Koliko dugo može trajati fasada bez završnog sloja? Naime radi financijske situacije postavio bi stiropor te završno premazivanje ljepilom a završni sloj (boja) naknadno (godina, dvije). Da li to može kasnije utjecati na završavanje fasade?
Hvala.
ODGOVOR
Preporuka je de se što prije izvede završno dekorativna žbuka željene granulacije i teksture. Vremenski rok izvedbe završnog sloja nema veze sa sustavom ako je izvedba armiranog sloja izvedena pravilno i u ukupnoj debljini 4-5 mm te ugradnjom ljepila visoko hidrofobiranog. Pravilno izveden sustav može biti nezavršen i nekoliko godina. Izvedba završnog sloja ne utječe na fasadni sustav. Dekorativna žbuka je samo estetski završetak objekta.
D L / 5.1.2016. 16:38:02
Poštovani, na red nam je došlo unutarnje žbukanje nakon adaptacije obiteljske kuće. S obzirom da je hladno a naravno voljeli bismo završiti što prije, zanima me koju žbuku koristiti, koje je vrijeme sušenja s obzirom na hladnoću itd. Hvala unaprijed.
ODGOVOR
Unutarnje radove treba izvoditi na temperaturi podloge i zraka iznad 8°C. Žbukati možete s vapneno cementnom žbukom VC 40 ili s gips vapnenom žbukom GV 10. Ukoliko se žbuka u hladnom periodu, temperatura vode mora biti iznad 20°C (voda mora biti topla) da ne dođe do prenaglog smrzavanja i kristalizacije vode prilikom sušenja. Vrijeme sušenja ovisi da li je objekat zatvoren (prozori i vrata, krov i sl.) ili ne, te u ovom zimskom periodu sušenje može biti do cca 30 dana.
M - / 5.1.2016. 14:18:42
Zanima me da li postoji rijesenje za vec postojece objekte u koje je usla vlaga tj kod renoviranja starije kuce u kojoj vlaga postoji da li je moguce u potpunosti rijesiti problem.
ODGOVOR
Rješavanje problema s vlagom u potpunosti, ovisi o dosta faktora, a neki od njih su npr: kada je objekt izveden, da li je prilikom izgradnja izvedena hidroizolacija i drenaža, na kakvom terenu se nalazi objekt, od čega su izvedeni zidovi, postoji li toplinska zaštita objekta, gdje se pojavljuje vlaga, koliko često se koristi objekt i sl. Nakon utvrđivanja postojećeg stanje može se procijeniti mogućnost spriječavanja vlage i u kolikoj mjeri. Ugradnjom proizvoda namijenjenih za zaštitu od vlage moguće je riješiti problem ali možda ne u potpunosti.
M Š / 31.12.2015. 19:31:26
Poštovani, Budući, živim na osmom tj. zadnjem katu zgrade pa me zanima sljedeće. Dali mogu i smijem na sve plafone u stanu uključujući i kupaonu , koji su već fino pofarbni staviti kao toplinsku izolaciju stiropor 3 cm i na njega ukrasni od 0,5 cm? Dakle, dosta sam o tomu čitala na forumumia ,te me zanima dali postoji velika opasnost od pljesni, gljivica, kondenzacije i ostalih loših nus pojava a, posebno u kupaoni? U nadi da ćete naći malo vremena i dogovoriti na moju upit , unaprijed se zahvaljujem , te, Vam želim svako dobro u 2016-toj godini.
ODGOVOR
Na postojeće stropove može se ugraditi toplinska izolacija u određenoj debljini. Prije postave toplinske izolacije potrebno je sve slojeve boje ostrugati mehanički, što više (više od 75% površine). Pojava kondenzacije ovisi da li se prostor provjetrava ili ne i u kolikoj mjeri. Debljina toplinske izolacije koju planirate ugraditi ovisi o slojevima ab ploče postojećeg stropa i na koji način su izvedeni.
J M / 31.12.2015. 10:27:03
Postovani. Imam dva pitanja: Prvo pitanje. -Garaza ca.50m kvadratnih izgradjena prije 30 godina sa punom betonskom dekom i sa nagibom za vodu ali bez hidroizolacije to jest sam beton.Zadnjih par godina pojavile su se pukotine na betonu te voda kada su kise sve vise curi kroz deku.Kako kvalitetno rijesiti problem,a da se ne stavlja glazura s tim da je beton hrapav. -Drugo pitanje. Obiteljska kuca sagradjena prije dvije godine.U sklopu kuce je garaza za koju nije predvidjeno grijanje,a povezana je sa pregradnim zidom deb.20 cm sa jedne strane spavaca soba,a sa druge takozvana ves kuhinja.Na koji nacin odvojiti zvucno i da nebi vremenom probila vlaga u ove dvije prostorije s obzirom da garaza nece imati grijanje.Majstor mi predlaze na ta dva zida u garazi naljepiti fasadni stiropor(bijeli) deb.2 cm.Navodno da nije dobro staviti tvrdi(zeleni) zbog disanja zidova.Molim vase strucno misljenje i prijedloge.Unaprijed hvala.
ODGOVOR
1. Postojeću ab ploču potrebno je dobro oprati vodom pod pritiskom i maknuti sve slabo držeće dijelove. Nakon čišćenja izravnavanje podloge REPARATURNIM MORTOM G u potrebnoj debljini da bi se dobila ravna površina. Na osušeni REPARATURNI MORT G ide izvedba hidroizolacijskog premaza BETONPROTEKT MONOELASTIK , u dva premaza ukupne debljine 3-4 mm. 2. Ako je objekt tj. zid izveden prema opisanom vlaga se ne bi smjela pojaviti. Ugradnjom kamene vune na postojeće pregradne zidove spriječava se širenje buke. Zahvaljujući isprepletenoj vlaknastoj strukturi, izolacijski materijali od kamene vune pružaju optimalna akustična svojstva. Za takvu namjenu preporučujemo ploče od 8 cm.
Ž B / 28.12.2015 17:04
Poštovani ! Projektant mi je je u projektu sanacije ploče balkona i nosivog stupa balkona izrađenog od pune cigle predvidio da se uz isti postavi armaturna mreža Q131 te nanese cementni špric i sanacijski mort MAPEGROUT T40 ili drugi odgovarajući u debljini najmanje 3 cm. Prema katalogu za MAPEGROUT T40 isti se može nanositi na vertikalne površine zidarskom žlicom u debljini do 3,5 cm i nakon 28 dana ima tlačnu čvrstoću >40 MPa.
Da li se za istu namjenu može koristiti Vaš reparaturni mort, naravno ukoliko je odgovarajući po načinu nanašanja i mehaničkim svojstvima. Ovo pitam budući da često koristim vaše proizvode i uvijek preferiram domaću proizvodnju.
Lijepi pozdrav
ODGOVOR
Za popravak ab površine možete koristi proizvod REPARATURNI MORT R4 250 koji odgovara proizvodu tvrtke Mapei - Mapegrout T60. REPARATURNI MORT G (razreda R3) ne možete koristiti prema opisanom već je potrebno prvo izbetonirati ab ploču i kada ona očvrsne možete na razliku ugraditi REPARATURNI MORT G u maksimalnoj debljini do 2 cm.
D S / 28.12.2015. 14:02:52
Poštovani, zanima me mogućnost ugrađivanja prirodnog kamena na stiropor fasadu i na koji način bi trebali biti izvedeni radovi bez straha od otkidanja fasade pod težinom kamena. Kamen bi bio postavljen u širinu cca 2 m i cca 5.5 m u visinu. Hvala
ODGOVOR
Za izvedbu toplinskog sustava s oblogom prirodnog kamena sve detalje izvedbe možete pogledati na stranici http://www.hupfas.hr/kamen-i-keramika-na-etics-sustavima.html . Ukupna težina armaturnog sloja, ljepila za keramiku, kamena i obloge ne smije prelaziti više od 35 kg/m2 .
s f / 28.12.2015. 10:46:10
Poštovanje, radio sam u stanu na postojeće zidove,ljepilo i mrežicu,zidovi su bili okreceni, na ljepilo i mrezicu sam stavio grund i onda edel putz,nakon 8mjeseci ljepilo i mrezica su se skroz počeli odvajati od zida, molim vas dali mi možete reci razloge zbog kojih se to moglo dogoditi? Hvala unaprijed,
ODGOVOR
Pretpostavljamo da se ljepilo i mrežica odvajaju jer nemaju dovoljnu prionjivost tj. ljepilo i postojeća boja koja nije ostrugana. Prije izvedbe sustava na zidu trebalo je provjeriti s kojim tipom boje su zidovi obojani i da li će ljepilo imati prionjivost na podlogu. Boju je trebalo ostrugati mehanički čim više (više od 70%), površinu dobro oprašiti i očistiti, po potrebi površinu ako je neupojna impregnirati KONTAKTGRUND-om dan ranije i onda nanijeti odgovarajući tip ljepila (kao SAMOTERM F). Sada kada vam se sve ljušti potrebno je boju kompletno skinuti, ostrugati i ponovno pregletati.
S K / 22.12.2015. 16:52:28
Pozdrav, posjedujem kuću sa fasadom starom oko 40 godina, te je na sjevernoj strani problem sa vlagom, fasada je još uvijek u jako dobrom stanju tj. nije popucala i na pogled je ok....pa me zanima da li je moguće na nju direktno stavit toplinski izolator od 10cm ili se stara fasada mora skidati? ili je možda moguće nekako drugačije tretirati staru fasadu nekakvom termoizolacijskom bojom i sl. sredstvima?
ODGOVOR
Ako se postojeća fasada dobro drži za podlogu i nigdje se ne odvaja možete ugraditi toplinski sustav po izboru. Ako je postojeći fasadni sustav loš tj. odvaja se od podloge potrebno je sve loše dijelove maknuti i popraviti ili kompletno skinuti postojeći sustav i na očišćenu podlogu ugraditi novi sustav. Ako je postojeća fasadna površina dobra (tj. ne odvaja se, ako ima lasastih pukotina) možete je osvježiti bojanjem fasadnom bojom MINERALKOLOR po izboru iz naše ton karte. Ako imate problema s pojavom mikroorganizama na fasadi potrebno je prije ugradnje sustava ili bojanja površinu tretirati premazivanjem biocidnim sredstvom TERACID.
s s / 19.12.2015. 17:17:34
Zanima me kod izvođenja hidro izolacije na zidove u dva sloja dali idu jedan sloj vertikalno a jedan horizontalno ili moždadrugačije struka nalaže.Stipan
ODGOVOR
Hidroizolacija se nanosi u dva premaza, križno tj. jedan premaz horizontalno, a drugi vertikalno ili obrnuto.