Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

s r / 30.11.2016. 9:13:18

poštovani,zanima me na unutarnje zidove vanjskih zidova novogradnja nanijeli smo na ciglu cementni spric,zatim samoborka termo zbuka unutarnja 3cm,molim vas savjet posto cemo sad radit unutarnje zbukanje cijlog stana na ostale zidove obicna zbuka znaci spric,cementno vapnena gruba i zavrsna fina.Što da nanesemo na ove zidove gdje smo nanesli termo zbuku,dali je potrebno stavljati mrežicu ili je dosta navuci zavrsnu finu zbuku? koji materijal navuci dali se moze bilo koji zavrsni fini,i koliko ruka stavi jednu ili dvije,s obzirom kad se osusila termo zbuka je popucala,dali je to u redu znaci sta navuci preko nje da ne puca na zavrsnoj.tako da nam budu svi isti..lijep pozdrav

ODGOVOR

Toplinsku žbuku kao i ostale zidove koji će biti ožbukani obradite istom glet masom: TERANIL ili TERANIL EKSTRA - za unutarnje zidove i stropove. Ukoliko želite, u sloj glet mase možete utisnuti staklenu mrežicu za unutarnje radove IN 70. Prilikom žbukanja tj. nakon vezanja žbuke pojava lasastih pukotina je standardna pojava te je i poželjno da žbuka lagano ispuca. Bitno je da su pukotine površinske maksimalno 1-2 mm i da je žbuka vezala s podlogom. Gletanje se izvodi obavezno u dva sloja.

M G / 29.11.2016. 11:39:51

Poštovani, radimo fasadu, majstor kaže da koristi vaš fasadni sustav (ne znam koji). Trenutno su temperature oko 0°C (par sutpnjeva u plusu po danu, ispod nule po noći). Stiropor je naljepljen, sad će navodno samo poljepiti mrežicu s nekim od vaših ljepila da zatvore stiropor. S ostalim će pričekati do proljeća. Zanima me je li sigurno ljepiti mrežicu po ovim temperaturama i možemo li očekivati porbleme s ljuštenjem fasade u budućnosti? Hvala

ODGOVOR

U našim tehničkim uputama navodimo UVJETI PRIMJENE SUSTAVA : Temperatura podloge i zraka od + 5°C do +30°C. Bez obzira koji proizvod koristili temperature ne smiju biti niže od 5 °C dnevne, a osobite noćne. Loši vremenski uvjeti nepovoljno utječu na kvalitetu radova. Ne smije se nanositi na osunčanoj plohi i za vjetrovita vremena, a na skelu obavezno postaviti zaslon protiv sunca ili kiše. Prilikom izvođenja radova pridržavati se važećih građevinskih normi za fasaderske radove.

I B / 28.11.2016. 12:24:25

Poštovani, namjeravam terasu prekriti vašim pločama Šibenik. Do sad je na terasi beton, ali mi se nedavno dogodila nezgoda, prolilo se ulje i sad je na betonu ostala ružna mrlja koju ne mogu oprati. Zanima me kako bi se te vaše ploče ponašale u takvim slučajevima? Postoji li nekakav način zaštite?

ODGOVOR

Betonske ploče imaju deklariranu čvrstoću, otpornost na smrzavanje, mraz i sol i smanjenu apsorpciju vode a zaštitu od ulja i sličnih proizvoda ne. Nakon polaganja ploča kao dodatna zaštita poželjno je premazivanje BETOSILOM - sredstvom za impregnaciju i hidrofobiranje svih vrsta betona, betonskih ploča i opločnika, opeke, porobetona, vlakno cementnih ploča, te mineralnih žbuka i boja. Brzo se upija u podlogu i postiže vodo odbojni efekt. Smanjuje transport vodo topivih soli iz betonske podloge na površinu, smanjuje mogućnost zaprljanja, olakšava održavanje i produljuje trajnost. U potpunosti zaštita od sintetskih proizvoda nema. Ploče možete naručiti kod bilo kojeg trgovca građevnim materijalom u Splitu jer svi rade s nama ili se možete obratiti u Samoborka Split doo ; Gornji Muć. Tel. 01/ 3322 716.

T K / 27.11.2016. 16:22:31

Poštovani, Možete li nam pomoći oko rješavanja problema prodiranja vlage. Kuća je starija i glavni problem je što su kod gradnje prvo bili izbetonirani temelji i zidani zidovi,a tek onda ploča i između ploče i zidova prodire vlaga na svim vanjskim zidovima kuće, u jednoj prostoriji vanjski zid stalno je mokar 20cm od poda dok se na ostalim vanjskim zidovima javljaju gljivice i plijesan kao i u kutevima vanjskih zidova na stropu. S vanjske strane je napravljena hidroizolacija otkopavanjem temelja, premazivanjem te stavljanjem čepaste folije, što je u maloj mjeri smanjilo vlagu, no možete li nam savjetovati na koji način bi trebalo sanirati i iznutra?

ODGOVOR

Ako ste s vanjske strane izveli hidroizolaciju donekle ste smanjili prodor vlage, s unutarnje strane može se izvesti hidroizolacija, ali vam ne možemo u potpunosti garantirati da će problem s vlagom biti riješen. Potrebno je od vidljive vlage na zidu još toliko žbuke maknuti sa zida i dobro očistiti fuge. Premazati četkom do visine zida cca 30-40 cm i poda barem 40-50 cm mineralnim hidroizolacijskim premazom hidroelatik 2 k dva sloja četkom. Na spoju zida i poda u sloju hidroizolacije ugraditi traku za brtvljenje da se što više spriječi prodor vlage. Nakon izvedbe hidroizolacije ožbukati sanacijskom žbukom SANISIL ŠPRIC I SANISIL H u potrebnoj debljini.

s j / 25.11.2016. 19:15:05

Poštovani Je li u redu obnoviti površinu starih suhih unutrašnjih zidovana sljedeći način; 1)Struganje loših dijelova piture 2)Dubinska impregnacija 3)Finiranje s F900 4)Farbanje Vidio sam da tako neki rade i izgleda mi bolje nego gletanje.

ODGOVOR

Skidanje svih starih nalića boje je obavezno. Podloga se navlaži vodom i nanosi F 900 žbuka i podloga se filca. Prije upotrebe fine žbuke ne upotrebljava se impregnacija.

D Z / 23.11.2016. 17:53:01

Poštovani, na unutarnjem zidu, na djelu koji se nalazi u zemlji, pojavljuje mi se vlaga. Isto tako i na podu prostorije. Dijelu koji se nalazi u zemlji s vanjske strane nije moguće prići..tj nalazi se put (cesta) te bi zahvat izvana iziskivao velike troškove. Zanima me dali postoji mogućnost (tehnologija, materijali) za suzbijanjem navedene kapilarne vlage ? Napominjem da je kuća rađena 1971 g. i da se nalazi na cca 30 m od mora ( ali ne u razini nego na povišenju ) i da se trenutačno na navedenoj prostoriji radi zahvat kompletnog skidanja unutrašnje žbuke i keramike sa poda. I samo još napomena da se pojava vlage na zidovima ne veže uz bilo kakve vremenske uvjete ( kiša ili sl.).. Najljepše zahvaljujem na odgovoru..! S poštovanjem, Damir Zorko.

ODGOVOR

Nakon što skinete svu žbuka potrebno je površinu dobro očistiti i odprašiti te vam predlažemo da cijeli zid premažete mineralnim hidroizolacijskim premazom HIDROPROTEKT , u dva sloja četkom, kao i pod. Nakon toga ožbukajte sanacijskom žbukom SANISIL ŠPRIC i SANISIL H u potrebnoj debljini.

L M / 22.11.2016. 19:33:55

Poštovani, zanima me koju debljinu stiropora bi trebali staviti na fasadu, kuća je zidana sitnom ciglom, iznutra je ožbukano vapneno cementnom žbukom,stolarija je pvc synego sa tri brtve, kuća se nalazi u blizini Siska. Unaprijed Vam se zahvaljujem

ODGOVOR

Potrebnu debljinu toplinske izolacije za vaše zidove može vam izračunati projektant proračunom građevne fizike. S obzirom da je objekt zidan punom opekom, za što bolju toplinsku uštedu uz ugradnju nove generacije prozora preporučamo vam minimalnu debljinu toplinske ploče od 12 – 14 cm.

I / 21.11.2016. 19:10:03

Poštovani Zagrebao sam autom stup od ograde oštetio kulir na stupu budem trebao kupiti stirodura 1m2, mrežicu kutnu itd. Teraplast - kulir je k5 weberov eh sada moram li kupiti kantu od 25kg ima li negdje za napraviti mjesšati isti ili sličan ili u manjim količinama? lp

ODGOVOR

Samoborka d.d. proizvodi TERAPLAST po vlastitoj ton karti. Usporedba sa Weberom nije moguća. Prodajemo ga u pakiranju od 25 kg.

S A / 14.11.2016. 12:00:25

Postovani,stavljali smo sep vanjska fasada.Maistor je radio dva dana,dakle prvo desni dio kuce pa lijevi.Vidi se crta izmedju desnog i lijevog dijela kuce,a pi sepu imamo bijelkaste crte koje su ruzne s obzirom da nam je fasada u boji...sto da radimo,da li je maistor pogrijesio,hvala.

ODGOVOR

Prije izvedbe završno dekorativne žbuke potrebno je pravilno izvesti spoj kuta na dvije plohe pravilnom ugradnjom armaturnog sloja i kutnih profila. Prilikom izvedbe završno dekorativne žbuke SEP trebalo je obratiti pažnju na spoj dvije fasadne plohe, koji je potrebno prilikom izvedbe završiti tj. odrezati pod pravim kutom da bi se mogla dekorativna žbuka ugraditi s druge strane. Izvođenje spoja dvije plohe izvodi se dok je žbuka svježa, a ne naknadno. Ako se i izvodi naknadno potrebno je jednu plohu tzv. odrezati pod pravim kutom kako bi se spoj mogao izravnati drugi dan.

V M / 14.11.2016. 8:55:51

Poštovani, na vanjskim zidovima zgrade postoji toplinska izolacija polistirenom debljine 5 cm i silikatna žbuka. Htjeli bismo dodatnu deblju izolaciju, zanima me tehnika postave.

ODGOVOR

Izvedba novog toplinskog sustava je moguća ugradnjom iste debljine postojećeg sustava. Drugi sloj ploča se lijepi puno plošno uz pomoć nazubljene gladilice ■ pričvrsnice se postavljaju prema potrebi kod EPS-a u prvi sloj, a kod mineralne vune kroz oba sloja ■ kod dvoslojne izvedbe debljine slojeva izolacije moraju biti iste ■ obvezno je izvršiti proračun građevinske fizike kako bi se izbjegla pojava kondenzacije. Kod izvedbe ETICS-a s većim debljinama ploča neophodno je koristiti pomoćni pribor (profile) koji omogućuju minimiziranje nastanka toplinskih mostova. Za korektnu izvedbu ETICS-a s većim debljinama ploča preporuča se da na gradilištu postoji profesionalni rezač stiropora (ISOBoy). Zbog velikih debljina ploča postoji osobiti rizik od nastanka otvorenih spojnica, stoga nakon zaljepljivanja ploča površinu treba pažljivo pregledati i sve spojnice zatvoriti materijalom iste vrste. Na tržištu se nudi cijeli niz ovakvih profila, npr. profil za podnožje kao nadogradnja uobičajenom profilu, rondele za pričvrsnice u svrhu postizanja homogene izolacije po cijeloj površini, priključni profili za vrata i prozore itd.