Poštovani, Rado se koristim Vašim savjetima i vašom web stranicom. Tako i ovaj put od Vas tražim savjet. Prije skoro 2 god. napravili smo na kući(novogradnja)stiropor fasadu.Na krajeve kuće smo naljepili bunju na fasadu .Dio kuće koji je okrenut prema jugu,a i sama kuća je na velikoj vjetrometini na samoj plaži izložena udaru jakog juga i kiše koja u takvim uvjetima pada okomito na fasadu propušta vodu u jednom kraju sobe. Sada je već cijeli zid mokar,već smo na rubu što se tiče te vode.Pokušavali smo pronaći rupicu(eventualno spoj kamena i stiropora. rupa od zakačke od grilja.... itd.. kroz koju ide voda i ljepiti to silikonom ali izgleda bezuspješno.Dali postiji neko sredstvo kojim možemo premezati taj dio fasade (oko 30m2)tako da premažemo ujedno i bunju. Ili je ipak bolje da fasadu isparamo i opeku prvo špricamo te onada postavimo stiropor fasadu.Što u tom slučaju napraviti sa ovom bunjom koja je zalijepljena na krajeve kuće. Molim Vas da nam savjetujete što napraviti u ovoj situaciji. Pošto majstor koji je pravio fasadu stalno tvrdi da kiša ne može prodrijeti kroza nju. Sa jedne i druge strane tog dijela kuće gore su balkoni,oni su namazani sa izolacijom i stavljena je keramika ,dakle uređeni su. Unaprijed hvala na Vašem odgovoru te u ndi da će te nam izaci u susret i dati savjet Srdačno Vas pozdravljam. Senka Marinović-Prižba-Korčula
ODGOVOR
Pretpostavljamo da su bunje ljepljene direktno na zid bez prethodne obrade ili su ugrađene proizvodom koje nije dovoljno hidrofobiran. Moguća je velika vodoupojnost vlage preko fuga koje predstavljau hladni most. Provjerite s kojim materijalom su bunje ugrađene, te jedino što vam za sada možemo preporučiti je premazivanje silikonskom emulzijom SILIKOSAM KONCENTRAT, da se spriječi vodoupojnost. Prije ljepljenja bunjom trebalo je površinu ili prethodno obraditi ili koristi mort za zidanje fasadne opeke koji je hidrofobiran.
j i / 20.2.2010 17:07
imam novu gradnju kuće,ima u njoj dosta betonskih zidova i betonski je strop sve je relativno ravno pa me zanima sa ćime mi predlažete da ih obradim. Ja bi ih samo pregleto što mi predlažete?
ODGOVOR
Preporučamo vam da objekat ožbukate gotovom žbukom GV 10 (d= 7-10mm) ili BETONFIKS-om, kojim možete gletati i žbukati betonske zidove u d= 0-20mm. Suhu površinu zatime prebojite unutarnjim bojama TERAPOL ili POLAKRIL prema izboru iz naše otn karte.
S Š / 19.2.2010 20:41
"Poštovani. Namjeravam renovirati dnevni boravak. Zidovi su rađeni ""krečnom "" žbukom prije 30-tak godina i puno puta bojeni, najprije vapnom a zadnjih desetak godina ""jupolom"" i sličnim bojama (jednom godišnje). Kako bih najkvalitetnije obnovio zidove da dobijem glatku plohu pošto je sada jako hrapava(ježirana).Također vas molim da mi kažete kako se riješiti masne boje na zidu(hodnik) i da li je potrebno na pukotine stavljati mrežicu.I na kraju gdje u BIH mogu nabaviti vaše proizvode(Zapadna Hercegovina)."
ODGOVOR
"Sve slojeve boje treba ostrugati do žbuke, impregnirati i pregletati TERANIL-om ili TERANIL-om PLUS i prebojati unutarnjom bojom TERAPOL. ""Masnu boju"" skinuti mehanički, struganjem. Pukotine se mogu armirati trakama staklene mrežice - bandažiranjem - ali treba utvrditi o kakvim se pukotinama radi- površinske ili se protežu u dubinu žbuke. Armiranje mrežicom cijele površine može se kompletno izvoditi u sloju glet mase samo treba utvrditi da li žbuka ima zadovoljavajuću kvalitetu. Naše proizvode u BIH možete kupiti kod KRAS - LAKTAŠI."
k / 15.2.2010 4:30
Poštovani Završni sloj objekta je urađen od bijelog teraplasta prije 20 godina, boja je izgubila svoja svojstva zbog vremenskih utjecaja, koje je najbolje rješenje da se sanira postojeći teraplast ili premaže drugom vrstom žbuke. Zašto na sjevernoj strani dolazi do odvajanja i opadanja teraplasta i kako to spriječiti. HVALA
ODGOVOR
Postojeći TERAPLAST možete osvježiti bojanjem akrilatnom fasadnom bojom TERATON V. Oštećenja na sjevernom pročelju upućuju na postojanje pukotina kroz kojih dolazi do vlaženja podloge zbog atmosferskih utjecaja –. kiša, vjetar. Zbog slabije paropropusnosti TERAPLASTA nije moguće isušivanje, te dolazi do „.napuhivanja“. i ljuštenja TERAPLASTA. Sanaciju izvesti skidanjem postojećeg teraplasta (najjednostavnije izvesti uz zagrijavanje površine), čišćenjem podloge, i nanošenjem novog sloja TERAPLASTA uz prethodno impregniranje podloge MINERALKVARC GRUNDOM.
n k / 13.2.2010 19:33
dali je moguće vaše proizvode kupiti u Dubrovačko neretvanskoj županiji
ODGOVOR
Proizvode Samoborke d.d. Samobor možete naći u Dubrovniku u trgovačkim centrima MD PROFIL, VULIX, MARINKOLOR.
T N / 7.2.2010 15:57
Poštovani, molim Vas da mi pomognete sa jednim problemom,živim u u betonskoj zgradi na sjevernoj strani koja nema nikavu izolaciju,u stanu mi je dosta hladna pa sam htio postaviti nekakvu termoizolaciju na kritične zidove,a varijanta sa stiroporom mi je neizvediva jer mi uza zid idu cijevi od centralnog grijanja pa bi mi to sve skupa bilo predebelo,pa Vas pitam da li postaji nekakva tanja varijanta izolacije,nekakve ploče,paneli ili slično do 1 cm? Unaprijed hvala
ODGOVOR
Na žalost, toplinsku izolaciju vanjskih zidova nije moguće izvesti u zahtijevanoj debljini od 1 cm.
a k / 2.2.2010 15:00
Postovani, imate li u programu neko ljepilo koje je pogodno za ljepljenje kamena dekorativnog na pvc panel. Naime imam kiosk od pvc panela i tio bi ga obložiti kamenom. Hvala, odlični ste!!
ODGOVOR
Samoborka d.d. ne proizvodi takovo ljepilo !
M M / 2.2.2010 1:23
Zbog poveceg neznanja kupljena je veca kolicina materijala,i bilo bi poželjno ga iskoristiti!Mogu li i kako iskoristiti sipinu,vapno te cement za grubo žbukanje te to impregnacijom pripremiti za krečenje?koji su omjeru u pitanju? P.S.Koju boju iz vaseg asortimana mogu koristiti na grubo ožbukanim zidovima. Poanta ovoga je dobiti čupavi zid. Unaprijed hvala.
ODGOVOR
Ako imate pjesak (granulacije 0-4 mm), vapno i cement, možete napraviti mješavinu za grubu žbuku. Omjeri za izradu grube žbuke su 1: 3 :9 (cement : vapno : pjesak). Struktura grube žbuke ovisi o majstoru. Nakon sušenja cca tri tjedna žbuka se može bojati: unutrašnji zidovi TERAPOL-om (bojom za unutarnje radove) ili TERATON-om V (bojom za vanjske radove).
D Š / 1.2.2010 17:31
Poštovani,
imam nešto vaše fine žbuke F 900 viška te bih ju htio na jadnoj malo površini iskorisiti kao cementni špric. Postoji li mogućnost da se dodatni umješavanjame cementa i vode postigne tako nešto?
hvala
ODGOVOR
Finu žbuku F-900 nije moguće koristiti kao CEMENTNI ŠPRIC zbog prevelike koncetracije vapna i granulometrijskog sastava fine žbuke .
i / 31.1.2010 10:34
dali je dobro ljepiti stiropor na strop direktno na montu
ODGOVOR
Iz vašeg upita nije nam jasno gdje želite ljepiti ploče stiropora, pa pretpostavljamo da će se oblagati unutrašnjost objekta. Ako je fert strop napravljen prema pravilu proizvođača opeke i gredica ne postoji zapreka da se stiropor ljepi na montažne elemente. Montažni sustav tipa Monta ima obilježje vrlo dobrog zvučnog i toplinskog izolatora. Sam sustav je vrlo razgranat te se oblik opekarske ispune i sustav postavljanja mijenja od proizvođača do proizvođača. Preporučamo da se konzultirate sa proizvođačima opeke koji možda imaju dodatne informacije o zaštiti unutarnjeg prostora, a mi vam kao proizvođač preporučamo žbukanje našom žbukom VC40 ili GV10.