Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

D / 30.5.2020. 7:57:14

Koliko je potrebno samoborkinog grunda u boji za fasadu od 170 m2 hvala

ODGOVOR

Potrošnja MINERALKVARC GRUNDA OBOJENOG JE 0,2-0,3l/m2 što za 170m2 iznosi 34 l. Pakiranja grunda su 15l, 7l i 3l.

M H / 29.5.2020. 13:27:38

Poštovani, Skunuo sam unutarnju žbuku sa zidova od stare pune opeke u prizemlju. ...zidovi izvana nisu žbukani. Mort između opeka se jako ljušti. Koje sve korake i materijale trebam kako bi na zid ponovo nanio žbuku? Planirao sam: -iskopati 2-3 cm morta između cigli -pregrundirati/impregnirati sve fuge, cime? da li je uopče potrebno? -utisnuti mort u fuge (koji je mort najbolji na to? da li mogu imati problema u budučnosti ako mort bude prejak/sanacijski mort?) -popraviti neravnine po zidu u debljini 2-5cm. čime? -hidroizolacija zidova (prije ili poslije VC40? -zbukanje VC40? Puno hvala!

ODGOVOR

Oštećenja žbuke I morta u sljubnicama možu biti uzrokovana lošm kvalitetom materijala ali I djelovanjem kapilarne vlage prisutne u konstrukciji. Upravo o uzrocima I stanju samog opečnog ziđa ovisi I način sanacije. Preporučamo primjenu snacijskoig visokoparaoprosnog sustava. Sljubnice između opeke možete zapuniti SANISIL ŠPRICOM, uz prethodno temeljito čišćenje, otprašivanje I vlaženje vodom. Zidove preporučamo ožbukati sanacijskom žbukom SANISIL H koju će biti potrebno nanositi u više slojeva. Na podlozi prethodno obrađenoj SANISIL ŠPRICEM. U ovom slučjau svi materijali moraju biti visokoparopropusni te se eventualno fino zaribavanje preporuča FINA ŽBUKA F 900, a za bojenje SILIKATKOLOR. Alternativno, ukoliko se odlučite za izvedbu hidroizolacije potrebno je saljubnice zapuniti I površinu zida izravnati SANACIJSKIM MORTOM R2. Na tako pripremljenoj podlozi HI izvesti BETONPROTEKTOM MONOELASTIK, te naknadno zidove ožbukati toplinskom žbukom TERATERMO 100 uz priprema podloge CEMENTNIM ŠPRICEM 2 EKSTRA. U ovom slučaju gletanje možete izvesti TERANILOM I za bojenje koristiti klasične unutarnje boje tipa TERAPOL. Napominjemo da u vašem upitu nema potrebnih informacija za konkretniji prijedlog sanacije!

O S / 28.5.2020. 22:23:43

Poštovani, novogradnja 10-tak g. stara. Vanjski zidovi objekta su noseći.Pregradni zidovi u sredini objekta su dobili pukotine na gornjim rubnim spojevima, moguće od vibracija stana iznad. Potres je malo pojačao to. Statičari su pregledali objekat i nemaju baš nikakvih zamjerki. Pitanje kako riješiti ove pukotine, moguće da gornja deka malo radi. Mislio sam obiti žbuku malo, impregnirati, eventualno mrežicu staviti i zagletati/zažbukati. Vaš savjet? Hvala!

ODGOVOR

Opisana oštećenja mogu biti uzrokovana progibom AB ploče međukatne konstrukcije. U tom slučaju potrebno je žbuku (po potrebi I pregradni zid) dilatirati od ploče I spoj zapuniti trajno elastičnim kitom. Kako bismo vam mogli dati konkretniji prijedlog snacije molimo da nam dostavite fotografije na kojima su vidljiva oštećenja.

G / 28.5.2020. 15:53:30

Postovani, zanima me koliko.se treba susiti zbuka prije nego krenem.na gleta je zidova. Hvala

ODGOVOR

Podložne žbuke bi se prema pravilima struke trebale sušiti cca. 7 dana za 1cm debljine.

ž g / 28.5.2020. 12:10:12

Sta treba napraviti na staru seranu fasadu nanio bih novu fasadu, sep'dali trebam poravnati ili samo impregnirati i kolko premaza

ODGOVOR

Postojeću fasadu dobro otprašite i operite vodom pod tlakom. Ostavite barem 48h da se dobro osuši nakon čega nanesite impregnaciju PREMIUM GRUND. Na osušeni grund nanesite sloj FINE ŽBUKE EKSTRA i u svježi sloj utopite staklenu mrežicu PRIMAFAS 160. Drugi sloj FINE ŽBUKE EKSTRA nanesite unutar 24h. Nakon najmanje 7 dana, podlogu premažite temeljnim premazom MINERALKVARC GRUND OBOJENIM. Idući dan površinu možete obraditi bilo kojom željenom završno dekorativnom žbukom.

I H / 27.5.2020. 9:16:40

Zidovi kuće nisu baš glatki i trebalo bi tankim slojem pregletati. No, zidovi su stari 20 godina i bojani su isključivo običnom bijelom bojom (zadnji puta prije nekih 10 godina ili i više). Trebam li skidati tu boju (jer nije nimalo lagano, upijena je skroz) ili mogu koristiti neku impregnaciju i neku posebnu glet masu ili pak mogu najnormalnije gletati (nemam baš novaca za specijalizirane stvari, ali ne bi htio ni da mi glet popuca kasnije jer mi onda bude i skuplje)

ODGOVOR

U pravilu, zidove (pod pretpostavkom da su slabo upojni) možete impregnirati MINERALKVARC GRUNDOM OBOJENIM, izravnati glet masom TERANIL i obojiti nekom unutarnjom bojom, npr.TERAPOL. Trajnost gleta i boje ovisit će o čvrstoćama starih slojeva. Ukoliko će doći do odvajanja i pucanja starih slojeva, pucat će i novi slojevi. Najbolje rješenje je skinuti postojeću boju i glet do zdrave podloge i tek tada izvoditi željene radove.

R J / 26.5.2020. 20:13:45

Poštovani, posjedujem obiteljsku kuću koja je sazidana od pune cigle. Fasada je hirofa koja je dosta stara i oštećena. Da li se na postojeća fasada može renovirati nanošenjem novog sloja hirofe. Molim objašnjenje za ovaj postupak. Unaprijed Vam se zahvaljujem.

ODGOVOR

Pod uvjetom da je podloga zdrava, tj.da podložna žbuka nema oštećenja, postojećoj hirofi treba "skinuti vrhove", sve dobro očistiti, impregnirati MINERALKVARC GRUNDOM OBOJENIM. Nakon 24h možete nanjeti novi sloj HIROFE. Kako bi novu Hirofu hidrofobirali, cijelu površinu možete prebojati egalizacijskom fasadnom bojom MINERALKOLOR.

S N / 26.5.2020. 10:47:23

Poštovani, molim savjet za unutarnju izolaciju i to - toplinsku izolaciju na unutarnjem zidu koji je prema van. - zvučnu izolaciju na unutarnjem zidu koji je prema stubištu i plafon. A najbolje bi bilo kada bi postojala žbuka za unutarnju zvučnu i toplinsku izolaciju. Je li se žbuka za vanjsku izolaciju proizvod Samobotke može koristiti i za unutarnji zid? Ima li takva žbuka mineralne - kamene i stiroporske element? Što ima osim žbuke za unutarnju izolaciju manjeg stana, tj. da se uzme u obzir kako se ne bi još više stan smanjio obložnim slojevima? Unaprijed zahvaljujem na savjetima. Srdačni pozdravi

ODGOVOR

I toplinske žbuke i toplinski sustavi mogu se izvesti na unutarnjim stijenkama. Međutim, vrsta odgovarajućeg materijala i način određeni su zahtjevima koji su definirani projektom.

A B / 26.5.2020. 10:21:00

Poštovani,u tijeku sam izrade fasade na obiteljskoj kući i na donji dio fasade (ide stirodur ) izvođač planira nanošenje teraplasta.S obzirom da mi ton karta ne nudi veliki izbor boja,možete mi predložiti alternativu iz iste skupine završnih žbuka kao i teraplast, ali sa većim izborom boja. Zahvaljujem unaprijef na odgovoru. Alen Beljan

ODGOVOR

Teraplast se isporučuje isključivo prema ton karti Teraplasta. Ako Vam ne odgovaraju ti tonovi, na sokl objekta možete nanjeti završno dekorativnu žbuku Terakril koja ide u više od 300 tonova iz ton karte COLORLINE.

T C / 25.5.2020. 22:28:02

Poštovani, prije 3 mjeseca smo napravili novu batonsku ogradu i dvoumimo se kako ju zaštititi. Jeftinija opcija je farbanje, ali znamo da to nije toliko dugotrajno, pa smo razmišljali o teraplastu. Ali nas muči to što je dio ograde škarpa i bojimo se da se s vremenom on ne napuhne i ne počne odljepljivati. Molila bih Vas za savjet.

ODGOVOR

Trajnost Teraplasta možete pokušati produljiti izvedbom polimer-cementne hidroizolacije BETONPROTEKT MONOELASTIK ili BETONPROTEKT DUOELASTIK na ogradnom zidu. Međutim, trajnost završnog sloja, bilo da je to boja, bilo da je žbuka ovisi o količini vlage u podlozi. Zbog toga nije isključena mogućnost odvajanja od podloge i hidroizolacije i teraplasta.