Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

r m / 16.4.2012 23:03

Poštovani,
Molim vas da mi objasnite razliku, odnosno koju bi ste završnu žbuku preporučuli i zašto? na zgradi u Puli, 5-katnica, gradnja 1970, obnova fasade upravo, stiodur 5 cm. Da li akrilnu ili silikatnu i zašto? Da li je to isto? Napominjem da se na sanaciju išlo radi izrazite vlage u stanovima. Zidovi su od šuplje opeke 30 cm i dotrajali akril premaz

ODGOVOR

Ako ugrađujete XPS ploče na zgradu upotrijebite akrilatnu žbuku TERAKRIL prema izboru granulacije, teksture i boje iz naše ton karte.
Razlika između silikata i akrilata je u sastavu žbuke - akrilat je na bazi akrilatne disperzije, dok silikat je na bazi vodenog stakla.
Prije početka sanacija potrebno bi bilo utvrditi kolika je količina vlage i u kojoj se mjeri prostire.
Ugradnja XPS ne preporuča se za izradu fasadne površine već za izradu podnožja

K R / 16.4.2012 22:50

16.04.2012. Vir
Poštovani,
na objektu na otoku Viru,
strop terase, nosivi stupovi, bolte između stupova i zid prema kući
su strojno ožbukani cementno-vapnenom žbukom.
Ravna armirano-betonska ploča iznad terase (5m x 6m) bila je nepropustan strop 5 godina.
Armirano betonska ploča je tada propustila i u slijedeće 3 godine žbuka je propadala
i opadala.
Sada je već dvije godine krov nad cijelim objektom.
Dio žbuke koji se nije dobro držao je odstranjen i na tom dijelu
ulošci i gredice su zaštićeni slojem građevinskog ljepila.

Želio bih sada terasu urediti do završnog dekorativnog sloja.

Zamolio bih za savjet kako to učiniti:
1. Koji materijal koristiti za poboljšavanje spoja stare i nove žbuke ?
2. Kojim Vašim materijalom poravnati strop ?
3. Koje su vrste žbuka kao mogućnost za završni sloj dekorativne žbuke ?
4. Može li se umjesto završne žbuke bojati strop i zidovi ?


Hvala.

S poštovanjem,
Krunoslav Rendulić

ODGOVOR

Na tržištu nema materijala kojim možete učvrstit staru i novu žbuku.
Potrebno je postojeće loše dijelove žbuke skinuti do podloge i podlogu obraditi novom žbukom VC40 ili VC 50. Prije ugradnje žbuke potrebno je dan ranije nanijeti CEMENTNI ŠPRIC 4.
Nakon ugradnje i sušenja, žbuku obraditi TERANIL-om EKSTRA i prostor obojati unutarnjom bojom TERAPOL ili POLAKRIL u tonu prema izboru iz naše ton karte.
Na površinu obrađenu žbukom VC 40 može se nanijeti i mineralna žbuka SEP –. Z 200, slikatna ili akrilatna žbuka prema izboru, Podlogu je potrebno prije nanošenja završne žbuke impregnirati dan ranije.

T / 16.4.2012 10:24

Poštovani !
Unutrašnjost stana je strojno ožbukana sa matreijalom od Samoborke.
Nakon postavljanja pločica na vertikalne zidove, cokle, pločice su nakon par mjeseci počele opadati.
Upotrebljeno je i obično ljepilo i fleksibilno ljepilo.
Što mi je činiti?
Čime ih sada zaljepiti, silikonom ili ...?

ODGOVOR

Odvajanje pločica od ljepila tj. površine na koju se lijepilo pojava je koja se gotovo nikada ne pojavljuje.
Naše ljepilo za keramiku izuzetne je kvalitete i do sada nikada nismo imali prigovor na ljepila koja god proizvodimo.
Potrebni su nam podaci s kojom vrstom žbuke je ožbukamo, koliko se žbuka sušila prije ugradnja pločica, koje ljepilo se koristilo za ljepljenje, da li je površina prije ljepljenja pločica impregnirana, da li se sve pločice odvajaju ili samo nekoliko, da li se odvaja ljepilo u cijelosti ili ostaje na pločici ili ožbukanoj površini.
Molimo vas detalje o izvedbi i ako ste u mogućnosti poslati nam slike da vidimo o čemu se radi da bi vam mogli dati konkretan odgovor.
---
Prema opisu najvjerojatnije je za sve prostore osim sanitarnih, korištena gipsana žbuka GV 10.Žbuka se prije ugradnje keramičkih pločica trebala grundirati KONTAKT GRUNDOM najmanje jedan dan ranije, to je deklarirano i u našoj tehničkoj uputi :jako upojne podloge (gipsane žbuke i ploče) impregnirati KONTAKT GRUNDOM najmanje 24 sata prije lijepljenja TERATEKTA.
Za impregniranje gipsanih žbuke prije ugradnje keramičkih pločica potrebno je koristiti KONTAKT GRUND i keramičke pločice lijepiti TERATEKT FLEKS ljepilom.
Što se triče tehničkih uputa MAPEI najbolje kontaktirati njihovog tehnologa koji će vam predložiti da li se navedeni proizvod može koristiti , ali prema opisu i namjeni mislim da ne bi smjelo biti nikakvih problema i da koristite njihov proizvod.

D Č / 16.4.2012 0:07

Kako izolirati od vlage betonski podrumski zid koji je pod zemljom i dosta je neravan,koju žbuku koristiti jer na nekim mjestima debljina nanosa žbuke bila bi 2cm
Molim za savijet

ODGOVOR

Oko objekta s vanjske strane treba obavezno napraviti otkop, postaviti hidroizolaciju i drenažu.
Nakon toga, unutrašnjost objekta ožbukati ili podložnom vapneno cementnom žbukom VC 50 žbukom ili sanacijskom žbukom SANISIL H u debljini do 2 cm.

d š / 15.4.2012 19:11

Poštovani
Lijepo molim odgovor na još jedno pitanje, uz malo prije poslane. MOgu li reparaturnim mortom krpati i ravnati unutrašnje i vanjske PODNE površine, koje su, doduše osrednje, ali ipak opterećene, hodanjem i osobnim automobilom?
Hvala, uz srdačan pozdrav

ODGOVOR

REPARATURNIM MORTom se mogu krpati oštećenja na betonskim površinama, namijenjen je za unutarnje i vanjske površine.
Površinu prije gletanja REPARATURNIM MORTom impregnirati UNIVERZALONCENTRAT GRUNDom neposredno prije izvođenja radova.

d š / 15.4.2012 19:04

Poštovani!
Želio bih premazati pod u garaži. Mogu li to učiniti Vašim proizvodom TERAPOKS? Ako da, gdje se taj proizvod može nabaviti?
Također, ako smijem dodatno pitati, želio bih prebojati fasadu, koja je hirofa, zaprljana, zamrljana i izblijedjela, ali bez fizičkih oštećenja. Da li su za to prikladnije mineralne, silikatne, ili silikonske boje? Naime, ne razumijem razliku.
Hvala, uz srdačan pozdrav

ODGOVOR

TERAPOKS je proizvod namijenjen za obradu vertikalnih, a nikako za horizontalne površine. TERAPOKS se proizvodi prema naruđžbi kupca u roku 3-5 dana.
Predlažemo vam da podnu površinu prebojate bojom za beton AKROTON po izboru iz naše ton karte.
HIROFU je potrebno oprati vodom pod pritiskom i očetkati mekim četkama svu prljavštinu, sušiti 5-7 dana te površinu prebojati fasadnom bojom MINERALKOLOR, u tonu prema izboru iz naše ton karte.
Impregnacija prije bojanja nije potrebna.
Hirofa se može obojati bilo kojom fasadnom bojom.

Z P / 14.4.2012 23:11

U natkrivenoj garaži postoji AB ploča na kojoj se nalazi glazura. Na glazuru planiram postaviti betonske ploče 40x40x3,8 cm. Da li ploče mogu podnijeti težinu automobila, pošto se radi o garaži.
Hvala na odgovoru.

ODGOVOR

Ploče će podnjeti težinu auta ako se na glazuru ploče lijepe ljepilom TERATEKT FLEKS DEBELOSLOJNI.

i č / 14.4.2012 13:18

Poštovani!
Živimo u kući napravljenoj od kamena staroj oko 50 godina. Fasada je u relativno dobrom stanju osim na nekoliko mjesta gdje žbuka otpada. Da li moramo skinuti cijelu tu žbuku pa onda nanijeti novi sloj šprica, grube žbuke pa onda završni sloj ili možemo na cijelu kuću preko te stare fasade postaviti stiropor pa onda završni sloj. Zidovi su debljine 45 cm.
Lijep pozdrav i hvala unaprjed!

ODGOVOR

Ako je fasadna površina kvalitetna, ima dobu čvrstoću prionjivosti, ne odvaja se i ne trusi, na nju možete ugraditi toplinski sustav s pločama stiropora.

Ako je fasadna površina oštećena i trusi se, najbolje je skinuti sve oštećene dijelove ili kompletno sve skinuti, pokrpati ili izravnati površinu te ugraditi toplinski sustav s pločama stiropora.

r / 13.4.2012 13:59

"Poštovani,

da li je proizvod Teranil ekstra pogodan za unutarnje gletanje zidova i da li je parapropusan odnosno da li zidovi ""dišu""?
Unaprijed zahvaljujem "

ODGOVOR

TERANIL EKSTRA namijenjen je za gletanje unutarnjih zidova i stropova.Koeficijent paropropusnosti teranila ekstra iznosi μ. (HRN EN 1015-19) ≤. 20.

D G / 12.4.2012 14:36

Poštovani,
planiramo obnovu unutarnje ukrasne žbuke u zgradi građenoj u Zagrebu 1936. godine. Žbuka je glatka, žućkaste boje, a po sebi ima oker i smeđe šare tako da sve zajedno izgeda kao imitacija kamena. Postoji li danas na tržištu neki materijal kojim bi se to moglo napraviti barem približno slično?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Lijepi pozdrav!

ODGOVOR

Ako se radi o imitaciji kamena mi proizvodimo i prodajemo gotovu žbuku naziva KAMENA ŽBUKA koja služi za imitaciju prirodnog kamena tzv. BIZEK kamen.

Kamena žbuka namijenjena je sanaciju i obnovu kamena.