Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

m p / 8.9.2016. 7:40:25

Postovani, kao toplinsku izolaciju na obiteljsku kucu smo stavili grafitni stiropor 10cm, ljepilo, mrezicu, ljepilo, temeljni premaz i silikonsku zbuku, zagladjenu. Nako nekih 8 mjeseci, fasada je radjena u 11 mj. dosta topli uvjeti oko 12 stupnjeva primjetili smo da je oko mjesta spojeva sa prozorom i na jednoj ravnoj plohi zida zavrsni sloj popucao. Na ravnoj plohi zida po vertikali tri linije od oko 15 cm a oko svih otvora nepravilno pucanje duljine od oko 5 do 20 cm u duzinu . Oko svih otvora je stavljena dodatna armaturna mrezica dimenzije 40x40 .Izvodjac radova je firma koja ima certifikat i dugogodisnje iskustvo na tom podrucju. Koji bi bio uzrok pucanja i koja je preporucena sanacija? Hvala

ODGOVOR

Ako je armaturni sloj izveden prema opisanom pucanje se nije smjelo desiti. Moguće je da prilikom izvedbe nije još dodatno punoplošno izvedeno armiranje na dijelovima gdje je ugrađena dijagonalna mrežica. Na uglovima otvora prozora i vrata potrebno je izvesti dijagonalno armiranje. Ono se izvodi polaganjem staklene mrežice u svježi mort za armaturni sloj točno na uglove otvora pod kutem od 45° prije punoplošnog nanošenja mrežice. Minimalna dimenzija armaturnih traka iznosi 20x40 cm. Da bi pokušali sanirati potrebno je otvoriti na mjestima pukotina i vidjeti kako je položena dijagonalna i armatruna mrežica i koliki je armatruni sloj lepila, te vidjeti kako je položena tj.ljepljena toplinsko izolacijska ploča na otvorima. Uzroci nastanka pukotina u ETICS-u su u nepravilnoj izvedbi ili su uvjetovani vanjskim mehaničkim i higrotermičkim utjecajima. Najčešće pogreške koje se javljaju kod izvedbe ETICS-a i koje dovode do pojave pukotina su: ■ nepravilno lijepljenje ploča, osobito EPS ploča (npr. samo točkasto lijepljenje, premala kontaktna površina, predebeli sloj ljepila) ■ preširoke fuge između ploča ■ kriva izvedba armaturnog sloja bez ili uz nedovoljno preklapanje staklene mrežice ■ izostanak dijagonalnog armiranja ■ premala debljina armaturnog sloja ■ nepropisni položaj staklene mrežice unutar armaturnog sloja ■ staklena mrežica koja ne odgovara zahtjevima kvalitete ■ nedovoljno sušenje armaturnog sloja ■ miješanje komponenti ETICS sustava različitih proizvođača. Ovisno o širini pukotine, sanacija se izvodi na više načina: a) širina pukotina do 0,3 mm- potrebno je sanirati prebojavanjem posebnim premazima predviđenim za tu namjenu; b) širina pukotina iznad 0,3 mm- uz uvjet da je sustav stabilan, potrebna je: ■ izvedba novog završno-dekorativnog sloja ■ izvedba novog armaturnog i završno-dekorativnog sloja.

A V / 7.9.2016. 13:40:02

Prije dvije godine sam napravio nove betonske staze oko dvorišta, sve je u redu, ali kad god se mete one se praše, a vide se i tragovi nogu kada se uđe u kuću, znaći one se postepeno rune, pa me zanim postoji li nekakav premaz, koji bi to sve skupa mogao kompaktirati i učvrstit, a da nije boja za beton. Hvala

ODGOVOR

Možete pokušati impregnirati proizvodom za zaštitu betonskih površina BETOSIL. BETOSIL se koristi za impregniranje i hidrofobiranje svih vrsta betona, betonskih ploča i opločnika, opeke, porobetona, vlaknocementnih ploča, te mineralnih žbuka i boja. Brzo se upija u podlogu i postiže vodoodbojni efekt, sprječava transport vodotopivih soli iz betonske podloge na površinu, smanjuje mogućnost zaprljanja, olakšava održavanje i produljuje trajnost. Površinu treba prethodno dobro očistiti i oprati, a suhu površinu onda premazati BETOSIL-om.

V M / 6.9.2016. 17:25:04

postovani, zanima me koji je najbolji nacin zastiti ispucalu fasadu od prodiranja vode u nju? cula sam za akrilnu fasadu, pa ako mi mozete reci nesto vise o tome, i ucinkovitosti. unaprijed hvala na odgovoru

ODGOVOR

Da bi vam odgovorili na vaš upit potrebno je znati što se sada nalazi na fasadnoj površini i kakve su pukotine. Akrilna žbuka ili boja mora se ugraditi na adekvatno pripremljenu podlogu (površine gletane adekvatnim materijalom) da bi imala učinkovitost od prodiranja vlage.

R R / 4.9.2016. 23:08:32

Postovani, trebao bih ozbukati stari zid na kojem je stara zbuka i zid je obojan, da li prije novog zbukanja trebam ostrugati boju i nanijeti neku impregnaciju ili nije potrebno skinuti staru boju? Sa kojim od vasih materijala je najbolje ozbukati takvu povrsinu? Hvala.

ODGOVOR

Postojeće slojeve stare žbuke i boje potrebno je skinuti sa zida a zatim očišćeni zid možete ožbukati novim slojem žbuke. Impregnacija se ne koristi kod vapneno cementnih žbuka. Žbukanje možete obaviti ili vapneno cementnom žbukom VC 40 ili sanacijskom žbukom SANISIL H.

S M / 2.9.2016. 14:39:57

Poštovani, imam veći betonirani parking na kojem je nedavno stajao kamion (mikser za beton), nakon čega se na betonskoj plohi pojavilo nekoliko jedva vidljivih, ali vrlo dugačkih pukotina. Može li mi neki od Vaših proizvoda pomoći u saniranju ovih pukotina prije no što se eventualno rašire?

ODGOVOR

Ako vam je prilikom dolaska vozila s većim teretom beton ispucao tada je riječ o statičkim pukotinama. Premaz REPARATURNIM MORTOM može prekriti pukotine ali se može desiti da se pukotine ponovno pojave. Potrebno je otvoriti pukotinu i vidjeti koliko se prostire u dubinu i zapuniti je REPARATRUNIM MORTOM.

Ž I / 1.9.2016. 15:02:42

Poštovani, imam armirano betonsku ploču otvorenog balkona, na njoj bitumensku hidroizolaciju, te na kraju cementni estriht, da li smijem na njega lijepiti pločice ili moram izvesti hidroizolaciju na Estrihtu ? Hvala puno

ODGOVOR

Ako vam je bitumenska hidroizolacija i glazura izvedena da ne dolazi do prodora vlage možete ugraditi keramiku. S vremenom, ako ne ugradite hidroizolaciju, može vam se pojaviti procurijevanje. Preporuka je da prije keramike izvedete hidroizolacijski premaz HIDROPTEKT DUOELASTIK i na hidroizolaciju ugradite keramiku.

r T / 31.8.2016. 10:38:07

Poštovani, zanima me kako riješiti vlagu u zidu koji je ukopan u zemlju, i nemogu raditi iskop s vanjske strane zida nego moram probati riješiti iznutra. s poštovanjem

ODGOVOR

Unutrašnjost zida i poda premažite hidroizolacijskim premazom HIDROPROTEKT DUOELASTIK i nakon toga prostor ožbukajte vapneno cementnom žbukom VC 40 ili sanacijskom žbukom SANISIL H u potrebnoj debljini. Na spoju zida i poda u sloju hidroizolacije ugradite traku za brtvljenje.

J Z / 30.8.2016. 15:04:30

Poštovani, na postojeću terasu sa starim pločicama planiramo staviti nove. Trebamo staviti glazuru i nove pločice na te stare. Od materijala šta trebamo uzeti, pitam za glazuru? Lp

ODGOVOR

Upotrijebite gotovu cementnu glazuru CEMENTNI ESTRIH 20 u minimalnoj debljini 3 cm, na osušenu glazuru hidroizolacijski prema HIDROPROTEKT DUOELASIK i polIjepite keramiku upotrebom ljepila TERATEKT FLEKS.

A S / 27.8.2016. 9:54:20

Poštovani, Imam problem s kapilarnom vlagom stare kuće u Zadru. Zidovi su betonski bez hidroizolacije, hidrizoliran je samo pod. Kuća je uređena prije 4-5 godina. Izvana je stiropor fasada, izbetonirano dvorište, s unutarnje strane je ožbukano s VC-40 i pregletano. Što bi se dalo napraviti s unutarnje , a da bi bilo učinkovito? Razmišljam o ljepljenju stiropora s unutarnje strane i ili ako ima nešto za injektiranje zidova. Unaprijed hvala.

ODGOVOR

Ako prilikom izvedbe ab zidova nije izvedena hidroizolacija i drenaža s vanjske strane ili prije žbukanje hidroizolacija s unutarnje strane sada je izvedba sanacije upitna i teško ćete se riješiti zaostale vlage. Izvedba injektiranja na ab zidovima nije preporučljiva, jer ne garantira da ćete se riješiti vlage. Sada jedino što vam možemo preporučiti je da zidove koji su ožbukani postružete tj. skinete glet i žbuku cca 5-6 mm i premažete tj.pregletate hidroizolacijskim premazom HIDRO PROTEKT i nakon sušenje ponovno pregletate glet masom. No upozoravamo vas, da ni predloženi način ne može imati garanciju da vam se vlaga neće pojaviti. Izvedba toplinskog sustav s unutarnje strane nema učinkovitost na vlagu jer vam se vlaga i dalje može pojaviti, a toplinski sustav ste izveli s vanjske strane.

m i / 26.8.2016. 15:01:27

Postovani, adaptirao bi konobu kod koje je jedan zid ujedno i potporni. Taj zid je betonski i radjen je u nekoliko faza. Nema vanjske izolacije pa dolazi do povremenih prodora vode i vlage. Na koji nacin i kojim sredstvima bi se mogao rijesiti problem s vlagom s unutarnje strane. Hvala

ODGOVOR

Ako prilikom izvedbe zida nije izvedena s vanjske strane hidroizolacija sada možete pokušati riješiti problem premazivanje cijelog zida s unutarnje strane hidroizolacijskim premazom HIDROPROTEKT DUOELATIK ili MONELASTIK i nakon toga ožbukati zid ili sanacijskom žbukom SANISILH ili vapneno cementnom žbukom VC 40.