Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

F D / 1.3.2018. 10:09:54

Postovani Planiram toplinski izolirati kucu u Dalmaciji . Logican izbor bio bi vanjska izolacija ali s obzirom da je kamena kuca steta je prekrit kamen pa sam se odlucio radit umutarnju izolaciju na nacin da se izo materijal nasloni na unutarnju stranu vanjskog zida a s druge strane gradi novi od cigle debljine 8 cm . Znaci radi se o sendvic zidu : vanjski kamen plus beton 30 centimetara izo materijal u sredini (neznam debljinu ) i cigla 8 cm unutra . Pitanje je koji izomaterijal i koju debljinu odabrati . Treba li kakva parna brana ili nesto . Pokusao sam naci odgovor na internetu ali nigdje nije bilo adekvatnog odgovora , stoga molim za savjet Hvala unaprijed Franko Dragojevic

ODGOVOR

Za izvedbu predviđene izolacije sendviča zida potrebno je obratiti se projektantu, koji će na temelju proračuna građevne fizike odrediti koji tip izolacije upotrijebiti, da li je potrebna parna brana i sl.

I / 28.2.2018. 18:44:51

Poštovani, Molimo Vas Vaš savjet što postaviti na betonski pod za izolaciju s obzirom da jedan zid malo vlaži .Naime na taj pod postavili bismo laminat.Koja je procedura..Neki govore majstori da se na pod stavi samo hidroizolacija (u kantama) a neki ljepenka) Što nam Vi preporučate,da ne bude vlage i da ne bude buke prilkom hodanja po laminatu.Hvala lijepa na odgovoru! Ivan Šimunović

ODGOVOR

Podove je potrebno hidro i toplinski izolirati. Na ab ploču ugrađuje se ljepenka, plivajuća glazura (s toplinskom pločom) minimalne debljine barem 5-6cm, hidroizolacijski premaz HIDROPROTEKT DUEOLASTIK i završna obloga prema izboru.

j p / 27.2.2018. 19:00:59

Poštovani, trebam savjet koji vaš proizvod uzeti za hidroizolaciju, naime radi se o prohodnoj terasi od 70 m2 koja mi je nedavno pustila vodu,na njoj se nalazi kameni mozaik kojeg ne bih dirao (tj.kopao) već preko njega stavio hidroizolaciju,pošto sada nisam fincijski u mogućnosti staviti hidro izolaciju i preko nje pločice,tražim hidroizolaciju koja može izdržati godinu-dvije dok ne postavim pločice,koja je koliko toliko otporna na gaženje i UV zrake. Dali imate slićan proizvod koji bi meni odgovarao

ODGOVOR

Površinu premažite hidroizolacijskom masom za zaštitu betona, BETONPROTEKT MONOELASTIK, u dva premaza debljine 3-4 mm.

Z V / 27.2.2018. 14:41:03

Postovanje!Zid iznad temelja mi je previse napusten u odnosu na temelj.Stavljai bi stiripor fasadu 10 cm.Tako da bi bila prevelika razlika pa sam mislio uzidat uz temelj red cigle da smanjim razliku.dali bi trebalo hidro izolirat temelj s ljepenkom il s nekim vasum proizvodim prije zidanja uz temelj.I dali se na hidrostop monoelastik moze nanjeti cementni spric i zavrsna zbuka c60.Hvala

ODGOVOR

Prije zidanja, zid se ne hidroizolira već nakon što ga obzidate, ili temelj, poželjno bi bilo temelj premazati hidroizolacijskim premazom HIDROPROTEKT DUOELASTIK ili MONOELASTIK , u dva premaza debljine 3-4 mm, te nakon toga ugrađivati toplinski sustav po izboru. Na hidroizolacijski premaz može se nanijeti podložna žbuka VC 60, prethodno je potrebno nanijeti CEMENTNI ŠPRIC 2 EKSTRA zbog bolje prionjljivosti na polimer cementni hidroizolacijski premaz.

Đ / 27.2.2018. 9:22:23

Pozdrav, Planiram postaviti dosadni stiroplr pa sam već dobio ponudu za Framgat stiroplr 8 cm....i samoborka akril1.5....pa me zanima jel to silikatna ili mineralna zbuka i jos da li mi mozete preporuciti kako i u kojoj boji obojati fasadu.Imam slike kuće pa ako bi mogli dati koju ideju.Kuca je u Zadru.

ODGOVOR

TERAKIL Z 1,5 mm je akrilatna završna žbuka zaribane teksture na bazi akrilatnog veziva (nije ni silikatna ni mineralna). Za završnu obradu fasadnih toplinskih sustava možete koristiti sve tipove završno dekorativnih žbuka – mineralne (SEP Z2, SEP Z3), SILIKATNE ŽBUKE Z, R, Š ili VA, kao i SILIKONSKE ŽBUKE Z, R, Š ili VA. Za izradu kompjuterskog prikaza fasade molim potražite informacije na našoj web stranici http://www.samoborka.hr/kompjutorski-prikaz-vase-fasade .

H S / 25.2.2018. 13:54:11

Poštovani recimo da znam za tri vrste završnih žbuka i premaza: silikatne, silikonske i akrilne imam pitanje da li dobro razmišljam, naime završni premaz u renovaciji kupaonice bi trebao biti akrilni da cementna podloga, cementni špric na cigli, pa zid s cementno vapnenom grubom žbukom ne bi dobio vlagu. Druga situacija u stanu: vanjski zid s unutarnje strane u stanu trebao bi imati silikatnu žbuku i boju da eventualnu vlagu u zidu od vanjskih utjecaja na dotrajalim djelovima fasade zbog vece paropropusnosti propušta. Da li to znaći da je poanta paropropusnosti više vapna manje ili nimalo cementa? Pitanje: dakle u kupaonici malo ili nimalo vapna za finiš zida i sa kojim proizvodom konkretno, a u drugoj situaciji u stanu finiš sa više vapna a nimalo cementa i sa čime tj koji proizvod konkretno? Lp Hajdi

ODGOVOR

Djelomično ste u pravu. Za obradu unutarnjih zidova žbukanjem danas se uglavnom koriste vapneno-cementne žbuke – VC 40, UNIVA 30 u prostorijama sa većom vlažnosti zraka, te gips-vapnene žbuke- GV 10, u ostalim prostorima. Danas raspolažemo i materijalima koji omogućuju primjenu gips-vapnenih žbuka- INERO 20 u prostorima povećanje vlažnosti. Što se tiče primjene završno dekorativnih žbuka u unutarnjih prostorima preporuka je korištenja materijala mineralnog sastava (mineralne žbuke – SEP Z2, RETRO GOTIK; RETRO RUSTIK, SILIKATNA ŽBUKA Z, R, Š ili VA). Akrilatne žbuke tipa TERAKRIL Z, TERAPLAST primjenjuju se na površinama izloženijim prljanju i mehaničkim oštećenjima, stubišta, hodnici i sl. Nije uobičajena njihova primjena u kupaonicama.

I M / 24.2.2018. 7:37:14

Poštovanje, AB ploča mjestimično vlaži a na nekoliko mjesta prokaplja. Čime i na koji način kvalitetno riješiti taj problem. Zahvaljujem.

ODGOVOR

Na AB ploči potrebno je izvesti hidroizolaciju uz odgovarajuću pripremu podloge, kao i ostale eventualno potrebne radove. Na osnovu raspoložive informacije nije moguće dati konkretniji prijedlog sanacije.

D K / 22.2.2018. 23:05:44

Poštovani, pozvali smo majstore da nam oliče stare zidove u kući. Bili su mjestimično popucali, utvrdili su da na jednom mjestu ima vlage pa su nanijeli reparaturni mort. Nakon toga su gletali s teranil ekstra i odmah krenuli farbati. Sad su se pojavile neke žute mrlje na zidu. Primjetio sam da nisu nanosili nikakvu impregnaciju i nisu sušili dovoljno zidove. Da li su mrlje nastale zbog toga i kako to sad sanirati?

ODGOVOR

Izvedeni radovi nisu tehnički ispravan način sanacije zidova sa prisutnom vlagom. Pojava žutih mrlja može biti posljedica vlage u podlozi. Prijedlog sanacije ovisi o uzrocima pojave vlage u zidu – tj. da li posljedica trajno prisutne kapilarne vlage ili provlaživanja uslijed zacurijavanja.

D M / 22.2.2018. 18:53:44

Poštovani imam na kući postojeću fasadu od sepa debljine cca 4 cm. I sad bih stavljao na to fasadu od stiropora. Pa me zanima dal postojeću trebam inpregnirati i sa čime? Ili ju je dosta samo oprati sa minivašem. ( zbog prijanjanja ljepila) Hvala

ODGOVOR

Postojeći SEP potrebno je temeljito otprašiti i očistiti – oprati vodom pod tlakom, te nakon sušenja impregnirati temeljnim premazom KONTAKT GRUND ili alternativno MINERALKVARC GRUNDOM OBOJENIM.

I A / 21.2.2018. 8:03:20

Poštovani,nakon proširenja balkona potrebno je popuniti dio estriha koji nedostaje (debljine 3 cm) tako da prati postoječu keramiku koja ima pad 1% .Preko postoječe keramike i novog estriha postavlja se nova keramika.Kojim materijalom se koristiti i na koji način? Novi estrih je površine 6 m2. Unaprijed zahvaljujem.

ODGOVOR

Estrih debljine 3 cm možete izvesti CEMENTNIM ESTRIH-om 20. Prije postave nove keramike preporučamo izvesti hidroizolaciju primjenom dvokomponetnog polimer-cementnog hidroizolacijskog premaza HIDROELASTIK 2K.