Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

Z K / 11.7.2015. 20:46:11

Dali postoji mogucnost navlacenja teraplasta iz kante na vec postojeci teraplast koji je stavit prije par dana ali je pretanko nanesen i ostalo je sareno .
Koji je postupak i kako je to moguce rijesiti i hvala na odgovoru i lijepi pozdrarav

ODGOVOR

TERAPLAST se može ponovno izvesti na na TERAPLAST , ako površina nije dobro izvedena.
Impregnacija nije potrebna već se na osušeni TERAPLAST direktno nanosi novi sloj TERAPLASTa.

M B / 10.7.2015. 13:32:49

Poštovani,
kuća mi je izgrađena prije 15-ak godina, ali izgleda da mi je podrum dosta loše izoliran izvana. Unazad pola godine, prilikom jačih kiša zid se u podrumu počne jako vlažiti te se na podu u kutovima podruma počinje skupljati voda. Planiram otkopati izvana oko podruma (podrum nije pod cijelom kućom), skinuti staru izolaciju (koliko sam uspio primijetiti pukla je na dijelovima) te nanovo izolirati. Imate li kakav savjet kojim proizvodima i kako to najbolje učiniti?
Hvala

ODGOVOR

Nakon otkopa i skidanja postojećih slojeva površinu treba dobro očistiti i oprati.
Po potrebi ugraditi drenažne cijevi oko objekta. Premazati hidroizolacijskim premazomm HIDROPROTEKT DUOELASTIK u dva premaza četkom, valjkom ili gleterom ukupne debljine 3-4 mm.
Na hidroizolaciju ugradite toplinsko izolacijsku ploču XPS minmialne debljine 4-5 cm te na ploče XPS ugraditi čepastu foliju i zatrpati.

K K / 9.7.2015. 4:56:24

Poštovanje! Zanima me energetska obnova kuće, radili bi novu fasadu na kuću. Zid je zidan od pune opeke debljine 30cm i na njega je navučena klasična fasada kako se to nekad radilo (sep, bez stiropora, bez ičega). Zanima me kolika bi trebala biti debljina nove fasade da bi udovoljila uvjetima sufinanciranja FZOEU-a, dakle da ima koef. prolaska topline ≤0,20 W/m2K

ODGOVOR

Da bi zadovoljili koeficijent prolaska topline koji se sufinancira za energetsku obnovu potrebno je napraviti proračun građevne fizike objekta. Ako planirate koristiti sredstva potrebno je kontaktirati ovlaštenog certifikatora koje će pregledom odrediti potrebnu debljinu toplinsko izolacijske ploče kao i materijal (stiropor ili kamena vuna). Preliminarno prema programu koji mi koristimo za vaš objekat – debljina toplinske izolacije je 14 cm stiropra.

D A / 8.7.2015. 19:20:17

Poštovani, imam pitanje vezano za sanaciju pukotine. Pri vrhu unutarnjeg zida imam pukotinu dužine 1,5m. Na dodir se osjeti kako je žbuka na tom dijelu puknuta, odnosno taj dio žbuke lako se skida do cigle. Da li da skidam žbuku do cigle po dužini pukotine, i ako da, što sve kasnije staviti na taj dio zida?

ODGOVOR

Prema opisanom potrebno je provjeriti u kavom stanju je ostali dio žbuke na zidu, tj ako je žbuka trusna i odvaja se potrebno ju je kompletno otuči do podloge, otprašiti zidove i ponovno ožbukati GV10 žbukom (gips vapnenom) ili VC 40 žbukom (vapneno cementnom).
Obavezno skinuti svu žbuku do podloge i ponovno ožbukati novom žbukom u maksimalnoj debljini do 2 cm.

R Z / 7.7.2015. 11:04:01

Poštovani trebamo savijet s kojim od vaših proizvoda popuniti fuge (diletacijske ) na industrijskom podu fuge su širine 30 mm nedavno rezane i dubine cc 100 mm.
Trebamo sredstvo koje ima kratki rok sušenja.
Dužina fuge je 60 metara te molimo izračun za potrebnu količinu.

ODGOVOR

Fuge možete zapuniti MORTOM ZA PODLIJEVANJE 0-8 mm, te vam je potrebno cca 400 kg. Cijena 7,42 kn/kg + pdv, vreće 25 kg. Proizvodi se isključivo po zahtjevu kupca. Rok isporuke od uplate i narudžbe 3-4 dana.
Mort za podlijevanje je razljevni mort visokih čvrstoća, vrijeme ugradnje je cca 30 minuta.

I S / 7.7.2015. 12:08:47

Poštovani, unutarnji zid u kući je popucao zbog radova s druge strane zida (otucali su do kamena). Zid je kamen-cigla, preko kojeg je gletovano i obojano jupolom prije više godina. Strop je od gipsanih ploča, pukotine su nastane na spojevima gipsanih ploča, te na spoju gipsanih ploča i oštećenog zida. Kako sanirati postojeće stanje? Čula sam za rabic mrežu, ali što sa spojevima gipsanih ploča?
Zahvaljujem

ODGOVOR

Spoj gips ploča i zida tj.žbuke potrebno je ispuniti trajno elastičnim kitom ili silikonom, a zatim možete na te spojeve poljepiti ukrasnu lajsnu od stiropora i obojati je. Spoj ploče i žbuke će uvijek raditi i sitne lasate pukotine će se vidjeti s vremenom, jer je nemoguće dva različita materijala izvesti bez spoja i moguće pojave pukotine, te je potrebno silikon ili trajno elastični kit popraviti nakon nekoliko godina.
Što se tiče pukotina na gips pločama morate se obratiti izvođaču radova jer se ne bavimo izvedbom radova te u svom programu nemamo gipsane ploče.
U spojeve gips ploča bilo je potrebno prilikom gletanja utisnuti tzv. bandažnu traku za gips ploče. Sada sanaciju možete izvesti da se spojevi ponovno pregletaju s ugradnjom bandažne trake.

z b / 7.7.2015. 11:07:40

Molim Vas za savjet vezano uz postavu opločnika prilaznog puta gdje je uzdužni nagib istog cca 12%.

ODGOVOR

Vaš upit nije nam razumljiv, te ne znamo kakav savjet od nas tražite. Na nagibu od 12% mogu se postavljati opločnici bez problema, samo je potrebno na jednoj strani nagiba (ovisno o ulazu) napravit tzv. betonsku traverzu ili temelj da bi se oplonici lakše mogli postaviti tj. da betonska traverza ima uporište od koje će se postavljati opločnici.

v s / 3.7.2015. 14:03:41

Poštovani,
Susjed je nazidao nusprostorije uz moju ogradu (to postaje nova ograda). Zid nije ožbukan i zidan je blokom (opeka). Kako najjednostavnije urediti zid, da nije preskupo a da je dekorativan (nije bitna toplinska izolacija).
Pozdrav, Vlado

ODGOVOR

Zid ožbukati žbukom VC 50 a zatim ožbukani zid možete obojati fasadnom bojom TERATON V ili ugraditi akrilatnu dekorativnu žbuku TERAKRIL Z u boji prema izboru iz naše ton karte.

Z / 2.7.2015. 23:34:28

Poštovani,
imam problem sa vlagom na vanjskom zidu, odnosno pošto se radi o stambenoj zgradi ,a stan se nalazi na polu katu prizemlja zgrada je visine 9 katova po zimi i u jesen kada padaju često kiše vlaže zid pa mi vlaga prodire u stan, naravno ne mogu raditi nikakvu izolaciju sa vanjske strane zgrade nego samo sa unutarnje, moja namjera je bila staniti stirodur i na pod konstrukciju knauf sa time da između stirodura i zida ostavim zračni prostor a na zidu napravim par kosih rupa za ventilaciju i ispuštanje vlage iz zračnog đepa, molim Vas da me savjetujete što da napravim da se riješim vlage.

unaprijed zahvaljujem na odgovoru
Lp. Zdravko Martić

ODGOVOR

Potrebno je utvrditi u kakvom stanju je postojeće žbuka na zidovima.
Ako je žbuka loša potrebno ju je maknuti sa zida i očistiti zid. Očišćeni zid premazati hidrozolacijskim premazom HIDROPRETEKT DUOELASTIK te na hidroizolaciju ugraditi ili sanacijsku žbuku SANISIL H ili ugraditi knauf ploče s pomakom tj. na podkonstrukciju.
Što se tiče knaufa na podu, trebate kontaktirati izvođače knauf sistema za podove, te se savjetovati s njima što je najbolje. Hidroizolaciiski
premaz možete koristiti i za zidove i za podove prije ugradnje planiranog sustava.

M S / 2.7.2015. 11:45:59

Postovani,

Planiramo gradnju obiteljske kuce koja se po projektu sastoji od prizemlja, kata i visokog potkrovlja.
Kako nemamo dovoljno sredstava za izgradnju cijelog objekta, mislimo napraviti prizemlje i kat, a potkrovlje naknadno.
Da li biste nam mogli dati zavjet koje je najbolje rijesenje za fasadu?
Da li napraviti spric-kosuljicu-spric pa kasnije fasadu iz komada (vase misljenje za ovu opcija, najvise nas interesira jer je trenutno najjeftinija)?
Ili odraditi fasadu bez zavrsne zbuke pa povrsnicu pokriti limom, a kasnije dovrsiti fasadu i odraditi silikat odjednom?

Unaprijed se zahvaljujemo uz srdacne pozdrave,

ODGOVOR

Izvedbu fasade, odnosno fasadnog toplinskog sustava, potrebno je izvoditi u kontinuitetu, te bi stoga, kao privremeno rješenje bilo i ekonomičnije izvedenu „etapu“ samo zaštititi CEMENTNIM ŠPRICOM i vapneno-cementnom žbukom VC 50.