Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

S J / 12.10.2017. 7:54:46

Poštovani, trenutno sam u renovaciji kuće, kuća je izgrađena oko 1970. Nakon što smo neke zidove srušili i tokom promijene prozora primjetio sam odvajanje žbuke, pa smo odlučili promjeniti žbuku, tj staviti novu žbuku. Zidana je polovično punom ciglom i polovično normalnom ciglom. Pa me zanima kojom žbukom požbukati i koji temelj staviti ispod žbuke? (odlučili smo samo da budemo stavili cementno-vapnena žbuka)

ODGOVOR

Kod strojnog nanošenja vapneno-cementnih žbuka (VC 40, UNIVA 30, VC 50) podloge od opeke se obrađuju, prije nanošenja žbuke, predšpricom od istog materijal rjeđe konzistencije. Kod ručnog nanošenja potrebno je podlogu obraditi CEMENTNIM ŠPRICOM.

r j / 11.10.2017. 11:27:58

Da li postoje armirane žbuke za podebljanje i povećanje nosivosti pregradnih zidova u objektu, zbog nadogradnje . Postojeći zidovi su od Ytonga. Hvala

ODGOVOR

Zidovi zidani određenim blokom ne mogu se obraditi da povećavaju nosivost. Svaki blok koji je namijenjen za zidanje ima određenu nosivost, zato se koriste blokovi manje ili veće debljine ovisno koji tip zida se zida. Statička ojačanja izvode se isključivo prema projektu koji izrađuje projektant statike. Zidove se estetski obrađuju žbukom, tankoslojnom žbukom ili glet masom. Blokovi se mogu obraditi tj. ožbukati podložnom žbukom GV 10 (gips vapnenom ili VC 40 (vapneno cementnom).

Ž D / 9.10.2017. 16:01:07

Izgradio sam montažnu kuću koja je oblažena fasadnim panelima (lim+izolacija 5cm+lim). Lim je praktično ravan. Radi se o prizemnom objektu u blizini mora. Zbog same estetike, želio bi da mi fasada ne bude lim. Da li postoji neka mogućnost žbukanja? Unaprijed zahvalan. Žarko Dropulić

ODGOVOR

Limene panele možete impregnirati KONTAKT GRUND-om, te na njima izvesti toplinski sustav tipa TERMOZOL STANDARD ili TERMOZOL EKSTRA. Iznimno, nakon imregnacije, možete limene panele obraditi SAMOTERM F-om , kao podlogom za završnu obradu pri čemu obvezno morate izvoditi radne dilatacije na spojevima panela.

D Š / 8.10.2017. 15:29:33

Imam glazuru na garaži i htio bi to premazati nekom tekucinom da mi ne propušta vodu po toj garaži se hoda ne stalno ali hoda se znaći tekucinu otpornu na sunce i zimu i habanje .Hvala

ODGOVOR

Traženi tip tekućine za premazivanje nemamo.

i k / 6.10.2017. 19:14:20

Imam pitanje za termofasadu.Zavrsni sloj na termofasadi je akrilna žbuka.Prilikom jačih kiša voda mi kroz fasadu ulazi kroz zid te se unutar stana na zidovima vide fleke od prodora vode.Način sanacije:da li prefarbati taj sporni dio na fasadi ili nešto drugo?

ODGOVOR

Ako na objektu imate akrilatnu žbuku gotovo nije moguće da vam je žbuka upojna, jer vezivo u akrilatnoj žbuci je visoko vodoodbojno. Potrebno je utvrditi kakve su vam pukotine, koliko se prostiru kolike su dubine, pa nakon toga utvrditi koji tip sanacije se može izvesti da li premazivanjem disperzivnim kitom, bojom s mikrovlaknima i sl.

D B / 6.10.2017. 14:14:11

Poštovani, molim Vas preporuku za čišćenje kamena (kulir spomenik)? Unaprijed zahvaljujem! Lijep pozdrav, Darinka

ODGOVOR

Sredstva za čišćenje spomenika ne držimo niti prodajemo. Možete ih pronaći u raznim trgovačkim centrima.

d d / 6.10.2017. 8:31:53

Postovanje,imam dvije kante cc50 kg.fasade .Fasada je stara oko 5 godina stoji neotvorena.Dali je ta fasada uopce jos iskoristiva .

ODGOVOR

Ako su kante bile skladištene na sobnoj temperaturi te se nisu smrznule i nisu se otvarale, potrebno ih je otvoriti i vidjeti u kakvom su stanju, da li se mogu promiješati i da li su bez neugodnog mirisa. Ako se mogu promiješati i nemaju neugodan miris mogle bi se upotrijebiti.

Z B / 4.10.2017. 8:21:01

Postovani. Zanima me razlika u akrilnoj i silikatnoj zavrsnoj zbuci. Kuca je cca 3 km od mora i sto preorucujete? Koju velicinu zrna preporucujete,razmisljam o 2 mm,koja je razlika i o cemu ovisi velicina zrna,preporuka? Ispod je striropor 5 cm

ODGOVOR

Silikatne i akrilatne, osim po vrsti veziva, razlikuju se i po svojim svojstvima. Akrilatne žbuke imaju veću vodoodbojnost dok silikatne imaju veću paropropusnost. Obzirom na lokaciju objekta preporučujemo završne žbuke visoke vodoodbojnosti kao što su akrilatne žbuke TERAKRIL ili SILIKONSKA ŽBUKA zaribane teksture Z granulacije 1,5 ili 2 mm. Izbor granulacije osim o željenoj teksturi, ovisi i o pripremljenosti podloge.

M G / 3.10.2017. 22:56:58

Imamo terasu dimenzija 10x4 na koju bi željeli staviti keramiku. Trenutno je na terasi samo deka koja nije u padu. Htjeli bi napraviti pad po kraćoj strani od 1%. Znači od 4cm do 0cm. Da li imate u asortimanu sredstvo koje bi mogli koristiti za ovu namjenu? Zahvaljujem

ODGOVOR

Na postojećoj AB ploči potrebno je izvesti podlogu u padu za što preporučamo primjenu CEMENTNOG ESTRIHA 20 u debljini 3-7 cm. Nakon sušenja estriha preporučujemo izvedbu polimer-cementne hidroizolacije tipa HIDROELASTIK 2K ili HIDROPROTEKT DUOELASTIK, te oblogu keramikom uz primjenu fleksibilnog ljepila TERATEKT FLEKS, i fleksibilne mase za fugiranje TERAFIL FLEKS.

A / 3.10.2017. 15:56:09

Poštovani Zanima me koji Vaš proizvod bi odgovarao onom šta se na eng. zove concrete sealer? Hvala i lijep pozdrav

ODGOVOR

Samoborka d.d. u svom proizvodnom programu ima sredstvo za hidrofobiranje betonskih površina – BETOSIL, primjenom kojeg se smanjuje površinska kapilarne vodoupojnost. Karaktersitike proizvoda kao i detalje primjene možete pronaći na našoj web stranici https://www.samoborka.hr/betosil .