Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

I K / 24.5.2011 16:28

DA LI POSTOJI PROBLEM PRILIKOM LJEPLJENA STIROPOL FASADE NA CIGLU(NEXE) U BLIZINI MORA, TJ. DA LI IMA MEĐUSOBNA REAKCIJA (OD CIGLE, MORA) KOJA NAGRIZA STIROPOL.
HVALA NA ODGOVORU. IVO

ODGOVOR

U koliko su vanjski zidovi kroz duži vremenski period bili izloženi djelovanju agresivnih atmosferilija zasićenih solima, preporučamo prije lijepljenja polistirena zidove tretirati ANTISOLom kako bi se spriječila kristalizacija eventualno prisutnih soli.
U protivnom, postupak lijepljenja treba provoditi prema standardnoj uputi proizvođača.

b b / 22.5.2011 12:57

Pošovani,
uređujem terasu veličine 1.5x10m. Terasa je izbetonirana i nastavak je temelja kuće. Htjela sam proširiti terasu za još 1.5m na ukupnu širinu od 3m. Namjeravala sam cijelu terasu popločati s Venecija vrtnim pločama. Da li je moguće postaviti ploče na izbetonirani dio terase i nastaviti s pločama još 1.5m na pripremljenoj podlozi? Na koji način postaviti ploče na uzbetonirani dio terase i kako izvesti fuge između ploča? Da li se mogu naručiti vrtne ploče Venecija, mozaik, brušena?(u nekim prodajnim mjestima nisu imali informaciju da li se ova vrsta ploča može kupiti)
Hvala Vam, srdačan pozdrav, B.Bukvić

ODGOVOR

"Ploče na novo izbetoniranu AB ploču mogu se bez problema postaviti, ako je ploča dobro napravljena tj. u padu izvedena hidroizolacija.
Fuge treba izvesti kao i na ostalom dijelu terase prilikom ugradnje.
Te ploče su naši standardni proizvodi, te ih ima raspoloživih na našem skladištu i nema zapreka za narudžbu.
Ploče Venecija, proizvode se s jednom vrstom zrna (crno 6-9 mm) u više površinskih obrada: prana, pjeskarena, brušena, antik.

PLOČA VENECIJA PRANA/KLASIK 15,75 KN/KOM
RUSTIK/PJESKARENA 18,90 KN/KOM
MOZAIK/BRUŠENA 26,25 KN/KOM
ANTIK/BRUŠENO+PJESKARENO 29,40 KN/KOM.
"

T A / 20.5.2011 18:11

Dobar dan, molim za pomoć i savjet... 1988. g. na toplinsku fasadu navučen je vaš sep. Imamo namjeru obnoviti fasadu, pa nas zanima: kojom impregnacijom premazati taj sep i kojim materijalom izravnati postojeću fasadu radi pripreme za nanos silikatne žbuke. Kutevi kuće su obrađeni građevinskim kitom i prebojani uljnim fasadexom. Kojom impregnacijom (vezivnim sredstvom) premazati postojeću obradu za nanos silikatne žbuke? Unaprijed hvala.

ODGOVOR

Postojeće slojeve na objektu morate skinuti do toplinske žbuke jer niti jedan naš proizvod neće biti kompatibilan tj. prionjivost neće biti dobra zbog uljnog fasadexa. Kada skinete SEP premaze, žbuku pregletajte TERATERMO GLETom u dva sloja uz rabiciranje staklenom mrežicom u sloju gleta, podlogu impregnirajte SILIKATGRUNDom i navucite silikatnu žbuku prema izboru iz naše ton karte.
Možete kontaktirati i Chromos Zagreb, možda oni imaju premaz kojim možete impregnirati podlogu prije gletanja, a da ne skidate postojeće slojeve.

L R / 20.5.2011 10:02

Poštovani,
Prije 8 godina sokl kuće obrađen je teraplastom. Sada se djelomično napuhao i puca. Mogu li se površine parcijalno sanirati ili je potrebno sve skidati.
S poštovanjem
Ljerka

ODGOVOR

Ako vam se TERAPLAST odvaja, bolje bi ga bilo sanirati kompletno.
Može se sanirati i samo djelomično, ali vam podloga neće biti ujednačena tj. vidjet će se razlika između krpanih i postojećih dijelova.

K / 19.5.2011 13:05

Poštovani,
završna obrada polimorfnog objekta je izvršena akrilatnom žbukom (Teraplast) na način da su pojedini dijelovi obrađeni svaki svojom bojom teraplasta. Međutim, jedan manji dio objekta je obrađen bojom koja drastično odskače i ne uklapa se u ostatak objekta. Kako izmjeniti boju teraplasta (pretpostavljam novim nanosom neke druge nijanse teraplasta? Da li je moguće isto prebojati nekom bojom iz vašeg asortimana (bez obzira što će se izgubiti izgled mozaika kamena)kao možda brža i jeftinija varijanta?
Unaprijed hvala,
Kristijan

ODGOVOR

Ako je TERAPLAST ugrađen prije kratkog vremena nije potrebna impregnacija već se direktno navlači novi sloj TERAPLASTa na postojeći. Ako je ugrađen prije dužeg vremena potrebno je podlogu impregnirati MINERALKVARCGRUNDom dan ranije i zatim navući novi sloj.
Ekonomičnije rješenje je bojanje TERAPLASTa fasadnom bojom TERATON V u boji prema izboru iz naše ton karte, ali ćete izgubiti karakteristični izgled TERAPLASTa jer će boja ujednačiti površinu i neće se vidjeti zrna.

M I / 17.5.2011 12:52

Lani smo čovjeku na njegovoj obiteljskoj kući radili betonsku ogradu u glatkoj oplati lučne izvednbe sa inox elementima. Kako smo mu fasadu navukli vašom silikatnom žbukom, sada bi on i ogradu navukao istom silkikatnom žbukom. Pitanje glasi: Da li nanijeti grund i Silikatnu žbuku direktno na glatki beton ili preći isti Samoterm gletom ili nećim drugim prije nanošenja grunda i silikatne žbuke. Unaprijed hvala na odgovoru.

ODGOVOR

Betonske elemente koji su izloženi kiši, smrzavici, posolici ne preporučamo direktno završno obraditi SILIKATNOM ŽBUKOM. Betonske element pregletajte SAMOTERMOM ili REPARATURNIM MORTOM, pa tek onda ugradite SILIKATNU ŽBUKU. Zbog stalno prisutne kapilarne vlage obavezna ugradnja okapnih limova ili kamenih klupčica jer bez toga žbuka će se u kratkom vremenu početi odvajati od podloge.

E V / 16.5.2011 20:04

"Poštovani, prije pitanja moram pohvaliti vašu web stranicu, jer je vrlo praktična za korištenje. Izređujem manji stan koji se nalazi u staroj zgradi ( 100-150 godina ). Zidove sam ostrugao lopaticom skoro pa do same žbuke ( bilo je više slojeva boje,sigurno 6-7 slojeva različite boje ). Tamo gdje je zid (žbuka) popucala, tj. stvorile su se pukotine, iste sam proširio do materijala koji je negdje kamen, negdje puna manja cigla. Također sam negdje morao skinuti i do 1 m2 žbuke skroz do zida ( kamen,cigla) , jer sam prilikom struganja uočio više širih pukotina koje su se ispreplitale. Recimo da sam zid pripremio za daljnu obradu. Koju žbuku koristiti obzirom da je zid malo od kamena malo od cigla? Rupe promjera 1 m2 u zidu su ponegdje i dubine do 6 cm, toliko je debljina prijašnje žbuke. Da li je potrebno koristiti cementni šric ili kakvu impregnaciju prije žbukanja? Zanima me pojam ""svježe na svježe"" kod žbukanja. Moram istaknuti da sam u potpunosti nov u tom poslu,al zbog materijalne situacije prisiljen sam odraditi posao majstora :), nadam se da će to tako biti uz vašu pomoć. Znam da ide redoljed ( špric ili impergnacija, žbuka, impregnacija,glet masa-mislim da znam :( ). Uglavnom , možete mi ukazati koji materijal koristiti, kako i koliko vremena mora proći između različitih materijala? Da ne zaboravim, ima i manje rupe u žbuki, promjera cca 10 cm, dubine od 0,5 do 20 mm, čime mogu njih ispuniti? Znam da imam malo previše pitanja, al se nadam da će te mi pomoći, unaprijed zahvalan? "

ODGOVOR

Na podlogu nabaciti cementni špric 4 koji mora odstajati najmanje jedan dan. Drugi dan nanesite toplinsku žbuku (TERATERMO 100 STANDARD) u dva sloja jer odjednom nećete moći nanijeti potrebnu debljinu. Žbuka se mora sušiti minimalno 15-20 dana te je nakon toga pregletajte polimer vapnenom masom za gletanje zidova i stropova - TERANIL. Manje rupe također možete ispuniti toplinskom žbukum ili podložnom vapneno cementnom žbukom VC 40, te nakon sušenja također pregletajte TERANIL-om. Nakon sušenja od minimalno 10 dana površinu prebojite unutarnjom bojom TERAPOL ili POLAKRIL u boji prema izboru iz naše ton karte.

M M / 12.5.2011 9:25

Poštovani,
molim Vas koji je omjer vapna,cementa,pjeska u žbuci VC40. Hvala.

ODGOVOR

Recepture proizvoda su poslovne tajne.

Z P / 10.5.2011 20:14

Molim hitan odgovor, naime izvođač mi je počeo postavljati fasadu od stiropora i ljepiti ploče sa samoterm-gletom. Dali uopće ta masa prema svojim tehničkim karakteristikama može služiti za ljepljene?

ODGOVOR

SAMOTERM, SAMOTERM GLET, SAMOTERM F su polimer cementne mase koje su namijenjene za lijepljenje i za gletanje toplinsko izolacijskih ploča.
Dakle SAMOTERM GLET se smije i može koristiti za lijepljenje stiropora no zbog njegove sitnije granulacije (0,8mm) potrošnja za lijepljene će biti 1-2 kg/m2 veća u odnosu na potrošnju SAMOTERM-a.
Svi naši proizvodi imaju potvrdu o sukladnosti pa tako i SAMOTERM, SAMOTERM GLET, SAMOTERM F koji su ispitani i od ovlaštene ustanove, IGH.

V V / 10.5.2011 18:13

U betonskom zidu povezanom sa spremnikom za vodu majstori su ostavili drvenu letvu kroz koju je u podrum kapala voda. Letvu smo izvadili i sada moramo sanirati rupu veliku oko 20x20 cm, i oko 25 cm dubine. Čime da je zapunimo a da bude vodonepropusno i da se dobro poveže sa starim betonom? Nakon zapunjavanja planiramo premazati izolacijom otpornom na negativan tlak. Molimo savjet, hvala

ODGOVOR

U svom proizvodnom programu nemamo masu koja bi ekspandirala i kvaliteno zatvorila tu veliku rupu a da u budućem vremenu na spojevima ne popusti i ponovno se pojavi zacurijevanje.
Mi vam možemo predlažiti da prvo rupu ispunite betonom, a spoj starog i novog betona zapunite brzoveznom hidroizolacijskom žbukom HIDRO ŽBUKA RAPID koju ćete utisnuti u spojeve te nakon toga spoj pregletajte REPARATURNIM MORT-om u d= 2-3 mm ili HIDRO ŽBUK-om.
Preporuka je također da kontaktirate SIKU ili STIG koji se profesionalno bave hidroizolacijama te da predlože kakvo drugo rješenje.