Postovani!U vasim odgovorima sam procitao da se oko vrata i prozora prilikom armiranja stiropor fasade mretica mora postaviti dijagonalno. Dali mozete pojasniti dettaljnije jer to nisam nigdje procitao a planiram postavit fasadu. Hvala
ODGOVOR
U (email) prilogu šaljemo Vam shemu polaganja fasadne mrežice oko prozora, odnosno u kutovima oko otvora. Mrežica se postavlja jer u kutovima dolazi do naprezanja koja mogu uzrokovati pojavu pukotina. Također Vam šaljemo presjek toplinskog sustava sa svim slojevima koje je potrebo nanijeti prije navlačenja završne žbuke.
M F / 15.3.2014. 14:55:32
Na jednom dijelu fasade(bijela boja)isprljali sivom fasadnom bojom.Kako očistiti ili moramo prebojati bijelom rasadnik bojom?Unaprijed hvala na odgovoru.
ODGOVOR
Ako je fasadne površina zapraljana drugim tonom fasadne boje, površinu morate prebojati jer je pranjem nije moguće skinuti. Prebojati tonom boje u kojoj je fasadna površina. Zbog ujednačenosti cijelu površinu bi trebalo prebojati.
S U / 13.3.2014. 14:48:31
Poštovani, renoviram kupaonicu. Zidovi su mi od betonskih blokova na koje su se pločice lijepile žbukom. Zona iznad pločica je klasično ožbukana dok su zidovi na mjestu gdje je bila kada neožbukani. Kako se pločice prilikom skidanja raslojavaju, puno je jednostavnije skinuti ih s flekama žbuke ispod njih. Ožbukana zona zidova iznad pločica je poprilično neravna, pa sam i nju odlučio maksimalno skinuti. Zanima me jeli VC RAPID dobar odabir za izravnavanje ovakvih zidova? Kako treba pripremiti podlogu s obzirom da je neizbježna zaostala prašina i ostaci stare žbuke? Što se može očekivati u slučaju da na pojedinim mjestima nanos bude manji ili veći od dopuštenog.
Unaprijed zahvaljujem.
ODGOVOR
VC RAP ID se nanosi na zid u debljini do 20 mm u jednom sloju i izravnati aluminijskom H letvom. Nakon djelomičnog očvršćivanja (60 – 90 minuta), VC RAPID navlažiti vodom i zafilcati grubim spužvastim gleterom. Prema željenoj teksturi površinu VC RAPIDA zafilcati spužvastim gleterom. Prije završnih radova žbuka mora biti stara najmanje 7 dana. Podloga prije izvođenja bilo kakvih radova mora biti čista, čvrsta, suha, nesmrznuta bez prašine i oprana vodom pod pritiskom. Izravnavanje ako se radi o većim površinama i debljinama izvedite sa žbukom VC 60. VC rapid koristi se za manje popravke jer je vrijeme upotrebe 60-90 minuta.
S / 12.3.2014. 11:56:55
Poštovanje,
Saljem Vam ponovni upit za preporuku zbuke ili nesto iz sanacijskog programa i ovoga puta se nadam da možete vidjeti slike.
Dakle, dio stare mokre žbuke je skinut, a dio ostao koji je jos u dobrom stanju. Ispod zbuke su kameni blokovi. Na spoju vetrtikalnog i horizontalnog zida ce se staviti hidroizolacija.
Koju zbuku ili neki sanacijski proizvod mi preporucujete? Dali je potreban spric ili impregnacija?
Slike sa drugog hostera: https://farm4.staticflickr.com/3814/13102216123_5a84e47b0a_k.jpg https://farm8.staticflickr.com/7449/13102111155_6bdc4f169c_k.jpg https://farm8.staticflickr.com/7386/13102393604_0aa11d81fe_k.jpg https://farm4.staticflickr.com/3673/13102242703_5bd9d91096_k.jpg
Lijep pozdrav!
ODGOVOR
Postojeću žbuku morate skinuti do kraja, dobro oprati vodom pod pritiskom i očistiti fuge u dubinu 1-2 cm. Po potrebi površinu treba premazati sredstvom protiv isoljavanja ANTISOL jer prema slikama moguće je da je zid dosta zaražen topivim solima. Pošto je vidljivo je vanjski zid kao potporan zid potrebno je s gornje strane ugraditi okapni profil da vam se ubuduće voda ne slijeva po žbuci. Prije žbukanja spoj zida i vanjskog poda možete premazati hidroizolacijskim premazom HIDRO PROTEKT , u visini 20-30 cm, četkom u dva sloja. Na čistu i otprašenu površinu nanesite SANISIL ŠPRIC a zatim na odstajali špric nanesite SOKL žbuku u potrebnoj debljini. SOKL ŽBUKA je žbuka namijenjena za žbukanje soklova i zidova pod utjecajem kapilarne vlage. SOKL ŽBUKU nanositi u debljini do 20 mm, izravnati aluminijskom H letvom i zagladiti gleterom. Kod debljina većih od 20 mm, SOKL ŽBUKU nanositi u više slojeva, u zaribanoj ili šeranoj teksturi, mokro na mokro.
Završna obrada: - moguće je bojanje SILIKATKOLOR-om ili SILIKONKOLOR-om.
J M / 11.3.2014. 16:42:59
postovani, u staroj kući imao sam električarske radove i kabeli su postavljeni u kanale od vapnene žbuke cime mogu popuniti te kanale mislio sam s vc50 takoder moram sanirati žbuku koju sam uklonio s drvenih stropnih letvica dali i na njih mogu nanjeti vc50
ODGOVOR
Ako je postojeća žbuka vapnena možete je pokrpati VAPNENOM ŽBUKOM 4 koju mi imamo u svom programu te izvesti sanaciju postojeće žbuke.
S / 11.3.2014. 0:29:47
Poštovanje, Na slikama kao sto mozete vidjeti imam problem sa zavrsnom obradom. Rijec je o staroj zbuci koja je u ovo kisno razdoblje potpuno namocena te je voda pocela pustati unutar kuce. Svi komadi koji su se mogli skinuti su se skinuli i ostalo je ovo na slikama. U fazi je susenja i postavljanja hidroizolacije na dnu odnosno kutevima.
Prije toga koji materijal mi preporucujete za saniranje ovoga? Dali nešto iz Sanisil sustava, ili neku vrstu žbuke? Dali je potrebna impregnacija ili špric?
Ispod su kameni blokovi, buduci da je rijec o staroj kamenoj kuci.
Poštojeću žbuku morate skinuti do kraja, dobro oprati vodom pod pritiskom i očistiti fuge u dubinu 1-2 cm. Po potrebi površinu treba premazati sredstvom protiv isoljavanja ANTISOL jer prema slikama moguće je da je zid dosta zaražen topivim solima. Pošto je vidljivo je vanjski zid kao potporan zid potrebno je s gornje strane ugraditi okapni profil da vam se ubuduće voda ne slijeva po žbuci. Prije žbukanja spoj zida i vanjskog poda možete premazati hidroizolacijskim premazom HIDRO PROTEKT , u visini 20-30 cm, četkom u dva sloja. Na čistu i otprašenu površinu nanesite SANISIL ŠPRIC a zatim na odstajali špric nanesite SOKL žbuku u potrebnoj debljini. SOKL ŽBUKA je žbuka namijenjena za žbukanje soklova i zidova pod utjecajem kapilarne vlage. SOKL ŽBUKU nanositi u debljini do 20 mm, izravnati aluminijskom H letvom i zagladiti gleterom. Kod debljina većih od 20 mm, SOKL ŽBUKU nanositi u više slojeva, u zaribanoj ili šeranoj teksturi, mokro na mokro.
Završna obrada: - moguće je bojanje SILIKATKOLOR-om ili SILIKONKOLOR-om.
M P / 10.3.2014. 20:36:38
Poštovani, interesira me koji koeficijent toplinske provodljivosti ima TERMOZOL EPS a koji XPS. Ujedno Vas molim da mi izračunate koju debljinu toplinske izolacije bi trebao staviti na zid od pune opeke debljine 25 cm obostrano ožbukan,a koju na zid od armiranog betona obostrano ožbukan da bi se postigao koeficijent toplinske provodljivosti < ili =0,25 W/m2K. Objekat se nalazi u zoni I.
ODGOVOR
Izračunom toplinske provodljivosti se ne bavimo niti smo ovlašteni za izdavanje certifikata, to vam može izračunati arhitekt. Prema izračunu građevne fizike se može odrediti debljina toplinske izolacije koja vam je potrebna da bi zadovoljili lambda λ = 0,25 W/mK. Toplinski sustav ima vrijednost lambda λ koju ima toplinsko izolacijska ploča. Proizvođač stiropra deklarira za svaku toplinsko izolacijsku ploču koeficijent lambda λ.
d k / 10.3.2014. 13:38:30
Molim vas imam na kući hirofu oko 30 god. na mjestima je popucala kuća je od bloketa a iznutra je obložena sa siporeksom tako da nebi stavljao stiropor nego samo pofarbao postojeće što je naj bolje hvala
ODGOVOR
Potrebno je znati kakao vam je HIROFA popucala, naime ako se radi o lasastim pukotinama fasadna boja će premostiti pukotine. Fasadnu površinu treba oprati vodom pod pritiskom i kada se osuši sve slabo držeće dijelove skinuti i pokrpati novim slojem HIROFE. Kada se dobro osuši prebojite je fasadnom bojom MINERALKOLOR u boji prema izboru iz naše ton karte. Obavezno bojite u dva sloja. Impregnacija UNIVERZALKONCENTRAT GRUND je potebna neposredno prije bojanja.
PS. Nadamo se da će vam ovaj odgovor stići emailom jer ste nam ostavili email adresu koja uključuje slovo Č , a takva slova nisu dozvoljena u elektroničkim email adresama.
v t / 10.3.2014. 13:16:27
poštovani, stranica vam je super. možda i meni možete pomoći savjetom. sva pitanja i odgovore sam prošla, ali nema ovo kaj mene zanima. naime, radi se o vanjskoj terasi, koju je pametan majstor napravio bez armiranja. obzirom je zemlja na nizbrdici, terasa puca jer naravno zemlja radi. prošlo ljeto nam je opet jedan pameten majstor rekao da stavimo pločice, a mi smo totalni neznalice, poslušali, i evo, nije došla niti zima a pločice su počele pucati, sad poslije zime je terasa, odnosno pločice koje su na pukotinama, sve popucale. užas jedan. znam da bi najbolje bilo razbiti cijelu terasu, ali to nam je skoro pa nemoguće jer je debela 50 cm (izvan zemlje) i još imaju tri stepenice (radi nizbrdice) a svaka debljine cca 30 cm. imate li kakav savjet da se postojeće pukotine povežu pa onda eventualno nešto staviti na to. Hvala unaprijed!
ODGOVOR
Molimo vas da nam proslijedite nekoliko fotografija vaše terase tj.detalja gdje je terasa pukla da bi vam mogli konkretno odgovoriti na vaš upit.
G H / 9.3.2014. 23:02:50
Molim Vas za informaciju što da radim sa ispucalom glazurom i kako da ju saniram, a da ju ne trebam ponovo vaditi i izlijevati novu..
ODGOVOR
Ako vam je glazura ispucala samo površinski do maksimalno 1 mm možete je izravnati samonivelirajućom masom TERANEKS. Ako je glazura pukla kroz cijeli presjek ne možete upotrijebiti niti jedan proizvod, jer ako površina glazure nije čvrsta REPARATURNI MORT ili samonivelirajuća masa mogu se kompletno odvojiti od glazure. Potrebno je znati kako je glazura ispucala i kolike su pukotine. Proslijedite nam nekoliko fotografija kako bi vam mogli konkretno odgovoriti. ----------------------------- Prema poslanim slikama postojeća glazura nije u najboljem stanju, tako da se i nakon upotrebe REPARATURNOG MORTA ili samonivelirajuće mase može desiti da vam se kompletna podloga odvoji. Naime vama je glazura popucala kroz cijeli presjek, te je upitna čvrstoće postojeće glazure. Na sadašnju glazuru ne preporučamo vam ugradnju novog proizvoda. Sve loše dijelove glazure treba maknuti i ponovno ugraditi novi sloj glazure. U koliko će glazura biti neravna prije polaganja završne obloge možete nanijeti samonivelirajuću masu TERANEKS.