Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

I T / 7.8.2013. 13:31:06

Pregradni zid između dvije prostorije u podrumu kuće izrađen od cigle i ožbukan, završno sam prije 9 godina dekorirao zidnim oblogama stavivši na žbuku drvene letvice a između njih stiropor ploče debljine 1 cm i na to postavio zidne obloge. Sada se sa unutarnje strane zidnih obloga pojavila vlaga. Kad sam skinuo obloge vlaga seprimjetila i na stiropor pločama.
kako bi po vama sada mogao završno dekorirati taj unutarnji (pregradni) zid?
Zahvaljujem na odgovoru.

ODGOVOR

Potrebno je utvrditi o kakvoj se vlazi u zidu radi, kolika je njena rasprostranjenost na zidu, te da li je izvedena hidroizilacija prije zidanja zida.
Ukoliko hidroizolacije nema potrebno je maknuti svu žbuku te prvo sanirati uzrok vlage.
Nakon sanacije vlage zid ožbukati ili sanacijskom žbukom SANISIL H ili vapneno cementnom žbukom VC 40 u debljini do 2 cm.

I B / 6.8.2013. 18:38:31

Stovani,imam zid u stambenoj zgradi koji je okrenut na zapad i s vanjske strane je od betona.Iznutra je iverica na kojoj su se vremenom pojavile mrlje od vlage (vjerojatno od kise koja prolazi kroz pukotine i sastave betona). Planiram postojecu ivericu skinuti i izolirati unutarnju stranu betonskog zida protiv prodora vlage. Molim Vas za savjet i preporuku u izboru sredstva. Hvala.

ODGOVOR

Prema opisanom najbolje bi bilo da se s vanjske strane zid od betona toplinski izolira toplinskim sustavom, s pločama stiropora ili kamene vune, dok s unutarnje strane nakon skidanja iverice zid treba sanirati na način da se premaže sredstvom za spriječavanje razvoja mirkorganizama TERACID, te nakon sušenja zid ožbuka žbukom VC 40 ili GV 10 u maksimalnoj debljini 20 mm.

g / 5.8.2013. 10:44:05

pozdrav,
dali se samonivelirajuće mase mogu koristiti na podlozi od keramičkih pločica, ili eventualno nakon gletanja flexi ljepilom, a zbog manjih neravnina max 1 cm,
znam da bi bilo najbolje ukloniti stare pločice pa izravnavati, no to mi je trenutno neizvedivo pa me zanima dali ovo gore navedeno ima smisla, hvala na odgovoru.

ODGOVOR

TERANEKS RAPID ILI UNILEVEL se može koristiti za izravnavanje podloge na keramičkim pločicama.

Ako se radi o glatkim pločicama, podlogu je potrebno malo naštokati tj.razbiti glazuru i impregnirati UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM neposredno prije izlijevanja TERANEKSA.

TERANEKS treba nanijeti u potrebnoj debljini i sušiti minimalno 10-14 dana, te se mogu ponovno lijepiti keramičke pločice fleksibilnim ljepilom TERATEKT FLEKS.

M K / 1.8.2013. 0:13:48

poprečni zid između kupaone i hodnika boja se oljušti do frajke zid mokar ,kupaona renovirana nova ivstalacija žbuka obijana do cigle i u hodniku se javlja taj problem ulazna vrata plastična stolarija redovito vjetrim a to se javlja i sada u ljetnim mjesecima ,kako to riješiti najlakše?Hvala

ODGOVOR

Iako ste renovirali zidove, pretpostavljamo da je došlo do oštećenja cijevi te vam iz tog razloga možda zid vlaži. U ljetnim mjesecima problem s vlagom je najmanji te se rijetko pojavljuje, no veći je veći problem vlage u hladnim i zimskim mjesecima, kada je visoka vlaga, kada počinje sezona grijanja i prevelike razlike u temperaturama unutarnjeg i vanjskog prostora.
Ako ste sanirali prema opisanom , vlage ne bi smjelo biti. Ono što vam sada možemo preporučiti je da sa strane s koje vam zid vlaži skinete žbuku do podloge i premažete hidroizolacijskim premazom HIDRO PROTEKT, te ponovno ožbukajte VC 40 žbukom ili sanacijskom žbukom SANISIL H pregletajte vapnenom masom TERANIL i obojite disperzivnom bojom TERAPOL FRESH bojom koja u svom sastavu ima fungicidne dodatke za sprječavanje pojave plijesni uzrokovane vlagom.

J R / 31.7.2013. 11:28:19

Sa kojom bojom mogu obojati opločnike jer su se počeli ljuštiti?

ODGOVOR

Poštovani,

Ako su opločnici s vremenom npr. posvijetlili., možete ih prebojati bojom za beton AKROTON , u boji prema izboru iz naše ton karte.

Ukoliko se s opločnika ljušti sloj betona potrebno je vidjeti u kojoj mjeri se ljušte i kakvo je ljuštenje tj.da li se skida površinski sloj i koliko su ta oštećenja.

Ako se skida površinski sloj potrebno je opločnike prvo tretirati sredstvom za impregnaciju i hidrofobiranje svih vrsta betona, prirodnog kamena (granit, mramor), opeke,porobetona, vlaknocementnih ploča te mineralnih žbuka i boja, BETON IMPREGNATOR.

Brzo se upija u podlogu i postiže vodoodbojni efekt, smanjuje mogućnost zaprljanja, spriječava transport vodotopivih soli iz betonske podloge na površinu.

Na BETON IMPREGNATOR nije potrebno nanašanje boje za beton jer je proizvod na bazi smjese silana i siloksana, organskog otapala.

J V / 30.7.2013. 13:26:32

Postovani,
mozete li mi reci kako mogu pokrpati udubine u betonu, maine stari beton u dvoristu je bio na nekim mjestima popucan pa sam podigla cijeli beton u dubinu -5cm i nanovo betonirala rucnim mjesanjem u omjeru 1:3 kako mi je savjetovano i bilo je relativno ravno medjutim kada sam po 2 put isla zaliti beton naisla sam na udubinu na kojoj se zadrzava voda pa me zanima kako bih mogla zakrpati, poravnati tu udubinu bez da ponovo moram podizati cijeli beton.
Unaprijed zahvaljujem!

ODGOVOR

Rupe do 6 cm dubine možete pokrpati REPARATURNIM MORTOM RAPID 0-4. Prije nanošenja REPARATURNOG MORTA RAPID 0-4 potrebno je podlogu navlažiti da bude mat vlažna. Potrebno je obratiti pozornost da se zamiješani mort na vrijeme ugradi, s obzirom da mu je vrijeme ugradnje 7-9 minuta.

Ukoliko su rupe u betonu veće od 6 cm, možete koristiti REPARATURNI MORT RAPID 0-8.

V M / 30.7.2013. 9:35:48

Adaptiramo jednu podrumsku prostoriju kuće sagrađene 1927 god. Sjeverni zid je 100% pod zemljom, istočni cca 40-70%, dok je južni potpuno iznad. Na istočnom i južnom zidu postoje prozori normalne veličine.
Za jakih kiša, pri dnu sjevernog zida, se događalo da probije voda koja je plavila prostoriju. Zbog nemogućnosti da se iskopa kanal sa vanjske strane, uz zid je sa unutarnje strane iskopan kanal, te je voda usmjerena van, kroz jedan centralni kanal koji prolazi kroz kuću.
Kroz godine, žbuka na zidovima mjestimice je potpuno propala a mjestimice pocrnjela. Na sjevernom zidu na mjestima prodora vode su praktički nastale rupe( 2 ili 3)
Žbuka je sada odstranjena cca 95% tj. otučeno je sve osim žbuke koja se nalazi duboko u zidu između dva kamena i izgleda vrlo zdravo bez obzira na skoro 100 god. starosti
Moje prvo pitanje je da li je potrebno odstraniti svu žbuku tj. do čistog kamena?
Nadalje kako sanirati zidove,naročito sjeverni?

ODGOVOR

Prije svake sanacije potrebno je podlogu ziđa dobro očistiti od stare i trusne žbuke, zbog lakše prionjivosti nove žbuke za staru podlogu.

Žbuku koja se nalazi između kamena nije potrebno dirati tj.skidati ako je u dobrom stanju. Prije stavljanja novog sloja žbuke potrebno je prije žbukanja sve veće otvore i oštećenja pokrpati ili s mortom za zidanje ili sa sanacijskom žbukom.

Pošto su zidovi u zemlji, a hidroizolacije nema, bilo bi dobro da se prije početka sanacije vlažni zidovi premažu hidroizolacijskom žbukom HIRDRO PROTEKT, u dva sloja četkom, u visini 20 – 30 cm od tla, te zatim zidove ožbukati sanacijskom žbukom SANISIL H.

I J / 25.7.2013. 18:59:20

Radi se o betonskom zidu pa me zanima kojom žbukom il masom za gletanje poravnat neravnine i koje impregnacijsko sredstvo uzeti?

ODGOVOR

Pošto ne znamo da li se radi o vanjskom ili unutarnjem zidu, neravnine možete izravnati vapneno-cementnom žbukom za vanjske i unutarnje radove VC 50. Maksimalna debljina nanosa je 2 cm, a glatki i neupojni beton možete prethodno obraditi CEMENTNIM ŠPRICOM 2 EKSTRA najmanje dan prije nanošenja VC 50.
Ukoliko neravnine nisu velike betonski zid možete izravnati i REPARATURNIM MORTOM G koji se nanosi u maksimalnoj debljini jednog sloja do 5 mm.
Ako je potrebno, možete nanijeti u više slojeva do debljine 2 cm.
Ukoliko se radi o staroj podlozi potrebno ju je impregnirati UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM neposredno prije nanošenja REPARATURNOG MORTA G.
Glatke betone impregnirati KONTAKT GRUNDOM dan prije nanošenja REPARATURNOG MORTA G.

d m / 23.7.2013. 22:01:34

pozdrav. renovirao sam stan i tom prilikom sam jedan dio zida žbukao a drugi dio je stara žbuka, preko toga sam stavio mrežicu ,ljepilo pa glet. nakon godinu pojavile su se dugačke tanke pukotine . kako to sanirat. Unaprijed hvala!

ODGOVOR

Nažalost, ne možemo utvrditi razlog zbog čega je do toga došlo.
Za sanaciju nisu korišteni primjereni materijali, pri tome se misli na ljepilo za keramiku, no bez otvaranja pukotina nemoguće je utvrditi razlog zbog čega je do toga došlo, i kako to pravilno sanirati.

i b / 23.7.2013. 8:38:46

Poštovani
Što koristiti za izolaciju zidova crne jame? Može li se nešto dodati u beton prilikom izrade zidova? Unaprijed hvala na savjetu.
Srdačan pozdrav

ODGOVOR

Za izolaciju septičke jame, bilo bi dobro izliti vodonepropusni beton, a ukoliko želite izolirati već izvedeni beton, možete ga premazati HIDROPROTEKTOM u 2-3 sloja.