sitnozrnate završno dekorativne žbuke kao na pr. mineralne - SEP Z 200, silikatne žbuke - SILIKATNA ŽBUKA Z 1,5 ili 2 mm, ili akrilatne - TERAKRIL Z 1,5 ili 2 mm.
Pozivamo vas da posjetite naš prodajni centar u Samoboru ili Zagrebu (Adžijina) kako bi vam, mogli pomoći pri izboru završnog sloja.
"

E J / 30.5.2007 13:26

Planiram raditi toplinsku fasadu na kući koja je dijelom zidana od blok cigle (zid 25 cm),a dijelom od pune sitne cigle. Dvoumim se između toplinske žbuke i fasade od npr. stiropora. Zanima me da li u mom slučaju zadovoljava toplinska žbuka, kolike su razlike u termoizolacijskim i mehaničkim svojstvima između navedenih fasada i šta bi mi vi preporučili.

ODGOVOR

Preporučamo vam na vaš objekat staviti toplinsku izolaciju s pločama fasadnog stiropora, naš naziv sustava TERMOZOL, te odaberite ploče stiropora u debljini 6 ili 8 cm sa završno dekorativnim slojem mineralne, silikatne ili akrilatne žbuke u željenoj granulaciji, teksturi i boji.
Objekat je građen navedenom opekom te je bolje izolirati pločama stiropora zbog razlike u koeficijentu toplinske provodljivosti.
Toplinske žbuke ima koeficijent toplinske provodljivosti 0,08 , dok ploča stiropora ima 0,04 W/mK.

i d / 1.6.2007 23:23

U kući mi je jedan zid pod zemljom oko jedan metar.Mislim ga oblagati sa stiroporom radi vlage.dali je potrebno stavit hidroizolacijsku žbuku prije toga i koju?

ODGOVOR

Hidroizolacija podrumskog zida izvodi se s vanjske strane - prema tlu. Ukoliko takva izolacija ne postoji preporučamo izvesti otkop oko objekta te izvedbu vertikalne hidroizolacije, kao i drenaže oko objekta.Ukoliko je vertikalna hidroizolcija izvedena uzrok vlaženja podrumskog zida može biti i kondenzacija koje se može spriječiti toplinskom izolacijom unutarnje strane zidova. Molimo javite se u naš tehnološki odjel na tel : 01 / 3322 830. 831. 882 ili nam dostaviti svoj broj telefona kako bismo mogli dobiti sve potrebne infomacije za konkretniji prijedlog sanacije.

T P / 30.5.2007 8:02

Soba 4x4m u podrumu.Hoću staviti glazuru sa hidro i termo izolacijom. Imam ljepenku VE-3, recitol i stiropor 1cm debljine. Recite mi da li treba staviti pvc foliju ispod stiropora i iznad stiropora. Ili samo iznad?
Srdačan pozdrav.

ODGOVOR

Plivajući estrih izvodi se na načina da se na postavljene toplinsko izolacijske ploče (u vašem slučaju ploče ekspandiranog polistirena koje preporučamo postaviti u dva sloja križno) položi polietilenska folija minimalne debljine 0,2 mm. Instalacijske okomite cijevi omotati trakama tolinsko izolacijskog materijala, uz zidove položiti rubne trake toplinsko-izolacijskih materijala širine 1 cm.
Na tako pripremljenoj polozi izvesti prvo vodilice a zatim nanositi CEMENTNI ESTRIH 20 u projektom određenoj debljini i izravnati letvom i gladilicom za glazure ili strojno.
Ukoliko se ispod toplinsko izolacijskog sloja nalazi hidroizolacijski premaz agresivnog utjecaja (kao na pr recitol) poželjno je radi zaštite ploča između hidroizolacije i toplinskih ploča postaviti polietilensku foliju.

M T / 29.5.2007 9:59

Poštovanje,
evo mene sa još pitanja:
1) Može li se nakon par godina premazati silikatni završetak na stiropor fasadi, naravno u drugu boju ´
2) može li se sanirati kapilčarna vlaga ikako drugačije osim bušenja i ubrizgavanja emulzija?

ODGOVOR

Silikatna žbuka se nakon nekog vremena može prebojati silikatnom bojom po izboru uz prethodnu impregnaciju Silikatgrundom.
Za kvalitetnije rješenje kapilarne vlage osim injektiranja obratite se ovlaštenim izvođačima hidroizolacija kao Sika ili Stig koji vam
mogu dati dodatne informacije.