postovani iman staru kuću sa kamenim zidovima,htio bi obloziti iz nutra sa stiropol koji i koje ljepilo da koristim hvala.
ODGOVOR
Za lijepljenje toplinske izolacije na kamen najbolje Vam je koristit polimer-cementni mort za lijepljenje SAMOTERM
H H / 29.6.2013. 14:31:45
Poštovani,
Imam u dvorištu kocke 20x20 i zanima me kako je najbolje ukloniti mrlje od auto guma i mrlje od ulja. Čitao sam da coca cola pomaže, a opet ne želim da mi pojede dvorište :) ?
Hvala na odgovoru
ODGOVOR
mrlje od ulja koje su se upile u opločnike teško ćete uspjeti očistiti u potpunosti, eventualno možete pokušati miniwash-om i nekakvim četkama, kada su u pitanju tragovi guma
k z / 28.6.2013. 15:00:22
Pozdrav! Molim Vas da mi odgovorite na pitanje: htio bi navući neku žbuku ispod balkona na kući,a da ne moram bacati špric,jer mi nije baš prikladno,kad je već ukrasni kamen postavljen na zidove kuće..To bi sad naknadno napravio,jer nisu odmah navukli balkone sa žbukom..Unaprijed zahvaljujem..Pozdrav..Krešo..
ODGOVOR
prije nanošenja završnog sloja potrebno je na podlogu nanijeti (1. nanos temeljnog sloja) SAMOTERM u koji se utiskuje armirajuća mrežica, te pregletati SAMOTERM GLET-om, nakon toga nakon cca 10-14 dana nanijeti završni sloj prema izboru.
h / 27.6.2013. 20:56:10
vidio sam na nekoliko mjesta da ljudi uopće ne vrše nikakvo fugiranje nakon polaganja opločnika pa me zanima da li je fugiranje obavezno i ako nije, da li u tom slučaju postoje neke specifičnosti vezano za pripremu podloge i samo postavljanje opločnika?
ODGOVOR
opločnici se fugiraju da bi se spriječio rast trave i mahovine u fugama. Fugira se kvarcnim pijeskom, no fugiranje nije obavezo, ako ne želite. Što se tiče podloge, potrebno ju je dobro izravnati, nakon toga se nasipava drenažni sloj šljunka (16-32 mm) za lakša opterećenja 10-15 cm, za teža opterećenja 15-20 cm, poslije se nasipava sloj kamenog agregata (2-4 mm) i polažu se opločnici, te fugiranje kvarcnim pijeskom
V / 26.6.2013. 23:19:17
Poštovani!
U fazi sam adaptacije objekta građenog 2003. godine. U sobama sam mijenjao stolariju, točnije ugrađivao sam manje PVC prozore nego što su bili postojeći pa je postojeće otvore bilo potrebno smanjiti redom blok cigle zidano vertikalno. Budući da je na ostatku zida već nanešena i gruba i fina (wc40) žbuka te je čak okrečeno zanima me na koji način bi mi savjetovali saniranje razlike između postojećeg zida i nanovo zidane blok cigle? Majstor mi savjetuje da je najbolje prijeći kompletno cijeli zid nanovo sa WC40, ali sam skeptičan oko povezivanja starog obojenog i novog sloja WC40 zbuke.
Ujedno bih iskoristio priliku za još jedno pitanje. Želio bih strojnu žbuku na zidovima u garaži koji su betonski, izgrađeni prije 20ak godina. Da li je tu potrebna kakva impregnacija po betonskim zidovima prije nanošenja strojnog šprica?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!
ODGOVOR
Novi sloj vapneno cementne žbuke VC 40 preko postojeće žbuke po cijeloj površini zida nije potreban, već se samo na spoju stare i nove žbuke VC 40 u sloju žbuke treba ugradi staklenu mrežicu SM 10R koja mora prelaziti preko stare žbuke minimalno 10 -15 cm. Ako se radi o glatkim betonima tj.slabo upojnoj podlozi potrebno je površinu prije žbukanje žbukom VC 40 obraditi cementnim špricom 2 ekstra minimalno 1-2 dana ranije. Ako će se koristiti gips vapnena žbuka GV 10 betonske zidove potrebno je obraditi tj. impregnirati kontakt grundom dan ranije.
m h / 26.6.2013. 17:33:02
Poštovani , kuću na moru (otok,sjeverni Jadran)trebali bi staviti fasadu i termo izloaciju.Što nam predlažete kao kvalitetno rješenje (koju fasadu akril.,silikon.) .Kuća je sada ožbukana cementnom žbukom . s time da je kuća dosta na udaru bure . (50 m od mora) .
ODGOVOR
Fasadnu površinu treba dobro oprati slatkom vodom pod pritiskom i sušiti prije početka ugradnje toplinske fasade minimalno 3-4 dana. Za toplinsku izolaciju odaberite izvedbu povezanog sustava za toplinsku izolaciju s pločama stiropora ili kamene vune, minimalne debljine 6 ili 8 cm. Za završnu obradu sustava u blizini mora možete odabrati silikonsku ili akrilatnu žbuku. Predlažemo vam da odaberete silikonsku žbuku iz naše ton karte.
M Đ / 26.6.2013. 9:51:12
Poštovani, koji bi bio najbolji način unutarnje izolacije zida koji se naslanja na stubište zgrade, a da se ne pojave vlaga i gljivice nakon nekog vremena. hvala
ODGOVOR
Najbolja izolacija zida bila bi s vanjske strane ugradnjom toplinskog sustava s pločama stiropora ili kamene vune. S unutarnje strane ako je prostor vlažan i ima gljivice potrebno je prostor češće provjetravati ili u zimskom periodu zagrijavati da se što više smanji razlika u temperaturama vanjskog ili unutarnjeg prostora. Ako je s unutarnje strane prisutna zaraza mikroorganizmima potrebno je skinuti glet i boju i zid te nakon pranja vodom tretirati fungicidnim sredstvom TERACID da se što više spore mikroorganizma eliminriaju. Nakon tratiranja TERACID-om pregletati površinu glet masom i obojati bojom koja u svom sastavu ima fungicidni dodatak. Toplinska izolacija s unutarnje strane također se može izvesti ugradnjom toplinskog sustava samo prije ugradnje sustava potrebno je eliminirati gljivice fungicidnim sredstvom.
T Š / 25.6.2013. 15:02:03
Poštovanje.Imam garažu sa betonskom dekom koja na nekoliko mjesta ima pukotine pa iznutra curka voda i uništava žbuku.Dali mogu riješiti problem sa bit.ljepenkom(kojom debljinom) i koliko vremenski će trajat do ponovne sanacije(ne hoda se po deki) ili imate neko drugo rješenje.L.P.Tomo.
ODGOVOR
Mi u svom programu nemamo bitumenske proizvode te vam ne možemo dati informaciju o trajnosti istih. Proizvode koje možete koristit za ab ploču su naše jednokomponentne ili dvokomponentne hidroizolacijske mase. AB ploču treba dobro oprati vodom pod pritiskom i očistiti od prljavštine, ploču premazati jednokomponentnom ili dvokomponentnom masom MONOELASTIK ILI DUOELASTIK BETONPROTEKT u dva sloja ukupne debljine 3-4 mm. Površinu nije potrebno impregnirati već se samo navlaži vodom (mat vlažna). Ako se hidroizolacija dobro izvede trajnost može biti i viša od 15 godina.
A K / 25.6.2013. 12:04:22
Planiram raditi fasadu, a sa unutarnje strane imam knauf i 5 cm staklene vune. Da li moram izvana raditi sa mineralnom vunom ili mogu sa stiroporom zbog kondenzacije, prolaza topline i sl.?
ODGOVOR
Prije ugradnje toplinskog sustava potrebno bi bilo napraviti proračun građevinske fizike, da se vidi da li će se kondenzacija pojaviti na sustavu ili ljepilu ako se ugradi stiropor ili kamena vuna. Prema raspoloživim informacijama ugradnjom povezanog sustava za toplinsku izolaciju s pločama stiropora ili kamene vune, kondenzacija se ne bi smjela pojaviti. Arhitekt koji je radio projekt objekta može vam napraviti proračun građevinske fizike, te se na proračunu može vidjeti mogućnost pojave kondenzacije na sustavima.
A K / 24.6.2013. 10:08:43
Naime, uz sjeverni zid garaže nekada je bio objekt koji je naknadno srušen. On se djelomično - desetak centimetara - naslanjao na garažu tako da se u vrijeme kad se radio ravni krov garaže i njegova izolacija nije moglo ići do kraja. Nakon rušenja objekta ostao je 'zub' koji su zajedno sa sanacijom zida nestručno sanirali - ispunili žbukom i betonom. Sada voda na pukotini -spoju - probija u zid garaže koji je i inaće pretanak i kojemu treba i termo izolacija. Potrebno je, mislim, i skinuti postojeću žbuku (djelomično) sa zida, a spoj starog i novog napraviti kvalitetno - koristeći za to i posebne materijale - pretpostavljam! Koji radovi i koji materijali? Hvala unaprijed!
ODGOVOR
Prema opisanom problemu teško je odrediti najbolji prijedlog sanacije te vas molimo da nam proslijedite nekoliko fotografija da bi vam konkretno mogli predložiti prijedlog sanacije i materijale s kojima je možete izvesti.