Zid mi je flekav i mjestimično se skida boja. Da li ga mogu ponovno ožbukati i sa čime da dobijem neravnu poivršinu koja izgleda antikno(reljefno)?
ODGOVOR
Postojeću boju i glet masu treba skinuti do podloge tj.žbuke. Ako se želi tzv.neravna podloga možete nanijeti TERANIL u debljem sloju i strukturno ga obraditi ili nanijeti SEP-Z500 ili SEP 05 i grubo ga obraditi. Prije nanašanja TERANIL-a ili SEP-a potrebno je podlogu impregnirati UNIVERZALKONCENRAT GRUND-om neposredno prije izvedbe.
I M / 24.3.2013. 22:59:32
Postovani,
prizemlje kuce je zazidano kamenom (zid debeo 30 cm) te nema vanjske izolacije. Tijekom zimskih mjeseci odlazi od stvaranja vlage i gljivica sa unutarnje strane zida. Postoji li rjesenje bez stavljanja zbuke; neki premaz koji bi zaustavio vlagu?
ODGOVOR
Potrebno je prostor češće provjetravati i zagrijavati da se što više izjednači temperatura vanjskog i unutarnjeg prostora, tj. da se smanji razlike u temperaturi između vanjskog i unutarnjeg prostora. Kamen možete premazati sredstvom za spriječavanje razvoja mikroorganizama TERACID. Zidove treba dobro oprati vodom i tretirati TERACIDom barem dva –tri puta, nanositi spužvom ili četkom. U koliko je zaraženost velika postupak treba ponoviti. Nakon TERACIDA i sušenja od minmalo 7-10 dana kamen se može dodatno premazati slikonskom mikroeulzijom SILIKOSAM KONCENTRAT. SILIKOSAM KONCENTRAT namijenjen je za impregnaciju, hidrofobiranje i učvršćivanje upojnih mineralnih građevinskih materijala kao što su: opeka, beton, kamen, bijela i obojena mineralna fasadna žbuka, plinobeton, crijep i premazi na bazi silikata. Posebno je pogodan za zaštitu od prljavštine (čađa, smog). Brzo prodire u podlogu i postiže hidrofobni efekt. Spriječava transport soli, alkalija i vode iz unutrašnjosti na površinu, otporan je na alkalije i koroziju.
D L / 23.3.2013. 23:29:31
Poštovani,
Krenuo sam u uređenje suterenskog stana starog više od 100 godina. U kuhinji na podu se nalazi kameni pod – teraco koji je u lošem stanju, te je pun šliceva zbog postavljanja novih vodovodnih i kanalizacijskih cijevi. Teraco je od uvijek bio jako hladan i stalno se na njemu kondenzira vlaga, što zbog loše izolacije temelja, što zbog razlike temperature zrak-kameni pod. Moje je pitanje sljedeće, htio bi staviti na teraco hidroizolaciju i termoizolaciju. Kojim redoslijedom da krenem, a potrebno mi je: impregnacija, tekuća hidroizolacija, masa za niveliranje, na to bi stavio stirodur i osb ploče. Možete li mi preporučiti proizvode iz vašeg asortimana.
Hvala.
ODGOVOR
Na postojeći teraco pod možete ugraditi dvokomponentnu hidroizolaciju DUOELASTIK HIDROPOTEKT u debljini 3-4 mm u dva sloja bez prethodne impregnacije direktno na pod. Nakon sušenja ugradite toplinsku izolaciju - elasticirani ili ekstrudirani polistiren, u minimalnoj debljini 5-6 cm, na to se postavlja građevinska folija i cementna glazura CEMENTNI ESTRIH 20 u debljini 7-8cm. Na glazuru kada se posuši , ako nije izvedena u ravnini ugraditi samonivelirajuću masu TERANEKS do max d=5 mm prije postave podne obloge. Ako je glazura napravljena dobro nije potrebno izravnavanje TERANEKSOM. Na glazuru ako želite možete postaviti OSB ploče.
s b / 20.3.2013. 22:48:58
postovani, imam problem sa zidom sobe opada boja pojave se fleke zelene boje-gljivice.Unutrašnji zidovi urađeni cement malter i vanjski dio stiropor fasada-šta učiniti i ukloniti
ODGOVOR
S unutarnje strane treba skinuti slojeve boje i gleta , te žbuku dobro natopiti fungicidnim sredstvom za sprječavanje razvoja mikroorganizama, TERACID. U slučaju veće zaraženosti postupak ponovite da se što više spore mikroorganizama u žbuci eliminiraju. Nakon sušenja od minimalno 2 -3 dana prostor treba pregletati vapnenom glet masom TERANIL i obojati prostor bojama koje u svom sastavu imaju fugicidno sredstvo npr. TERAPOL FRESH i TERACID KOLOR. Zelene fleke upućuju na razvoj algi ili zbog vlage koja se kondenzira u prostoru ili zbog neadekvatno riješenih spojeva kod izvedbe toplinske izolacije.
m m / 20.3.2013. 2:01:41
Imam 350 kvadrata prilaza kući na koji bih postavio granitne ploče odprilike velicine 50x50 i debljine ooko 7-8cm. da li je bolje da se postave na pijesak ili na beton?? hvala unaprijed
ODGOVOR
Najbolje je kontaktirati proizvođača od kojeg se kupuju granitne ploče te te pitati za prijedlog na koji način ih je najbolje ugraditi.
m m / 16.3.2013. 21:24:10
?majstor mi je navanjske zidove ali iznutra postavio stiropol uredno ga pregletao sa mrezisom a nakon toga finirao rofiksom 510 .kad je doslo do krecenja primjetile su se crta kao da je popucalo .kako to sada sanirati?
ODGOVOR
Najbolje je kontaktirati ROFIX jer je njihov proizvod ugrađen na toplinski sustav, te će vam oni najbolje odgovoriti kako da se saniraju nastale pukotine i da li je pravilno primjenjen proizvod.
m e / 15.3.2013. 15:11:29
Poštovani,imam ugradjen stiropor na kući i u potpunosti završen i spreman za ugradnju žbuke,pitanje je koju žbuku da uzmem akrilatnu ili silikatnu i koje su razlike.hvala
ODGOVOR
Na povezani toplinski sustav možete ugraditi bilo koju od navedenih žbuka. Razlika između žbuka je u sirovini iz koje je napravljena, tako je akrilatna žbuka na bazi akrilatne disperzije, dok je silikatna žbuka nas bazi vodenog stakla. Akrilatna žbuka ima visoku vodoodbojnost i smanjenu paropropusnost dok silikat ima visoku paropropusnost i manju vodoodbojnost.
B / 15.3.2013. 11:11:58
Kolika je garancija na boju za fasadu i kome se boja reklamira :izvođaču ili proizvođaču(uvozniku) Stambena zgrada jegrađena od strane koperanata ,a investitor je u međuvremenu otišao u stečaj S poštovanjem
ODGOVOR
Garanciju na kvalitetu materijala daje proizvođač i ona je obično 2 godine, dok garanciju na kvalitetu izvedenih radova daje izvođač radova gdje je u ugovoru o gradnji između investitora i izvođača navedena i stavka o otklanjanju nedostataka u garantom roku. Najbolje je posavjetovati se s pravnikom te priložiti ugovor o gradnji i vidjeti da li u stavci o otklanjanju nedostataka ima rok u koje se nedostatak mora popraviti. Iako je investitor otišao u stečaj pretpostavljamo da postoji zakonski akt u kojem se nedostaci otklanjaju.
b / 14.3.2013. 20:47:45
koja je razlika između akrila,silikona i silikata ,što je najbolje stavljati na stiropor?
ODGOVOR
Razlika između akrilata, silikona i silikata je u vezivu iz kojeg je žbuka proizvedena. Akrilat je na bazi akrilatne disperzije, silikon na bazi silikonske disperzije, a silikat na bazi vodenog stakla. Granulacija, tekstura i odabir tona žbuka u silikatu i silikonu može biti isti, dok u akrilatu osim granulacije i teksture imate veći izbor tonova. Na toplinski sustav s pločama stiropra mogu se ugraditi sve tri žbuke. Akrilatna žbuka ima visoku vodoodbojnost i smanjenu paropropusnost, silikat ima visoku paropropusnost i manju vodoodbojnost, dok silikon ima visoku vodoodbojnost i visoku paropropusnost.
i / 13.3.2013. 18:32:04
postovani! zasto na kamenu vunu ne smije ici akrilna dekorativna zbuka?hvala...pozz
ODGOVOR
Na mineralnu vunu može se bez problema ugrađivati akrilatna žbuka, za što imamo i POTRVRDU O SUKLADNOSTI izdanu od strane IGH, za mineralne ploče BR.1/05-ZGP-747 i lamele BR.1/05- ZGP-748.