Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

D L / 22.12.2009 11:32

Pojavljuju mi se gljivice na zidu dječje sobe(unutarnja strana zida).Kuća je građena od kamena i nije izolirana izvana.Uočio sam pojavu kondenzacije na zidu.
Molio bih vas pomoć koji vaš proizvod upotrijebiti i na koji način.Problem bi pokušao riješiti iznutra.U budućnosti kuća će se izvana izolirati i požbukati.
Hvala na odgovoru.
D.Lazarević

ODGOVOR

Problem kondenzacije riješit ćete toplinskom izolacijom vanjskih zidova. Kako istu planirate izvesti, preporučamo s unutarnjih zidova odstraniti postojeće slojeve boje i gleta, površinu temeljito otprašiti i tretirati biocidnim sredstvom TERACID koje će uništiti postojeće spore mikroorganizama u podlozi. Tako tretiranu površinu po potrebi pregletati i obojati bojom s fungicidnim dodatakom koji će spriječiti ponovni razvoj plijesni.

J H / 22.12.2009 10:21

Lijepo molim savjet, kuća je bez fasade (u budučnosti namjeravamo staviti striropor min.5cm) pošto imamO problema sa gljivicama -dali bi pomoglo da se iz unutarnje strane zida na sjevernoj strani stavi stiropor (cca 2 ili 3 cm) i recimo- zagleta.

ODGOVOR

Problem kondenzacije, koja je uzrok razvoja plijesni, riješit ćete toplinskom izolacijom vanjskih zidova. Kako istu planirate izvesti, preporučamo s unutarnjih zidova odstraniti postojeće slojeve boje i gleta, površinu temeljito otprašiti i tretirati biocidnim sredstvom TERACID koje će uništiti postojeće spore mikroorganizama u podlozi. Tako tretiranu površinu po potrebi pregletati i obojati bojom s fungicidnim dodatakom koji će spriječiti ponovni razvoj plijesni.

Toplinsku izolaciju vanjskih zidova preporučamo izvesti povezanim sustavom za vanjsku toplinsku izolaciju TERMOZOL sa pločama ekspandiranog polistirena minimalne debljine 6 cm, ukoliko su AB dijelovi konstrukcije dodatno izolirani, odnosno mi 8 cm ukoliko nisu.

Detalje izvdebe možete naći na našoj web stranici www.samoborka.hr.

D K / 21.12.2009 17:42

poštovani!
Imam obiteljsku kuću u Crikvenici u prvom redu do mora.Kuća je građena 1961. godine.Zidovi su armirano betonski,a s unutrašnje strane je red pune opeke.
Završni sloj je cementno-vapnena (fina)žbuka obojana poslijednji puta pred 10 godina samoborkinom teraton bojom.
Već i prije toga boja (a vjerovatno i žbuka)je prošarana sitnim kapilarama po cijeloj fasadi,a tako je i danas nakon poslijednjeg bojanja.
Predpostavljam da je to poslijedica neispranog morskog pijeska.Na kuliru (sokl) izbile su bijele mrlje,a fasada se odmah iznad kulira ljušti.Objekt je izložen suncu,soli,vjetru i kiši.Kakav je postupak ako se odlučim
a) za kvalitetno rješenje postojećeg problema bez toplinske izolacije ili
b) ako se odlučim za toplinsku izolaciju tervolom(10 cm).
tervolom.

ODGOVOR

Kod fino zaglađenih fasadnih površina uobičajena je pojava sitnih mikropukotina. Zbog specifičnosti atmosferskih utjecaja (vjetar, padaline, sol) na objektima u blizini mora, takove mikropukotine najčešće imaju za posljedicu ljuskanje boje, isoljavanje i sl. Boja može samo privremeno premostiti pukotine, koje se nakon nekog vremena ponovo „.pojave.“. Ukoliko je podložna žbuka izvedena primjenom morskog pijeska istu je potrebno u potpunosti odstraniti kako bi se izvela kvalitetna sanacija.Ukoliko to nije slučaj preporučamo površinsko mehaničko „.otvaranje „. postojeće boje, temljito pranje vodom, te nanošenje sloja akrilatne završne žbuke TERAKRIL uz predhodno impregniranje podloge MINERALKVARC GRUNDOM OBOJENIM.

Toplinski sustav TERMOVOL možete izvesti uz iste predranje (otvaranje boje, pranje, impregniranje KONTAKT GRUNDOM).

D L / 20.12.2009 19:54

Poštovani,
imam kuću koja je napravljena prije pedesetak godina,od kamena stara žbuka.Imam problem sa unutarnjim zidovima u zimskim razdobljima tako što se zidovi doslovce znoje možete mi dati savjet šta napraviti ( grijem se na klimu,prozori,vrata su od PVC ).
unaprijed zahvaljujem.

ODGOVOR

Ukoliko je kamen zidan i fugiran jakim cementnim materijalom moguća je kondenzacija na unutarnjoj stijenci zida u sezoni grijanja. Pojačanoj kondenzaciji doprinosi i PVC stolarija koja ne osigurava dostatnu izmjenu zraka. Preporučamo redovito provjetravanje, te toplinsku zaštitu vanjskih zidova.

M R / 18.12.2009 15:31

Na obiteljskoj kući zidanoj od Ytong termoblokova načinjena je nutarnja žbuka na slijedeći način:
-prvi sloj je nanešen klasični cementni špric
-na špric je aplicirana lagana žbuka VC20L debljine od cca 10-15mm.
-Pri žbukanju su korišteni vaši kutni i ravni(faše) pocinčani profili, te su svi ostali u žbuki.
Žbuka je sušena oko 6 mjeseci i dobro prijanja. Na redu su soboslikarski radovi i trebam odlučiti da li rabicirati kopletni zid prije samog gletanja?
Hvala i lijep pozdrav!

Miljenko

ODGOVOR

Ukoliko je žbukanje izvedeno prema pravilima struke, (rabiciranje mješanog ziđa, instalaterskih šliceva i dr.) nije potrebno dodatno rabiciranje. Preporučamo laganu žbuke pregletati TERANILOM i obojiti TERAPOLOM.

M M / 16.12.2009 12:05

Imam balkon izveden od glatkog betona i zatvorio sam ga PVC stolarijom.Po zimi
unutarnja betonska strana jako vlaži zbog razlike temperature.Kako izvesti izolaciju s unutarnje strane gdje je jedino moguč pristup.

ODGOVOR

Toplinsku izolaciju s unutrašnje strane vanjskog zida možete izvesti primjenom TERMOZOL sustava ili žbukanjem toplinskom žbukom, preporučamo TERATERMO 100 STANDARD.

PS. Ostavili ste nam neispravnu email adresu pa vam odgovor nismo mogli poslati tim putem.

e a / 12.12.2009 17:19

Molio bi da mi kažete koji bi matrijal bio najbolji za izradu bunje i u kojem omjeru,molio bi da mi odgovorite na e-mail!HVALA

ODGOVOR

Materijal za izradu bunja ne proizvodimo niti vam možemo dati omjer mješanja. Najbolje je kupiti gotov proizvod - bunju.
Možemo vam samo ponuditi naše gotove proizvod, MORT ZA ZIDANJE FASADNE OPEKE ili TERATEKT F, kojim ćete polijepiti i fugirati bunje.

m / 11.12.2009 12:39

Poštovani,
Na vikendici u Povljani - Otok Pag, na staru fasadu od hirofe stavio bih novu fasadu, obzirom na jaku buru, koju fasadu, odnosno koji mi materijal za fasadu preporučate.

S poštovanjem, Matija Grdan



ODGOVOR

Preporučamo vam da ne stavljate novi sloj dekorativne žbuke, već da hirofu prebojate fasadnom bojom MINERALKOLOR ili TERATON V u boji po izboru iz naše ton karte.
Ako ipak želite staviti novi sloj dekorativne žbuke, potrebno je postojeću hirofu postrugati, podlogu oprati i otprašiti, impregnirati KONTAKT GRUNDOM, pregletati TERATERMO GLETOM uz armiranje staklenom mrežicom u sloju gleta, te ugraditi novi završni sloj po izboru: SEP-Z 200+MINERALKOLOR ili SILIKATNA ŽBUKA ili AKRILATNA ŽBUKA ili SILIKONSKA ŽBUKA, u boji prema izboru iz naše ton karte.

J / 8.12.2009 10:56

Poštovani

radimo stiropor fasadu i majstori koriste vaša ljepila. Kako su temperature relativno visoke, nismo čekali proljeće, pa smo već počeli stavljatu fasadu. Završni sloj bi ipak stavljali na proljeće. Kolike su minmimalne temerature koje se preporučaju. Kažu mi da je to -5 stupnjeva. Da li da stavljamo glet ili ne. Sada su temperature noću od 0-5 stupnjeva.

ODGOVOR

Fasaderski radovi izvode se na temperaturi zraka i podloge min 5 oC, što znači da bi dnevna termperatura zraka trebala biti najmanje 8-10 oC, a noćna ne smije biti niža od nule. Svakako preporučamo izvesti gletanje polistiren ploča SAMOTERMOM i rabiciranje mrežicom, kao i drugo gletanje SAMOTERM GLETOM čim to atmosferski uvjeti dopuste. Završni sloj možete nanijeti i na proljeće.

J K / 3.12.2009 17:44

na kući je stara hirofa.da li se može pregletati sa teratermo-gletom i opet nanijeti hirofa?

ODGOVOR

Na postojeću Hirofu moguće je nanijeti nova i bez gletanja TERATERMO GLETOM. Preporučamo metalnim gleterom skinuti vrhove postojeće hirofe, cijelu površinu temeljito otprašiti i oprati vodom. Nakon sušenja, na podlogu neposredno prije impregniranu vodom razrijeđenim UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM nanijeti špricanjem HIROFU.

PS. Email adresa koju ste nam ostavili nije bila ispravna pa vam odgovor nismo mogli poslati tim putem.