Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

d s / 28.4.2010 10:30

Prije godinu dana srušili smo prijašnju (metalnu ) ogradu na terasi te smo napravili zidanu terasu i ožbukali ( špric-gruba-fina ).Majstori koji su radili nisu stavili nikakvu izolaciju( na podlogu ) jer kao nije potrebno jer je terasa na prvom katu( iako smo mi inzistirali da stave izolaciju ).Cijelo vrijeme do danas zidovi su stalno mokri.Probušili smo rupe da voda ističe van ali svejedno zidovi su stalno vlažni do oko 0,5 m visine i sa unutarnje i sa vanjske strane terase.Po zimi pri niskim temperaturama bili su i zaleđeni.Već 6-8 mjeseci otpada žbuka i neznamo što napraviti.Htjeli bismo staviti završnu akrilatnu žbuku ali prije moramo riješiti ovaj problem.Molim Vas pomozite mi.

ODGOVOR

Na žalost, bez skidanja žbuke koja je na zidovima i stavljanja hidroizolacije ne preporučamo vam stavljati završnu žbuku jer će nakon kratkog vremena žbuka propasti.
Potrebno je otuči žbuku, očistit fuge, ostaviti da se prirodno suši koliko je to moguće i nakon sušenja premazati hidroizolacijom (obratite se SIKA ILI STIG koji vam mogu preporučiti hidroizlacijske premaze ili sl).
Zatim, treba ponovno ožbukati s VC50 unutarnju i vanjsku stranu zida (ako terasa nije natkrivena) te ugraditi završnu dekorativnu žbuku prema vašem izboru - preporučamo akrilat.
Obavezno s vanjske strane ugradite okapne profile i klupčice na zidove

PS: Odgovor emailom nije prosao jer je vasa adresa javljena kao nepostojeća.

G D / 30.4.2010 20:21

Poštpvani,

Spremam se ožbukati kat u obiteljskoj kući. Vanjski zidovi su građeni od betonskih blokova dok su pregradni građeni od cigle. Električne instalacije su relativno loše urađene jer kablovi nisu provođeni kroz zaštitne rebraste cijevi već su samo uštemani u zid. Zanima me na koji način bi se žbuka trebala izvesti da se izbjegne pucanje i kojom vrstom žbuke.Valja napomenuti da je i relativna vlaga citavog stana podosta velika. Molim Vas za savijet kako isti ozbukati da bude kvalitetno i dugoročno.

Unaprijed zahvalan,

G.Devčić

ODGOVOR

Prije nego što uopće krenete žbukati obavezno riješite instalacije - ovlašteni električar neka sprovede instalacije ispravno da ne bi jednog dana došlo do problema. Ako se žbuka izvede prama pravilu struke nema mogućnosti pucanja, a instaleterske otvore obavezno rabicirati staklenom mrežicom u sloju žbuke.
Pošto su vanjski zidovi zidani betonskim blokovima vlaga će vam uvijek biti prisutna dok se s vanjske strane ne riješi toplinska izolacija. Žbukanje izvedite u proljeće ili ljeto kada je vlaga najmanja. Unutarnje zidove ožbukajte žbukom VC 40 u d=2cm, pregletajte TERANIL-om i prebojite unutarnjom bojom TERAPOL ili POLAKRIL, prema izboru iz naše ton karte.

z m / 23.4.2010 20:15

da nli se teraplast može nanositi na betonku podlogu ako je betonska podloga stra tri godine (i starija),te kakve mogu biti posljedice ako se teraplast nanese na tako staru podlogu

ODGOVOR

TERAPLAST se može nanijeti na betonsku podlogu te nije bitna starost podloge, bitno je da je podloga u dobrom stanju, ne ljušti se i da je očišćena od prljavštine. Podlogu je potrebno samo dan ranije impregnirati MINERALKVARC GRUNDom i nanijeti TERAPLAST. Prepostavljamo da je se radi o betonskom soklu, a ne o zidu.
Ako se radi o zidu potrebno ga ugraditi klupčicu za spriječeavanje zacurijevanja.

PS: Odgovor emailom nije prosao jer je vasa adresa javljena kao nepostojeća.

m h / 23.4.2010 17:45

ožbukao sam unutarnje zidove žbukom vg 10 f,strojno.nakon 1 godine počele su se pojavljivati pukotine na zidovima.dali postoji garancija na tu žbuku i šta napraviti.

ODGOVOR

Iz vašag upita nije nam jasno gdje su se na zidu pojavile pukotine i kakva je rasporstranjenost istih - površinska ili dubinska. Potrebno je provjeriti da li je podloga prije žbukanja grundirana i da li je žbuka izvedena prema pravilu struke - debljina žbuke, vrijeme sušenja, uvjeti u kojima je žbuka izvedena, rabiciranje mješanog ziđa, rabiciranje instalaterskih otvora i slično. Molimo vas da nam opišete tražene informacije kako bi vam kvalitetno mogli dati prijedlog sanacije pukotina.

V K / 23.4.2010 13:29

Poštovani,

Zanima me da li na toplinsku fasadu od stiropora je bolje staviti Akrilnu ili silikatnu žbuku?

Naime u nedoumici sam jer se već niz godina bavimo arhitekturom i uvjek smo stavljali silikatne žbuke, a sada sam načuo da na stiropor bolje stavljati akrilnu žbuku jer je elastičnija i kod temperaturnih promjena manja je mogučnost pucanja fasade.
Da li je to istina ili što mi je za raditi?

Sa štovanjem,
d.i.a. Viktor Karlić

ODGOVOR

"PITANJE 2:
Molim Da mi pomognete u izboru vaših proizvoda, 1. Trebam reparaturni mort koji se može nanositi u debljini od cca 4 cm, popunjavanje pukotina na opeci (cigli). Također me zanima težina takvog nanosa po m2 i čvrstoča N/mm2.
2. Izbor žbuke za stiropor (Demit) fasadu, da li je bolje na stiropor stavljati silikatnu i akrilnu žbuku? koja ima veći koeficjent elastičnosti? tj. koja je rastezljivija?


ODGOVORI:

REPARATURNI MORT za d=4 cm nemamo u svojoj proizvodnji, najbolje bi bilo da se obratite proizvođačima koji proizvode ekspandirajuće mortove da zapune pukotine kao KEMA ILI SIKA.

Silikatna ili akrilatna žbuka može se stavljati na ""demit"" sustav. Razlika između žbuka je u sastavu : silikat je na bazi vodenog stakla te ima veliku paraprousnost i smanjenu vodoodbojnost, dok akrilatna žbuka ima veliku vodoobojnsot i smanjenu parapropusnost i mogućnost odabira raznih tonova.Akrilatna žbuka je elastična i lakša je za izvedbu od silikatne.
Pucanje fasade nije uzrokovano upotrebom žbuke, do pucanja fasadne površine dolazi zbog loše izvedbe toplinskog sustava (ne poštuje se debljina armiranog sloja, upotreba st.mrežice za fasade i pretanki sloj fasadne žbuke, kao i upotreba fasadnog stiropora koji nije odležao i sl.)
"

M K / 23.4.2010 12:02

mogu li dobiti upute u vezi postavljanja kulira na vanjske stepenice. Što mi je potrebno.

ODGOVOR

Bilo je već dosta vrlo sličnih pitanja i odgovore na njih možete sami naći u trenu, naime ako na našoj web stranici u Tražilici stavite riječ: kulir dobit ćete hrpu relevantnog sadržaja, pa tako i pitanja i odgovora. Npr. u ponuđenim rezultatima drugo pitanje i odgovor će vama biti vrlo zanimljivo.

n g / 22.4.2010 13:57

Kolika je trajnost teraplasta, naime dio je upotrijebljen krajem 2007. godine a dio je ostao zatvoren u kanti u kojoj je dopremljen. dali je i dalje za upotrebu.

ODGOVOR

Ako je TERAPLAST koji je upotrebljen bio zaštićen, zatvoren i uskladišten u toploj prostoriji najvjerojetnije mu se ništa nije desilo, osim što se može malo zgusnuti. Potrebno je prije upotrebe provjetiri u kakvom je stanju, te da dobro promiješati i napraviti malu probu na bilo kakvoj podlozi.
Ako se TERAPLAST nakon nekoliko dana ne odvaja zadovoljava, a ako se počne odvajati nije u redu.
Rok trajnosti TERAPLAST-a je 18 mjeseci od datuma proizvodnje.

A v / 22.4.2010 12:27

"Dobar dan. Na betonskom dvoristu pocela mi se ""runiti"" povrsina, jos su to sitna ostecenja debljine do mozda 1 cm, ali ce se vremenom prosiriti. Interesira me imate li nesto cime bi to mogao rijesiti, bar malo zastititi da duze izdrzi? Hvala. "

ODGOVOR

Betonsku površinu pregletajte s našim proizvodom REPARATURNI MORT G koji se može nanositi u debljini od 0-20 mm uz prethodnu impregnaciju UNIVERZALKONCENTRAT GRUND-om neposredno prije gletanja.

O R / 20.4.2010 9:26

"Renoviram stan u staroj kuci. Zelim unutarnje zidove od opeke, premazati FIKSANIR-om, nakon obijanja postojece zbuke. Dali se takvi zidovi mogu ponovo žbukati? Dali postoji nakakav manje toksičan premaz koji bi spriječio ""trušenje"" zidova i omogucio naknadno žbukanje?"

ODGOVOR

Ako ste skinuli staru žbuku nije potrebno premazivanje FIKSANIR-om.
Fuge očistite, otprašite i ponovno prežbukajete prostor.
FIKSANIR se koristi za restauraciju, učvršćivanje i konzerviranje građevinskih materijala: prirodni kamen, žbuka, opeka, crijep.
FIKSANIR penetrira duboko u podlogu, tvori mineralno vezivo koje je kompatibilno sa građevinskim materijalom, daje mu dugotrajnu otpornost na atmosferilije i zaprljanje, štiti od abrazije, korozije i morske soli. FIKSANIR se koristi kao premaz te se zidovi nakon upotrebe njegove primjene ne žbukaju. Na tržištu postoje razni premazi koji se koriste, no kolika je njihova toksičnost nije nam poznato.

Z P / 20.4.2010 8:28

molim Vas odgovorite mi da li i kako kamen obloga (bunja 3 cm)može da se ugradi na vanjski zid od cigle a da ujedno taj zid bude i toplinski izoliran,razmišljao sam o ljepljenju stirodur ploće od 2 cm te na takvu podlogu ljepiti kamen?

ODGOVOR

Preporučamo kamenu oblogu ankerima dodatno pričvrstiti na podlogu.