Prije 7 .godina na našoj obiteljskoj kući radili smo termo-žbuku, a kao završni sloj stavili smo Samoborkin sep od 5 mm.Sada smo primjetili na istočnoj strani,koja je jako izložena kiši i buri, da se sep odvojio od podloge, nije pao,ali primjećuju se rupice i odvojenost i to bi moglo past. Majstor koji je to radio je došao na uvid, i rekao da bi to trebalo skinut, taj dio koji je odvojen, i sanirat na način da se stavi mrežica, i navuče sep.I da bi trebalo pregledati cijelu kuću i da bi se farbanjem fasade zaštitilo ostali dio.Prilikom stavljanja sepa nije ga se farbalo, samo impregniralo od vlage.Koji vid sanacije vi predlažete, koju boju za farbanje fasade, dali se slažete sa mišljenjem moga majstora.Pozdrav i hvala. Marijana
ODGOVOR
Iz vašeg upita nije potpuno jasno da li želite sanirati samo istočnu stranu koja je problematična ili cijeli objekt. Preporučamo skinuti sve slabodržeće dijelove te čitavo pročelje temeljito oprati vodom - najbolje mini-washem. Na istočnoj strani, nakon sušenja, površinu impregnirati vodom razrijeđenim UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM neposredno prije, te nanijeti TERATERMO GLET u debljini 2-3 mm. U svježi sloj utisnutu staklenu mrežicu SM 26 F (PRIMAFAS). Impregnirati ostale dijelove pročelja te nanijeti sloj TERATERMO GLETA po cijelom pročelju u debljini 2-3 mm. Preporučamo završnu obradu izvesti akrilatnom završno dekorativnom žbukom TERAKRIL Z 2 mm, uz impregnaciju podloge odgovarajućim MINERALKVARC GRUNDOM OBOJENIM.
Kao varijantno rješenje preporučamo sanaciju TERATERMO GLETOM uz rabiciranje mrežicom izvesti na istočnom pročelju, koje završno obraditi novim SEP-om 05. Nakon najmanje 3-5 dana, nakon površinskog sušenja novog sepa, čitavo pročelje obojiti MINERALKOLOROM.
i / 10.8.2007 14:26
Poštovani,preuređujemo kuću,te smo postojeću sep fasadu zaribali na fino.Zanima me da li je prije bojenja potrebna impregnacija i kakve boje preporučate? Hvala!
ODGOVOR
Iz vašeg upita nije jasno kojim materijalom ste fino zaribali fasadu. Ako se radi o finoj žbuci F900 možete bojati Minerlakolorom ili Teratonom bez prethodnog impregniranja ili Silikatkolorom uz obaveznu prethodnu impregnaciju. Ako ste fino zaribali Samoterm gletom ili Teratermo gletom bojanje nije preporučljivo već nanošenje bilo kojeg završno dekorativnog sloja mineralne, silikatne, silikonske ili akrilatne žbuke u različitom granulacijama, teksturi i boji. Preporučamo vam sve nijanse pastelnih boja koje imaju faktor refleksije veći od 30.
D / 7.8.2007 12:39
Cime podignuti visinu poda za cca 12cm. Po procjeni ispod je ploca od 12cm jer je vani u hodniku granilija(granit) 24cm, u stanu je u hodniku ploca na kojoj su gredice, suta izmedju i parket po tome pa ako bi to izvadio ostaje 12cm za ispuniti necim...?!
ODGOVOR
Visinu od 12 cm možete postići izvedbom plivajućeh estriha sa toplinskom izolacijom pločama EKSTRUDIRANOG polistirena debljine 6cm, na koji postaviti polietilenske foliju i CEMENTNI ESTRIH 20 debljine 6 cm. U svom upitu niste naveli da li je riječ o podu iznad tla ili između etaža. Za predloženo riješenje preduvijet je nosivost ploče (cementni estrih debljine 6 cm - 132 kg/m2). Ukoliko je nosivost ploče upitna predlažemo izvesti sloj laganog betona (perlit betona) u debljini 12 cm.
D S / 4.8.2007 12:53
Koliko vremena treba odstajati (sušenje)Termo žbuka da bi se na nju nanosio Teramineral VA ? hvala
ODGOVOR
+Pitanje 2) Da li se moze direktno na zid mjestimično obrađen Reparatur Mortom G nanositi Teramineral VA ?
ODGOVORI:
1. Toplinske žbuke, uključujući i TERMO ŽBUKO potrebno je prije nanošenja završnog sloja obraditi TERATERMO GLETOM u deblji
Z L / 3.8.2007 15:27
Kako sanirati pukotine na plivajućem estrihtu?
ODGOVOR
Pukotine na plivajućem estrihu mogu biti izazvane različitim uzrocima. Prijedlog sanacije ovisi o vrsti i uzroku pukotina. Jedan od najčešćih uzroka pucanja estriha jesu nepravilno izvedene ili neizvedene dilatacije. Drugi uzrok može biti nedostatak rubnih traka uz zidove. Molimo da nam se javite sa preciznijim informacijama (veličina prostorije, omjer stranica, debljina estriha, mjesta gdje se pojavljuju pukotine i dr.) kako bismo vam mogli dati prijedlog sanacije.
G Š / 8.8.2007 20:42
Bok, dvoumim se izmedju 5 ili 10 cm stiropora za fasadu, mozete li mi reci kolika je razlika(u propuštanju topline). prednosti-mane Hvala.
ODGOVOR
Koeficijent prolaza topline sa stiroporom d=5 cm iznosi 0,56 W/m2K, dok stiropor d=10cm ima 0,33 W/m2K tj. stiropor d=10cm ima manji, bolji koeficijent prolaza topline. Obje debljine stiropora zadovoljavaju zahtjevane, propisane vrijednosti koeficijenta prolaza topline, ali vam preporučamo da se odlučite za d=10 cm.
M G / 8.8.2007 19:55
Molim Vas da mi odgovorite koja je razlika između akrilne i silikatne završne fasade i koju je bolje staviti na kuću izoliranu stiroporom 8 cm?
ODGOVOR
"Htio bih vam napomenuti da često odgovori na pitanja korisnika već postoje na našim web stranicama (www.samoborka.hr) s obzirom da korisnici često postavljaju ista ili slična pitanja a osobito je to slučaj u vezi fasada. Tako npr. pod Tražilicom (""Traži"" u gornjem desnom uglu web stranice) upišete traženi pojam ili više njih, npr.: razlika fasade i Tražilica će vam vratiti odgovor u kojim se sve proizvodima tražena riječ pojavljuje ali isto tako sva pitanja i odgovore koji sadrže traženi pojam (pojmove) na koje možete kliknuti da bi vidjeli relevantne odgovore naših tehnologa. U vašem konkretnom slučaju jedno od postavljenih pitanja (treće u listi rezultata tražilice) je bilo gotovo identično vašem."
T Š / 1.8.2007 14:49
Impregnirao bih betonske nadstrešnice sa silikosanom. Kakva je njegova postojanost na UV zračenje?
ODGOVOR
Silikosam se koristi kao sredstvo za poboljšanje hidrofobnih svojstava završnih slojeva. U tehničkom listu Silikosama dobivenog od proizvođača ne postoji posebno istaknuto svojstvo otpornosti na UV zračenje, niti ga mi u Samoborki ispitujemo. Kako proizvođač sirovine deklarira sirovinu za upotrebu u završnim slojevima ona bi to svojstvo morala posjedovati, a samim tim i proizvod u kojem se koristi. Silikosam nije pigmentiran i ne štiti podlogu na koju se nanosi od UV zračenja nego ima isključivo ulogu poboljšanja hidrofobnih svojstava.
D K / 30.7.2007 21:40
Poštovani, Trebao bi obaviti hidro izolaciju balkona na vikendici budući je ispod njega dnevni boravak.U slučaju kiše i vjetra s juga voda prodire između zida od siporexa i betonske deke. Ako na balkon stavim varenu ljepenku(s podignutim rubovima)mogu li direktno na nju postaviti keramičke pločice i koju vrstu vašeg ljepila za to upotrijebiti. Trebalo bi to biti ljepilo za vanjsku upotrebu.
ODGOVOR
Za izolaciju balkona morate se obratiti proizvođaču ljepenke koji će vas savjetovati o načinu primjene i upotrebi njihovog proizvoda. Koliko je nama poznato, na takvu vrstu ljepenke ne može se lijepiti keramika s ljepilom za keramičke pločice, već se mora OBAVEZNO staviti cementni estrih pa tek na njega ljepiti keramika. Ljepila za keramiku koje mi proizvodimo mogu se koristit i za vanjske i za unutarnje radove.
M S / 30.7.2007 21:16
poštovani pri izradi dekorativno fasadnih profila od stiropora koristio sam vaš samoterm štukatur ali zbog samog oblika profila na njega je nemoguće staviti armiranu mrežicu te sam koristio mikro vlakna (fibrin)25g.vlakana na 25 kg štukatura te me zanima vaše mišljenje jer upravo najveći dio proizvođača štukatura korisi mikro vlakna i navodi trajnost i do 15 g.Profili koje radim su u dužinama od 2m iširine 10-12 cm.te me zanima dali ste u mogućnosti testirati jedan takav proizvod koji bi bio zaštićen vašim štukaturom te odrediti njegovu prosječnu trajnost. srdačan pozdrav-
ODGOVOR
Ako ste zaintersirani i u mogućnosti možete se obratiti nama u tehnološkom odjelu u Samoboru ili našem kolegi u Osijeku (nemamo vašu adresu ali iz email adrese izgleda da ste iz Požege ili okolice). Njegovo ime je Mario Falak i mobitel 091 3322 858. Informacije koje nas zanimaju su vrsta i količini vlakana koje koristite te način primjene našeg proizvoda. Mislimo da je vaša ideja o testiranju proizvoda odlična jer bi tako dobili dosta vrijednih informacija o samom proizvodu i njegovoj namjeni te mogućnosti obrade. S obzirom na planske zadatke laboratorija teško je da bi to ispitivanje moglo biti provodeno prije kraja godine, ali bi bilo dobro da nas kontaktirate kada prođe sezona godišnjih odmora, recimo iza polovice rujna i da vidimo što se može uraditi i u kojem periodu.