Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

P / 4.3.2020. 18:45:39

Postovani, Imam vikendicu u dalmatinskoj zagori rađenu 1980. Kuća je onda ožbukana (mi kažemo špruc namaz). Sve je boje betona (sive). Sada bih istu obojao. Što preporučate

ODGOVOR

Ako je stanje žbuke u dobrom stanju (da je čvrsta i bez pukotina), dobro očišćenu i suhu površinu premažite UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM, te nakon 4-6 sati nanesite željeni ton fasadne boje TERATON V. Kvalitetnije rješenje za Vaš upit bilo bi da „špruc namaz“ očistite, pustite da se osuši, premažete PREMIUM GRUNDOM i ostavite da se osuši (cca.24h). Na osušeni temeljni premaz PREMIUM GRUND, nanesete FINU ŽBUKU EKSTRA (žbuka za renoviranje nosivih podloga starih produžnih žbuka). Nakon cca. 7 dana, nanesete UNIVERZALKONCENTRAT GRUND i obojite fasadnom bojom TERATON V.

m V / 2.3.2020. 20:44:06

U drvenoj kući planiram urediti wc, pod je od osb ploča, pa me zanima kako najbolje izvesti hidroizolaciju poda te koje materijale upotrebiti, unaprijed zahvaljujem.

ODGOVOR

OSB ploča nije pogodna podloga za polimer-cementne hidroizolacije. Preporučamo da na OSB ploču pričvrstite vlaknasto-cementnu ploču koju možete premazati polimer-cementnom hidroizolacijom HIDROPROTEKT MONOELASTIK ili HIDROPROTEKT DUOELASTIK ili HIDROELASTIK 2K.

L R / 28.2.2020. 10:59:02

Pozdrav! Možete li mi opisati postupak ugradnje kulir ploča na beton u padu na postojećoj konstrukciji. Je li bolje koristiti mort za opločenja ili teratekt fleks unilvel? Unaprijed zahvaljujem!

ODGOVOR

Odabir proizvoda ovisi o potrebnim debljinama veziva. Ukoliko su vam potrebne veće debljine sloja upotrijebite MORT ZA OPLOČENJA koji podnosi debljine do 7cm. Za slojeve debljine do 1,5cm upotrijebite TERATEKT FLEKS UNILEVEL.

s b / 28.2.2020. 10:12:10

trebao bi zaliti betonom ili nekom smjesom ploču visine 120mm širine 1300mm i dužine 1000mm....dali mogu pri tome koristiti CEMENTNI ESTRIH 12 i dali ga mogu mješati sa mrežnom armaturom i kamenjima lp

ODGOVOR

Cementni estrih 12 nije pogodan proizvod za izradu betonske ploče debljine 12cm. Za izradu betonske ploče koju biste armirali upotrijebite proizvod SUHI BETON 20.

d i / 26.2.2020. 14:33:57

Kuća je sagrađena početkom sedamdesetih od pune opeke i fasada od sepa. Na vanjskim zidovima u sobama se pojavljuje kondenzirana vlaga i gljivice.Posebno na predjelu spoja stropa (mont grede zalivene betonom) i zidova: Prostor se grije centralnim na plin.Kako spriječiti vlagu i ujedno izvršiti unutarnju toplinsku izolaciju.

ODGOVOR

Kod izvođenja toplinske izolacije s unutarnje strane uvijek ostaje problem hladnog mosta na spoju zida i stropa, odnosno zida i poda. Zbog toga je najbolje toplinsku izolaciju izvesti s vanjske strane objekta. Eventualno, kao privremeno rješenje, zidove očišćene od zaraze možete prebojati antikondezacijskom bojom TERMOPOL. Uvjete primjene možete naći u tehničkoj uputi proizvoda na linku https://www.samoborka.hr/upload/proizvodi/TUP-%20TERMOPOL.pdf

L P / 26.2.2020. 9:42:03

Pozdrav, Imam upit u vezi gletanja zidova. U stanu u kojem je zbuka katastrofalno napravljena, izgleda kao kora od narance, izgletao bi cijele zidove. Kako su zidovi ofarbani bijelom bojom zabima me moze li se gletati direktno na boju ili treba prije gletanja ostrugati i/ili namazati bekakvu impregnaciju? Da nadodam, zidovi su farbani prije cca 20god... Unaprijed zahvaljujem na odgovoru...

ODGOVOR

Prije bilo kakvih radova, potrebno je ostrugati postojeću boju, sve skupa dobro otprašiti i impregnirati PREMIUM GRUNDOM. Nakon 4-6h, zidove možete obraditi FINOM ŽBUKOM EKSTRA ili masom za gletanje TERANIL. Tako obrađene zidove možete osvježiti bojom.

M M / 25.2.2020. 15:29:15

Poštovani, razmišljamo o tome da se prijavimo na natječaj za energetsku obnovu obiteljskih kuća. Stavljali bi novu fasadu, vjerojatno kamena vuna. Budući da bi natječaj mogao biti uskoro, a da kroz koju godinu planiramo naknadno mijenjati i krovište i podići ga za dodatnih 60 cm, da li bi to moglo predstavljati problem što se tiče fasade? Imate li kakav prijedlog za rješenje naše situacije, da li bi možda mogli naknadno staviti novi završni sloj cijelom površinom, da li se tako nešto uopće isplati? Unaprijed hvala.

ODGOVOR

Preporučamo prvo obnovu krovišta, a zatim obnovu fasade koja bi trebala biti izvedena u kontinuitetu.

V / 25.2.2020. 13:12:32

Poštovani, U toku sam izrade fasade pa sam u nedoumici koji završni sloj koristiti Terakril Z ili Silikatnu žbuku Z. Molim da uzmete u obzir da je kuća u dalmaciji u neposrednoj blizini mora te je pod jakim utjecajem soli, sunca i kiše. Za termo izolaciju se koristila MW 8 cm a za ljepljenje i armirajući sloj Samoterm F. Hvala Vlado

ODGOVOR

I Terakril Z i silikatna žbuka Z su dio Samoborkinog certificiranog sustava s MW TERMOZOL STANDARD, ali s obzirom na klimatske uvjete, preporučamo SILIKATNU ŽBUKU Z kao završno dekorativni sloj.

M / 22.2.2020. 8:51:52

Poštovani, Ja imam dva pitanja u vezi podova. U garaži, na podu, je trenutno beton, podosta neravan, i do 3-4cm razlike, vrlo grub i prašnjav i na nekim mjestima vlazan. Želio bih na njega preliti nešto novo. Površina 45m2 i trebao bih jedno 2-4cm nove podloge. Što preporučate i koliko je to vreća? Drugo pitanje je nenatkrivena balkon/terasa. Trenutno je neka cementna podloga, gruba no ne propušta vodu jer je ispod nje suh strop. Želio bih nečim ispraviti pad na jednom dijelu te bi novi sloj trebao moći na jednom dijelu ići do 1,5cm pa prema vanjskom dijelu na 2mm. Na to bi kasnije išao wpc. Koji proizvod preporučate? Površina je 39m2, količina? Hvala vam unaprijed na odgovorima..

ODGOVOR

Za izravnavanje poda u garaži preporučamo CEMENTNI ESTRIH 20. Njegova potrošnja je 22kg/m2/cm. Ako trebate izravnati 3cm starog poda + 3cm novog sloja, za 45m2 Vam je potrebno 238 vreća CEMENTNOG ESTRIHA 20. Pad na balkonu/terasi možete izvesti REPARATURNIM MORTOM G. Njegova potrošnja je 1,3kg/mm/m2, što prema danim podacima odgovara količini 870kg (29 vreća). Uvjete primjene za oba proizvoda možete naći u njihovim tehničkim uputama na našem webu.

Z V / 21.2.2020. 15:45:39

Poštovanje! Imam jedan zid koji nije natkriven. Sjeverna strana, stalno je mokar kad pada kiša. Da li se može umjesto stiropora stavit stirodur, pošto je onotporniji na vlagu. Znam da on ide na temelje, ali me zanima jel može na zid.Možda nema potrebe ka se navuče završna žbuka ili ima. Hvala

ODGOVOR

Zid možete obložiti i ekstrudiranim polistirenom (stirodurom) i ekspandiranim polistirenom (bijeli stiropor) ukoliko je odabrana izolacijska ploča certificirana za fasadne sustave. Za lijepljenje i armiraje preporučamo polimer-cementni mort SAMOTERM F. Tako pripremljenu podlogu premažete MINERALKVARC GRUNDOM dan prije nanašanja završno dekorativne žbuke.