Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

DEJAN D / 29.2.2024. 9:17:08

Poštovani, molim Vas za pomoć pošto sam laik.Stan je zadnji u nizu,prije 15-ak godina postavljena mi je ručno, gotova žbuka na zidove u stanu, ne znam kojeg proizvođača ( termo pošto se sjećam da je imala neke granule kao stiropor).Prije 5-6 godina stavio sam pločice na dio zida.Danas - skidao sam pločice i vidio da se žbuka cijelom debljinom ( 3,5-4 cm) odvojila od betona ( zidovi su betonski u zgradi). Kada sam skinuo žbuku koja se odvojila ostalo je materijala na beronu koji ne mogu skinuti jer beton nije gladak.Molim Vas za savjet ( prije kupnje materijala), što staviti kao najsigurniju i najbolju varijantu (za vezivost tj. nešto za vezanje starog i novog materijala) i nakon toga staviti vaš špric, grubu ( u debljem sloju), pa finu žbuku. Pošto je problem u dijelu zida koji bih sanirao poravnao bih ga sa starim tj. debljina 3,5-4 cm da li je potrebno stavljati mrežicu ? - kakvu i na što? Lijep pozdrav.

ODGOVOR

Ukoliko se radi o sanaciji manje površine, za impregnaciju betonske podloge nanesite KONTAKT GRUND. Za veću površinu tu pripremu podloge napravite CEMENTNIM ŠPRICOM 2 EKSTRA i nakon toga krpanja izvedite TERMO ŽBUKOM. Cijelu površinu impregnirajte PREMIUM GRUNDOM i obradite ili FINOM ŽBUKOM EKSTRA ili TERATERMO GLETOM u dva sloja, te u prvi sloj utisnite STAKLENU MREŽICU PRIMAFAS 160. Obzirom da se radi o površinama starim 15-ak godina, pretpostavljam da je na zidu više naliča boje koju bi prije punoplošne obrade bilo potrebo ukloniti ili barem prestrugati.

Damir B / 28.2.2024. 23:44:22

Poštovani, tražim neki proizvod kojim bi na cemetnom zidu i podu poravnao i zapunio rupe. NE treba biti neka čvrstoča, samo da bude iole ravan da se može premazati hidroizolacijom. Možete li nešto preporučiti? Ovako vidim da bi možda odgovraralo gipsofix ili betonfiks, u čemu je razlika? Lp

ODGOVOR

Materijali na bazi gipsa nisu pogodna podloga ispod hidroizolacije. Ovisno o potrebnim debljinama za popravke u cementnom sloju preporučamo REPARATURNI MORT G (do 20 mm debljine) ili REPARATURNI MORT F (do 5 mm)

Bojan S / 28.2.2024. 13:31:05

Mogu li se opločnici postaviti na betonsku podlogu i na koji način? Koristili bi se za parkiranje automobila. Hvala

ODGOVOR

Ukoliko je betonska podloga izvedena u padu, odgovarajuće je čvrstoće i imate dovoljno prostora za izvedbu procjednog sloja, možete postaviti opločnike. Opločnike preporučamo postavljati na procjedni sloj (na sloj agregata granulacije 2-4mm ili 4-8mm debljine minimalno 3 cm) pri čemu je najvažnije da podloga bude kvalitetno izvedena.

Milan K / 25.2.2024. 21:28:40

Poštovani! Imam stariju kuću građenu od hrastovih stupova i cigle, obloženu (nazovimo ožbukanu) kombinacijom blata, pljeve i ... Koji materijal bi mi preporučili za žbuku (VC 40 ili VC 50 ili neki drugi) iznutra, a koji izvana. Moram li skidati sadašnji sloj do cigle. I još imam jednu malu prostoriju građenu od blata unutar kojeg su drveni isprepleteni štapovi. Kako to riješiti. Hvala Vam unaprijed.

ODGOVOR

Preporučujemo VAPNENU ŽBUKU, uz obavezan VAPNENI ŠPRIC na zidovima od cigle dok na dijelovima gdje su hrastovi stupovi i za prostoriju s drvenim štapovima je obavezna postava nosača žbuke (mrežica od isteg metala ili pocinčani punktirani rabic).

Matija P / 22.2.2024. 21:52:01

Poštovani, Planiramo obnoviti škarpu i nanjeti završni sloj u boji. Dali je TERAKRIL Z u takvom slučaju dobar izbor ili preporučate neki drugi izbor? Škarpa je izložena svim vanjskim vremenskim uvjetima (kiša, sunce, snijeg..) Nalazimo se u okolici Zaprešića. Zahvaljujem uz lijepi pozdrav.

ODGOVOR

Kod potpornih zidova problem vlage i odvajanja žbuke ne nastaje smo zbog vanjskih vremenskih utjecaja nego i zbog kapilarne vlage koja se javlja u konstrukciji zida zbog njegove stalne izloženosti tlu. Zbog toga preporučamo obradu zida visokoparopropusnom SOKL ŽBUKOM uz pripremu podloge CEMENTNIM ŠPRICOM i obaveznu postavu kapa na horizontalni dio.

Zvonko K / 22.2.2024. 12:49:26

Poštovani, fasada na kući je sep koji je na par mjesta oštećen (cca 1,5m2). Kako da popravim sep- fasadu? Treba li na ciglu nanijeti temeljni mort pa onda sep? Ili pak nanijeti sep u punoj debljini žbuke?

ODGOVOR

Iz Vašeg upita nije jasno da li su ta oštećenja oštećenja završno-dekorativnog sloja ili je fasadni sloj oštećen do podloge zajedno s podložnom žbukom. Ako je oštećen samo sloj SEP-a isti je potrebno otući i skinuti do podložne žbuke. Površinu nakon skidanja SEP-a treba dobro otprašiti i impregnirati PREMIUM GRUNDOM. Na potpuno osušeni grund nanesete sloj TERATERMO GLETA ili FINE ŽBUKE EKSTRA, koje rabicirate staklenom mrežicom PRIMAFAS 160 (mrežicu utiskujete u svježi sloj odabrane žbuke). Potom nanesite drugi sloj ili TERATERMO GLETA ili FINE ŽBUKE EKSTRA. Nakon cca. 7 dana podlogu impregnirate odgovarajućim MINERALKVARC GRUNDOM i obradite novim slojem SEP-a. A ako je oštećena i podložna žbuka do podloge (u upitu ste spomenuli ciglu) ovisno o veličini oštećenja, ista možete pokrpati vapneno-cementnom žbukom ili ako su veća, TERMO ŽBUKOM uz prethodnu pripremu podloge CEMENTNIM ŠPRICOM. Napominjem da će sama zakrpa kao i prijelaz postojećeg i novog SEP-a uvijek biti vidljiv.

Sinisa D / 22.2.2024. 9:47:21

Navuko sam ljepilo i mrezicu na stiropor zanima me jel drugu ruku ljepila mogu navuci sam ali je potrebno vise ljudi hvala

ODGOVOR

Ako ste prvi sloj polimer-cementnog morta (ljepila) izveli sami, pretpostavljamo da ćete i drugi, armirajući sloj moći izvesti sami. Međutim, preporučamo da izvedbu završno – dekorativne žbuke prepustite fasaderima.

D K / 21.2.2024. 21:25:45

Poštovani, Adaptiram stari stan koji ima drvenu međukatnu konstrukciju. U planu mi je izvaditi šutu te na daske postaviti građevinusku foliju i lagani beton. Površina prostorije je 510x380cm, visina betonske ploče bi bila 4 cm. Da li preporučate lagani beton te ako da koliko bi bilo potrebno vreća? Hvala

ODGOVOR

Preporučamo da se za detalje izvedbe sanacije i ojačanja drvene međukatne konstrukcije, i tražene karakteristike betona obratite projektantu. Samoborka d.d. u svojoj ponudi ima suhe betone pogodne za primjenu u radovima sanacije i obnove, uključujući i LAGANI BETON 12, tlačne čvrstoće C12 (≥ 12 N/mm2), potrošnje cca 1100 kg/m3.

Marko K / 21.2.2024. 12:32:14

Pozdrav, Koje proizvode i proceduru predlazete za obnovu, bojanje i zastitu parapeta i betonskih stupova dvorisne ograde? Ima pukotina u stupovima a sam parapet izgleda trosno. Ograda je na cistini okrenuta svjevernoj strani. Zahvaljujem unaprijed.

ODGOVOR

Tehnološki postupak sanacije kao i odabir materijala ovisi o stupnju oštećenja parapeta i stupova ograde. Molimo da nam za potrebe prijedloga sanacije dostavite fotografije na kojima je vidljivo postojeće stanje.

Goran Ž / 19.2.2024. 21:03:17

Poštovani, obrtom se bavim soboslikarskim radovima. Za gletanje koristim isključivo Teranil (Extra). Kod većih sanacija zidova što mi preporučate od gotovih žbuka za sanacije neravnina (rupa i sl.) do nekoliko cm debljine? Zatim, što preporučate za rabiciranje zidova prije gletanja? Koje emulzije preporučate prije rabiciranja, a koje prije gletanja? Hvala.

ODGOVOR

Proizvod koji možete koristiti ovisi o tome kakvo krpanje planirate izvesti. Poravnanja od 3 – 30 mm možete izvesti FINOM ŽBUKOM MAX, dok za veće debljine preporučamo SANACIJSKU ŽBUKU. Rabiciranje prije gletanja nije neophodno jer ga možete izvesti i u sloju gleta. Upotreba impregnacije ovisi o tipu podloge pa za slaboupojne površine ili gips kartonske ploče preporučamo impregnaciju MINERALKVARC GRUNDOM dok za upojne površine preporučamo UNIVERZALKONCENTRAT GRUND.