Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

đ m / 11.1.2013. 15:01:43

Poštovani,
nekadašnja fasada, obojana fasadexom, postala je nadsvođeno ali ne u potpunosti zatvoreno stepenište. Majstori su površinu pregletali i obojali ali svake godine uslijed djelovanja vlage boja se ispuhuje i pada. Kako nam je dosadilo krpanje odlučili smo cijelu površinu ostrugati i opet smo došli do starog fasadexa koji je gotovo neuništiv. Imate li kakav prijedlog za novu površinu koja se neće tako lako skidati sa stare podloge?

ODGOVOR

Ukoliko je u predmetnim zidovima prisutna kapilarne vlaga došlo bi i do „napuhivanja“ i ljuštenja fasadeksa. Pretpostavljmo da je riječ o pogrešnoj primjeni materijala. Preporučamo zidove obojene fasadeksom mehanički „otvoriti“ žičanom četkom, impregnirati KONTAKT GRUNDOM i zagladiti TERAFAS KITOM. Tako izvedenu površinu prebojati TERATONOM V. Detalje primjene za navedene materijale možete naći u tehničkim uputama dostupnim na našoj web stranici www.samoborka.hr

Ž S / 10.1.2013. 12:23:49

Poštovani,
pod u maloj prostoriji približne duljine 1,8 m i širine 0,8 metara namjeravam opločiti keramičkim pločicama. Kako je cementni estrih bio neravan (max 2 cm mjereno ispod letve od 1,5 m) obrusio sam veće neravnine i razlio izravnavajuću masu. Sada je pod znatno ravniji (max 2 mm mjereno ispod letve od 1,5 m) ali po širini (0,8 m) i dalje pada u smjeru susjedne prostorije. Visinske kote poda po širini prostorije (0,8 m) u odnosu na pločice u susjednoj prostoriji) su -4 mm, odnosno -8 mm. Dakle čitavi pod po širini pada za 4 mm, odnosno za približno 0,3 stupnja.

Pločice želim postaviti ravno (po mogućnosti bez pada) uz što manju razliku između novog poda i poda u susjednoj prostoriji. To bi značilo da nove pločice na najvišem dijelu prostorije moram lijepiti u što tanjem sloju ljepila, dok bi na najnižem dijelu prostorije, sloj ljepila trebao biti za 4 mm deblji. Kako se radi o prostoriji malih dimenzija koristio bih pločice dimenzija 20x20 cm ili najviše 30x30 cm ukoliko ne nađem zadovoljavajuće pločice manjih dimenzija. Dakle, po duljini prostorije bi došle samo 3 ili 4 pločice.

Može li se ovakva razlika u padu (4 mm) kompenzirati nekim od vaših ljepila a da pri tome minimalna debljina sloja ljepila ne bude veća od 2 mm (po mogućnosti 1 mm). Dakle ljepilo bi trebalo nanijeti u sloju 1 - 5 mm, odnosno najviše 2 – 6 mm.

U tehničkim uputama za vaša ljepila za pločice nisam našao maksimalne debljine nanosa - izuzetak je jedino tehnička uputa za Teratekt fleks unilevel, gdje je navedena maksimalna debljina nanosa 15 mm, ali smjesa sadrži pijesak granulacije do 2 mm te nisam siguran mogu li ovo ljepilo iskoristiti i za tankoslojno lijepljena na dijelovima prostorije koji su viši.

Srdačan pozdrav,
Željko Slavica

ODGOVOR

Ovisno o vrsti odabrane keramičke obloge preporučamo primjenu TERATEKT ljepila (za klasičnu, upojnu keramiku) odnosno TERATEKT F ljepila (za „gres“ odnosno slaboupojnu keramiku). Oba ljepila možete nanijeti i u debljini do 5 mm.

D F / 7.1.2013. 13:38:42

Možete li preporučiti neko sredstvo za održavanje / čišćenje glatkog ( sjajnog ) kamenog poda.Hvala.
LP

ODGOVOR

Samoborka d.d. u ponudi nema sredstva za čišćenje kamena.
U mogućnosti smo vam ponuditi sredstvo za zaštitu kamena - BETON IMPREGNATOR, koji će nakon prethodno provedenog čišćenja površinu zaštiti od daljnjeg prljanja smanivanjem vodoupojnosti.

a h / 4.1.2013. 9:25:20

pitanje:
radi se o staroj kamenoj kući sa obnovljenim vodoinstalacijama.
kojim pločama otpornim na vodu obložiti zidove umjesto pločica
i na koji način se postavljaju.
kojom bojom zaštititi ove ploče.

ODGOVOR

Samoborka d.d. nema u ponudi ploče koje bi odgovarale traženim zahtjevima.

B V / 31.12.2012. 18:34:05

Renovirao bih stari stan u kojem je žbuka u dobrom stanju ali je krpana na mjestima zbog raznih oštećenja i nove instalacije za struju.
Sada bih na te zidove htio nanijeti tzv. klebu sa mrežicom u dva sloja, ne bih nanosio sep nego ih samo izravnao i obojao pa vas molim za savjet i cijeli taj postupak te vaše proizvode koje bih koristio.
Unaprijed zahvaljujem.

ODGOVOR

bovidic@net.hr

I O / 31.12.2012. 13:05:08

Poštovani,
stan nam je trenutno u izgradnji i redovito nadziremo radove (mada se u iste slabo razumijemo).Napravljena je gruba žbuka (prva)...i kako vidim ona je popucala na puno mjesta. Je li to normalno ili bi se trebalo sanirati već sada prije nego nastave daljnje radove?Riječ je o novogradnji.Ovo je link od slike zida:http://i46.tinypic.com/rbz6vp.jpg
Hvala na Vašem odgovoru.

ODGOVOR

Kod primjene grube produžne žbuke uobičajena je pojava sitnih pukotina koje nastaju kod vezivanja. Ukoliko nanesena žbuka ima dobru prionjivost na podlogu („ne zvoni“) i ako je riječ o relativno malim nepravilno raspoređenim pukotinama nije potrebna posebna sanacija prije nanošenja fine žbuke.

D M / 31.12.2012. 10:14:27

Poštovani,
htio bih obnoviti boju na fasadi hirofa, po principu sam svoj majstor. Fasada se dobro drži osim što je na jednom mjestu mehanički oštećena, površine cca 50x50 cm. Ostatak fasade se čini dobar, ali je uslijed djelovanja kiše i sunca djelomice pocrnila. Pogotovo je to izraženo kod oluka, prozora i vrata. Izgleda vrlo ružno i nedekorativno.Pitanje:
1) kako obnoviti oštećeni dio fasade i čime, te koji je alat potreban ,
2) kako obojiti cijelu fasadu,
3) da li je prije bojenja potrebno oprati fasadu i čime,
4) da li je potrebno nečim impregnirati staru hirofu prije bojanja,
5) koji je alat potreban za sve preporučene radove.

Unapred zahvaljujem na Vašoj edukaciji.
U 2013. godini želim da Vam bude još bolja i uspješnija od prethodne, a svim Vašim zaposlenicima želim zdravlja i sreće.

S poštovanjem Davor Marčelja

ODGOVOR

Preporučamo sanaciju kako slijedi :

1. temeljito ispitati cijelu površinu te mehanički odstraniti sve oštećene ili slabodržeće dijelove
2. čitavu površinu temeljito oprati vodom pod tlakom (mini-washem)
3. na mjestima na kojima je odstranjena postojeća Hirofa nanijeti novu Hirofu špricanjem fasaderskim ježom („zakrpa“ odnosno mjesto krpanja ostat će vidljivo zbog razlike u teksturi)
4. obzirom na moguću zarazu mikroorganizmima (tamo obojenii dijelovi) preporčamo nakon minimalno dva dana sušenja od pranja zaražene površine tretirati TERACIDOM biocidnim sredstvom (
5. cijelu površinu neposredno prije bojanja impregnirati vodom razrijeđenim UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM (četkom, valjkom ili uređajem za prskanje pod tlakom)
6. bojanje TERATONOM V u dva naliča, četkom, valjkom, ili uređajem za prskanje pod tlakom

Sve detalje primjene možete naći na tehničkim uputama za gore navedene proizvode dostupnim na našim web stranicama.

V D / 30.12.2012. 19:57:09

Koje sredstvo preporučujete za simulaciju armirano-betonske ploče koja bi išla preko originalnog drvenog poda na drvenim gredama kao nosačima - klasično betoniranje ne dolazi u obzir prvenstveno zbog težine betona i armature. Debljina nove ploče bi bila 2-3 cm (umjesto postoječih parketa) na koju bi u konačnici došli laminati. Težina nove ploče nebi smjela biti veča od parketa koji idu u demontažu. Unaprijed hvala na savjetu

ODGOVOR

Obzirom na postojeće stanje drvene međukatne konstrukcije i nemogućnost primjene klasičnih cementnih glazura ili masa za izravnavanje, predlažemo primjenu gips-kartonskih ili gips-celuloznih podnih elemenata ili OSB ploča, kao podlogu za postavljanje laminata.

N M / 19.12.2012. 11:54:02

Poštovani,
Kuća je ožbukana gips-vapnenom žbukom, radi loše izvršenih radova potrebno je gletanje. Žbukano je Knauf GV žbukom, sanitarije su žbukane ručno sa VC žbukom. Plafon potkrovlja je izveden gips-pločama.
Mogu li za sve površine koristiti Teranil Extra, te da li je potrebno površine prethodno tretirati Univerzalkoncentrat grundom?
Unaprijed hvala na odgovoru.

ODGOVOR

Za gletanje svih površina možete koristiti TERANIL EKSTRA, ali vam zbog izvedenog žbukanja gips vapnenom žbukom preporučamo da koristite TERANIL ili TERANIL PLUS polimer vapnenu masu. Površine neposredno prije gletanja obavezno treba impregnirati UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM.
Spojeve različitih materijala obavezno morate rabicirati staklenom mrežicom u sloju gleta.

T M / 18.12.2012. 16:16:57

Poštovani,
ugrađivao sam novu PVC stolariju i sada mi je preostalo obraditi špalete.

One su ponegdje dubine i do 15cm (širine 7cm) pa ne znam čime popuniti te bih molio savjet u vezi toga.
Prilažem i sliku da steknete bolji dojam: http://www.deviantpics.com/images/2012/12/18/photo.jpg

Uz PVC sam namjeravao staviti knauf ploče (vidi se na slici s desna) pa molim info i o toj ideji.

Hvala i lijep pozdrav!

ODGOVOR

Prema priloženoj slici, zapunjavanje toplinskom ili podložnom žbukom nije moguće zbog velikih razlika između stolarije i postojeće konstrukcije, a da se ne desi pucanje ili kroz određeno vrijeme odvajanje žbuke od podloge.
Žbuku u tako velikim debljinama nije moguće ugraditi a da se ne rabicira u sloju žbuke, ali zbog premalog spoja nije moguće niti izvesti rabiciranje.
Predlažemo vam da spoj između stolarije i zida
- riješite ugradnjom knauf ploča
- obavezno rabicirate staklenom mrežicom za unutarnje radove
- pregletate spoj knaufa i postojećeg zida našom masom GIPSOFIL ili GIPSOGLET
- te prebojite našom bojom TERAPOL ili POLAKRIL u boji prema izboru.
Za ispunu knauf ploče tj.spriječavanje hladnog mosta između zida i stolarije upotrijebite staklenu vunu.