"Poštovanje! Vaša uslužnost me ponukala da se i ja javim Vama sa jednim meni nerješivim problemom.Naime prije tri godine ""meštri"" su mi napravili betonsku terasu na garažu. Dogovor je bio da se terasa izvede tako da se na njoj ne zadržava voda,da ima pad.Oni su to toliko ""stručno""izveli da su poslije nalijevanja betona isti pokušali zagladit (budući mi služi za izlaz ispred kuće)pa je ostalo ulegnuće(""križ"") na terasi širine oko 1 metra po sredini dubine oko 15-20mm do 0 mm na krajevima. Sada mi se voda cijedi na sve četiri strane.Molim Vaš savijet kako i na koji način to sanirati? Hvala!"
ODGOVOR
Terasu pregletajte REAPARATURNIM MORTOM G kojeg možete nanijeti do d=20mm. Neposredno prije upotrebe Reparaturnog morta površinu grundirajte Univerzalkoncentrat grundom . Najbolje bi bilo da cijelu površinu ako je moguće iznivelirate - obradite Cementnim Estrihom 30, ako vam dozvoljavaju visine, gdje debljina estriha mora biti min. 3 cm.
M L / 6.9.2007 19:46
"Poštovanje, hvala na Vašem odgovoru te Vas molim za dopunu u vezi izolacije bakrenih cijevi postavljenih u podu (kulir). Na žalost, ""majstor"" koji ih je postavljao , cijevi je izolirao na način da ih je zasipao pijeskom i gore stavio 1 cm debeli sloj ljepila za keramiku. Ta ""izolacija"" je popucala i otkrila da cijevi uopće nisu izolirane iako je ""majstor"" tvrdio da jesu. Budući da svi sljedeći majstori koji su dolazili imaju različite teorije, a nitko ne bi popravljao za nekim, ja bi najrađe sama postavila tu izolaciju. Cijevi su postavljene u plitkim i uskim šlicevima dubine 5 cm i širine 6 cm i nema prostora za klasičnu cijevnu izolaciju. U trgovini smo probali zamijeniti TERATERMO 100 EKSTRA za TERATERMO ESTRIH, "
ODGOVOR
+ nastavak pitanja: ... po Vašem savjetu, ali su nam u dućanu rekli da će i ta žbuka biti dobra budući se radi o maloj površini, a i keramičar misli da bi termo žbuka ili perlit bili dobri.Problem je da su cijevi postavljene plitko i do ravnine poda ne
F M / 3.9.2007 7:49
Postovani, zavrsio sam sa grubom zbukom uredjenje stana. Sada je na redu fina zbuka. Mislio sam da na plafone ne stavim finu zbuku, vec da odmah gletam na grubu. Sto da koristim za tu namjenu? Preporucate li, takvu ideju, uopce? Hvala unaprijed.
ODGOVOR
Mislim da će biti teško gletati grubu žbuku. Nije problem u potrošnji glet mase već u postizanju ravnina. Stoga ipak prije gletanja preporučamo fino zaribavanje grube žbuke
I K / 2.9.2007 23:10
Poštovani. U zidovima smo napravili ´šliceve´ za instalaciju struje. U te šliceve umetnut će se bužir i kroz njega ide vodič. Ostalo je pitanje čime i kako te šliceve zatvoriti. Zid je cigleni, mjestimično šlicevi idu i kroz beton. Nakon zapunjavanja tih šliceva ide glet i čvrsta boja tamnijeg tona tako da je kvaliteta materijala vrlo bitna. Zapunjavanje šliceva radit će se ručno. Dal je VC40 dobar ili postoji bolji materijal?
hvala,
ODGOVOR
Pretpostavljam da se radi o unutrašnjim zidovima objekta. Sa VC-40 žbukom mogu se zapuniti šlicevi od instalacija ali se mora paziti da je žbuka iznad bužira min. 1 cm debljine. Ako je rupa veća (dublja), pa debljina žbuke bude preko 2 cm, tada treba najprije žbukati sa VC-60 -grubom žbukom.
V Š / 31.8.2007 10:02
Strop obijen daskom želim postaviti stiropor pa me zanima s kojim sredstvom zaljepiti stiropor na dasku.
ODGOVOR
Na žalost u svom proizvodnom programu nemamo ljepila za ljepljenje stiropora na drvo.
Ž G / 4.9.2007 11:31
"Na novogradnji strojno ožbukanoj vapneno- gipsanom žbukom ima dosta neravnina. Po visini zida mjestično ima ulegnuća i do 5mm. Pošto izvođaća radova nisam do kraja isplatio zanima me koje je ""uobičajeno"" odstupanje od ravnine kod navedene vrste žbuke i kako to najkvalitetnije sanirati. "
ODGOVOR
Ulegnuća na zidovima (valova) nakon gletanja zidova ne bi smjelo biti. Propisi o toleranciji mogu se vidjeti u građevinskim normama za visokogradnju. Sanacija neravnina na gips-vapnenim žbukama izvodi se BETONFIKSOM uz prethodnu impregnaciju MINERAL KVARC GRUNDOM.
d š / 3.9.2007 20:46
Zid kuće je od cigle 30 cm, minimalno ožbukan tako da je zid sada ravan. Kako je bolje lijepiti stiropor (7 ili 8 cm): ljepilo po cijeloj površini stiropora (gruba zupčasta gladilica) ili samo okolo 5 cm sa dvije-tri točeke u sredini?
ODGOVOR
"Molim pogledajte točku 3. POSTUPAK UGRADNJE na našoj web stranici o TERMOZOL fasadi ."
D M / 30.8.2007 21:30
Namjeravam koristiti Teraplast V, za završnu obradu zida iznad i ispod vanjskih, djelomično natkrivenih stepenica. Zanima me da li je problem voda (kiša) koja se slijeva po zidu sa stepenica, te voda koja teće u podnožju zida. Isto tako zanima me kolika je predviđena trajnost tako obrađenog zida i moze li ga se nakon tog roka, odnosno po potrebi dorađivati i popravljati npr. prilikom oštećenja, prljanja ili dotrajalosti.
ODGOVOR
U VAŠEM SLUČAJU NE BI PREPORUČILI TERAPLAST. Velika prisutnost vlage i stalno vlažni zidovi mogli bi loše utjecati na trajnost TERAPLASTA. Preporučamo vam izradu klasičnog KULIRA s drobljenim zrnom (imamo izbor zrna po boji i granulaciji), a što garantira trajnost.
Z K / 3.9.2007 18:04
Poštovani, živim u Rijeci što mi savjetujete za završni sloj s obzirom na klimatske uvjete? Fasada je klasičko napravljena gruba i fina žbuka. Dvoumim se između termo , silikatne i sep-a?
ODGOVOR
Preporučamo vam: Nakon impregnacije MINERALKVARC GRUNDOM izvesti SEP (po želji boja i struktura), te za dodatnu zaštitu nakon 3-5 dana bojanje MINERALKOLOROM (ista nijansa kao SEP) .
s ć / 3.9.2007 15:28
poštovani. koju boju mi prepručate za bijeljenje fasade od sepa . cca 80 m2. hvala s poštovanjem
ODGOVOR
Preporučamo vam MINERALKOLOR. Ako se radi o SEP-u 05 tada je potrebno cca 0,45 l/m2 fasadne boje MINERALKOLORA .