Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

s v / 27.5.2009 12:31

Na koji način se može skinuti stara fugir masa sa površine pločica (osim struganjem koje oštećuje pločice). Pločice su djelomično mat a djelomično sjajne i davno su fugirane, masa je iznimno tvrda.

Hvala!

ODGOVOR

"Fugir masu možete jedino očistiti mehaničkim postupkom.
Molimo pogledajte i odgovor na slično pitanje ."

R M / 27.5.2009 11:28

Poštovani!

Molim Vas za pomoć. Imamo betonsku ogradu dugu 14 metara i betonske stupove, što i kako to urediti a da vrijedi. Kažu ako se stavi teraplast da se hoće ljuštiti, što vi preporučate?

Unaprijed hvala!

ODGOVOR

Za betonsku ogradu ne preporučamo vam da stavljate TERAPLAST ako ne postoji ugrađena klupčica na ogradi i stupovima.
Preporučamo vam da podlogu pregletate RAPARATURNIM MORTOM i obojite fasadnom bojom TERATON V ili bojom za beton AKROTON u boji po izboru iz naše ton karte.

b p / 27.5.2009 9:13

Imam ograđeno dvorište sa ogradom čiji je beton star i 4o godina, ali se jako dobro drži. Dali postoji teraplast za vanjske površine i trebam li ožbukati beton ili je dovoljno samo dobro očistiti i impregnirati? hvala unaprijed!

ODGOVOR

Ako je betonsku ograda neoštećena pregletajte je REPARARURNIM MORTOM i obojite bojom za beton AKROTON ili fasadnom bojom Teraton V u boji po izboru iz naše ton karte.
TERAPLAST je proizvod za vanjske i unutarnje radove ali ga ne preporučamo za stavljanje na ograde ako ne postoji ugrađena klupčica na horizontalnoj površini.

A M / 25.5.2009 22:28

Poštovani,kupila sam vašu unutarnju boju polakril iz razloga jer su mi savjetovali da je dobra za kuhinjski zid jer je periva vodom, u slučaju da se pofleka. Pridržavajući sde propisanih uputstava ista je nanešena na zidove.
Protekom nekoliko dna pokušala sam oprati nekoliko mrljica sa zida poluvlažnom spužvicom no mrljice su još tu i sad sam ja na čudu.
A boja je na dotičnim mjestima poblijedila.
Što to znači i kako da operem mrljice?
napominjem da mi je savjetovano da s tim neću imati problema. Hvala.

ODGOVOR

POLAKRIL je unutarnja boja za zidove na bazi akrilnih veziva, otporna na pranje vodom površinskih zaprljanja.
Tip mrlja i njihovo porijeklo važno je definirati prije početka njihovog saniranja. U vašem slučaju se očito radi o mrljama koje su ušle (penetrirale) u sloj boje. Mrlje koje prodiru u sloj boje nastaju od masnoća, crnog vina,Coca-cole i pranje vodom ih neće odstraniti. Da bismo mogli preporučiti način sanacije mrlja potrebno je odrediti njihovo porijeklo jer bi npr. masne mrlje nakon ponovnog premazivanja mogle izbiti opet na površini Prema opisu oštećenja kod Vas, moguće je da ste prilikom čišćenja koristili grubu stranu spužvice koja je jako abrazivno sredstvo i mehanički ste odstranili sloj boje..
Ako niste uklonili sloj boje mehanički nego su mrlje nastale uslijed trljanja boje i ako se na spužvici javilo obojenje molimo da nam boju dostavite na ispitivanje uz reklamacijski zahtjev.
Nakon ispitivanja moći ćemo točno odrediti razlog pojavi blijedih mrlja.

L I / 25.5.2009 10:51

Imam vikend objekat na moru (Otok Pag), prije dvije godine smo postavili fasadu i napravili zavsni premaz sa Sepom Z 200. trebamo li premazati objekat sa nekim dodatnim premazom buduci da se objekat nalazi na udaru bure i morske soli,i molio bih vas da mi odgovorite koji je najbolji način da se rijesim vlage u objektu, buduci da tamo dolazimo rijetko,a od kada je fasada to mi je jos veci problem. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

ODGOVOR

SEP obavezno premažite TERATONOM V u boji po izboru iz naše ton karte.
Prije bojanja obavezno površinu operite vodom pod pritiskom i obojite u dva premaza. Impregnacija nije potrebna.
Pošto ste objekat toplinski izolirali i ne boravi se često, a pretpostavljamo da imate ugrađenu plastičnu stolarije vlagu ćete teško riješiti. Što češće treba prozračivati prostor - prozori otvoreni na kant tj.zbog cirkulacije zraka i izjednačavanja vanjske i unutarnje temperature, ako je u pitanju kondezna vlaga.
Ako se radi o kapilarnoj vlazi potrebno je konzultirati se sa firmama STIG ili SIKA koje se bave problemima vlage i hidroizolacija.

M / 25.5.2009 9:37

Poštovani! Cjenim Vaše proizvode i želim ih koristiti ,pa Vas molim za savjet,jer na tržištu svakojake ponude materijala i usluga često nekvalitetnih. Moja kuća se nalazi u blizini Splita .Stara je i zidana od kamena. Upravo sam popravila vanjske kamene zidove ostranila staru žbuku oprali sms vezom navlažili zidove i cementon vapnom i pjeskom napunili i fugirali kamene rupe. Unutarnji zidovi su puni vlage . Sad me zanima postupak sanacije unutarnjih zidova koji su vlažni propali i šuškaju.Pretpostavljam očistiti staru žbuku do kamena i onda molim savjet :
1. neki premaz koji i kako i koliko se suši.
2. koju unutarnju sanacijsku žbuku obzirom da su zidovi sjeverni i dosta hladni ,i da ne ispuca.
3. Dali jedan sloj i kolika debljina koliko se suši
4. Dali još neku žbuku ili što drugo na to. Kas sve bude završeno stavila bi stiroplo jer je izuzetno hladan zid. Koju žbuku na stiropol .Opširna sam oprostite pomozite da upućena počmen poslom. Gdje se svi Vaši prizvodi mogu kupiti u Splitu.Puno puno hvala.

ODGOVOR

Staru žbuku je potrebno očistiti do ziđa, zidove oprati i očistiti fuge u dubini do 2 cm. Zatim, zidove treba premazati ANTISOLOM da se spriječi isoljavanje koliko je god to moguće. Ako je prostor jako vlažan potrebno je možda izvesti injektiranje te se zbog toga obratite tvrtkama SIKA ili STIG koje se bave problemima s vlagom i hidroizolacijama.
Nakon rješavanja vlage, zidove obradite našim sanacijskim žbukama SANISIL H žbuka + SANISIL ŠPRIC. Žbukanje se izvodi u d=2 cm, ali može u dva sloja do 4 cm.
Sušenje žbuke: koliko cm toliko tjedana (2cm žbuke minimalno 14 dana sušenja).
Nakon obrade sanacijskom žbukom zidove prefilcati FINOKM ŽBUKOM F900 ili pregletati TERANILOM i prebojati unutarnjim bojama prema izboru iz naše ton karte.
Na sanacijsku žbuku ne preporuča se stavljanje toplinske izolacije, tada zidove nakon injektiranja samo toplinski izolirajte pločama stiropora ili kamenom vunom sa završnom obradom silikatna ili mineralna žbuka.
Naše proizvode u Splitu možete kupiti u tvornici u Muću, Samooborka Split tel.021/ 652-105 ili u trgovinama građevinskog materijala koje prodaju našu robu. Najbolje da nazovete Samoborku Split , te će vam kolege reći gdje sve možete kupiti našu robu.

PS. Vaša email adresa je bila kriva pa vam odgovor nismo mogli poslati tim putem.

d g / 25.5.2009 2:55

Koji bi bio kvalitetan postupak vanjske hidroizolacije podruma od betonskh blokova.Naime,stara ljepenka je pala, pa kad dođu kiše i podzemne vode, cijeli zid na podrumu je mokar.

ODGOVOR

Samoborka d.d. se ne bavi hidroizolacijama, pa molimo da se obratite tvrtkama SIKA ili STIG koji vam mogu dati kvalitetna rješenja.
Ono što vam Samoborka može ponuditi od svojiih proizvoda je sljedeće. Nakon otkopa i izvedbe drenaže sa drenažnim cijevima betonski blok premažete hidroizolacijskom žbukom u 2-3 premaza, zavarite ljepenku V4 ili sličnu ugradite XPS stiropor proizvođača FIBRAN, zaštitite čepastom folijom i zatrpajte zemljom.

I / 21.5.2009 10:12

Poštovani,
Postavljam betonske ploče 40x40x5 kao stazu oko kuće pa me zanima vaše mišljenje oko postavljanja šljunka i pijeska. Kolika bi im visina trebala biti, te kolika bi trebala biti širina fuga?

ODGOVOR

"Upute možete naći i na našim web stranicama, kod svakog opločnika .

Dakle, postupak za lakša opterećenja je

1. Ukloniti humusni sloj zemlje cca 30 cm

2.Nasipati sloj šljunka 16-32 mm (drenažni sloj) i dobro nabiti sa podešenim padovima za odvodnju

3.Nasipati pijesak 2-4 mm u debljini 3- 5 cm i izravnati letvom

4.Postaviti ploče sa željenom širinom fuga ili bez fuga (neće rasti trava iz fuga)

5.Postavljene ploče fugirati suhim kvarcnim pjeskom 0-1 mm
"

m s / 21.5.2009 9:21

Poštovani, prije 5 dana je postavlena betonska glazura, nakon 2 dana počela se trusiti na nekim dijelovima na površini.zanima me da li na to ide impregnacija ili masa za poravnanje ili strojno glađenje, dakle koji bi to bili proizvodi Hvala

ODGOVOR

Pretpostavljamo da se radi o glazuri u objektu.
Predlažemo da izvođač radova napravi očevid, te prvo ustanovi razlog mrvljenja glazura (da li je premršav beton, da li je pregorio, ili koji drugi razlog).
Tek nakon toga moguće je razgovarati o sanaciji .

I Ž / 20.5.2009 23:22

Poštovani !
Zanima me da li je moguće postaviti opločnike na sloj armiranog betona s izvedenim nagibom ( vrtne staze i dvorište ) ili je ugradnja moguća samo u pješčanu podlogu ?

ODGOVOR

Pri ugradnji opločnik mora čvrsto sjesti na podlogu.Kod nagiba treba paziti da opločnik ne plazi prema dolje ugradnjom betonskih pragova.
Moguće je mjestimično ljepljenje pojedinih opločnika TERATEKT F ljepilom.