Kakve gotove mase za fugiranje zidova od fasadne opeke postoje, kako odabrati pravu ako postoji više vrsta ili raličitih dobavljača i trebaju li kakve dodatke prije primjene? M.
ODGOVOR
"Fugiranje zida od fasadne opeke možete izvesti MORTOM ZA ZIDANJE FASADNE OPEKE iz Samoborkinog proizvodnog programa. To je gotov proizvod kojerm se na gradilištu dodaje samo voda. Detaljne upute primjene možete naći na našoj web stranici ."
N M / 1.2.2008 11:12
Poštovanje, imam kuću u okolici Rijeke koja je u prizemlju građena betonskim bloketama dok je kat izgrađen od cigle, a ima šeranu fasadu - terabonu. Fasada je zdrava, stara cca. 26 godina, ali se u prizemlju nikako ne možemo riješiti vlage, pogotovo na sjeveroistočnom i juoistočnom zidu. Vlaga - gljivice se na gornjem katu pojavljuju rijetko. Možete li preporučiti što bi trebao poduzeti glede izolacije kuće? Da li napraviti novu fasadu, da li izolirati kuću iznutra ili nešto slično? Srdačan pozdrav!
ODGOVOR
"Iz vašeg upita nije jasno da li se vlaga pojavljuje unutra ili vani. Pojava gljivica na unutarnjoj strani vanjskih zidova posljedica je nedostatne toplinske izolacije vanjskih zidova i kondenzacije koja se tom prilikom stvara. U tom slučaju jedino ispravno rješenje je izvedba toplinske izolacije vanjskih zidova - na postojećoj Teraboni to je najjednostavnije izvesti primjenom TERMOZOL SUSTAVA - sustava toplinske fasade sa toplinsko-izolacijskim pločama ekspandiranog polistirena. Detaljne upute izvedbe možete naći na našoj web stranici ."
K B / 31.1.2008 19:45
"Postovani, renoviram staru kucu na moru. Kuhinja od cca 15 m2 je na gredama a pod je drveni. Receno mi je da bi mogao staviti keramicke plocice ako prethodno stavim samonivelirajucu podlogu debljine 10 mm. Da li je to dovoljno cvrsto, posto strahujem da bi moglo doci do pucanja plocica. Koju podlogu preporucate? Plan ""B"" je staviti odgovarajuci laminat. Kakav laminat preporucate za kuhinjski prostor? Unaprijed zahvaljujem."
ODGOVOR
Samonivelirajuće mase za izravnavanje primjenjuju se isključivo na betonskim podlogama i cementnim glazurama. Nije moguća primjena na drvenoj podlozi. Za preporuku laminata obratite se nekom od prodajnih centara.
V F / 31.1.2008 14:52
Molim vas da mi objasnite kako je najlakše pogletati stiropor. Naročito me interesira gletanje plafona. Naime, dali se mrežica prije gletanja uhvati onim čepovima (tondinima) za tiple koje drže stiropor, ili se ona s ničim ne pričvršćuje već nakon nanošenja pre ruke ljepila utisne u ljepilo. Ili možda postoji neki drugi način. Unaprijed hvala.
ODGOVOR
U koliko su na stropove zaljepljenje polistiren ploče, koje su dodatno mehanički pričvršćene pričvrsnicama, potrebno ih je punoplošno pregletati SAMOTERMOM. U svježi sloj Samoterma utisnuti STAKLENU MREŽICU PRIMAFAS 160 sa preklopima od 10 cm na svim spojevima. SAMOTERM GLET nanijeti na potpuno očvrsli sloj SAMOTERMA u pravili drugi dan.
U koliko je riječ o klasičnom gletanju betonskih stropova, ovisno o potrebnoj debljini slojeva, površine impregnirati KONTAKT GRUNDOM, te nakon najmanje 24 sata gletati TERANILOM EKSTRA (za debljine do max 4 mm), ili BETONFIKSOM (za debljine veće od 5 mm, do max 1,5 cm). Nije potrebno punoplošno rabiciranje.
U pravilu, rabiciranja staklenom mrežicom izvodi se na slijedeći način: nanošenje prvog sloja materijal koji se rabicira (žbuka, glet i sl), utiskivanje staklene mrežice u svježi sloj, te nanošenje drugog sloja, ovisno o vrsti materijala mokro na mokro ili na potpuno očvrsli prvi sloj.
V / 31.1.2008 13:06
Dobar dan, zamolio bih vas za informaciju koju žbuku (za ručno žbukanje) je najbolje koristiti za sanaciju zidova kupaonice prije postavljanja keramike. Naime, skidanjem starih pločica, na određenom dijelu zidova, ostale se gole cigle (površine 1m2 i sl.), odnosno drugdje mort kojim su bile ljepljene pločice.
ODGOVOR
Postojeće ljepilo potrebno je odstraniti u potpunosti. Krpanja podložne žbuke izvesti vapneno-cementom žbukom VC 50 u debljine do max 2 cm. Na mjestima gdje je žbuka otučena do podloge - zid od opeke- podlogu prethodno obraditi CEMENTNIM ŠPRICOM 4. Ukoliko su potrebne veće debljine primijeniti grubu žbuku VC 60, koju po potrebi nanositi u više slojeva. Detaljene upute primjene proizvoda možete naći na našoj web stranici.
K / 31.1.2008 8:42
Poštovani. Koju izolaciju stavit u spušteni strop? Krov je betonski 20cm, sa gornje strane na njega je stavljen najlon i 3 cm staklene vune te drvene gredice na koje su pričvrščeni crijepovi. Strop ću spustit sa knaufom. Zanima me koju izolaciju i koliko debelu treba stavit na knauf. Više preferiram stiropol, jer smatram da je zdraviji od vuna.
ODGOVOR
Za izolaciju spuštenog stropa morate se obratiti ovlaštenom Knauf trgovcu ili ugrađivaču Knauf proizvoda koji će vas savjetovati o načinu ugradnje kao i toplinskoj izolaciji ploča spuštenog stropa. Samoborka ne proizvodi Knauf ploče.
M P / 28.1.2008 22:40
Zapoceo sa gradnju obiteljske kuce na klasicni nacin a najveci dio posla izvodim sam pa me interesira misljenje i drugih glede izolacije mrtve deke.Ja sam betonirao temelj na klasican nacin a u unutrasnjosti sam izvrsio nasip frakcijom u koju su polozene cijevi za dovod i odvod vode po njoj sam stavio foliju a potom tvrdi stiropor 30 debljine 10 cm po njemu sam stavio armaturnu mrezu 8 mm 15x15 cm a po njoj cjevi za podno grijanje od plastike. Na temeljima sam postavio izolaciju od lepenke V3. Mene interesira koju izolaciju da uradim ispod glazure koja treba da bude sto je moguce tanja. Svima hvala!
ODGOVOR
Svi hidroizolacijski i toplinsko izolacijski slojevi definirani su u pravilu projektnom dokumentacijom.
s g / 28.1.2008 20:33
Strop u stanu mi je izveden kao gipsane sige na goli beton. Skinuo bih sige i izravnao strop jer je beton relativno neravan. Čime i kako da to izvedem.
ODGOVOR
Površinu je potrebno temeljito očistiti i otprašiti, te impregnirati KONTAKT GRUNDOM. Nakon najmanje 24 sata izravnavanje izvesti BETONFIKSOM koji možete nanositi u debljini do 1,5 cm.
R / 28.1.2008 18:39
Zanima me dali je bolje na unutrašnje zidove lijepiti knauf ili žbukati? Što je od toga kvalitetnije? Strojna žbuka ili je kvalitetnije ručna.
ODGOVOR
"Poštovani, nije jednostavno odgovoriti na vaše pitanje. Svaki od navedenih načina obrade unutarnjih zidova ima svoje prednosti i mane. Obloga gips-kartonskim pločama je brži način izvedbe, poglavito zbog potrebe sušenja i očvršćivanja žbuka. S druge strane obloga gips.kartonskim pločama zahtijeva specifične načine pričvršćivanja zidnih elemenata (kuhinjski elementi, police i sl.)
Strojne žbuke su u prednosti u odnosu na ""klasične"" žbuke miješane na gradilištu jer su ujednačene recepture i svojstava, osiguravaju manji rastep kod izvođenja, smanjene troškove transporta i sl.. Ukoliko se vaše pitanje odnosi na način nanošenja, strojno žbukanje je u prednosti zbog brzine izvođenja. Kvaliteta izvedenih radova u oba slučaju ovisi prvenstveno o izvođaču."
m k / 30.1.2008 13:24
poštovani stavio sam fasadu od stiropora, a na kraju bih želio glatku fasadu. kupio sam vanjsku glet masu (mislim da se zove teranil) a jedna gospođa koja je prije radila u samoborki mi ne preporuča glet masu jer nije fleksibilna, koja je vaša preporuka šta da nanesem kao fini sloj preko ljepila a da neispuca, hvala
ODGOVOR
"NE PREPORUČAMO GLATKU ZAVRŠNU obradu na toplinskim sustavima. Obzirom na vašu želju za ""glatkom fasadom"" preporučamo najsitniju strukturu završne obrade -SILIKATNU ŽBUKU Z ili TERAKRIL Z granulacije 1,5 mm. "