Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

A M / 30.3.2014. 21:41:02

Poštovani

Na kucu u Zadru koja je iznutra izolirana vunom od 5cm i gips plocama, postavio bih fasadu debljine izolacije 8cm, pa me zanima koju izolaciju da stavim(vunu ili stiropor) te koju zavrsnu žbuku preporucujete?

ODGOVOR

Pošto ste s unutarnje strane ugradili vunu i gips ploče preporučamo vam da ugradite sustav sa kamenom vunom zbog bolje paropropusnosti već ugrađenog sustava s unutarnje strane. Za završno dekorativnu žbuke preporučamo vam da ugradite silikonsku žbuke prema izboru iz naše ton karte.

M M / 30.3.2014. 21:08:02

Poštovani, planiram raditi toplinsku fasadu na već postojeću hirofu. Kuća je u Karlovcu. Planiram staviti 8 cm izolacije te me zanima što bi mi vi kao građevinski stručnjaci preporučili za izolaciju, minerelnu vunu ili stiropor? Znam da su jedna i druga varijanta kvalitetne, ali baš bih volio preporuku stručnjaka za jedan od ova dva materijala.

ODGOVOR

Pošto se radi o sanaciji postojećeg objekta zbog bolje parapropusnosti u odnosu na ploče stiropora preporučamo vam ugradnju toplinskog sustava s kamenom vunom.
Ugradnjom sustava s pločama ili lamelama kamene vune nije vam potrebna debljina 8 cm već 6 cm.
Prije nego se odlučite koji sustav ugraditi možete se obratiti i bilo kojem arhitekti koji vam može izračunati prolaz koeficijenta toplinske provodljivosti, te vam dati podatak koji sustav vam je isplativiji: stiropor ili kamena vuna tj.koliku uštedu možete dobiti ugradnjom sustava.

N S / 29.3.2014. 22:28:48

Pozdrav Treba mi savjet. Vlasnik sam stare kamene kuce koja se nalazi iznad Matulja-Opatije,radim adaptaciju vanjskih zidova te neznam kakvu izolaciju izabrati. to su zidovi od 60 cm kamen,zemlja. Kako ta današnja moderna riješenja reagiraju na takvu strukturu kuće i dali uopće treba termo izolacija?Da se ne pojavi vlaga,kondenzacija ili plijesan. Ukratko treba mi vas savjet sto da radim, sadašnja žbuka se skida zbog lošeg stanja. Unaprijed zahvaljujem na pomoći

ODGOVOR

Ukoliko se na postojećem kamenom ziđu debljine 60 cm manifestiraju oštećenja tipična za djelovanje kapilarne vlage ne preporučamo izvedbu dodatne toplinske izolacije primjenom toplinskih sustava.
Prepročamo obradu zidova sanacijskom visokoparoprusnom žbukom SOKL ŽBUKA u zoni podnožja objekta, te ukoliko nema manifestacija kapilarne vlage iznad zone sokla, obradu ostalog dijela pročelja toplinskom žbukom TERATERMO 100 STANDARD.
Ovisno o željenom tipu završne obrade, TT 100 STANDARD obraditi TERATEMO GLETOM te završnu obradu mineralnom žbukom SEP Z 200 + MINERALKOLOR ili SILIKATNOM ŽBUKOM Z.

k b / 29.3.2014. 18:22:33

kako da ugradim betonske ploce vani u dvoristu na betonsku podlogu koje ljepilo da koristim i dali trebam raditi fugu? Dali ce smetati smrzavanje i minusi u zimskom periodu? Unaprijed hvala na savijetima.

ODGOVOR

Ako je podloga napravljena u padu, za lijepljenje ploča koristite ljepilo TERATEKT FLEKS UNILEVEL.
Ljepilo je otporno na smrzavanje.

J M / 28.3.2014. 20:16:29

Poštovani planiram staviti zidne pločice u kuhinju, ali prije toga mislim ukloniti staru vapnenu žbuku u visini pločica staviti cementni špric i žbuku vc 50 pa me zanima da li na vc 50 mora ići impregnacija i koje lijepilo za pločice koristiti ili jednostavo pločice mogu na staru vapnenu žbuku što u tom slučaju koristiti za impregnaciju i lijepilo
Unaprijed hvala

ODGOVOR

Ako je postojeća vapnena žbuka u lošem stanju tj. ako se ljušti ili odvaja potrebno ju je skinuti i ožbukati podložnom žbukom VC 40 ili VC 50.
Na podložnu žbuku se prije lijepljenja impregnacija ne koristi.
Ako je žbuka zdrava i nigdje se ne ljušti ili odvaja za ljepljenje pločica koristite ljepilo za keramiku TERATEKT ili TERATEKT F.
Impregnacija prije lijepljenja nije potrebna.

e k / 27.3.2014. 20:31:34

ne zamjerite ! hvala na odgovoru, ova adresa je tocna . usput da pitam kolika sirina fuga bi trebala biti kada je rijec o prirodnom rezanom kamenu kod polaganja istog na betonsku plocu i koju fug masu koristiti ili moze cement i sitni pijesak kako se to inace radi(kod starih majstora)i koji je omjer cementa i pjeska?

ODGOVOR

Širina fuge za kamen nije određena nekim standardom i ona može biti po vašem izboru - sve ovisi koje veličine je kamen i na koji način se polaže.
Za fugiranje kamena preporučamo vam MORT ZA ZIDANJE FASADNE OPEKE ili TERAMINERAL VG ili VF ako se radi o fugama veličine 20mm i više.
Masa za fugiranje kermike i kamena TERAFIL FLKES koju mi proizvodimo upotrebljava se za širine i dubine fuga do 10 mm.
Ako se želi fugirati na način upotrebe cement - pijesak omjer mješenja je 1:2.

PS. U emailu smo vam poslali grešku koju smo dobili od vašeg email isporučitelja na naš prethodni odgovor, a isti je slučaj bio i s ovim odgovorom putem email-a.

A Š / 27.3.2014. 11:18:16

Poštovani,

Imam kuću u Splitu, stara je nekih 16 god. Klasično je ožbukana, a sada planiram staviti stiropr te završnu žbuku. Koliko sam se uspio informirati, za područje Dalmacije bolji je izbor akrilatna žbuka na stiropr, nego silikatna, jer ne propušta paru kao i stiropr, a silikatna propušta pa se stvara kondezat? Da li je to istina, odnosno je li zaista akrilatna žbuka kao završna bolji izbor?
Čuo sam da je silikonska još najbolji izbor, ali mi nije jasno po čemu?

Pozdrav, zahvalan

ODGOVOR

Za priobalno područje koje je izloženo jakim udarima vjetra, kiše i soli preporučljiva je akrilatna žbuka jer ima visoku vodoodbojnost i čvrstoću a nešto manju parapropusnost, dok silikatna žbuka ima manju vodoodbojnost u odnosu na akrilatnu žbuku ali zato veću parapropusnost. Obje žbuke mogu se upotrijebiti za izvedbu završnog sloja na toplinskom sustavu pa vam preporučamo odabir akrilatne ili silikonske žbuke.
Silikonska žbuka u odnosu na akrilat ili silikat je najbolji izbor jer uz visoku vododobrojnost ima i visoku parapropusnost.

e k / 27.3.2014. 0:18:44

lijep ozdrav svim samoborkinim uposlenicima a posebno timu koji odgovara na nasa pitanja,naime da li smijem lijepiti prirodni kamen na betonsku tzv.mrtvu vanjsku plocu staru 5-6 dana ako smijem sa kojim ljepilom ili moram cekati 20-tak dana .hvala !

ODGOVOR

S ljepljenjem kamena na ploču koja je izvedena pije 5-6 dana svakako pričekajte još barem 15 -20 dana.
Naime bitno je da ploče tj. beton postigne svoju deklariranu čvrstoću te da se vlaga u podlozi što više smanji.
Po potrebi nakon cca 20 dana ploču premažite dvokomponentnim hidroizolacijskom premazom DUOELASTIK HIDROPOTEKT u dva sloja ukupne debljine 3-4 mm.
Nakon cca 24 h kamen možete lijepiti TERATEKT FLEKS UNILEVEL ljepilom.

PS. OStavili ste nam netočnu email adresu.

H F / 26.3.2014. 14:35:20

Poštovani,

Planiram raditi drenažu na staroj kamenoj kući na moru koja je sa stražnje strane ukopana cca 1.5m u zemlju. Sa unutrašnje strane zida gdje ćemo raditi drenažu vidljivi su tragovi vlage.

zidar spominje da bi sve otkopao, pocistio, pozbukao i onda stavio ljepenku, čepastu foliju, drenažnu cijev, batudu,...

Bio bi Vam zahvalan ukoliko mi možete dati neki savjet vezano za isto.

Hvala.

LP,
Hrvoje

ODGOVOR

U koliko izvođač napravi iskop oko objekta žbukanje nije potrebno. S vanjske strane zidove premažite hidoziolacijskim premazom DUOELASTIK HIDROPTREKT u dva sloja debljine 3-4 mm ugradite toplinsku izolaciju XPS pločama u debljini cca 5-6 cm te na to ugradite čepastu ljepenku. Nakon toga ugradite drenažnu cijev i zasipajte prvo batudom pa zemljom.

S B / 24.3.2014. 17:11:08

Imam vapnenocementnu žbuku od mlijevenog pijeska (prilično gruba) dali bi prije zaravnavanja (gletanja) trebao nečim premazati (impregnirati) Hvala. Pozdrav.

ODGOVOR

Ako je postojeća žbuka vrlo gruba potrebno je prije izvedbe gletanja površinu izravnati vapneno cementnom žbukom VC 40 ako se radi o unutarnjim radovima, a s VC50 ako se radi o vanjskim radovima, a tek onda izvesti gletanje TERANIL-om uz impregniranje UNIVERZALKONCENTRAT GRUND-om neposredno prije izvedbe gletanja.