Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

e e / 27.1.2016. 21:38:37

Postovani,
Jedan zid u dnevnom boravku poljepljen je prirodnim kamenom bjele boje.Zeljela bi taj kamen ofarbati u sivu boju dali je to moguce i kako?

ODGOVOR

U pravilu prirodni kamen nije „predviđen“ za nanošenje naknadnih pokrivnih obloga ili premaza, pa tako nema ni premaza namijenjenih za bojanje prirodnog kamena.
Preporučamo primjenu fasadne akrilatne boje TERATON V, pogodne za obradu različitih podloga.

I D / 24.1.2016. 18:24:34

Postovani,
Namjeravam postaviti na etics 10 cm fasadu obiteljske kuce keramicke plocice za vanjske prostore,dim 30x60 ili 30x90cm.visina zida je oko 6.7m.
Koje materijale za postavu i fugiranje mi preporucujete?Objekt je u kontinentalnom dijelu HR.
Hvala

ODGOVOR

Ukoliko planirate završnu oblogu keramikom već tijekom izvedbe povezanog sustava za vanjsku toplinsku izolaciju potrebno je pridržavati se smjernica „Kamene i keramičke obloge na ETICS sustavima“ udruge hrvatskih proizvođača fasadnih sustava HUPFAS.
Samo postava keramičke obloge izvodi se fleksibilnim cementnim ljepilima minimalnog zahtjeva C2TES1- TERATEKT FLEKS. Za fugiranje preporučamo koristiti fleksibilnu masu za fugiranje TERAFIL FLEKS.

T P / 21.1.2016. 14:37:00

..molim mišljenje,stavio bih opločnike na dvorište koje je betonirano (beton je u redu)
Zanima me koja je procedura stavljanja na betonsku podlogu- da li je potrebno bušiti rupe u betonu za odvodnju vode i koliko,
ide li folija ispod nasipane podloge
I koliko mora biti minimalno nasipanog dijela (riže)

ODGOVOR

Preporuka je svakako polaganje opločenja na drenažni sloj.
Kako bi zadržali postojeću betonski podlogu potrebno je provjeriti izvedene padove kako bi se osiguralo pravilno „otjecanje“ procjedene vode.
Moguće je i poboljšanje procijeđivanja bušenjem rupa u betonskoj podlozi.
Minimalno potrebna debljina nasipa agregata je 4-5 cm kako bi se omogućilo neometano polaganje opločnika i izvedba kvalitetne ravnosti gotove obloge.

J / 21.1.2016. 8:41:40

Poštovani,
molim da mi date koristan savjet za poboljšanje postojeće toplinske fasade na obiteljskoj kući na lokaciji V Gorice.
Postojeću toplisku fasadu - osnovni zid je šupljikava cigla Ciglane Zagreb iz 1988g. debljine 30cm, s unutrašnje strane klasična cementno mortna žbuka, izolaciji smo izveli 1989g. s TPŽ (toplinskom podložnom žbukom) proizvod Samoborka u debljini od 5 cm ( tadašnja preporuka za klimatsko područje Zagreba je bila debljina 4 cm), a zavržni sloj je izveden sa sepom u bijeloj boji. u međuvremenu 2007g. je obnovljena boja na sepu s novim premazom u žutoj boji. Na kući su ugrađeni prozori i vrata s izo-stolarijom (dvostruko izo staklo) proizvod Lomnica i koja je u solidnom stanju. Strop ispod krova je izoliran s 3 cm TPŽ (toplinskom podložnom žbukom) i plus naknadno dodano 5 cm stiropora s podkrovne strane tj. vanjske strane podkrovne ploče s tavanske strane kuće.

U razmišljanju smo, da li je potrebno i kakao poboljšati toplinsku ovojnicu obiteljske kuće a da ista zadovoljava odgovarajući standard.

Molim savjet i preporuku što je potrebno i koje vaše materijale preporučate koristiti i to za .
pripremu zine plohe za montažu - nanošenje nove izolacije,
koji materijal i u kojoj debljini predlažeta da se koristi
materijal za završni sloj
potrebno je izolirati 155 m2 pa me interesira jedinična materija cijena ili ukupno
koliko stoji usluga za izvođenje radova
Obzirom da su dosadašnja iskustva na obiteljskoj kući bila pohvalan nadam se da će te mi dati odgovarajući savjet kako saznati potrebne informacije ili da me uputite gdje se interesirati za savjet.
Hvala na usluzi.
S poštovanjem Josip Čović

ODGOVOR

Potrebna debljina toplinske izolacije vanjskih zidova proizlazi iz proračuna fizike objekta i u pravilu ovisi o više čimbenika.
Naša preporuka može se temeljiti isključivo na zadovoljavanju regulativom propisanog prolaza topline kroz vanjski zid (U = 0,45 W/m2K), dok je cjelovita energetska obnova objekta daleko složenija i zahtijeva detaljniji i cjelovitiji pristup.
Obzirom na dostavljene podatke već sa dodatnom toplinskom izolacijom u debljini 6 cm (U = 0,33 W/m2K), zadovoljavate traženi koeficijent prolaza topline(U = 0,45 W/m2K), dok sa debljinom 12 cm zadovoljavate i koeficijent prolaza topline propisan od strane FZOEN ((U = 0,25W/m2K), što je preduvjet korištenja subvencija.
Za završnu obradu sustava preporučamo SILIKONSKU ŽBUKU Z.

i n / 20.1.2016. 20:37:42

poštovani imam vašu gipsanu žbuku GV 10 koja je pakirana 24 ,07 2015 piše da je rok trajanja 6 mjeseci i sad mi je zadnji rok da to upotrjebim znam da prostor mora biti min 8 stupnjeva mislim da je kod mene i nekih 12 upoznat sam s tim da bi bilo poželjno da se koristi topla voda nekih 20 stupnjeva , sad me zanima dali na ciglu treba kakav špric majstori vele da ne dali ju mogu koristiti za vanjske zidove ( s unutarnje strane ) kuća ima novu fasadu

i što bi mi preporućili za strop puna deka , stiropol 2 cm i mrežica ili nešto drugo
unaprijed hvala

ODGOVOR

Radove žbukanja možete izvoditi na temperaturi zraka i podloge iznad 8 oC. Ukoliko fasaderski radovi nisu izvedeni ne preporučamo unutarnje žbukanje na nižim temperaturama.
Kod primjene gips-vapnenih žbuka priprema podloge, u vašem slučaju zida od opeke, izvodi se predšpricom od istog materijala.
Za obradu podgleda stropa preporučamo također gips-vapnenu žbuku GV 10 ili gletanje BETONFIKSOM, ukoliko je iznad ploče grijani prostor.
U protivnom poželjna je izvedba toplinske izolacije s ciljem sprječavanja toplinskih gubitaka.

d p / 15.1.2016. 11:20:25

UNUTRAŠNJI ZID U SOBI, SEP, ZAPRLJAN - ŠTO PREPORUČUJETE ( PRANJE, PREMAZ BOJOM?)

ODGOVOR

Unutarnje zidove potrebno je dobro otprašiti i očistiti od nečistoća, te po potrebi oprati vodom i prije bojanja dobro osušiti.
Bojanje izvesti unutarnjom bojom TERAPOL ili POLAKRIL u tonu prema izboru iz naše ton karte.

G O / 15.1.2016. 9:33:18

Pozdrav!
Na podu u kuhinji prilikom štemanja starih pločica mjestimično se je digla glazura od deke.
Planiram te rupe dubine 3-4cm i širine 40-50cm zapuniti samoborka estrihom 20 i preko cijele površine povući još glazuru koja bi bila mjestimično debljine 1.5cm...
1.Da li je moguće uz tretiranje površine univerzalkontakt grundom ili kontakt grundom napraviti takvu glazuru debljine 1.5cm tj da li bi s tehničke strane to bilo okej?

ODGOVOR

Krpanje postojeće glazure može se izvesti upotrebom CEMENTNOG ESTRIHA 20.
Podlogu tj. vezani estrih potrebno je dobro navlažiti vodom ili impregnirati UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM razrijeđenim vodom u omjeru 1:1, neposredno, a najduže 4-6 sati prije izrade CEMENTNOG ESTRIHA 20.
Kontakt grund se prilikom izvedbe cemente glazure ne koristi.
Glazuru u debljini 1,5 cm se ne preporučuje izvoditi jer je pretanka tj.postoji mogućnost pojave pukotina na debljini manjoj od 3 cm.
Za manje debljIne imamo proizvode koji se koriste sa izravnavanje podloge tj.glazure. Za debljinu od 1,5 cm možete upotrijebiti TERANEKS UNILEVEL ,a pripremu podloge prije nanošenja samonivelirajuće mase potrebno je impregnirati UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM neposredno prije.

B B / 13.1.2016. 14:22:23

Nas stan se u suterenu, sa juzne strane u prizemlju. Prije nekoliko godina ostaklili smo verandu, iznad koje se nalazi balkon od gornjeg stana. Imamo stalni problem prodiranja vode sa gornjeg balkons koji susjedi nece da saniraju, mi smo vec tri puta pokusavali rijesiti problem premazivanje sa nase strane ali voda je opet probila. Molim vas, postoji li rijesenje ovog problema.hvala i lijep pozdrav

ODGOVOR

Trajno rješenje problema procurijevanja vode moguće je isključivo sanacijom mjesta samog prodora (ulaza) vode., odnosno sanacijom balkona iznad vas.
Sanacija na mjestu pojave vidljivog provlaživanja može biti samo privremeno rješenje dok voda koja i dalje prodire u konstrukciju „ne nađe novi put“.

Preporučamo obratiti se upravitelju zgrade.

B B / 11.1.2016. 23:38:58

Pozdrav.Nakon zamjene starih drvenih prozora i vrata novim od pvc materijala na izlazu na balkon prema sjevero-istoku očekivao sam da će novi prozori i vrata super pristajati uz novu stiropol fasadu.Fasada je napravljena vrlo dobro možda čak i odlično no prozori i vrata su tragično postavljeni.I nakon četvrtog dolaska profesionalnih montera problem je ostao.Naime skoro svi prozori i vrata krvare vodu na donjim rubovima.Na garaži je toliko dramatično da sam neki dan kad je kišilio promatrao kako voda doslovce teče iz rubova pvc prozora unutar prostorije.Isto je i s vratima s čijeg dna voda se lagano penje uz unutarnji zid do visine četverogodišnjaka.Čini mi se da je problem u gornjem dijelu prozora i to na mjestima gdje dodiruju se dodiruju okvir i zid.Ako imate neki savjet ili neki uvid kako zaustaviti prolaz vode molio bih pomoć.Hvala.

ODGOVOR

Ukoliko se vlaženje pojavljuje isključivo „ispod“ ugrađene PVC stolarije možemo zaključiti da je isto posljedica nepravilne ugradnje.
U pravilu ugradnja prema RAL smjernicama osigurava vodonepropusnost spojeva stolarije i toplinskog sustava. Kod naknadne ugradnje stolarije nije moguća izvedba pravilne RAL ugradnje bez dodatne intervencija na špaletama.

D Ž / 10.1.2016. 15:27:37

Poštovani,

živim u zgradi staroj 7 god. Zgrada ima termo fasadu bez stiropora .Prilikom puno kiše a naročito na zimu u kutu spavače sobe pojavljuje mi se vlaga, pa nakon toga i gljivice. Zanima me da li bi se taj problem riješio da sa unutarnje strane na vanjske zidove nalijepim stiropor. Ili vi imate neko bolje riješenje..
Unaprijed hvala..

Lp!

Dunja Žagar

ODGOVOR

Pojava kondenzata na unutarnjoj stijenci vanjskih zidova, kao i razvoj plijesni, uzrokovana je „hladnim mostovima“ uslijed nedostatne toplinske izolacije.
Preporučamo izvedbu fasadnog toplinskog sustava kao trajno rješenje.
Ukoliko niste u mogućnosti intervenirati na fasadi preporučamo izvedbu toplinske izolacije s unutarnje strane vanjskih zidova primjenom toplinskih žbuka ili toplinsko-izolacijskih ploča (EPS, MW ili slično).